Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2009, 23:18:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Inmormantarea la celelalte religii

Stie cineva?Daca puteti,ceva,o adresa,sau un fragment,nu m-am gandit niciodata cum se inmormanteaza ceilalti,chinezii,japonezii,musulmanii si celelalte religii.Din cate stiu eu crestinismul este singura religie care are un ritual asa fastuos si singurul care crede in viata dupa moarte.Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2009, 23:29:52
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Din ce stiu eu la musulmani se ingroapa decedatul foarte repede. Mortul este pus in sicriu infasurat in panza alba si condus la groapa doar de barbati, femeile ramanand acasa. Mai stiu ca hogea tine o slujba de inmormantare, ca se da si la ei de pomana si sa doliul il tin imbracati in alb. Despre adventisti mai stiu ca pastorul lor tine o "slujba" dupa care se duce mortul la groapa, fara alte obiceiuri. Ei nu au pomeni, etc. Daca au pers. venite de mai departe le aseaza o masa si atat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2009, 23:31:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumesc,Cristina.La celelate religii vad ca nu prea se pune pret pe viata unui om sau pe un om.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2009, 09:18:23
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Din ce stiu eu la musulmani se ingroapa decedatul foarte repede. Mortul este pus in sicriu infasurat in panza alba si condus la groapa doar de barbati, femeile ramanand acasa. Mai stiu ca hogea tine o slujba de inmormantare, ca se da si la ei de pomana si sa doliul il tin imbracati in alb. Despre adventisti mai stiu ca pastorul lor tine o "slujba" dupa care se duce mortul la groapa, fara alte obiceiuri. Ei nu au pomeni, etc. Daca au pers. venite de mai departe le aseaza o masa si atat.
La musulmani pot sa speculez ca este un obicei aparut din cauza ca la temperaturile medii din tarile arabe un cadavru nu poate sta mai mult de 24 de ore neinmormantat, altfel ar deveni un focar de infectie pentru intreaga comunitate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2009, 09:25:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Stie cineva?Daca puteti,ceva,o adresa,sau un fragment,nu m-am gandit niciodata cum se inmormanteaza ceilalti,chinezii,japonezii,musulmanii si celelalte religii.Din cate stiu eu crestinismul este singura religie care are un ritual asa fastuos si singurul care crede in viata dupa moarte.Multumesc.
Citat:
Multumesc,Cristina.La celelate religii vad ca nu prea se pune pret pe viata unui om sau pe un om.
Hai sa nu exageram. Este in natura umana sa pretuiesti viata unui om, in special daca ti-e ruda sau l-ai iubit, nu are nici o legatura cu religia de care apartii. Adica daca faci circ cu un ritual fastuos la inmormantare inseamna ca il iubesti mai mult pe cel decedat, si daca nu faci circ esti fara inima? N-as spune asta.

Si la evrei cei morti se ingroapa in 24 de ore de la deces, asa cum spunea scrabble, din cauza caldurii care este in Tara Sfanta.

Hindusii parca sunt adeptii incinerarii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.02.2009, 09:50:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In hinduism, din cate stiu, a existat un rit funerar numit sati, potrivit caruia sotia mortului trebuia sa fie arsa de vie la moartea sotului ei. A fost interzis din 1822.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.02.2009, 22:29:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Crestinismul este singura religie care crede in viata dupa moarte.Eu cred ca datorita credintei in viata de dupa moarte sunt facute toate aceste ritualuri,pomeni,si obiceiuri.Acum ma gandesc ca de ce ar avea nevoie un musulman sa-si ingroape mortul cu anumite obiceiuri pentru ca ei nu cred in viata de dupa moarte.
Dupa parerea mea este absurd sa nu existe ceva dupa moarte,traim degeaba ?de ce ne mai da viata pamanteasca Dumnezeu daca murim dupa aceea,asa la crestini totul are o logica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2009, 23:00:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si budistii cred in viata de dupa moarte; la ei sufletul unui copil se poate intrupa f repede, atat de repede incat de acasa inspre cimitir, daca gaseste niste parinti, se poate intrupa. Am citit sumedenie de asemenea istorii palpitante cu copii, care cunosteau si alti parinti decat pe cei care i-au dat viata; stiau drumul spre casa, vecinii si viata lui de dinainte de a se fi nascut, deci cand avea ca parinti pe vechea pereche.

La Teleenciclopedia am vazut cu ani in urma un film despre obiceiurile unor triburi africane. Au aratat un mort expus la soare, din care se scurgeau "sucuri", pe care rudele le beau, ca astfel cel decedat traia mai departe in membrii familiei.

Mare e gradina Ta, Doamne!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2009, 23:06:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Crestinismul este singura religie care crede in viata dupa moarte.Eu cred ca datorita credintei in viata de dupa moarte sunt facute toate aceste ritualuri,pomeni,si obiceiuri.Acum ma gandesc ca de ce ar avea nevoie un musulman sa-si ingroape mortul cu anumite obiceiuri pentru ca ei nu cred in viata de dupa moarte.
Dupa parerea mea este absurd sa nu existe ceva dupa moarte,traim degeaba ?de ce ne mai da viata pamanteasca Dumnezeu daca murim dupa aceea,asa la crestini totul are o logica.
Sinucigasilor, care merg cu explozibil pe ei, li se promit mai multe fecioare cand ajung in cer. Deci si ei cred in viata de apoi. Si au obiceiul cel putin la noi in Dobrogea, de a spala mortul cu sapun pana se termina sapunul. Deci au si ei obiceiurile lor, pe care noi nu le intelegem pe deantregul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2009, 23:06:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Crestinismul este singura religie care crede in viata dupa moarte.Eu cred ca datorita credintei in viata de dupa moarte sunt facute toate aceste ritualuri,pomeni,si obiceiuri.Acum ma gandesc ca de ce ar avea nevoie un musulman sa-si ingroape mortul cu anumite obiceiuri pentru ca ei nu cred in viata de dupa moarte.
Dupa parerea mea este absurd sa nu existe ceva dupa moarte,traim degeaba ?de ce ne mai da viata pamanteasca Dumnezeu daca murim dupa aceea,asa la crestini totul are o logica.
De unde ai scos-o pe asta? Evreii cred in viata dupa moarte. La fel si musulmanii, si budistii, si hindusii, si marea majoritate, daca nu cam toate ,religiile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmul 50 pentru ce se citeste? dar celelalte psalmii ? mitus Din Noul Testament 303 12.05.2012 12:30:22
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Filozofia crestina vs celelalte filozofii Pestisorul de Aur Generalitati 90 11.12.2011 23:47:07
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40