Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2009, 21:26:38
anita86 anita86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Question grade de rudenie

daca Ion este casatorit cu Ioana, iar Ion are un var drept X (mamele lui Ion si a lui X fiind surori), iar Ioana are o sora Y, CE GRAD DE RUDENIE EXISTA INTRE X SI Y? de gradul 4?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2009, 21:30:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred ca se vede clar ca nu exista nici o legatura de sange intre X si Y...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2009, 21:51:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita86 Vezi mesajul
daca Ion este casatorit cu Ioana, iar Ion are un var drept X (mamele lui Ion si a lui X fiind surori), iar Ioana are o sora Y, CE GRAD DE RUDENIE EXISTA INTRE X SI Y? de gradul 4?
cred ca gradul sase.
sa vad daca inteleg ;verisorul primar al lui ion poate avea o relatie cu cumnta lui ion(sora ioanei)?
deci nu pot avea o relatie, daca ar fi sa tina cont de invatatura bisericii care interzice casatoriile pana la al saptelea neam.

dar calculeaza si tu.
intre sot si sotie nu e gard de rudenie.(grad 0)
intre parinte si copil 1 grad.
intre frati - 2 grade.
intre verisori primari-4 grade.
s.a.m.d
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2009, 22:00:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cel mai sigur sar fi sa se intrebe preotul in cazul unei eventuale casatorii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2009, 22:14:12
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

da, numai ca vezi tu azi se cam dau dezlegari ptr tot, omul numai sa ceara si preotul/ierarhul imediat face pogoramant.
dar cand se incalca invatatura bisericii nu e bine... urmarile se resimt
biserica a dat toate acele reguli nu doar de dragul de a da reguli ci pt ca de-a lungul timpului a vazut urmarile diferitelor actiuni.si ptr binele membrilor ei a dat toate acele norme.
cine le respecta, bine face, bine ii va merge
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2009, 00:10:07
anita86 anita86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Unhappy continuare

da cam urat
am calculat si cred ca de grad 6
bine dar sunt rude prin alianta, si nu exista din pct de vedere medical nici o problema daca cei doi s-ar casatori, dar daca biserica interzice.................
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2009, 00:18:03
anita86 anita86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Exclamation apropo

mai citind pe forum am descoperit urm:
deci:
intre cele 2 surori grad de rudenie 2
intre cumnata si cumnat - gradul 3
intre cei doi veri primari - gradul 4
deci prin alianta intre cumnata si varul primar al acestuia gradul 7
s-au ma insel?
astept un rasp ca obs ca sunt impartite parerile.
ms
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2009, 00:58:10
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Intre Ion si X este rudenie de sange de grad 4 (adica pentru ca sa ajungi de la unul la altul prin cel mai apropiat stramos comun, adica mama mamelor lor sunt 4 linii), intre Ioana si Y grad 2 (2 linii), deci gradul este 4+2=6.
Si acum:
Cazul de fata se incadreaza la cuscria de felul II

Prin definitie, Cuscria de felul II sau īntre două neamuri este raportul de rudenie ce se creează īntre ascendenții și descendenții unui soț cu ascendenții sau descendenții celuilalt soț; sau īntre ascendenții și descendenții unui soț cu colateralii celuilalt soț, precum și īntre colateralii unui soț cu colateralii celuilalt soț.
Si acum de pe pagina "http://www.crestinortodox.ro/morala/70854-rudenia-ca-piedica-impediment-la-casatorie-si-cununie":

"Cuscria de felul al doilea a fost privita de Biserica dintru inceput ca impediment, la casatorie si cununie, de aceeasi greutate ca si cuscria de felul intai, Biserica orientandu-se dupa normele dreptului roman si dupa obiceiul stabilit intre crestini. Pe baza acestuia si pe baza prevederilor canonului 54 VI ec, cuscria de felul doi a fost socotita ca impediment la casatorie si cununie pana in gradul patru inclusiv (C-N ; D-P). Dar cu timpul impedimentul acestei inrudiri a fost extins pana in gradul sase inclusiv (C-T ; C-U), de catre sinodul de la Constantinopol, din anul 996.

In privinta gradului sase s-a facut insa distinctiunea ca el numai atunci constituie o piedica la casatorie, daca, cazul respectiv de inrudire, dupa cuscria de felul doi in gradul sase ar produce asa-numitul amestec necuviincios de nume sau confuzia ilicita a numelor, pe cand in cazul cand nu s-ar produce aceasta confuzie, sau acel amestec de nume, casatoria este permisa si intre rudele de gradul sase, dupa cuscria de felul doi. Aceasta randuiala s-a stabilit pe baza unui principiu exprimat de canonul 87 al Sf. Vasile cel Mare, si pe baza ei, impedimentul cuscriei de felul al doilea s-a extins pina in gradul sapte (D-U).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grade de rudenie costel Nunta 83 28.10.2016 10:17:56
Grade, tipuri si semne ale influentei demonice Mihnea Dragomir Exorcismul 38 29.04.2014 17:33:56
Sinteze GRADE DIDACTICE educatietreiro Sectiune dedicata profesorilor de religie 0 05.03.2011 15:52:49
Zece mii de miliarde de grade . cocacoc Generalitati 69 08.01.2011 23:38:22
Rudenie. valy17s Generalitati 8 22.08.2007 12:34:23