Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2009, 19:34:40
anakatoh's Avatar
anakatoh anakatoh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Talking cununia religioasa acasa

buna tuturor! vreau sa va impartasesc din bucuriile mele si voua,saptamana aceasta este o sapt. de emotii duminca voi "mireasa" dupa 4 ani in care ma tot intrebam cand v a veni momentul.cununia o voi face acasa iar nasii de cununie vor fi chiar preotul si preoteasa.
intai ne -am pregatit casa ,am sfintit-o,iar acum urmeaza sa fim si noi in rand cu crestinii.
nu imi doresc sa fiu mireasa cu surle si trambite sau cu mare fanfaroneala...detest si din fericire si sotul meu asemeni.este o nunta in"TAINA" ca sa o pot numi asa,dar care martor ne va fi cerul si cu toti sfiinti.
bucuria mea este enorma!DUMNEZEU SA NE AJUTE!
va doresc tuturor pace si iubire!
__________________
"BUCURA-TE ,MIREASA,PURUREA FECIOARA "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2009, 20:51:41
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Sa fiti fericiti! :)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.06.2009, 23:03:15
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

cununia religioasa ACASA se face numai in cazuri speciale... caz de boala grava sau de batranete la cei cei care traiesc necununati si nu mai pot ajunge la Sf.Biserica!!! afara de aceste conditii nu se poate ACASA!!!! NU E CANIONIC!!!! TAINA SE SAVARSESTE NUMAI IN SF.BISERICA!!!! Altfel Preotul isi asuma o MARE RESPONSABILITATE!!!! Intim poate fi si la Biserica, in orice zi, caci Taina NU are zi anume, afara de cele oprite de Sf.Parinti prin Sf.Canoane in perioade ANUMITE si bine definite!!! Deci
FERITI-VA DE A INCALCA PORUNCA BISERICII SI SF.CANOANE!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.06.2009, 23:05:47
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu am vrut sa o intreb pe viitoarea mireasa daca nu pot gasi o bisericuta unde sa se casatoreasca, fara mult alai. Dar am vazut la profilul ei ca scrie ca locuieste in Japonia, ma gandesc ca nu prea sunt biserici ortodoxe pe acolo...
Va urez si eu casa de piatra, sa fiti binecuvantati!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2009, 01:17:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Si eu am vrut sa o intreb pe viitoarea mireasa daca nu pot gasi o bisericuta unde sa se casatoreasca, fara mult alai. Dar am vazut la profilul ei ca scrie ca locuieste in Japonia, ma gandesc ca nu prea sunt biserici ortodoxe pe acolo...
Va urez si eu casa de piatra, sa fiti binecuvantati!
Si eu a gandesc ca asta o fi problema.. desi este o Biserica ortodoxa puternica in Japonia (nu numeric, cred ca sunt vreo 20000, ci duhovniceste), infiintata de sf. Nicolae din Rusia in sec. al 19lea. dar n-o fi in toate orasele.
Casa de piatra, casatorie binecuvantata si cu mult ajutor de la Dumnezeu!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2009, 01:58:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, exista o biserica in Japonia, chiar in Tokyo...este, intr-adevar, ruseasca si detine si niste Sf. Moaste Sf. Nicolae. Am fost de cateva ori la ea, este chiar frumoasa si foarte linistita.
Mai concret, se afla in Oceanumizu, la o statie de tren din Akihabara...nu se ajunge in Asakusabashi. Din pacate, am inteles ca oficirea cununiei presupune o taxa cam mare, in jur de 30000 de yeni, dar nu sunt sigura. Mi se pare si corect, avand in vedere ca Japonezii nu au dezvoltat instinctul si educatia milosteniei oferita in mod voluntar, astfel ca trebuie sa se intretina si sa se administreze si biserica aceia cu ceva.
Cat despre cununia savarsita acasa, nu vad nici o problema in acest sens, atata timp cat preotul are cele necesare la dansul, cunosc cazuri. Pana la urma, ramane la latitudinea preotului si a situatiei in cauza.
Oricum, sora mea traieste si este casatorita tot in Japonia, dar nu a apelat la serviciile Bisericesti de-acolo, asteptand pana a venit acasa in tara, savarsind astfel botezul copiilor si a sotului si celelalte. Dar, bine-nteles, nu este indicat a se astepta, fiindca nu se stie...ceasul.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2010, 21:54:31
huchohucho huchohucho is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 9
Exclamation nasi?

OK , dar nu inteleg de ce nu aveti nasi? de ce fortati preotul si preoteasa sa va fie nasi?
cum savarseste si slujba si va tine si lumanarea? adica cum pretindeti sa aibe rol dublu?
e incorect si ilegal in dreptul bisericesc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2010, 21:57:31
huchohucho huchohucho is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 9
Exclamation Japonia

sper sa mai intri pe forum sa-mi dai un raspuns la observatia de mai sus...
daca nu esti si tu ca si majoritatea , care lanseaza o poveste si apoi dispar complet din forum
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2010, 23:06:25
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de huchohucho Vezi mesajul
OK , dar nu inteleg de ce nu aveti nasi? de ce fortati preotul si preoteasa sa va fie nasi?
cum savarseste si slujba si va tine si lumanarea? adica cum pretindeti sa aibe rol dublu?
e incorect si ilegal in dreptul bisericesc
Nu, si noua ne'au fost nasi, nu i'am fortat. Si cei doi au mai cununat si alte cupluri. Parintele isi face datoria de preot la cununie, iar preoteasa tine intr'adevar lumanarile.
Nu stiu cat de ilegal e, ca parintele are 84 de ani si daca a acceptat sa faca asta (intr'un fel, dansul ne'a dat ideea), cred ca stia foarte bine la ce se inhama :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 13:07:08
cununia religioasa in post emanouela Nunta 38 10.02.2010 22:38:03
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 12:26:56
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 13:20:44
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 16:22:55