Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.01.2010, 13:24:16
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
eu l-am descoperit pe Sf. Anton de Padova acum mai bine de 9 ani si de fiecare data, repet, DE FIECARE DATA m-a ajutat. Postul se tine 9 marti consecutive, in fiecare marti se rosteste cate o rugaciune si se tine post normal. Este foarte bine ca in acele zile sa se dea pomana saracilor. Sf Anton de Padova este sfantul minunilor si daca tii postul dorinta iti va fi implinita. Eu am cele 9 rugaciuni si pot sa ti le trimit daca imi dai o adresa ti le voi trimite prin posta cu scrisoare recomandata. Chiar daca Sf Anton este un sfant catolic el ajuta pe toti cei care se roaga lui.
Si acum faptele: Prima data am tinut postul Sf Anton in 2000 pentru a trece cu bine lucrarea de licenta dar nu am avut destula credinta si am cumparat un set de subiecte de examen de la niste colegi...am luat licenta EXACT CU MEDIA PENTRU CARE MA RUGASEM dar timp de 5 ani nu am reusit sa lucrez in domeniul in care aveam diploma.
In 2005 am tinut postul si intr-o zi de post in care nu mancasem aproape nimic am dat examenul sportiv si am luat 10 pe linie desi organismul meu nu avea fizic din ce sa ia energie...
Am dat rugaciunile primite si altor cunoscuti de-ai mei care mi-au confirmat cele traite de mine.
Tinem legatura.
La multi ani!

Uitasem sa-ti spun ca in septembrie am fost in Italia(ptr a vizita Venetia)..am trecut si prin Padova ptr a vizita Basilica Sf. Anton,spere rusinea mea nu stiam cine e acest Sfant...am aflat recent!Am luat de acolo un fel de carticica pe care scrie Messenger of Saint Anthony...am o adresa unde te poti inscrie daca doresti ptr a fi membru...intra pe www.carosantantonio.it..aici te poti inregistra sau trimite online o rugaciune pe care ti-o vor citi calugarii la moastele Sfantulu Anton.
si o adresa de email:dearsaintanthony@santantonio.org

Numai bine!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.03.2010, 18:27:45
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit Minunile sfantului antonie cel mare

Citat:
În prealabil postat de elenaf Vezi mesajul
Buna, am avut un accident de masina( am fost in coma dupa accident), si foarte multe necazuri in continuare care nu se mai termina. A zis o cunostinta sa tin postul Sf. Anton, a zis ca se tine martea. Va rog daca stie cineva cum se tine, as vrea mai multe detalii, pe internet nu am gasit nimic care sa ma ajute. Nu stiu daca o sa ma ajute, dar vreau sa fac tot posibilul sa ne revenim, am un baitel de 1 an. Va multumesc anticipat.
Salut. Nu stiu de postul Sfantului Antonie Cel Mare, daca poti tine post Martea si roaga-te la el... Eu am inceput acum cateva luni Rugaciunea de 9 Marti la Biserica Sfantului Antonie Cel Mare si iti spun sincer ca dupa nici 6 saptamani Sfantul Antonie Cel Mare mi-a indeplinit Rugaciunile, am continuat sa merg pana a 9 saptamana cu acatistul iar a zecea saptamana se duce 9 pachetele si se imparte la credinciosi in Biserica, ulei,faina....uleiul,faiana dupa ce-l Sfinteste preotul il iei acasa si gatestil....

Daca esti din Bucuresti mergi la Biserica si iti garantez ca nu o sa-ti para rau....daca Dumnezeu va pune la incercare credinta si rabdarea ta, te rog nu deznadajdui ca ceea ce la noi e cu neputinta, la Dumnezeu e cu putinta...sincer....
DUMNEZEU SA-TI LUMINEZE MINTEA SI SA-TI DEA MULTA INTELEPCIUNE....DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.03.2010, 18:47:37
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Sfantul Anton de padova e unu Sf Antonie cel Mare e altul, primul e Sfant catolic, nush ce sa zic, tre sa te rogi, nu sa faci anumite practici cu tenta magica cum ar fi 9 marti, de ce neaparat marti?
Eu cred ca Biserica ortodoxa are destule rugaciuni si randuiei, multa lumea foloseste superstitios postul si cultul Sf Anton
Salut Danyel, NU VREAU sa intru in polemica cu tine, vreau sa-ti explic faptul ca RUGACIUNEA de 9 Marti la Biserica Sfantului Antonie Cel Mare NU este magie (magia din cate stiu o practica babele si vrajitoarele....)

Daca RUGACIUNILE DE ACEST GEN sunt acceptate de Preoti si ceilalti slujitori ai Bisericii Ortodoxe, noi nu avem nici un drept sa-i contrazicem...eu personal am facut aceasta Rugaciune si pot sa spun ca Dumnezeu si Maica Domnului mi-au indeplinit rugaciunile si dorintele prin mijlocirea Sfantului Antonie Cel Mare...as fi o cretina sa nu cred in asemenea Rugaciuni atata timp cat Dumnezeu m-a ascultat, mi-a ascultat necazul si durerea, credeam ca nu pot sa ies din acest impas dar cu ajutorul Lui si cu ajutorul Sfantului Antonie Cel Mare s-au rezolvat toate si se poate rezolva orice necaz sau orice incercare grea o putem birui prin RUGACIUNE daca avem credinta....Doamne ajuta

La Biserica Sfantul Gheorghe de la km 0 este o Rugaciune de 7 Vineri, vine lume multa... ViNEREA se tine aceasta RUGACIUNE....daca ar fi o magie, Dumnezeu nu ne-ar asculta rugamintile si oamenii nu ar mai apela la aceste RUGACIUNI.
Daca vrei sa mergi din curiozitate la Bisericile acestea Martea si Vinerea sa vezi cata lume vine...(doar Bisericile astea le stiu....poate sunt mai multe)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.03.2010, 18:57:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit A nu se confunda

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Salut Danyel, NU VREAU sa intru in polemica cu tine, vreau sa-ti explic faptul ca RUGACIUNEA de 9 Marti la Biserica Sfantului Antonie Cel Mare NU este magie (magia din cate stiu o practica babele si vrajitoarele....)

Daca RUGACIUNILE DE ACEST GEN sunt acceptate de Preoti si ceilalti slujitori ai Bisericii Ortodoxe, noi nu avem nici un drept sa-i contrazicem...eu personal am facut aceasta Rugaciune si pot sa spun ca Dumnezeu si Maica Domnului mi-au indeplinit rugaciunile si dorintele prin mijlocirea Sfantului Antonie Cel Mare...as fi o cretina sa nu cred in asemenea Rugaciuni atata timp cat Dumnezeu m-a ascultat, mi-a ascultat necazul si durerea, credeam ca nu pot sa ies din acest impas dar cu ajutorul Lui si cu ajutorul Sfantului Antonie Cel Mare s-au rezolvat toate si se poate rezolva orice necaz sau orice incercare grea o putem birui prin RUGACIUNE daca avem credinta....Doamne ajuta

La Biserica Sfantul Gheorghe de la km 0 este o Rugaciune de 7 Vineri, vine lume multa... ViNEREA se tine aceasta RUGACIUNE....daca ar fi o magie, Dumnezeu nu ne-ar asculta rugamintile si oamenii nu ar mai apela la aceste RUGACIUNI.
Daca vrei sa mergi din curiozitate la Bisericile acestea Martea si Vinerea sa vezi cata lume vine...(doar Bisericile astea le stiu....poate sunt mai multe)

Sfantul Anton de Padova nu este Sfantul Antonie cel Mare! Si chiar nu vad de ce nu avem destula incredere in ajutorul sfintilor nostri si apelam la cei catolici...
Nu vreau sa supar pe nimeni insa cred ca exista o indoiala in credinta ori facem asa cum a zis Danyel, toate ca pe un contract pe care il incheiem cu Dumnezeu: eu postesc, fac anumite rugaciuni 9 marti la rand si tu Doamne trebuie sa ma auzi , sa imi dai ce cer!
Fiecare face cum doreste insa preotii cu adevarat traitori nu cred ca indeamna la asemenea paractici... parerea mea...
Rugaciunea trebuie sa existe in permanenta nu doar marti si vineri, ori numai cand avem nevoie... Stie Dumnezeu cand sa o implineasca, nu cred ca e bine a forta lucrurile...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.03.2010, 19:24:09
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit Sfantul anton de padova si sfantul antonie cel mare, nu sunt una si aceeasi persoana

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sfantul Anton de Padova nu este Sfantul Antonie cel Mare! Si chiar nu vad de ce nu avem destula incredere in ajutorul sfintilor nostri si apelam la cei catolici...
Nu vreau sa supar pe nimeni insa cred ca exista o indoiala in credinta ori facem asa cum a zis Danyel, toate ca pe un contract pe care il incheiem cu Dumnezeu: eu postesc, fac anumite rugaciuni 9 marti la rand si tu Doamne trebuie sa ma auzi , sa imi dai ce cer!
Fiecare face cum doreste insa preotii cu adevarat traitori nu cred ca indeamna la asemenea paractici... parerea mea...
Rugaciunea trebuie sa existe in permanenta nu doar marti si vineri, ori numai cand avem nevoie... Stie Dumnezeu cand sa o implineasca, nu cred ca e bine a forta lucrurile...
Sincer iti spun, am crezut ca la Sfantul nostru se refera,sunt inregistrata recent,acum am descoperit ca sunt si atei si catolici pe forumul crestin ortodox....am crezut ca sunt doar crestin-ortodoxi....
Stiu ca Sfantul Antonie Cel Mare NU e acelasi cu Sfantul Anton dar am crezut ca poate asa ii zice Sfantul Anton(eu si colega mea zicem tot Sfantul Anton dar e vorba de cel ortodox)...imi cer mii de scuze, ca nu am citit pana la capat....soryyyyyyy
Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni....DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.03.2010, 19:42:50
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sfantul Anton de Padova nu este Sfantul Antonie cel Mare! Si chiar nu vad de ce nu avem destula incredere in ajutorul sfintilor nostri si apelam la cei catolici...
Nu vreau sa supar pe nimeni insa cred ca exista o indoiala in credinta ori facem asa cum a zis Danyel, toate ca pe un contract pe care il incheiem cu Dumnezeu: eu postesc, fac anumite rugaciuni 9 marti la rand si tu Doamne trebuie sa ma auzi , sa imi dai ce cer!
Fiecare face cum doreste insa preotii cu adevarat traitori nu cred ca indeamna la asemenea paractici... parerea mea...
Rugaciunea trebuie sa existe in permanenta nu doar marti si vineri, ori numai cand avem nevoie... Stie Dumnezeu cand sa o implineasca, nu cred ca e bine a forta lucrurile...
Este foarte adevarat, rugaciunea trebuie facuta in orice ceas din zi si din noapte,cand avem necazuri sau bucurii...din punctul meu de vedere nu-l oblig pe Dumnezeu si nici nu fortez lucrurile, eu doar ma rog ca sa ma ajute...Dumnezeu zice: "in lume necazuri veti avea" daca nu ne rugam atunci cum putem sa depasim necazurile si ispita?(iubita chiar nu vreau sa ma cert cu tine, e doar o parere).......
Trebiue sa ne rugam si noi dar trebuie sa ne ajute si preotul pt ca el este ales de Dumnezeu ca prin el sa ne mantuim, sa ne spovedim si sa ni se dejlege pacatele, sa ne sfinteasca casele, masinile si toate lucrurile noastre ca exista si raul in lume care asteapta ne-ncetat sa ne faca rau sa sa ne faca robii lui....si atunci daca nu ar exist preoti, rugaciuni, iconite, cruciulite, noi cum vom putea sa ne ferim de aceste rele?....eu cred ca iconitele, cruciulitele....sunt arme date de la Dumnezeu pt a ne lupta cu cel rau... si pt a putea sa-l biruim...Dumnezeu spune: "Biruiti lumea ca si Eu am biruit-o"....Doamne ajuta
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.03.2010, 16:46:41
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit buna ziua

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Este foarte adevarat, rugaciunea trebuie facuta in orice ceas din zi si din noapte,cand avem necazuri sau bucurii...din punctul meu de vedere nu-l oblig pe Dumnezeu si nici nu fortez lucrurile, eu doar ma rog ca sa ma ajute...Dumnezeu zice: "in lume necazuri veti avea" daca nu ne rugam atunci cum putem sa depasim necazurile si ispita?(iubita chiar nu vreau sa ma cert cu tine, e doar o parere).......
Trebiue sa ne rugam si noi dar trebuie sa ne ajute si preotul pt ca el este ales de Dumnezeu ca prin el sa ne mantuim, sa ne spovedim si sa ni se dejlege pacatele, sa ne sfinteasca casele, masinile si toate lucrurile noastre ca exista si raul in lume care asteapta ne-ncetat sa ne faca rau sa sa ne faca robii lui....si atunci daca nu ar exist preoti, rugaciuni, iconite, cruciulite, noi cum vom putea sa ne ferim de aceste rele?....eu cred ca iconitele, cruciulitele....sunt arme date de la Dumnezeu pt a ne lupta cu cel rau... si pt a putea sa-l biruim...Dumnezeu spune: "Biruiti lumea ca si Eu am biruit-o"....Doamne ajuta

Am tinut Novena Sf. Anton si doresc sa spun ca am fost ajutata!Multumesc Sf Anton si multumesc Sf Nectarie!
Ei sunt mijlocitorii nostri,nu conteaza la care sfant ne rugam (catolic sau ortodox)...ei se roaga la Dumnezeu!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.03.2010, 21:48:36
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristta13 Vezi mesajul
Am tinut Novena Sf. Anton si doresc sa spun ca am fost ajutata!Multumesc Sf Anton si multumesc Sf Nectarie!
Ei sunt mijlocitorii nostri,nu conteaza la care sfant ne rugam (catolic sau ortodox)...ei se roaga la Dumnezeu!
Doamne ajuta!
Da de ce n'ai tinut si novena Sfantului Dioscor de la copti? Pentru ei e sfant, pentru noi ORTODOCSII, doar un eretic anatemizat!

Ereticii chiar nu sunt mijlocitori...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.06.2010, 04:29:19
mariamara mariamara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2010
Mesaje: 1
Implicit Buna

M a invat o doamna sa merg la biserica Sf Anton si sa fac cate un acatist in fiecare marti(9 marti)Am fost de 4 ori la aceeasi biserica ,la acelasi preot.Acum m a transferat de la servici in alta localitate ,in constanta.Acolo exista biserica Sf Anton dar e catolica.Acum nu stiu ce sa fac ....pot continua la biserica catolica daca am inceput la cea ortodoxa,sau sa las unei prietene acatistele sa mi le duca ea la aceeasi biserica la care am fost pana acum.?e foarte important pt mine,pt sufletul meu...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.06.2010, 07:34:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dupa cum se poate citi mai sus, exist doi sfinti cu acelasi nume, unul al Bisericii primare, unul catolic.

Probabil ca cel la care ati facut dumneavoastra acatiste este Sfantul Antonie cel Mare, cel care a trait in Egipt in secolul III - IV, care este venerat in special in Biserica Ortodoxa.

Biserica catolica despre care ne spuneti dumneavoastra este aproape sigur inchinata Sfantului Anton de Padova, un calugar franciscan din Evul Mediu.

Parerea mea este sa mergeti la un preot ortodox si sa cereti indrumarea acestuia.

Mai cred, foarte sincer, ca atunci cand se intampla confuzii de genul acesta, cei doi sfinti nu se supara unul pe celalalt, ca zeitatile geloase din panteonul grec.

Dimpotriva, cred ca probabil glumesc intre ei pe seama confuziei. In privinta rugaciunilor, atunci cand unul dintre ei primeste din eroare rugaciunile adresate celuilalt, sunt doua variante - fie le inalta el Domnului, fie i le transmite celuilalt sfant, preluandu-si la randul sau mesajele ajunse din confuzie la tizul sau.

Doar in doua situatii cred ca nu se amuza cei doi sfinti - atunci cand aud rugaciuni facute de oameni fara credinta adevarata, care apeleaza la ei in modul "magic", ca la niste aparate de produs minuni, si atunci cand credinciosii rau indrumati il repudiaza pe unul dintre ei ca "eretic"....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Biserica Ortodoxa si Sf Anton de Padova Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 185 23.01.2012 14:07:23
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 16:23:30
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 00:51:40