Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2011, 10:27:43
ungreier ungreier is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2011
Mesaje: 8
Implicit

N-am citit tot topicul, n-am avut rabdare Stie cineva cand vom trebui "sa facem vaccinul obligatoriu" si sub ce pretext....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2011, 10:31:11
ungreier ungreier is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2011
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tailgunner4A Vezi mesajul
Fiindca ati vazut un discurs al lui Bill Gates la o conferinta unde vorbea de scaderea natalitatii, dvs ati dedus ca intregul sistem medical, inclusiv cel din Romania urmareste sa vaccineze copiii ca sa ii sterilizeze sau sa ii omoare? Daca luati de bun ce spune arhim. Parvu nici nu ma mira:

Tot mai des intalnesc teza asta a conspiratiei mondiale cvasi-totale a evreilor impreuna cu masonii, impreuna cu dracii, americanii, savantii si ateii, eventual condusi de antichrist, care vor sa distruga perla culturii universale, cheia de bolta a cosmosului, detinatoarea Adevarului ultim si absolut, Ortodoxia romaneasca.

Degeaba va spune la biserica sa nu credeti decat in Scriptura, fiindca teoria conspiratiei atrage ca un magnet crestinii ortodocsi, iar Forumul asta e cea mai buna dovada.
LOL Bun raspuns :))
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.02.2011, 10:39:05
ungreier ungreier is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2011
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
deci microsoft o sa produca vaccinuri cu windows 8 .
pha ha ha, ce psihedelic :))
daca ai windows 8 piratat de pe net , scapi de vaccinare....????? :)))))))))))))))))))))))))
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.02.2011, 12:38:14
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb caz concret, real

In anul 1995 un francez se pregateste pentru un voiaj de 4 ani in Mexic. Printre formalitatile de plecare, i se spune ca din cauza diferentelor climatului, risca in Mexic sa se imbolnaveasca, cel mai probabil de febra galbena. Se decide sa faca vaccinul direct la Institutul Pasteur din Paris.

Pleaca in Mexic, petrece cei patru ani acolo, iar imediat dupa intoarcerea in Franta incepe sa aiba probleme serioase cu picioarele. Se duce la medici - analize, tratamente etc. Dupa multe tratamente ineficiente, pe la sfarsitul anului 2000 i se pune diagnostic de scleroza multipla in placi (prescurtat SEP in Franta). Se intereseaza pacientul despre cauza bolii. Consulta cei mai buni neurologi din tara, trimite copii ale documentelor medicale la neurologi din Belgia, Canada, Germania, Elvetia, Rusia. Niciunul nu-i da un raspuns edificator.

Cautand pe internet, descopera un scandal legat de vaccinurile emise de Institutul Pasteur chiar in perioada in care a fost si el vaccinat cativa ani mai devreme. Vorbeste din nou cu neurologii, insistand sa analizeze compozitia vaccinului impotriva febrei galbene. In acelasi timp se asociaza cu bolnavii care reclamau Institutul Pasteur pentru neglijenta in realizarea vaccinurilor. Majoritatea bolnavilor aveau acelasi diagnostic cu al lui. Se constata ca Institutul a strecurat o doza prea mare de aluminiu in vaccinuri. Neurologii urmand firul, au atentionat centrele de cercetare pentru SEP si s-a ajuns la concluzia ca acel vaccin le-a generat declansarea bolii (compozitia vaccinului le-a atacat creierul). Pacientii toti, uniti, au castigat acest razboi in justitie, li s-au platit daune morale de catre Institutul Pasteur. Dar sanatatea cine le-o reda? Se vor chinui toata viata in neputinte, tintuiti intr-un scaun cu rotile.
Tot in cadrul acestui razboi cu Inst. Pasteur, s-a ajuns la concluzia ca si vaccinul impotriva hepatitei B declanseaza SEP (sau MS - in engleza).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.02.2011, 12:39:38
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Bill Gates vrea să reducă cu 10-15% populația planetei, prin vaccinuri!

Miliardarul american Bill Gates a susținut în cadrul conferinței anuale în domeniul tehnologiei TED, că factorul principal pentru încălzirea globală este dioxidul de carbon, CO2, pe care noi, oamenii îl expirăm.
Acesta a explicat, printr-o ecuație ingenioasă, că metoda de a reduce cantitatea de CO2, este, reducerea populației cu 10-15%. Cum are de gând miliardarul să facă acest lucru? Prin vaccinuri de sterilizare.
"Populatia globala este acum de 6,8 miliarde de oameni si vom ajunge la 9 miliarde de oameni in curand. Daca vom face o treaba foarte buna cu noile vaccinuri, cu serviciile medicale de reproducere, com putea sa scadem cifra asta cu 10-15%", a spus acesta intr-o prezentare din cadrul TED.
http://ortodoxia.md/
Ești sigură că e adevărată informația? Mi se pare prea ciudată să fie adevărată.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.02.2011, 13:59:24
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Disclaimer: nu reprezint nici o companie famaceutica.
Facts:
1. Virusul hepatitic B produce in frecvente cazuri ciroza si este una din cele mai frecvente cauze de cancer hepatic.
2. Generatiile de medici sub 60 de ani nu au mai vazut urmatoarele: febra convulsiva, poliomielita, tetanos, turbare- datorita vaccinarilor si nu cred ca e cazul sa le ducem dorul; trebuie sa II multumimim Domnului ca avem vaccinurile pentru ele.

Ati vaut vreodata om care tuseste pana lesina? Eu am vazut si nu imi doresc sa mai vada asta, imi imaginez cum erau parintii care statau langa copilasii lor si se uitau la ei neputinciosi cum tusesc pana se cianozeaza si apoi mor sufocati! Omeni buni, veniti-va in fire, nimeni nu vaccineaza pe nimeni cu forta (oricum va ramane remdiul cu argila- ha, ha, ha:24); majoritatea vaccinurilor sunt sigure si multe din ele foarte necesare!

Discernamant, va rog- si apelati la surse cat de cat verificate!Dupa cum nu iti formezi o parere despre ortodoxie de pe net, tot asa nu iti poti forma nici despre un subiect de asemenea importanta; daca va incumetati sa patrundeti totusi in acest taram, macar faceti-o ca niste oameni din secolul XXI!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.02.2011, 14:03:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aici se poate vedea o eroare de logică pe cât de frecventă, pe atât de serioasă. Propoziția "Elementele mulțimii A au proprietatea p" nu este echivalentă cu propoziția "Dacă un element are propritatea p, face parte din mulțimea A". După cum, dacă spunem "Mamiferele sunt animale cu sânge cald" nu spunem "orice animal cu sânge cald este mamifer". Non sequitur. Ar putea fi vorba de o pasăre. De exemplu, un guguștiuc.
Ar fi fost mai clar daca ati fi incercat sa extindeti exemplul la cele afirmate mai sus.

Adica:
"Mamiferele sunt animale cu sange cald" - de aici deducem ca nu poate fi un mamifer care sa nu aiba sange cald.

Ati spus:
"Promotorii vaccinarii(mamiferele) au una din doua proprietati (sangele cald): "sunt autoritati medicale incompetente" SAU "producatori de vaccinuri".

Cum nu ati mai mentionat alte categorii, cred ca e destul de limpede ca pentru a fi promotor al vaccinarii trebuie sa fii in una din cele doua categorii.

Desigur, asa cum ati spus, a avea sange cald (a fi autoritate medicala incompetenta sau producator de vaccinuri) nu inseamna neaparat a fi promotor al vaccinarii (mamifer).

Citat:
Nevoia de trimiteri, citate, note de subsol, bibliografie și tot ce spunem sub denumirea generală de "aparat critic" este o deformare a modernității, probabil ca urmare a faptului că lumea s-a învățat să scrie o lucrare în baza altor lucrări preexistente. Ca regulă generală, lucrări scrise de Sf Părinți, ca și lucrări scrise de oamenii de știință din perioada ante "iluministă" a științei, aveau foarte puține citate și niciodată bibliografie. Erau mai bogate, însă, în observații și raționamente proprii. Unul dintre motivele pentru care opera lui Toma din Aquino este mult mai indigestă decât opera lui Augustin este faptul că la Augustin textul e fluent și bogat în experiență personală, pe când la Toma este fragmentat de citate la tot pasul (cele mai multe din...Augustin).
Incercati sa confundati in mod total neinspirat doua domenii radical diferite, mai exact credinta cu stiinta.

In materie de credinta se poate vorbi de autoritate iar asumarea autoritatii unui scriitor bisericesc vine pe o ruta indirecta, ceea a autoritatii Bisericii care este la randul ei asumata prin credinta in Iisus Hristos si mesajul Evangheliei.

In schimb, stiinta se bazeaza pe dovezi iar medicina face parte din aceasta categorie, cel putin cea care functioneaza.

Daca cineva ar spune: "trebuie sa credeti asta, chit ca nu exista nici o dovada, doar pentru ca sunt laureat al premiului Nobel" sau "pentru ca alta data v-am dovedit ceva, de acum nu va trrebuie sa va dovedesc nimic si ma veti crede pe cuvant", "nu-mi cereti sa va aduc dovezi, asta imi strica creativitatea" nu credeti ca ar cadea in ridicol?

Citat:
Cititorul însetat de a ști mai mult se poate informa singur, mai ușor astăzi decât ieri.
Este mai usor, dar setea de informare (corecta) e de cele mai multe ori sub semnul intrebarii si din pacate mediul informational cel mai faci este de tipul "push", adica impinge niste concluzii pe care comoditatea inerenta a majoritatii indivizilor tind sa le ia de bune.

A se vedea chiar topicul curent ca exemplu nefericit in acest sens.

Citat:
În asemenea boli depistarea apare de obicei după erupția (sau umflătura) care semnează diagnosticul, iar baza tratamentului este "pătuțul și ceiuțul".
Sfaturi de genul asta sunt din clasa celor care fac victime.
Nu vaccinati copilul, daca se imbolnaveste tratati-l cu ceai. Nici macar nu trebuie sa-l vada vreun medic, ii puneti singuri diagnosticul.

Va mai intreb inca o data, sunteti medic?
De suprainfectii, complicatii ati auzit?

La modul ideal, in cazul unui copil perfect sanatos, parinti cu cultura medicala, si in situatii limita (fara acces la medic si medicamentatie), lucrurile ar putea decurge bine. Uneori.

Dar avand in vedere ca nu traim intr-o lume ideala, realiatea e ceva mai cruda si bolile astea care la dvs. se treateaza cu pat si ceiutz au facut milioane de morti si handicapati de-a lungul timpului, inainte de introducerea vaccinarii.

Citat:
Că nu sunt boli chiar așa de rare, în ciuda vaccinării, scrie mai jos, în maniera pe care o doriți: cu studiu citat și cifre exacte.
Probabil stiti vorba: "exista minciuni, minciuni nerusinate si statistici".
Cifrele in cauza nu sunt nici macar statistici.
Pentru a avea vreo relevanta ar trebui poate sa faceti o defalcare a cifrelor pe categorii de varsta, statusul vaccinarii si cauza bolii.
Da, in ciuda vaccinurilor "obligatorii" sunt destui care nu le fac.

Iar faptul ca imunitatea in cazul unor vaccinuri nu dureaza toata viata e o problema cunoscuta - dar asta nu inseamna ca nu exista solutii sau ca vaccinarea este inutila asa cum incercati sa prezentati lucrurile.

Iar cca. 30.000 cazuri dupa introducerea vaccinarii (care probabil stiti ca nu pretinde o rata de reusita de 100%) poate ar trebui sa le comparati cu situatia dinaintea vaccinarii cand "bolile copilariei" erau considerate absolut inevitabile si pe urma sa ne spuneti daca 30.000 este putin sau mult.

Citat:
Dacă simpla observație nu vă este suficientă, verificați la un laborator de câte ori apare "Yersinia pestis", care, nu mai departe de pe vremea lui Caragea, provoca temuta ciumă. Veți vedea că astăzi e un diagnostic banal care de multe ori nici nu se mai tratează.
Imi pare rau ca nu va pot crede pe cuvant.

Citat:
Deja virulența virusului HIV a scăzut în numai puține decenii de la apariția lui. Fără nici un vaccin, cei care se infectează acum cu HIV au o speranță de viață MULT mai mare decât cei infectați cu 20 de ani în urmă au avut-o.
La fel ca mai sus. Banuiesc ca sunt concluzii strict personale.
Cazurile care exista acum (destul de rare banuiesc) existau si atunci, toata problematica fiind insa abia la inceput probabil nu au fost gasite sau/si documentate.

Citat:
Microbii vor să se înmulțească, nu să-și omoare gazdele și devin mai deștepți mai repede decât oamenii devin mai deștepți: ei ajung la concluzia înțeleaptă că o gazdă moartă nu prea le folosește.
Frumoasa metafora dar nerealista, microbii nu cunosc planificarea familiala, imediat dupa supravietuire regula de aur este inmultirea iar prin inmultire sfarsesc prin a distruge organismul gazda.
Este mecanismul prin care raul in general se auto-limiteaza.

Citat:
Din frazarea dv îmi dau seama că vi se parte o stupiditate. Așa mi se părea și mie obiceiul auzit din popor ca mamele să-și stropească cu lapte în ochi copiii care suferă de conjuctivită. Până ce am avut cazul unui sugar ale cărui urdori nu au trecut după adminsitrarea a două medicamente oftalmice considerate "de primă alegere". Dar mi-am amintit de procedeul atât de neștiințific și lipsit de studii experimentale al laptelui în ochi. Au trecut în decurs de ore.

Alăptarea la sân este, într-adevăr, de foarte mare importanță în lupta contra bolilor contagioase, oferind imunizare pasivă timpurie. Prin alimentare la sân, și numai în acest mod, copiii mici beneficiază de ceea ce am putea numi "experiența și competența imunologică" a mamei. De aceea (dar și din alte motive) medicii, cu precădere medicii creștini, au fost mereu apologeți ai alimentării naturale.
Stupid da, daca se considera o alternativa universala, perfect viabila si de acelasi eficienta ca si vaccinarea.
Si ce se intampla daca mama nu are imunitatea pentru afectiunea in cauza?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.02.2011, 14:11:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ungreier Vezi mesajul
N-am citit tot topicul, n-am avut rabdare Stie cineva cand vom trebui "sa facem vaccinul obligatoriu" si sub ce pretext....
Oricand incepand cu ziua de maine.
Pretextul nu conteaza.
Pune argila deoparte.
Esti multumit?

P.S. Nu mai citi altceva, este inutil si mai ales obositor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.02.2011, 14:13:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
In anul 1995 un francez se pregateste pentru un voiaj de 4 ani in Mexic. Printre formalitatile de plecare, i se spune ca din cauza diferentelor climatului, risca in Mexic sa se imbolnaveasca, cel mai probabil de febra galbena. Se decide sa faca vaccinul direct la Institutul Pasteur din Paris.

Pleaca in Mexic, petrece cei patru ani acolo, iar imediat dupa intoarcerea in Franta incepe sa aiba probleme serioase cu picioarele. Se duce la medici - analize, tratamente etc. Dupa multe tratamente ineficiente, pe la sfarsitul anului 2000 i se pune diagnostic de scleroza multipla in placi (prescurtat SEP in Franta). Se intereseaza pacientul despre cauza bolii. Consulta cei mai buni neurologi din tara, trimite copii ale documentelor medicale la neurologi din Belgia, Canada, Germania, Elvetia, Rusia. Niciunul nu-i da un raspuns edificator.

Cautand pe internet, descopera un scandal legat de vaccinurile emise de Institutul Pasteur chiar in perioada in care a fost si el vaccinat cativa ani mai devreme. Vorbeste din nou cu neurologii, insistand sa analizeze compozitia vaccinului impotriva febrei galbene. In acelasi timp se asociaza cu bolnavii care reclamau Institutul Pasteur pentru neglijenta in realizarea vaccinurilor. Majoritatea bolnavilor aveau acelasi diagnostic cu al lui. Se constata ca Institutul a strecurat o doza prea mare de aluminiu in vaccinuri. Neurologii urmand firul, au atentionat centrele de cercetare pentru SEP si s-a ajuns la concluzia ca acel vaccin le-a generat declansarea bolii (compozitia vaccinului le-a atacat creierul). Pacientii toti, uniti, au castigat acest razboi in justitie, li s-au platit daune morale de catre Institutul Pasteur. Dar sanatatea cine le-o reda? Se vor chinui toata viata in neputinte, tintuiti intr-un scaun cu rotile.
Tot in cadrul acestui razboi cu Inst. Pasteur, s-a ajuns la concluzia ca si vaccinul impotriva hepatitei B declanseaza SEP (sau MS - in engleza).
Te contrazici singur.
Mai intaii spui ca de fapt a fost vorba de o eroare de fabricatie.
Pe urma sugerezi ca de fapt este o problema a vaccinului in sine, ba chiar si a altui vaccin.
Spui ca au avut probleme grave de sanatate si pe urma ca de fapt li s-a platit "daune morale".

Poti sa ne dai si noua sursa exact informatiei sa vedem ce e adevarat si ce nu?
Sper ca nu este youtube..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.02.2011, 14:15:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ești sigură că e adevărată informația? Mi se pare prea ciudată să fie adevărată.
E vorba de vaccine care sunt concepute in mod expres pentru sterilizare. Probabil temporara.

Sunt deocamdata in faza de cercetare, cand vor fi scoase pe piata nu se stie, in ceea ce priveste administrarea generala si obligatorie, este nevoie mai intai de o dictatura extrema iar daca aia o sa vina, cred ca ultimul lucru de care ne vom mai face griji va fi fertilitatea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42