Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.05.2012, 20:49:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

gluma zilei:http://www.stiridecluj.ro/social/sef...in-regula-foto

Citat:
Catalin2:Am citit si explicatiile, unele sin ele pot fi credibile, altele nu.
Probabil se vor gasi explicatii si pentru celelalte "trucuri" :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.05.2012, 21:00:07
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si asta si este de fapt, scrie chiar la explicarea mentalismului: "Principiile folosite pentru a crea aceste efecte sunt: sugestia, hipnoza, programare neurolingvistica, citirea la rece, citirea limbajului corpului și a mușchilor, distragerea atenției, realitatea dubla"
Cele ingrosate de mine sunt din categoria paranormal (daca sugestia nu se refera la sugesita obisnuita), iar restul sunt trucuri folosite si de iluzionisti.
Eu nu stiu daca ii paranormal baiatul asta sau nu, dar toate lucrurile ingrosate pot fii doar chestii psihologice destul de simple, gen citire de microexpresii si folosirea unui anumit ton al vocii pt inducerea unei stari. De sugestie sa nu mai vorbim cat de simplu e de insuflat

P.S.:ganditi si la ce numere misto au facut ceilalti concurenti. In Anglia cel mai talent britatnic se pare ca este un caine:))
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.05.2012, 21:01:26
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

se pare ca Happy Fish TV a fost profetic:
http://www.youtube.com/watch?v=56pZkObyEak
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.05.2012, 21:04:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Eu nu stiu daca ii paranormal baiatul asta sau nu, dar toate lucrurile ingrosate pot fii doar chestii psihologice destul de simple, gen citire de microexpresii si folosirea unui anumit ton al vocii pt inducerea unei stari. De sugestie sa nu mai vorbim cat de simplu e de insuflat

P.S.:ganditi si la ce numere misto au facut ceilalti concurenti. In Anglia cel mai talent britatnic se pare ca este un caine:))
În Anglia a ieșit la iveală urmașul de drept a lui Pavarotti, un adolescent obez (17 ani) cu o voce incredibilă!


http://www.youtube.com/watch?v=ZsNlcr4frs4

http://www.youtube.com/watch?v=vFS9rwPqMBE

Cu puțină muncă, băiatul ăsta poate să ajungă cel mare tenor al tuturor timpurilor (trecute, evident)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.05.2012 at 21:12:33.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.05.2012, 22:19:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Întrebare de baraj:

Cum se numește tendința de a atribui explicații supranaturale lucrurilor pe care nu le putem înțelege sau pentru care nu am găsit încă o explicație credibilă ?
O femeie cinstita imbracata indecent creeaza impresia ca nu e cinstita si sminteste. Anumite cantece de asemenea smintesc.

Astfel de trucuri smintesc tocmai pentru ca spectatorul n-are cum sa verifice in fiecare moment ce e truc si ce e magie din tot ce vede.

Sper ca levitatia nu este considerata tot un truc!

Nu e cazul sa ne punem sufletul in joc, girand pentru acceptarea de catre ortodocsi a unor astfel de practici. Pur si simplu nu le e locul aici. Nu tot ce apare pe scena este ziditor pentru suflet.

Iar ceea ce nu zideste, adeseori darama. In loc sa-I dam slava lui Dumnezeu si sa vedem cate minuni face El in fiecare zi, idolatrizam un om ca iata cate trucuri stie si iata ce capacitati extraordinare are! Si tanjim sa ne asemanam cu acela, iar pe Hristos Il lasam mai la o parte.

Bine ar fi sa ne ajutam unii pe altii sa sporim duhovniceste, sa ne asemanam cu Hristos in virtuti si sa uram pacatul, nu sa-i facem cale spre inimile noastre si chiar spre ale altora, smintindu-i. Cine sminteste pe altcineva prin ceea ce scrie se face partas la pacate straine.

Last edited by antoniap; 13.05.2012 at 22:41:24.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.05.2012, 22:46:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În Anglia a ieșit la iveală urmașul de drept a lui Pavarotti, un adolescent obez (17 ani) cu o voce incredibilă!


http://www.youtube.com/watch?v=ZsNlcr4frs4

http://www.youtube.com/watch?v=vFS9rwPqMBE

Cu puțină muncă, băiatul ăsta poate să ajungă cel mare tenor al tuturor timpurilor (trecute, evident)
glumeam si eu. Pai ce la editia trecuta nu era doamna aia plinuta si mai scunda de canta incredibil, si au iesit invingatori niste baieti de bagau si ei un break-dance acolo.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.05.2012, 23:03:40
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sper ca levitatia nu este considerata tot un truc!
Levitația reală, nu, dar, vă asigur, metoda cea mai facilă a unui iluzionist de a crea iluzia levitației este de o simplitate incredibilă...... știu și eu trucul și este pentru copii de 10 ani, și totuși, un spectator neavizat va fi convins că iluzionistul tocmai s-a ridicat în aer.

Văd că nu ați dat răspuns la întrebarea mea; vă răspund eu: tendința de a vedea supranaturalul acolo unde nu este se numește superstiție...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.05.2012, 23:18:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Levitația reală, nu, dar, vă asigur, metoda cea mai facilă a unui iluzionist de a crea iluzia levitației este de o simplitate incredibilă...... știu și eu trucul și este pentru copii de 10 ani, și totuși, un spectator neavizat va fi convins că iluzionistul tocmai s-a ridicat în aer.

Văd că nu ați dat răspuns la întrebarea mea; vă răspund eu: tendința de a vedea supranaturalul acolo unde nu este se numește superstiție...
Am impresia ca vrei sa-mi starnesti curozitatea, sa aflu si eu ,,trucul''. Ei, bine, eu cu ,,trucurile'' astea nu ma impac. Prefer sa fiu considerata superstitioasa. Si nici nu le recomand.

Adica eu iti iau tie banii din portofel si pe urma iti spun ca ti-am doar creat iluzia! Si apoi, daca ma acuzi de furt, eu iti spun ca esti superstitios! Iti convine?

Last edited by antoniap; 14.05.2012 at 06:51:21.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.05.2012, 08:15:35
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Unii dintre voi ar trebui să mai iasă prin lume. Gândirea „magică” e dăunătoare.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.05.2012, 08:34:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am impresia ca vrei sa-mi starnesti curozitatea, sa aflu si eu ,,trucul''. Ei, bine, eu cu ,,trucurile'' astea nu ma impac. Prefer sa fiu considerata superstitioasa. Si nici nu le recomand.

Curiozitatea ti-a fost starnita din moment ce ai participat la un spectacol de iluzionism. Daca merg la "Romeo si Julieta" stiu sigur ca actorii nu mor pe scena, in ciuda aparentelor, la fel cum, daca merg la un spectacol de levitatie, stiu ca artistii nu leviteaza la propriu, ma astept la un show regizat. Cum o fac? Nu stiu, nu poti sa-ti dai seama pe loc ca de aceea e "iluzie vizuala". Poate daca privesti dintr-un anumit unghi, insa sunt si ei atenti ca spectatorii sa vada pe o singura directie, nu pun niciodata scena in mijlocul lor, caz in care pozitiile observatorilor ar fi diferite si unii ar putea sa-si dea seama.

Citat:
Adica eu iti iau tie banii din portofel si pe urma iti spun ca ti-am doar creat iluzia! Si apoi, daca ma acuzi de furt, eu iti spun ca esti superstitios! Iti convine?
Daca dai bani sa mergi la un spectacol de iluzionism, asta si primesti : o iluzie ce pare reala, insa in fond nu e reala.

Citat:
Iar ceea ce nu zideste, adeseori darama. In loc sa-I dam slava lui Dumnezeu si sa vedem cate minuni face El in fiecare zi, idolatrizam un om ca iata cate trucuri stie si iata ce capacitati extraordinare are! Si tanjim sa ne asemanam cu acela, iar pe Hristos Il lasam mai la o parte.
Nimeni nu-l idolatrizeaza pe C. Gog; cred insa ca unii oameni au ramasi surprinsi de abilitatile lui. Intelepciunea incepe in mirare, cand iti recunosti propria ignoranta. Topicul asta poate fi inchis, doar nu-i face noi reclama mentalistului sau facem pledoarie pentru trucuri, ci oamenii nu trebuie sa cada in capcana trucurilor scenice si sa considere iluziile adevarate. "Nu tot ce zboara se si mananca".

Catalin2: s-a explicat si momentul cu "ghicitul" raspunsurilor date de jurati. A schimbat plicul sigilat, cu unul din masa adusa de tipul acela cu alb, care nu era la inceput pe scena.


Fii atent la film:http://www.youtube.com/watch?v=Ir4aBCnWowg
Min. 00:01 – nu apare masa aia pe scena, sunt doar cele doua scaune si masa din spate pe care e acel aparat.
Min. 00: 22- ii intreaba pe jurati ce se afla in servieta iar acestia raspund.
Min 08:13- apare tipul cu masa aceea, iar la min.9 Gog pune plicul din servieta pe ea.
Acuma, de ce n-a deschis servieta direct si a avut nevoie de o masa pe care sa puna plicul? :) ca sa-l schimbe, evident, iar timp de 8 minute, complicele a avut timp berechet sa scrie raspunsurile juratilor pe o foaie.

Last edited by ioanna; 14.05.2012 at 09:44:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42