Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2010, 21:43:15
julline julline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2010
Mesaje: 5
Implicit Pomana

Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2010, 22:16:13
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Subiectul mi se pare f interesant si mie si nou totodata Astept si eu raspunsuri
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2010, 22:19:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?
Julina, chiar daca este un obicei venit din Traditie si nu de pe buzele Mintuitorului, pomana este un obicei bun, ziditor, vindecator, impaciuitor, care ii aduce pe participanti intr-o comuniune de bine cu Hristos in mijlocul lor, ceea ce este esential.

Toate obiceiurile care ne fac sa crestem care ne unesc si NU ne dezbina sunt binevazute de Dumnezeu.

Ca urmare ..CIT MAI MULTE POMENI!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2010, 22:32:52
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?
Pomana nu tine neaparat de fastul facut la biserica,sau la un local asa cum spui ,cu multa mincare . pomana este atunci cin dai unui amarit care nu a mincat de nu stiu cit timp fiindca nu a avut de unde , pomana este cind il imbraci pe cel dezbracat , pomana este cind dai celui insetat . Doamne ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2010, 22:37:46
julline julline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,care este rolul pomeni(parastasul).In Biblie nu este pomenit nimic de pomana.De unde s-a luat si acest obicei?Credeti ca -l ajuta cu ceva pe decedat daca cineva ii imparte multa mancare ,haine,vase s.a.m.d... ?
Domnul Iisus nu a zis nimic de pomana .sa inteleg ca acest obicei este luat de la oameni?
La majoritatea pomenilor am vazut mult alcool,tuica,bere,vin...nu credeti ca este pacat?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2010, 22:39:47
julline julline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Pomana nu tine neaparat de fastul facut la biserica,sau la un local asa cum spui ,cu multa mincare . pomana este atunci cin dai unui amarit care nu a mincat de nu stiu cit timp fiindca nu a avut de unde , pomana este cind il imbraci pe cel dezbracat , pomana este cind dai celui insetat . Doamne ajuta
Eu ma refeream la pomana (parastas)unde se aduna lumea vecini /rude.se pune o masa cu tot felu de bunatati si chiar mult alcool(tuica,visinata,vin,bere...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2010, 22:47:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
La majoritatea pomenilor am vazut mult alcool,tuica,bere,vin...nu credeti ca este pacat?
Voia buna si servitul bauturilor cu masura nu sunt pacate, ca doar nu suntem pocaiti, adventisti sau mai stiu eu ce sectanti speriati de bauturi si fumat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2010, 23:14:57
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Eu ma refeream la pomana (parastas)unde se aduna lumea vecini /rude.se pune o masa cu tot felu de bunatati si chiar mult alcool(tuica,visinata,vin,bere...
Din cate stiu eu,pomana semnifica si trecerea intr-o noua stare,aceea de dupa moarte,in viata vesnica.Cand se aduna oamenii in jurul mesei ei de fapt serbeaza trecerea in nemurire a persoanei decedate(de aici bautul de vin,tuica,mancare multa,etc).Moartea este o taina a bisericii dar si un eveniment din viata cuiva prin care toata lumea trebuie sa treaca,asa cum este si taina botezului,a mirungerii,a nuntii.Cand cineva face nunta sau cand este un botez se pune masa mare,se bea si se mananca.Exact asa este si la pomana.
Pomenile de dupa(40 de zile,3 luni,6 luni,din an in an,7 ani) sunt facute de biserica mai mult pt a-i ajuta pe saraci in memoria celui decedat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2010, 23:26:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mare atentie!
Faptele de milostenie îndreptate către semenii noștri, în numele celor defuncți, fac ca iubirea noastră să se substituie insuficientei iubiri pe care aceștia au arătat-o față de semeni. De altfel, Hristos însuși a substituit iubirea lui lipsei de iubire a oamenilor pentru Dumnezeu. Nu împărțim haine săracilor și nu le dăm de mâncare închipuindu-ne că în lumea cealaltă se vor îmbrăca sau vor mânca răposații, ci spre a implica în rugăciunea noastră pentru ei și pe semenii noștri miluiți în numele celor adormiți. Astfel, rugăciunea devine mai puternică. Este recomandat ca beneficiarul faptei bune să spună realmente o rugăciune pentru defunct sau cel puțin să rostească: “Dumnezeu să-l odihnească pe adormitul robul său ...(i se spune numele) în pace!” [NOTǍ vestitorul] - (se poate spune și "Bogdaproste = sa-ti primeasca Dumnezeu rugaciunea care insoteste pomana data" sau "Dumnezeu să primească")

Puteti citi aici cum este crestineste sa se faca pomenile - http://www.parohiamacin4.org/ghid_in...e_parastas.htm

Iata ce semnificatie are coliva - Coliva facuta din grau fiert, indulcit cu miere sau zahar, inchipuie insusi trupul mortului, deoarece hrana principala a trupului omenesc e graul. Ea este totodata o expresie materiala a credintei noastre in nemurire si inviere, fiind facuta din boabe de grau, pe care Domnul Insusi le-a infatisat ca simboluri ale invierii trupurilor: "dupa cum bobul de grau, ca sa incolteasca si sa aduca roada, trebuie sa fie ingropat mai intai in pamant si sa putrezeasca, tot asa si trupul omenesc mai intai se ingroapa si putrezeste, pentru ca sa invieze apoi intru nestricaciune" (I Corinteni 15,36). Dulciurile si ingredientele care intra in compozitia colivei reprezinta virtutiile sfintilor sau ale raposatilor pomeniti, ori dulceata vietii celei vesnice, pe care nadajduim ca a dobandit-o mortul.

Despre invataturile gresite despre pomenirea mortilor - http://logos.md/2008/02/21/invatatur...irea-mortilor/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2010, 23:27:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Subiectul mi se pare f interesant si mie si nou totodata Astept si eu raspunsuri
Originea colivei - http://www.crestinortodox.ro/calenda...ron-99240.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana mortului demna de luat in seama? Yasmina Slujba inmormantarii 46 27.02.2017 16:56:13
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 13:00:26
Miercuri pomana roman2010 Slujba inmormantarii 7 11.09.2010 22:38:31
nunta-se poate da de pomana? nicosim Nunta 2 03.02.2010 19:57:58
poti face pomana inainte de nunta andreea81 Nunta 1 03.03.2008 14:56:56