Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.11.2010, 15:41:42
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sa spunem ca asta ar fi o chestiune de ortografie,insa eu l-as intreba cum de se considera un bun crestin,in schimb isi judeca aproapele in acest mod?Oare asta nu este falsa smerenie,de genul "uite cine mi's eu crestinul comparativ cu pacatosii din jur"?
Una este sa dezaprobi fapta si alta sa judeci omul...
Iar pacat in casnicie,ca si in viata nu cred ca poate fi mai mare decat lipsa iubirii.La ce iti ajuta ca respecti canoane, tii posturi,bati matanii si dai cu capul de icoane,daca in inima esti sterp si gol?
Si eu sunt de acord cu heaven! Si pana la urma nu vad scopul postarii! Nu ne ceri o parere, nu stim daca esti casatorit, stim doar ca tu esti un "bun crestin", ca altii sunt foarte pacatosi, toti la gramada si in aceeasi oala, si probabil ca vrei ca si noi sa ne facem pacate si sa ne alaturam la miscarea "ce rai sunt altii".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.11.2010, 16:27:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nici eu nu sunt casatorita, dar mi se pare ca Ionut trage un semnal de alarma potrivit. Adica daca lucrurile sunt negre, nu trebuie sa ne facem ca sunt albe. Si nu vorbeste doar despre "desfranarea in casatorie", ci si despre relatiile sexuale dinainte de casatorie, devenite normalitate, despre lipsa de repere crestine si de orice fel, pe scurt despre faptul de a nu avea "niciun Dumnezeu".

Nu trebuie sa se simta nimeni jignit sau atins, daca nu este cazul, dar daca este cazul, sa ia seama si sa invete si pe altul! Ne-am obisnuit sa bagam capul in nisip si sa nu atragem atentia aproapelui nostru daca greseste, ci sa il lasam in prostia sau pacatul lui, socotind astfel ca ii facem un bine, nejudecandu-l!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.11.2010, 16:30:50
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Hai sa luam altfel lucrurile... Ce te framanta, care sunt temerile tale, de ce te preocupa acest subiect? Esti impacat in interiorul tau? Cred ca e ceva care te amaraste si nu-ti da liniste... Ti-e poate teama de ce se va intampla cand vei fi tu casatorit...? Ajuta-ne sa intelegem.

Last edited by timeea89; 14.11.2010 at 17:20:17.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.11.2010, 17:48:46
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,glykys

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nici eu nu sunt casatorita, dar mi se pare ca Ionut trage un semnal de alarma potrivit. Adica daca lucrurile sunt negre, nu trebuie sa ne facem ca sunt albe. Si nu vorbeste doar despre "desfranarea in casatorie", ci si despre relatiile sexuale dinainte de casatorie, devenite normalitate, despre lipsa de repere crestine si de orice fel, pe scurt despre faptul de a nu avea "niciun Dumnezeu".

Nu trebuie sa se simta nimeni jignit sau atins, daca nu este cazul, dar daca este cazul, sa ia seama si sa invete si pe altul! Ne-am obisnuit sa bagam capul in nisip si sa nu atragem atentia aproapelui nostru daca greseste, ci sa il lasam in prostia sau pacatul lui, socotind astfel ca ii facem un bine, nejudecandu-l!
sa atragem atentia este normal,dar sa judeci...,io nu fac acest lucru
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.11.2010, 23:23:47
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
sa atragem atentia este normal,dar sa judeci...,io nu fac acest lucru
Evident ca o faci (cu toate ca nu o admiti), este anormal sa nu judeci.

Sa inteleg ca nu judeci un hot/violator/pedofil? Si de ce ar fi rau sa o faci?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.11.2010, 06:33:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Evident ca o faci (cu toate ca nu o admiti), este anormal sa nu judeci.

Sa inteleg ca nu judeci un hot/violator/pedofil? Si de ce ar fi rau sa o faci?
Da-mi voie sa-ti spun ca te inseli,nu este firesc sa judeci pentru ca pacatul este o boala,iar cel in cauza trebuie privit exact ca un bolnav.
Asta nu inseamna ca trebuie sa avem ochelari de cal,sa nu gandim,sa avem discernamant si sa luam ca atare anumite lucruri,mai ales ca omului i-a fost lasat liberul arbitru sa poata face alegeri,cand insa iti indrepti judecata impotriva persoanei si nu a pacatului,ba te mai si umfli in pene ca ce crestin grozav esti tu spre deosebire de pacatosul cu pricina...ai cam dat-o in bara,cel putin daca discutam dpdv crestinesc.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.11.2010, 10:33:05
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Da-mi voie sa-ti spun ca te inseli,nu este firesc sa judeci pentru ca pacatul este o boala,iar cel in cauza trebuie privit exact ca un bolnav.
Spui ca avem liber arbitru, dar in acelasi timp, spui ca "pacatul e o boala". Adica un violator e o drona fara creier, care violeaza o femeie si e nevinovat, pentru ca e "bolnav" sau "posedat"? Nu are nici o putere de alegere cand vine vorba de decizia de a viola sau nu? Cum se potriveste treaba asta cu ideea de liber arbitru?

Tocmai de aceea sistemul legal face diferenta intre un om care are discernamant si unul care nu are. Pentru ca suntem responsabili de alegerile pe care le facem, daca suntem mental capabili sa facem aceste alegeri.

Nu voi discuta aici de moralitatea crestina, care mi se pare (pe alocuri) profund anti-umana si superficiala, dar exista fapte cu caracter imoral de necontestat: violuri, crime, pedofilie, agresiune intramaritala sau asupra unui copil. Daca te abtii de la a emite o judecata asupra unor asemenea fapte, inseamna ca le aprobi in mod tacit.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.11.2010, 10:38:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Spui ca avem liber arbitru, dar in acelasi timp, spui ca "pacatul e o boala". Adica un violator e o drona fara creier, care violeaza o femeie si e nevinovat, pentru ca e "bolnav" sau "posedat"? Nu are nici o putere de alegere cand vine vorba de decizia de a viola sau nu? Cum se potriveste treaba asta cu ideea de liber arbitru?

Tocmai de aceea sistemul legal face diferenta intre un om care are discernamant si unul care nu are. Pentru ca suntem responsabili de alegerile pe care le facem, daca suntem mental capabili sa facem aceste alegeri.

Nu voi discuta aici de moralitatea crestina, care mi se pare (pe alocuri) profund anti-umana si superficiala, dar exista fapte cu caracter imoral de necontestat: violuri, crime, pedofilie, agresiune intramaritala sau asupra unui copil. Daca te abtii de la a emite o judecata asupra unor asemenea fapte, inseamna ca le aprobi in mod tacit.
E doar faptul ca nu ai inteles exact ce inseamna sa nu judeci. Nu insemna sa nu gandesti, sa nu vezi, ci sa nu condamni, sa nu-l urasti pe ala pe care il judeci.
Cred ca stii si tu ca daca urasti pe cineva incepi sa ai probleme de sanatate, chiar daca acel cineva ti-a facut tie un rau. Deci morala crestina e perfect logica si de inteles, dar trebuie si inteles despre ce vorbim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.11.2010, 11:14:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Spui ca avem liber arbitru, dar in acelasi timp, spui ca "pacatul e o boala". Adica un violator e o drona fara creier, care violeaza o femeie si e nevinovat, pentru ca e "bolnav" sau "posedat"? Nu are nici o putere de alegere cand vine vorba de decizia de a viola sau nu? Cum se potriveste treaba asta cu ideea de liber arbitru?

Tocmai de aceea sistemul legal face diferenta intre un om care are discernamant si unul care nu are. Pentru ca suntem responsabili de alegerile pe care le facem, daca suntem mental capabili sa facem aceste alegeri.

Nu voi discuta aici de moralitatea crestina, care mi se pare (pe alocuri) profund anti-umana si superficiala, dar exista fapte cu caracter imoral de necontestat: violuri, crime, pedofilie, agresiune intramaritala sau asupra unui copil. Daca te abtii de la a emite o judecata asupra unor asemenea fapte, inseamna ca le aprobi in mod tacit.
Tocmai ca vorbeam despre doua lucruri distincte:boala mintii este una,iar cea a sufletului este alta (desi sunt in legatura directa cele doua componente si se influenteaza una pe cealalta),insa este in aceasi masura boala,de aceea nu e firesc sa judecam.
In momentul in care ego-ul,Luciferul din noi incepe sa ne acapareze fiinta,chiar daca in aparenta respectivii sunt niste oameni in deplinele facutati mintale,adevaratul sine este inabusit,iar omul alege,insa conform dorintelor ego-ului si nu ale sufletului sau.
Dar daca stai sa analizezi putin de ce se petrece asta,iti dai seama ca toti cei care ajung sa comita niste grozavii ca cele descrise de tine mai sus,au trait niste traume puternice in trecutul lor si au ajuns sa priveasca distorsionat realitatea.Deci,liberul arbitru nu se mai afla in mainile unui om sanatos,ci al unuia bolnav.
Iti dau o tema de studiu: documenteaza-te in privinta copilariei acelor "serial killers" si vei vedea ce o sa descoperi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.11.2010, 11:35:20
carmen trandafir carmen trandafir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 12
Implicit buna

A fi un bun crstin, inseamna sa-ti tii credinta ta in inima si cugetul.Fii tu insuti un exemplu ptr altii fara ai judeca.Oare nu stii ca doar Dumnezeu e cel ce va judeca lumea?
Nu te fatarnici , fa bine pe cit poti , roagate neincetat ptr tine si ptr altii si sa-ti iubesti pe aproapele tau ca pe tine insusi.

Last edited by carmen trandafir; 15.11.2010 at 11:38:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grija sotului fata de sotie ! windorin Nunta 48 08.12.2012 01:38:38
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 18:40:07
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 10:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52