Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.02.2008, 16:40:57
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Se roaga acela ce nu vede ca se roaga!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.02.2008, 18:01:45
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

de Parintele Arsenie Boca....
Cine vrea sa biruie prima piedica in calea mantuirii (lumea) are la indemana acestea trei: rabdarea, iertarea si rugaciunea.
Cu rabdarea suntem datori pentru ca mai inainte de a veni la ostenelile manturii sau la calea lui Dumnezeu faceam si noi ale lumii, inmultind pacatele, si ne-am bagat datori iar acum trebuie sa platim cu durere cele ce le-am facut atunci cu placere.
Pe urma, cine vrea sa biruie lumea e dator cu iertarea, oricate necazuri ar patimi de la oamenii lumii, ca unul ce stie ca fratii sai stau legati intr-o robie straina, in intunericul necunostintei de Dumnezeu si de ei insisi.
Iar in al treilea rand, cine biruie lumea, se roaga Tatálui in ascuns sau in gánd pentru orice fiu al lui Dumnezeu oricat de rea purtare ar avea si oricate rele ti-ar face. Caci rabdarea ráului, iertarea fratilor si rugaciunea in ascuns, au putere inaintea lui Dumnezeu, si pentru ele biruie El si schimba spre bine pe cel ce te necajeste. Iar cu acestea te-ai facut pricina de mantuire pentru fratele tau din “lume”. In rugaciunea cu gandul sa fii smerit, sa-ti aduci aminte de greselile tale ca sa poti ierta pe fratele.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.02.2008, 20:42:24
maria61 maria61 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 3
Implicit

Ma inchid in camaruta mea,unde am circa 2o de SFINTE ICOANE pe perete,si ingenunchind in fata lor...incep cu RUGACIUNILE INCEPATOARE DIN CARTEA SFANTA,CONTINUI CU TATAL NOSTRU,CREZUL,PSALMUL 5O,SI ALTE CATEVA RUGACIUNI PTR,PREA SFANTA TREIME SI MAICA DOMNULUI. Rugaciunea mea,dureaza dimineata intre 1,5 -2ore,iar noaptea,circa 3,5ore,pana pe la 2 noaptea.Numai asa ma simt implinita sufleteste,daca daruiesc LUI DUMNEZEU SI MAICII DOMNULUI,CIRCA 5 ORE DIN CELE 24 ALEI ZILEI, Sa va binecuvinteze ,DUMNEZEU MULT PREA MILOSTIV,PE TOTI, si NU UITATI,DARUITI CAT MAI MULT TIMP RUGACIUNII CURATE,CU LACRIMI DE POCAINTA,SI VETI GUSTA DIN FERICIREA DE-AL AVEA PE DUMNEZEU SI CA PRIETEN! IAR PE MAICA SFANTA,CA PE O MAMA IUBITOARE SI RUGATOARE LA DUMNEZEU PTR,NOI PACATOSII!!!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.02.2008, 21:54:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pareri diverse si interesante si adevarate,dar eu ma rog si la cite unii sfinti la care am evlavie deosebita ,mi-am stabilit un oarecare program ,ca altfel intervine lenea ,daca nu ma tin de el .Totul ar fi bine daca nu as avea un mare handicap ,IMPRASTIEREA prin tot felul de ginduri lumesti ,chiar neimportante care apar in minte. Si nu prea simt o mare promptitudine in a le inlatura ,din pacate...:thumbsup:
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.02.2008, 03:05:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sofiaiuga: IMPRASTIEREA prin tot felul de ginduri lumesti

Da, as vrea sa scap si eu de diavolii, care nu ne lasa sa ne concentram, dar fara ispita nu ne putem mantui. Ajuta coborarea gandului in inima. E greu, dar presupun ca se invata.

Reply With Quote
  #66  
Vechi 07.02.2008, 11:37:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
anita, eu vorbeam de contabilizarea asta, parca prea multe calcule...

stii, mie mi-a dat parintele canon odata sa spun rugaciunea inimii ptr mine si pentru cei apropiati de cate 50 de ori dimineata si seara. dupa o vreme m-am dus la dansul si i-am spus "parinte, nu se poate sa nu le mai numar ca mai mult ma distrag si pierd si sirul la un moment dat..." si el a zis, bine.
Sa stii ca preotul a stiut el ce face ,aceasta rugaciune spusa de multe ori ar fi avut ca efect transformarea ta sufleteasca ,sporirea duhovniceasca .
Mi-a spus cineva care avea probleme era invadat de tot felul de ganduri ,imagini ,ca dimineata dupa rugaciunile de dimineata spune de 100 de ori rugaciunea lui Iisus si se simte mult mai protejat ,iar daca nu reuseste sa o spuna intr-o zi ,se cunoaste ,e mai vulnerabil.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 07.02.2008, 11:38:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

revin ,mi-a spus ca are matanii ,si faptul ca o spune de 100 de ori ii da o siguranta pentru acea zi.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.02.2008, 16:01:59
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Dumnezeu nu este pravila, Dumnezeu este dragoste! Atunci cand nu ne vedem mult timp cu cineva plangem la reintalnire. Il cuprindem in brate si lacrimam de dor si bucurie. Aceea este rugaciunea:) Lacrima aceea de intalnire! Lacrimile sunt de doua feluri, sa le avem intai pe cele din pocainta apoi, vine bucuria si dupaaaa vine bucuria cu lacrimi:)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 07.02.2008, 20:12:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

lacrimile pot fi si de la cel rau si trebuie DISCERNAMINT pe care nu il avem si de aceea rugaciunea inimii tre sa se faca sub supravegherea duhovnicului. Mie mi-a spus duhovnicul meu ,care era departe ,atunci si acum e la fel si mai departe fizic ,vorbind ,m-a sfatuit sa nu spun aceasta ruaciune CA UN MONAH ,adica in permanenta ci uneori ,din cind in cind,deci nu mi-a interzis sa o spun ,dar nu ca monahii.[care au supraveghetor la indemina].
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.02.2008, 20:26:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Sa stii ca preotul a stiut el ce face ,aceasta rugaciune spusa de multe ori ar fi avut ca efect transformarea ta sufleteasca ,sporirea duhovniceasca .
da anita, a stiut ce face, dar faptul ca eu nu le mai numar nu inseamna neaparat ca le spun de mai putine ori.
:)
de fapt, am un metanier la mana si chiar l-as putea folosi ptr asta, voi vedea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va Hartford Umanitare 41 02.11.2012 21:12:06
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 17:43:32
cum va rugati voi lui Dumnezeu? ingerul_pazitor Generalitati 19 07.08.2010 00:13:19
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18
Rugati-va pt. Alexandr| Alina-Ana_Truta Umanitare 4 29.07.2007 13:04:26