Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2005, 15:19:28
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

In fiecare zi de 11 noiembrie, a fiecarui an este sarbatorit, Sfantul Mucenic Mina, ocrotitorul celor pagubiti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2005, 16:21:51
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
In fiecare zi de 11 noiembrie, a fiecarui an este sarbatorit, Sfantul Mucenic Mina, ocrotitorul celor pagubiti.
Acelasi Sfant este sarbatorit si pe 10 decembrie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.12.2005, 13:27:01
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
In fiecare zi de 11 noiembrie, a fiecarui an este sarbatorit, Sfantul Mucenic Mina, ocrotitorul celor pagubiti.
Acelasi Sfant este sarbatorit si pe 10 decembrie.
Pe 10 decembrie nu se sarbatoreste acelasi sfant. Pe 11 noiembrie sunt sarbatoriti sfintii mucenici Mina, Victor si Vichentie. Sfantul Mare Mucenic Mina, ocrotitorul celor pagubiti este sarbatorit intradevar pe 11 noiembrie. Aceste lamuriri, te rog primeste-le de la un enorias al Bisericii Sfantul Mina-Vergu, biserica care adapostete parti din moastele sfantului. Doamne ajuta. Mircea:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2006, 16:08:11
ecaterina ecaterina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Multe plecaciuni si multumiri Sf. Mare Mucenic Mina care face intotdeauna pentru noi rugaciuni si pentru ale carui rugaciuni Domnul, slavit fie numele Lui, a facut in viata mea (si nu numai a mea) MINUNI.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2006, 16:51:11
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfanta Treime, Maica Domnului si Sfantul Mucenic Mina, ni l-au daruit pe fiul nostru Mina-Victor. Iata una dintre minunile contemporane ale Sfantului, facute prin puterea data lui de catre Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2006, 16:05:22
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
In fiecare zi de 11 noiembrie, a fiecarui an este sarbatorit, Sfantul Mucenic Mina, ocrotitorul celor pagubiti.
Acelasi Sfant este sarbatorit si pe 10 decembrie.
Pe 10 decembrie nu se sarbatoreste acelasi sfant. Pe 11 noiembrie sunt sarbatoriti sfintii mucenici Mina, Victor si Vichentie. Sfantul Mare Mucenic Mina, ocrotitorul celor pagubiti este sarbatorit intradevar pe 11 noiembrie. Aceste lamuriri, te rog primeste-le de la un enorias al Bisericii Sfantul Mina-Vergu, biserica care adapostete parti din moastele sfantului. Doamne ajuta. Mircea:)
Multumesc! Dumnezeu sa va ajute!
Pe 10 decembrie este sarbatorit Sfantul Mucenic Mina impreuna cu alti doi sfinti martiri! Dar sa stiti ca-i acelasi Sfant Mina!, si pe 10 decembrie si pe 11 noiembrie!
Dupa cum, spre exemplu, (si exemple mai sunt), Sfintii Vasile Cel Mare, Grigorie de Nazianz si Ioan Hrisostomul sunt praznuiti separat si impreuna!

Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2006, 00:41:55
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

in Iasi la Catedrala Mitropolitana in racla cea mica (care este linga racla Sfintei Parascheva) unde sunt Sfinte Moaste de la mai multi Sfinti sunt si moaste ale Sfintului Mina.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2006, 19:48:36
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

NiCcoleta
desi sint Iasi, nu am stiut pina acum ca linga Sf. Paraschiva sint moastele acestui sfint.
Pe Sf. Mare Mucenic Mina il simt cel mai aproape de sufletul meu.
De multe ori l-am chemat in ajutor si de fiecare data l-am simtit linga mine.
Daca voi avea un baiat, cu siguranta ii voi da acest nume.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2006, 16:00:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

RUGACIUNE

catre Sfantul Mare Mucenic Mina, cel din Cotiani, praznuit la 11 Noiembrie

O, preasfinte si intru tot laudate, Mare Mucenice Mina, si de minuni facatorule; primeste aceasta rugaciune de la mine nevrednicul robul tau, caci catre tine ca la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator prea-minunat scap eu ticalosul si catre sfant chipul icoanei tale cu lacrimi fierbinti ma rog tie : vezi, sfinte, paguba mea, vezi saracia si ticalosia mea; vezi bubele si ranile trupului si sufletului meu. De aceea, ma rog tie, fericite si sfinte Mina, grabeste de ma ajuta cu neincetattele si sfintele tale rugaciuni si ma sprijineste pe mine robul tau. Ia aminte la suspinele mele si nu ma trece cu vederea pe mine ticalosul si scarbitul, ca stiu, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit suferinte grele si chinuri infricosatoare de la cei fara de lege pentru dragostea lui Hristos, dar prin acele suferinte astazi vietuiesti luminat si ai aflat dar de la Dumnezeu, fiindca ne-am incredintat ca si dupa mutarea ta din viata aceasta trecatoare, cine a nazuit la sfanta biserica ta si cu credinta ti s-a rugat, nu a ramas neajutat. Ca cine te-a chemat pe tine intru ajutor si nu l-ai auzit? Sau cine te-a chemat pe tine, de minuni facatorule, si tu l-ai trecut cu vederea? Sau cine in pagube fiind si alergand spre ajutorul tau, nu i-ai descoperit paguba lui?
Minunile si ajutorul tau m-au facut si pe mine ticalosul si scarbitul, ca sa alerg la ajutorul tau. Am auzit de negutatorul acela din pamantul Isauriei, care venea la biserica ta spre rugaciuni, nu numai ca ai vadit pe ucigasul sau si l-ai scos din paguba lui, dandu-i indarat punga cu galbeni; dar, o, minune, ca si din mort si taiat in bucati, tu l-ai vindecat si l-ai facut sanatos.
Asemenea si lui Eutropie, din mare i-ai scos sluga cu vasul cel de aur tinut in maini, fiinca il fagaduise bisericii tale. Tot asa si femeia Sofia, care venea spre inchinare in sfant locasul tau, nu numai ca a fost izbavita de ostasul acela ce o silea spre pacat, dar si pe ostas, dupa cuviinta l-ai certat. La fel si schiopul care venea la sfanta biserica ta spre inchinare, cu rugaciune indata l-ai tamaduit. Asemenea si femeii celei mute, i-ai deschis graiul si vorbea curat. De asemenea atunci cand evreul daduse prietenului sau crestin o punga cu galbeni, pe care crestinul tagaduia ca a primit-o, jurand pentru aceasta chiar in biserica ta, tu nu numai ca ai izbavit pe crestin de juramant, dar si evreul, vazand minunea ta, a crezut intru tine si a venit la credinta crestina. Aceste minuni ale tale, sfinte, m-au facut si pe mine a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si minunat.
De aceea incredintat sunt ca tot cel ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si eu cred ca tu acelasi esti, sfinte, ca atunci si astazi, ca oricine a alergat la tine nu s-a intors neajutat. Pentru aceea si eu acum, fiind scarbit si in paguba, alerg la tine cu credinta si cu lacrimi, ingenunchind, si ma rog tie, Sfinte si Mare Mucenice Mina, ca sa te rogi pentru mine pagubasul si scarbitul, lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Celui ce n-a trecut cu vederea rugaciunea ta cea muceniceasca, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri. Catre Acela roaga-te ca sa fiu si eu ajutat si miluit pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbavit, ca sa laud si bine sa cuvantez si sa slavesc intru-tot-laudatul si prea puternicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mare Mucenic Mina – Facatorul de Minuni MARY-A Intrebari utilizatori 10 12.11.2017 00:43:05
Racla Sfantul Mina andreea9 Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2011 06:56:48
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Sfantul Mina, ocrotitorul celor pagubiti hadji Intrebari utilizatori 0 11.11.2010 04:11:46
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 17.11.2008 23:03:46