Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2011, 16:00:46
ungreier ungreier is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Gradina Edenului

Gradina Edenului a fost creata , aici pe pamant ? Eu am crezut ca este in locul unde este acum raiul celor care pleaca la D-zeu, adica o revenire in acel loc Scuze pentru nepricepere....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2011, 16:05:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ungreier Vezi mesajul
Gradina Edenului a fost creata , aici pe pamant ? Eu am crezut ca este in locul unde este acum raiul celor care pleaca la D-zeu, adica o revenire in acel loc Scuze pentru nepricepere....
Nu-i pe pamint, altfel am fi gasit-o. Nu putem spune ca Dumnezeu s-a suparat pe noi si si-a strins jucariile, "gradina edenului " si s-a mutat in alta parte.
Protoparintii(Adam si Eva) au ales intr-un fel sau altul sa aterizeze aici. Le-a placut viata de aici plina de incercari dar si de satisfactii!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2011, 16:09:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ungreier Vezi mesajul
Gradina Edenului a fost creata , aici pe pamant ? Eu am crezut ca este in locul unde este acum raiul celor care pleaca la D-zeu, adica o revenire in acel loc Scuze pentru nepricepere....
Protoparintii nostri au fost creati pe pamant si au locuit la inceput in spatiul Edenului. Insa Raiul despre care se vorbeste reprezinta faptul [extraordinar pentru noi] ca ei se aflau in comuniune cu Dumnezeu, contemplandu-L si vorbind cu El in rugaciune extatica, asa cum numai unii dintre Sfinti au ajuns sa experimenteze. Caderea lor a presupus interpunerea pacatului intre ei si Dumnezeu Cel desavarsit si asta a dus la pierderea Raiului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2011, 16:16:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
au locuit la inceput in spatiul Edenului. .
Eu unul prefer sa nu gindesc in termeni de jocuri video...parerea mea. Citi oameni atitea pareri.
Eu insa am ceva dovezi ca am aterizat aici( vezi capsulele spatiale mayashe, si alte mistere sud-americane si in jurul lumii, pistele de aterizare de acum 5-10 000 de ani) insa de acel "spatiu locuibil" nu am auzit,... ca dovezi cit de cit.
In fine oricum astea sunt discutii inutile!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2011, 16:17:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ungreier Vezi mesajul
Gradina Edenului a fost creata , aici pe pamant ? Eu am crezut ca este in locul unde este acum raiul celor care pleaca la D-zeu, adica o revenire in acel loc Scuze pentru nepricepere....
Eu nu-l vad pe om sa fi trait inainte de caderea in pacat intr-o alta lume. A trait tot in aceasta lume, insa ea s-a schimbat atat de mult din cauza pacatului in care a cazut omul. Faptul ca Scriptura afirma ca cer nou si pamant nou va fi, imi descopera ca nu acesta este chipul lumii care a iesit din"mana" lui Dumnezeu.

De cele mai multe ori sa evita sa se vorbeasca de spre rai ca loc, si asta ca nu cumva sa credem ca lumea fericirii vesnice este identica cu lumea fericirii pamantesti. Ea este superioara. Sfantul Apostol Pavel spune ca ceea ce ochiul nu a vazut, urechea nu a auzit si la inima omului nu s-a suit - toate acestea il asteapta pe omul din rai.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2011, 16:19:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu unul prefer sa nu gindesc in termeni de jocuri video...parerea mea. Citi oameni atitea pareri.
Eu insa am ceva dovezi ca am aterizat aici( vezi capsulele spatiale mayashe, si alte mistere sud-americane si in jurul lumii, pistele de aterizare de acum 5-10 000 de ani) insa de acel "spatiu locuibil" nu am auzit,... ca dovezi cit de cit.
In fine oricum astea sunt discutii inutile!
Andrei,

Nu m-am referit la spatiu ca undeva sus in vazduh sau intre planete, ci la un anumit spatiu geografic de pe pamant, vezi ca zice si de niste rauri acolo la Facere... :))
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2011, 16:24:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu nu-l vad pe om sa fi trait inainte de caderea in pacat intr-o alta lume. A trait tot in aceasta lume, insa ea s-a schimbat atat de mult din cauza pacatului in care a cazut omul. Faptul ca Scriptura afirma ca cer nou si pamant nou va fi, imi descopera ca nu acesta este chipul lumii care a iesit din"mana" lui Dumnezeu.

.
Vorbim iar dogmatic, fara nici o dovada cit de cit pentru cele afirmate:

Dovada ca de 10 000 de ani, din cauza pacatului, pamintul si viata s-a schimbat din eden in ceea ce este acum???

Da, scriptura spune ce VA FI! ! !..iar viitorul, promisiuni.
Problema credibilitatii este in joc.
Daca noi nu avem absolut nici o dovada a potopului si a Sodomei oare cum putem crede in alte preziceri de genul asta din VIITOR.
Apostolii cei cu HAR STIAU CU CERTITUDINE ca sfirsitul( acel nou pamint si cer nou) va veni in timpul vietii lor, siii???....n-a venit!..deci ce sa mai credem?..si asa mai departe, generatie de generatie...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2011, 16:30:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Vorbim iar dogmatic, fara nici o dovada cit de cit pentru cele afirmate:

Dovada ca de 10 000 de ani, din cauza pacatului, pamintul si viata s-a schimbat din eden in ceea ce este acum???

Da, scriptura spune ce VA FI! ! !..iar viitorul, promisiuni.
Problema credibilitatii este in joc.
Daca noi nu avem absolut nici o dovada a potopului si a Sodomei oare cum putem crede in alte preziceri de genul asta din VIITOR.
Apostolii cei cu HAR STIAU CU CERTITUDINE ca sfirsitul( acel nou pamint si cer nou) va veni in timpul vietii lor, siii???....n-a venit!..deci ce sa mai credem?..si asa mai departe, generatie de generatie...
Dovezile le vei primi dupa moarte. Deocamdata ne bazam pe ceea ce credem, nu pe ceea ce stim in materie de teologie.

Si Adam credea ca Rascumparatorul neamului omenesc va veni in timpul vietii lui, insa a mai asteptat vreo cateva mii de ani in Iad pana ce a fost salvat. La fel si apostolii, credeau si ei ca Hristos Se va intoarce mai curand, dar inca Il mai asteptam cu totii. Maranatha!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2011, 16:30:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Andrei,

Nu m-am referit la spatiu ca undeva sus in vazduh sau intre planete, ci la un anumit spatiu geografic de pe pamant, vezi ca zice si de niste rauri acolo la Facere... :))
Nu faceam referire la jocuri interplanetare ci cele de pe pamint, cu portale si usi prin care treci in alte dimensiuni si "spatii cu riuri" :))))

Noi suntem ca furnicile , am scotocit toata planeta si am intors-o pe toate fetele.
Sa crezi ca exista un "spatiu" a lui Dumnezeu pe pamint este de-a dreptul pueril, si o sa-ti treaca cu timpul :))), este ca si cum te-ai intoarce la nivelul de gindire si intelegere a fenomenelor de acum 10 000 de ani cind scotoceam in scorburi cu betisoare in cautare de viermi-proteine
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2011, 16:33:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
[...]este ca si cum te-ai intoarce la nivelul de gindire si intelegere a fenomenelor de acum 10 000 de ani cind scotoceam in scorburi cu betisoare in cautare de viermi-proteine
...dar nici nu am avansat prea mult, desi ni de pare ca suntem supertehnologizati.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Munte Athos - Gradina Ortodoxiei Universale mircea.o Intrebari utilizatori 2 13.09.2012 14:46:36
Uneltele nevoitorului in Gradina Lui Dumnezeu florin.oltean75 Generalitati 1 23.04.2011 13:36:29
Gradina Edenului descoperita? Ioana-Andreea Din Vechiul Testament 52 01.04.2010 00:13:26
Romania,gradina Maicii Domnului modele Generalitati 40 03.12.2009 16:36:00
Romania-Gradina Maicii Domnului alexandra28again Generalitati 40 20.12.2008 19:00:59