Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2005, 17:57:37
loredana loredana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2005
Mesaje: 13
Implicit

daca preotii de acum ar fi mai aspri ca cei din trecut ar exista doua variante:or ar fi biserica goala si tinerii ar prefera sa traiasca in desfranare decat sa se supuna unor reguli "invechite", or in sufletele tinerilor se va produce o schimbare si vor incepe sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu. Situatia de acum este insa dramatica, deoarece preluam tot mai mult prostul exemplu al occidentalilor, fugand de responsabilitate si pierzand tot mai mult legatura cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2005, 16:42:46
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Valorile casatoriei nu scad chiar daca a ajuns "la moda" sa traiesti necununat cu cineva spunand ca o semantura nu shimba sentimentele dintre ei.
Sunt doua institutii create de Dumnezeu si indistructibile si anume Biserica si Familia.
Sunt trei elemente care tin o casnicie in piciore
1.Sotul
2.Sotia
[color=red]si Dumnezeu[/color]
Daca unul din aceste elemente lipseste e foarte greu ca o familie sa dureze.
Dumnezeu e constanta care nu se schimba niciodata, El e acelasi Ieri Azi si in Veci.
Daca unul se ridica impotriva celuilalt nu va putea birui daca exista si Dumnezeu acolo, si casnicia va ramane in piciore. Eccleziastul 4:9-12
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2005, 18:04:59
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loredana
daca preotii de acum ar fi mai aspri ca cei din trecut ar exista doua variante:or ar fi biserica goala si tinerii ar prefera sa traiasca in desfranare decat sa se supuna unor reguli "invechite", or in sufletele tinerilor se va produce o schimbare si vor incepe sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu. Situatia de acum este insa dramatica, deoarece preluam tot mai mult prostul exemplu al occidentalilor, fugand de responsabilitate si pierzand tot mai mult legatura cu Dumnezeu.
Nunta nu mai este inteleasa ca o taina. se merge SI la biserica doar ca sa se tina datina, dar...amar va fi acelora care nu stiu ce voturi depun in fata sfantului altar. Ca doar si casatoria e la fel de mare ca si botezul, calugaria etc. Nu stiu unde se va ajunge! Imi e teama sa ma gandesc la boala sufleteasca a acestora, la viata lor lipsita de bucuria lui Hristos, a rugaciunii si harului. Pana unde vom merge cu nepasarea fata de cele sfinte, cum sa salvam ce a mai ramas,daca a mai ramas???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2005, 16:14:57
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de loredana
daca preotii de acum ar fi mai aspri ca cei din trecut ar exista doua variante:or ar fi biserica goala si tinerii ar prefera sa traiasca in desfranare decat sa se supuna unor reguli "invechite", or in sufletele tinerilor se va produce o schimbare si vor incepe sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu. Situatia de acum este insa dramatica, deoarece preluam tot mai mult prostul exemplu al occidentalilor, fugand de responsabilitate si pierzand tot mai mult legatura cu Dumnezeu.
Nunta nu mai este inteleasa ca o taina. se merge SI la biserica doar ca sa se tina datina, dar...amar va fi acelora care nu stiu ce voturi depun in fata sfantului altar. Ca doar si casatoria e la fel de mare ca si botezul, calugaria etc. Nu stiu unde se va ajunge! Imi e teama sa ma gandesc la boala sufleteasca a acestora, la viata lor lipsita de bucuria lui Hristos, a rugaciunii si harului. Pana unde vom merge cu nepasarea fata de cele sfinte, cum sa salvam ce a mai ramas,daca a mai ramas???
Normal ca Sfintenia Tainei Nuntii nu mai exista daca, apar probleme, cu eros-ul precum codul lui davinci!:(:angry:
Ca se uita ca iubirea este mai ales AGAPE si PHILOS,
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.11.2005, 17:04:20
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de loredana
daca preotii de acum ar fi mai aspri ca cei din trecut ar exista doua variante:or ar fi biserica goala si tinerii ar prefera sa traiasca in desfranare decat sa se supuna unor reguli "invechite", or in sufletele tinerilor se va produce o schimbare si vor incepe sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu. Situatia de acum este insa dramatica, deoarece preluam tot mai mult prostul exemplu al occidentalilor, fugand de responsabilitate si pierzand tot mai mult legatura cu Dumnezeu.
Nunta nu mai este inteleasa ca o taina. se merge SI la biserica doar ca sa se tina datina, dar...amar va fi acelora care nu stiu ce voturi depun in fata sfantului altar. Ca doar si casatoria e la fel de mare ca si botezul, calugaria etc. Nu stiu unde se va ajunge! Imi e teama sa ma gandesc la boala sufleteasca a acestora, la viata lor lipsita de bucuria lui Hristos, a rugaciunii si harului. Pana unde vom merge cu nepasarea fata de cele sfinte, cum sa salvam ce a mai ramas,daca a mai ramas???
Normal ca Sfintenia Tainei Nuntii nu mai exista daca, apar probleme, cu eros-ul precum codul lui davinci!:(:angry:
Ca se uita ca iubirea este mai ales AGAPE si PHILOS,
Erosul ii CAM "omoara" pe multi in casatoriile actuale. Placere,place si iar placere. De responsabilitate...nu prea auzi. De Dumnezeu si dreapta chibzuinta nici atat! Sodoma si Gomora, varianta moderna...:angry::hmmm::dozingoff: Ce agape sau altceva mai duhovnicesc???:sleep: Vise! Nu stiu care se mai gandeste la asta, exceptie facand tinerii care au crescut duhovniceste sau care au descoperit pe Dumnezeu in timp. Mila Domnului, nu stiu unde se va ajunge!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2006, 18:50:39
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E greu! Ganditi-va ca majoritatea tinerilor de acum s-au nascut in regimul ateu. cine sa-i invete? Parintii? nu prea,bunicii? care i-or mai fi avut, ca-n rest nu erau bisericile pline... Sigur ca acum la moda sunt casatoriile de proba,se incurajeaza concubinajul, e reactia autoritatilor laice la avalansa de divorturi, si mai ales de abandon familial.Sa ne rugam ca viata religioasa a poporului nostru sa se imbunatateasca, dar nu trebuie uitat nici cresterea calitatii vietii. Pt. ca in lege statul ocroteste familia, etc,etc,DAR PRACTIC NU FACE APROAPE NIMIC, pt. ea. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2006, 18:17:48
raluca_iulia raluca_iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2006
Mesaje: 1
Implicit

buna seara!sunt noua pe acest site dar sunt bucuroasa ca pot sa imi spun si eu of-ul cuiva.m-am casatorit in 2004 cu o persoana de origine japoneza si casatoria merge destul de bine dar am o foarte mare problema.sotul meu a fost botezat si ne-am casatorit religios ca orice crestini.nasii au fost niste oameni de treaba pana la petrecere cand si-au aratat adevarata fata.dupa nunta eu aflasem ca ei de fapt planuise-ra ca nasul sa fure mireasa si sa ceara ca despagubire o lada de whisky.din pacate niste prieteni au fost mai rapizi si le-au distrus planul.cand am revenit la petrecere mama era tare suparata si mai toata lumea avea fata schimbata.pe moment nu am intrebat ce s-a intamplat pentru ca nu vroiam sa-l fac pe sotul meu sa se simta prost.nasii care erau asa de buni prietenii de familie acum nici macar nu mai vorbesc cu parintii mei iar sotul meu dupa nunta a avut o multime de ghinioane printre care faliment,banii pierduti si din cauza stresului s-a imbolnavit cu stomacul.am intrebt pe mai multe persoane si mi-au spus ca totul se intampla din cauza ca la nunta a fost suparare.eu acum locuiesc in japonia si nu am cum sa vorbesc cu un preot,aici nu sunt biserici ortodoxe dar daca ma poate ajuta cineva ,si cu un sfat macar ,va rog sa o faceti pentru sotul meu este un om foarte bun si nu mai vreau sa sufere.va multumesc foarte mult pentru intelegere.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2006, 00:45:40
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raluca_iulia
buna seara!sunt noua pe acest site dar sunt bucuroasa ca pot sa imi spun si eu of-ul cuiva.m-am casatorit in 2004 cu o persoana de origine japoneza si casatoria merge destul de bine dar am o foarte mare problema.sotul meu a fost botezat si ne-am casatorit religios ca orice crestini.nasii au fost niste oameni de treaba pana la petrecere cand si-au aratat adevarata fata.dupa nunta eu aflasem ca ei de fapt planuise-ra ca nasul sa fure mireasa si sa ceara ca despagubire o lada de whisky.din pacate niste prieteni au fost mai rapizi si le-au distrus planul.cand am revenit la petrecere mama era tare suparata si mai toata lumea avea fata schimbata.pe moment nu am intrebat ce s-a intamplat pentru ca nu vroiam sa-l fac pe sotul meu sa se simta prost.nasii care erau asa de buni prietenii de familie acum nici macar nu mai vorbesc cu parintii mei iar sotul meu dupa nunta a avut o multime de ghinioane printre care faliment,banii pierduti si din cauza stresului s-a imbolnavit cu stomacul.am intrebt pe mai multe persoane si mi-au spus ca totul se intampla din cauza ca la nunta a fost suparare.eu acum locuiesc in japonia si nu am cum sa vorbesc cu un preot,aici nu sunt biserici ortodoxe dar daca ma poate ajuta cineva ,si cu un sfat macar ,va rog sa o faceti pentru sotul meu este un om foarte bun si nu mai vreau sa sufere.va multumesc foarte mult pentru intelegere.
Bine-ai venit, Raluca.

Din pacate, am auzit si eu ca obiceiul cu "furatul miresei" degenereaza, destul de frecvent, in certuri si suparari care dureaza mult timp si care-i afecteaza pe toti cei implicati (am avut cazuri in familie). Asta tine mult si de mandrie; nu degeaba recomanda Biserica se spovedeasca si mirii, si nasii inainte de savarsirea tainei cununiei...

Spui ca nu exista biserici ortodoxe in Japonia - ai cautat bine? Daca este o comunitate romaneasca, trebuie sa fie si o biserica... Atunci, tot ce poti sa faci este sa intri in legatura cu un preot de aici (de la o biserica, de la o manastire, nu conteaza), caruia sa-i spui problema si care sa se roage pentru voi. Nu cunosc prea multe detalii (promit ca ma interesez) dar stiu ca se fac anumite rugaciuni pentru indepartarea vrajbei si a ispitelor (imi povestea o cunostinta care a avut si ea astfel de probleme). Si cred ca Dumnezeu o sa va scoata in cale si un preot acolo, daca Il rugati asta, pentru ca ideal ar fi sa va puteti spovedi, si tu si sotul tau... Nu exista "antidot" mai puternic decat rugaciunea si taina Sfintei Spovedanii, indiferent de "ghinioanele" pe care le ai. Oricum, trebuie multa rabdare, si credinta, la fel de multa...

Doamne ajuta!

PS. Uita-te in Inbox.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2007, 19:47:42
dimitriepopa dimitriepopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de loredana
daca preotii de acum ar fi mai aspri ca cei din trecut ar exista doua variante:or ar fi biserica goala si tinerii ar prefera sa traiasca in desfranare decat sa se supuna unor reguli "invechite", or in sufletele tinerilor se va produce o schimbare si vor incepe sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu. Situatia de acum este insa dramatica, deoarece preluam tot mai mult prostul exemplu al occidentalilor, fugand de responsabilitate si pierzand tot mai mult legatura cu Dumnezeu.
Nunta nu mai este inteleasa ca o taina. se merge SI la biserica doar ca sa se tina datina, dar...amar va fi acelora care nu stiu ce voturi depun in fata sfantului altar. Ca doar si casatoria e la fel de mare ca si botezul, calugaria etc. Nu stiu unde se va ajunge! Imi e teama sa ma gandesc la boala sufleteasca a acestora, la viata lor lipsita de bucuria lui Hristos, a rugaciunii si harului. Pana unde vom merge cu nepasarea fata de cele sfinte, cum sa salvam ce a mai ramas,daca a mai ramas???
Singurul mijloc prin care vom salva cele sinte este rugaciunea unita cu nadejdea, credinta si dragostea...ASTA NE VA SALVA!...Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2007, 19:57:50
dimitriepopa dimitriepopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dodi
Citat:
În prealabil postat de raluca_iulia
buna seara!sunt noua pe acest site dar sunt bucuroasa ca pot sa imi spun si eu of-ul cuiva.m-am casatorit in 2004 cu o persoana de origine japoneza si casatoria merge destul de bine dar am o foarte mare problema.sotul meu a fost botezat si ne-am casatorit religios ca orice crestini.nasii au fost niste oameni de treaba pana la petrecere cand si-au aratat adevarata fata.dupa nunta eu aflasem ca ei de fapt planuise-ra ca nasul sa fure mireasa si sa ceara ca despagubire o lada de whisky.din pacate niste prieteni au fost mai rapizi si le-au distrus planul.cand am revenit la petrecere mama era tare suparata si mai toata lumea avea fata schimbata.pe moment nu am intrebat ce s-a intamplat pentru ca nu vroiam sa-l fac pe sotul meu sa se simta prost.nasii care erau asa de buni prietenii de familie acum nici macar nu mai vorbesc cu parintii mei iar sotul meu dupa nunta a avut o multime de ghinioane printre care faliment,banii pierduti si din cauza stresului s-a imbolnavit cu stomacul.am intrebt pe mai multe persoane si mi-au spus ca totul se intampla din cauza ca la nunta a fost suparare.eu acum locuiesc in japonia si nu am cum sa vorbesc cu un preot,aici nu sunt biserici ortodoxe dar daca ma poate ajuta cineva ,si cu un sfat macar ,va rog sa o faceti pentru sotul meu este un om foarte bun si nu mai vreau sa sufere.va multumesc foarte mult pentru intelegere.
Bine-ai venit, Raluca.

Din pacate, am auzit si eu ca obiceiul cu "furatul miresei" degenereaza, destul de frecvent, in certuri si suparari care dureaza mult timp si care-i afecteaza pe toti cei implicati (am avut cazuri in familie). Asta tine mult si de mandrie; nu degeaba recomanda Biserica se spovedeasca si mirii, si nasii inainte de savarsirea tainei cununiei...

Spui ca nu exista biserici ortodoxe in Japonia - ai cautat bine? Daca este o comunitate romaneasca, trebuie sa fie si o biserica... Atunci, tot ce poti sa faci este sa intri in legatura cu un preot de aici (de la o biserica, de la o manastire, nu conteaza), caruia sa-i spui problema si care sa se roage pentru voi. Nu cunosc prea multe detalii (promit ca ma interesez) dar stiu ca se fac anumite rugaciuni pentru indepartarea vrajbei si a ispitelor (imi povestea o cunostinta care a avut si ea astfel de probleme). Si cred ca Dumnezeu o sa va scoata in cale si un preot acolo, daca Il rugati asta, pentru ca ideal ar fi sa va puteti spovedi, si tu si sotul tau... Nu exista "antidot" mai puternic decat rugaciunea si taina Sfintei Spovedanii, indiferent de "ghinioanele" pe care le ai. Oricum, trebuie multa rabdare, si credinta, la fel de multa...

Doamne ajuta!

PS. Uita-te in Inbox.
Orice ii ceri lui Dumnezeu in rugaciune cu credinta ti se implineste.
Ex:roagal sa-ti trimita un preot si ti se implineste...CREDE-MAAA....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mica intrebare despre casatorie cred_cu_adevarat Nunta 5 21.11.2012 23:35:44
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 21:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 13:34:04
Despre casatorie.... Alinarea Nunta 3 29.10.2008 17:01:16
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 23:40:13