Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2011, 11:39:02
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Comori in ceruri

"Faceti-va comori in ceruri."

Cel ce il cauta pe Dumnezeu trebuie sa agoniseasca doua feluri de comori:
merit si intelepciune.

Meritul il obtinem din ganduri frumoase si fapte bune.
Intelepciunea vine din intelegerea naturii formelor.

Intelepciunea fara merit este searbada.
Meritul fara intelepciune este orb.

Cele doua trebuie armonios echilibrate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2011, 13:24:55
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
"Faceti-va comori in ceruri."

Cel ce il cauta pe Dumnezeu trebuie sa agoniseasca doua feluri de comori:
merit si intelepciune.

Meritul il obtinem din ganduri frumoase si fapte bune.
Intelepciunea vine din intelegerea naturii formelor.

Intelepciunea fara merit este searbada.
Meritul fara intelepciune este orb.

Cele doua trebuie armonios echilibrate.

Draga florin, nu te supara, eu vad altfel lucrurile. Eu, unul, nu vad merite ale noastre in a face voia lui Dumnezeu sau in a ajuta pe aproapele, desi cele doua se suprapun. Exista, intr-adevar, si o teorie despre merite, despre cumulul lor si despre distribuirea lor, cui se atribuie, in ce conditii si de catre cine, dar asta nu e a Bisericii Ortodoxe, ci alta biserica sau biserici o promoveaza. Eu banuiesc ca tu vroiai sa te referi la virtuti mai mult decat la merite. Daca gresesc te rog sa ma corectezi. Da, daca te referi la virtuti atunci ai dreptate, insa virtutile le poti acoperii usor cu un singur cuvant: har. Si atunci totul se simplifica: comoara noastra din ceruri este harul. Deci noi pe pamant suntem datori sa adunam har, nu bani, nu averi, nu cunostiinte, nu merite. Doar HAR. Harul te imbraca in smerenie si tot el iti da putere pentru jertfa de sine.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.04.2011, 14:54:16
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga florin, nu te supara, eu vad altfel lucrurile. Eu, unul, nu vad merite ale noastre in a face voia lui Dumnezeu sau in a ajuta pe aproapele, desi cele doua se suprapun. Exista, intr-adevar, si o teorie despre merite, despre cumulul lor si despre distribuirea lor, cui se atribuie, in ce conditii si de catre cine, dar asta nu e a Bisericii Ortodoxe, ci alta biserica sau biserici o promoveaza. Eu banuiesc ca tu vroiai sa te referi la virtuti mai mult decat la merite. Daca gresesc te rog sa ma corectezi. Da, daca te referi la virtuti atunci ai dreptate, insa virtutile le poti acoperii usor cu un singur cuvant: har. Si atunci totul se simplifica: comoara noastra din ceruri este harul. Deci noi pe pamant suntem datori sa adunam har, nu bani, nu averi, nu cunostiinte, nu merite. Doar HAR. Harul te imbraca in smerenie si tot el iti da putere pentru jertfa de sine.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Ai dreptate,

Sensul este cel specificat de tine,
merit in sens de energie virtuoasa, mireasma duhovniceasca.

Harul contine si virtutea si intelepciunea.

Harul te imputerniceste sa faci fapte bune dar iti dezvaluie si natura ultima a realitatii.

Insa pentru a atrage harul,
noi trebuie sa ne straduim atat sa facem fapte bune,
cat si sa intelegem aspectul ultim al lucrurilor.

Faptele bune sunt o aripa,
intelegerea profunda este alta aripa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai bine cu fratele în iad decât în ceruri fără el! Ana-Maria N Rugaciuni 10 21.04.2011 12:34:00
Intrebari de cateheza:4.Schimbarea la fata fost o Inaltare la Ceruri? savudanmihai Intrebari utilizatori 4 30.05.2010 23:00:54
De Sfanta Cuvioasa Paraschiva sufletul iubitei mele mamici va pleca la ceruri.... eduandra Preotul 16 12.12.2009 03:56:47
Am strans comori in aceasta lume Ioan_Ciobota Generalitati 1 20.04.2008 14:52:59