Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.04.2024, 11:47:12
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 745
Implicit

Arhimandritul Roman Braga:

Mi s-au scos dinții unul câte unul; mi s-au scos și unghiile - și totul, pentru că n-am rostit un cuvânt de hulă împotriva Domnului nostru. Nu mai puteam să rabd. Mă băteau întruna, mă torturau zile întregi. Voiam să-i aduc reproșuri lui Dumnezeu pentru a scăpa de acest chin, însă ori de câte ori deschideam gura să rostesc acele cuvinte, ele pur și simplu nu veneau. Era peste puterea omenească.

(...)

Era iadul. Până atunci nu am știut ce înseamnă o ființă omenească. Am văzut oameni pe care îi consideram tari și îi respectam mult, căzând nesperat de ușor când au fost față în față cu suferința, dar i-am văzut și pe acei care erau umili și retrași, care păreau că nu vor rezista niciodată, dovedindu-se mai puternici decât și-ar fi putut închipui cineva. Am văzut oameni cu chipuri de sfinți căzând în iad, și aparent, oameni slabi înălțându-se ca martirii cu mare credință și putere.


https://fericiticeiprigoniti.net/fra...mnului-nostru/
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.04.2024, 15:30:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.982
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
https://adevarul.ro/stiri-locale/pit...a-2356716.html
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu pare că au facut-o intenționat, săracii cred că nici nu aveau habar de experimentul din Pitești, am înțeles că aveau același motto și în orașe din străinătate. Dar a lucrat Dumnezeu să facă din activitatea lor materialist-capitalistă de copy-paste un prilej de aducere în discuția publică crimele comunismului ateist și jertfele Sfinților noștri.
Am stat și m-am gândit la situație, celelalte orașe erau în general capitale Berlin - îți plac dungile, Wiena îți plac dungile șamd, oricum erau orașe mult mai mari decât Pitești care chipurile are 140.000 de locuitori, în realitate mult mai puțini cred eu sunt interese să nu declari populația reală pt a fura la alegeri și pt a trage fonduri europene și a trimite mai mulți deputați în Parlament și a avea și mai mulți consilieri locali și județeni.

Fiecare țară are un departament de marketing, părerea mea e că cei din zona Ro au forțat nota pt publicitate.

Partea bună e că și ateii și inculții dacă aud de Pitești cam știu ce înseamnă regimul de reeducare de acolo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.04.2024 at 15:41:57.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.04.2024, 16:54:54
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Partea bună e că și ateii și inculții dacă aud de Pitești cam știu ce înseamnă regimul de reeducare de acolo.
Asta avem noi impresia ca stiu, dar ne inselam. Foarte multa lume mai ales tineri nu mai urmaresc de ani multi programele de televiziune mai ales cele cu orientare culturala si istorica. O considera o pierdere de vreme in defavoarea, zic ei, nu eu, a jocurilor video si alte cretinisme de indobitocire crunta, asa zise de socializare.

Acesti tineri nici macar nu pot atentiona pe sefii lor straini care n-au nici un habar, dar care fac si pipi pe istoria locala a tarilor pe unde bantuie ei pe glob si care promoveaza "dungile" sau mai stiu eu ce kkt pe bat de marketing.

In mod normal exista niste norme internationale de bun simt in momentul cind dai nume noi produselor, masinilor. Cauti in Dex sa vezi daca nu cumva jignesti pe cineva numind un autovehicul intr-un fel sau altul.
Dar pentru Romania cred ca-i doare fix in pix.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 30.04.2024 at 16:57:19.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunism, mucenici, poezie, poezii ortodoxe, sfintii inchisorilor