Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.04.2009, 17:55:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO Vezi mesajul
Cred ca patinia are dreptate cand spune la ce fel de inteligenta emotionala se refera Maica Siluana. Cat despre inteligenta emotionala dpdv psihologic se poate cauta pe net si se gasesc destule, de ex: http://www.inteligenta-emotionala.ro...la/prezentare/
OK, nu stiu cu ce inteligenta emotionala se ocupa maica Siluana, dar inteligenta emotionala pe care o stiu eu este o frauda in opinia mea, la fel ca si NLP.

Ai dat ca exemplu site-ul inteligenta-emotionala.ro. Am intrat - foarte frumos, un loc in care lumea afla cate ceva nou despre motivele pentru care le merge greu in viata: nu stiu sa-si cultive cel mai important tip de inteligenta, anume cea emotionala. Saracii de ei, daca nu erau cei doi cercetatori care in anii '90 au descoperit inteligenta emotionala, nu stiu ce se alegea de populatia planetei.

Si pentru ca sunt sceptic din fire, am vrut sa vad cine sunt aia atat de altruisti incat impartasesc cu noi informatii despre inteligenta emotionala. O simpla cautare pe rotld.ro arata cine a inregistrat domeniul inteligenta-emotionala.ro: firma Competent Consulting. Excelent, dar cu ce se ocupa aceasta firma?

Aflam chiar de pe pagina lor:

Competent Consulting este firma de consultanta si training care faciliteaza maximizarea performantelor personale si organizationale prin aplicarea tehnicilor NLP si de Inteligenta Emotionala.


Mai sa fie, avem aici un evident conflict de interese! Pe de o parte firma asta ne spune ca e ceva in neregula cu noi si ca singura cale de imbunatatire a vietii este sa devenim inteligenti emotional, pe de o parte ne da si solutia! Mergem la "workshopurile" sustinute de expertii lor. Care pe deasupra stiu si NLP.

Ba, cum se leaga toate, parc-as avea dreptate cand spun ca NLP si IE sunt o mare escrocherie!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.04.2009, 18:02:55
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aproape ca-mi aduce aminte de adhd.ro. Asta e un site facut ca sa sperie parintii de la noi cu o boala inventata la americani.

Daca copilul tau e agitat, neastamparat, obraznic, hiperactiv si neascultator, nu e datorita proastei educatii, e din cauza ca e bolnav! Are ADHD si pentru boala asta trebuie sa-i dam un medicament numit Ritalin.

adhd.ro este inregistrat de o firma pe nume Eli Lilly Romania, care i-auziti cu ce se ocupa:

Eli Lilly este una dintre cele mai mari companii farmaceutice din lume, își are sediul în Statele Unite, a produs medicamente excelente și faimoase, cum ar fi metadona sau popularul Prozac. Eli Lilly produce de asemenea medicamente pentru ADHD.

Deci, vedeti dumneavoastra, practica aceasta de a lansa un site care sa para aparent neutru si care sa creeze mai intai aparenta nevoie pentru un produs pe care se intampla sa-l produci, dupa care sa creezi un site separat pe care sa-ti vinzi produsul in sine e veche si demult fumata.

Numai cine nu vrea nu vede ca:

- ADHD
- NLP
- Inteligenta emotionala

sunt niste fraude.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.04.2009, 05:42:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Numai cine nu vrea nu vede ca aici vorbim despre doua lucruri diferite, adica o tema ar fii cea discutata de scrable:
- ADHD
- NLP
- Inteligenta emotionala

(sunt niste fraude)

iar a doua tema se refera la Maica Siluana care nu are nici in clin nici in maneca una cu alta.

Adica Maica Siluana, nu este o calugarita care-si sacrifica timpul pentru business-ul cuiva.
Ea se ocupa de o stare psihologica, a individului suferind de abuz in copilarie, fara medicamente sau alte produse, exista un tratament "12 steps" care ajuta - pe cine vrea si are nevoie de aceasta cura.

Deci as dori, sa fie clara discutia de aici, ca sa evitam neintelegerile.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.04.2009, 12:04:26
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Deci as dori, sa fie clara discutia de aici, ca sa evitam neintelegerile.
Definitia conceptului pe care eu il critic e cunoscuta de vreo douazeci de ani. mihailt ar fi putut sa ne spuna ca este vorba de un nou sens pe care maica Siluana l-a gasit pentru sintagma "inteligenta emotionala" si n-ar mai fi fost nici un fel de neintelegere.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.04.2009, 21:55:10
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Se întîmplă uneori ca inteligența emoțională să ne depășească și atunci căutăm în altă parte .Adică dacă Dumnezeu ne vede îndărătnici și seci ne trage cîte o palmă -cîte o boală .Cine a deschis topicul nu cred că a formulat bine tema .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.04.2009, 21:56:24
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Apropo nu știu de ce am userul acela cu roșu
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.04.2009, 22:06:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de janina Vezi mesajul
Se întîmplă uneori ca inteligența emoțională să ne depășească și atunci căutăm în altă parte .Adică dacă Dumnezeu ne vede îndărătnici și seci ne trage cîte o palmă -cîte o boală .Cine a deschis topicul nu cred că a formulat bine tema .
[COLOR=green]Am spus ca nu am inteles ce e aceea "inteligenta emotionala", dar observ ca vizavi de aceasta expresie care mie nu-mi spune nimic, este folosit numele lui Dumnezeu... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce inteleg eu din aceasta alaturare? Ca, Bunul Dumnezeu arata ca politistul din colt, care sta la panda, si abia asteapta sa gresesc, sa nu-mi dea mie ghes "inteligenta emotionala" si dumnealui, pac, sa-mi trântească o pedeapsa, adica o boala... Păi, în acest caz, cum mai pot eu spune că Dumnezeu e bun, milos, iertator daca-mi trimite boala? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Sa fim logici, sa fin seriosi! Nici macar ca glumă nu se poate spune asa ceva pentru ca si glumele, ca sa fie gustata, trebuie sa aiba logica. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Originea bolilor? Neglijenta omului!...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.04.2009, 22:27:11
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Măi dar ce o fi așa greu? dacă ești o persoană harismatică frumoasă în adevăratul sens al cuvîntului și la grai și chibzuit adică ai niște daruri pe cu care te-ai născut și pe lîngă cu ce te-ai format ca Om acela ce te-a înzestrat este numai Dumnezeu . Este ca un har numai că se bate cap în cap cu ipoteza psihologică -Ei psihologii se baează foarte mult pe această inteligență emoțională. Orce terapeut dacă nu -i dau rezultate testele sale apelează la Dumnezeu și crede într-o alternativă a vindecării prin credință ,luminare .Și de aici confuzia numai că ei nu fac această confuzie .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.04.2009, 08:07:24
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Definitia conceptului pe care eu il critic e cunoscuta de vreo douazeci de ani. mihailt ar fi putut sa ne spuna ca este vorba de un nou sens pe care maica Siluana l-a gasit pentru sintagma "inteligenta emotionala" si n-ar mai fi fost nici un fel de neintelegere.

Si de unde stii tu ca e un nonsens?
Ai fost?
Ai vorbit?
Ai vazut?

A acuza asa, dor de dragul de a spune ceva, nu e frumos, nici crestineste, nici manierat.
Concluzia: nu zice nimic daca nu stii!(daca taceai filozof ramaneai)
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.04.2009, 08:17:19
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

D-na Nina la ce adresă comentați? Eu am avut de-a face cu această inteligență emoțională pe care mi-au aplicat-o și i-am am speculat ,că altceva nu aveam ce să învăț de la ei -psihologii .Îi mai și întrebam ca să-mi formez părerile .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
OZN-urile-pareri TunsDiana Generalitati 145 31.07.2012 21:48:29
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
Inteligenta geo_olt Generalitati 4 01.08.2010 18:00:51