Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2011, 19:32:34
ungreier ungreier is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Jda

Am si eu o nelamurire Exista situatii cand unii oameni , s-au spovedit inainte de moarte dar nu au fost iertati si fac canon in iad si sunt iertati la judecata de apoi sau cine nu este iertat complet de aici nu mai este iertat nici atunci?????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2011, 19:35:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ungreier Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire Exista situatii cand unii oameni , s-au spovedit inainte de moarte dar nu au fost iertati si fac canon in iad si sunt iertati la judecata de apoi sau cine nu este iertat complet de aici nu mai este iertat nici atunci?????
Nu există. Poate doar cu excepția avortului, dar e doar o părere neavizată.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2011, 19:40:31
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ungreier Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire Exista situatii cand unii oameni , s-au spovedit inainte de moarte dar nu au fost iertati si fac canon in iad si sunt iertati la judecata de apoi sau cine nu este iertat complet de aici nu mai este iertat nici atunci?????
Aaa.. scuze, am citit "cand sunt pe moarte".
Pai, nu cred ca isi fac canonul in iad. Nu am citit despre asa ceva.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2011, 00:22:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ungreier Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire Exista situatii cand unii oameni , s-au spovedit inainte de moarte dar nu au fost iertati si fac canon in iad si sunt iertati la judecata de apoi sau cine nu este iertat complet de aici nu mai este iertat nici atunci?????

Da, asa apare la parintele Cleopa. Cititi "Drumul sufletului dupa moarte". Pana la urma, acesta este si rostul rugaciunilor noastre particulare si de la Sfanta Liturghie pentru morti, nu-i asa? Ca daca am sti ca nu isi mai pot schimba starea de la judecata particulara, ar insemna ca ne-am ruga in zadar.

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...-cleopa-vol-2/

http://www.scribd.com/doc/27214353/C...Despre-sectari - si aici, pe undeva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 07.02.2011 at 00:25:00.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2011, 18:03:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Asa stiu si eu, ca isi fac in iad canonul si apoi merg in Rai. Sigur ca in tot acest timp un rol deosebit il are si rugaciunea Bisericii iar spovedania trebuie sa fie facuta complet!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2011, 18:09:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Asa stiu si eu, ca isi fac in iad canonul si apoi merg in Rai. Sigur ca in tot acest timp un rol deosebit il are si rugaciunea Bisericii iar spovedania trebuie sa fie facuta complet!
pare un fel de purgatoriu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2011, 20:33:29
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

In Sfanta Scriptura scrie ca "Nimic necurat nu va intra in Imparatie Cerurilor", dee acea sunt putini caree imediat dupa moarte se duc direect in Rai.Restul trec prin iad si o perte sunt scosi de rugaciunile Bisericii, de milostenia celor ramasi pe pamant. Spune si parintele Arsenie Boca despre lucrurile astea in scrierile sfintiei sale.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2011, 23:12:54
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca cel mai jalnic lucru este cand stim ca ni se apropie sfarsitul, dupa o viata nu tocmai pe placul lui Dumnezeu si nu avem pe nimeni mai altfel decat noi, care sa inteleaga la ce chinuri urmeaza sa fim supusi dupa dreapta judecata. Noi de cate ori ne-am gandit foarte serios la parintii nostri plecati in vesnicie? De bunici sau rude apropiate, ce sa mai vorbim? De cate ori, la rugaciunea de seara ne mai amintim de cel care a fost parintele nostru, fratele nostru, nasul nostru de cununie sau botez, sau de cei care poate ne-au salvat viata si fara ajutorul lor, noi n-am mai fi existat demult?...
Poate de aceea se si spune: "Ferice de parintii a caror copil, a ales calea lui Dumnezeu, fiindca are cine se ruga pentru ei!" Si cand te gandesti ca cei mai multi dintre parinti sunt in stare de orice numai sa nu-si vada copilul calugar, te intrebi cum de a ajuns omul un dusman inversunat al propriei sale mantuiri?
Reply With Quote
Răspunde