Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.03.2010, 10:32:22
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi daca episcopul Sofronie a slujit slujba aghiazmei mari impreuna cu episcopul greco-catolic de Oradea iar mitropolitul Nicolae al Banatului s-a impartasit impreuna cu greco-catolicii , faptul ca Pustan a predicat intr-o biserica ortodoxa de ce ar fi grav?

penticostal=sectar. ca si cum dracul sta sa predice in biserica cot la cot cu preotul. daca tie ti se pare normal, asta e. mie nu mi se pare normal. daca am chef de secte, ma duc eu la ei sa-i ascult, nu trebuie sa vina peste mine in biserica ortodoxa sa predice.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.03.2010, 12:20:09
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
penticostal=sectar. ca si cum dracul sta sa predice in biserica cot la cot cu preotul. daca tie ti se pare normal, asta e. mie nu mi se pare normal. daca am chef de secte, ma duc eu la ei sa-i ascult, nu trebuie sa vina peste mine in biserica ortodoxa sa predice.
Bine acuma hai sa facem interpretari filosofice
Eu vb aici exact de partea practica si de impactul imediat, Pustan nu a slujit Liturghia nici nu a predicat despre vorbirea in limbi a penticostalilor nici impotriva icoanelor, ba mai mult la un momendat ii indeamna pe credinciosi sa fie prezenti si la Vecernie nu doar la Liturghie
In practica nu a existat nimic grav
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.03.2010, 12:52:09
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Bine acuma hai sa facem interpretari filosofice
Eu vb aici exact de partea practica si de impactul imediat, Pustan nu a slujit Liturghia nici nu a predicat despre vorbirea in limbi a penticostalilor nici impotriva icoanelor, ba mai mult la un momendat ii indeamna pe credinciosi sa fie prezenti si la Vecernie nu doar la Liturghie
In practica nu a existat nimic grav
eu te intreb, de ce nu poate el sa predice la el? si dracu te indeamna sa faci "bine", iti spune si din Sfanta Scriptura daca vrei. sectarul tot sectar ramane. daca albul e alb si nebru negru, lasa-le asa. nu are ce cauta ortodoxul cu sectarul decat daca are vreunul nevoie de vreun ajuror banesc, de sanatate, etc.... nu are rost ca secatrii sa sminteasca oamenii venind sa predice in biserici ortodoxe. sa stea la ei acolo, si sa predice cu diavolul langa ei, cat vor. Doamne ajuta!
si nu uita: drumul care Iad este pavat cu bune intentii.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.03.2010, 14:19:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
eu te intreb, de ce nu poate el sa predice la el? si dracu te indeamna sa faci "bine", iti spune si din Sfanta Scriptura daca vrei. sectarul tot sectar ramane. daca albul e alb si nebru negru, lasa-le asa. nu are ce cauta ortodoxul cu sectarul decat daca are vreunul nevoie de vreun ajuror banesc, de sanatate, etc.... nu are rost ca secatrii sa sminteasca oamenii venind sa predice in biserici ortodoxe. sa stea la ei acolo, si sa predice cu diavolul langa ei, cat vor. Doamne ajuta!
si nu uita: drumul care Iad este pavat cu bune intentii.
Eu am subliniat ca nu sunt de acord cu prezenta lui Pustan intr-o biserica ortodoxa dar ceea ce accentuam eu e ca din punct de vedere al impresiei imediate asupra celor prezenti nu cred ca prezenta lui a avut repercursiuni negative gen parasirea ortodoxiei de catre membrii acelei parohii etc
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.03.2010, 14:47:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu am subliniat ca nu sunt de acord cu prezenta lui Pustan intr-o biserica ortodoxa dar ceea ce accentuam eu e ca din punct de vedere al impresiei imediate asupra celor prezenti nu cred ca prezenta lui a avut repercursiuni negative gen parasirea ortodoxiei de catre membrii acelei parohii etc
Nu e musai sa parasesti biserica ortodoxa ca sa fii eretic. Poti fi foarte bine eretic, impartasind invataturi eretice, si numindu-te totusi ortodox si chiar frecventand Biserica Ortdoxa.

Au fost multe erezii in care ereticii se vroiau ortodocsi, iar cei care nu le impartaseau invatatura ii numeau eretici..

Dar am cunoscut si cazuri mai recente + avem exemplul unora care pretind ca fac parte din "Oastea Doamnului" (nu cea ortodoxa).
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.03.2010, 14:56:57
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu am subliniat ca nu sunt de acord cu prezenta lui Pustan intr-o biserica ortodoxa dar ceea ce accentuam eu e ca din punct de vedere al impresiei imediate asupra celor prezenti nu cred ca prezenta lui a avut repercursiuni negative gen parasirea ortodoxiei de catre membrii acelei parohii etc
pentru ca multi nu stiu cat de rele sunt combinatiile astea. daca nu se mai repeta inseamna ca a avut Dumnezeu grija de ei, dar daca incepe sa devina obisnuinta, s-ar putea sa vezi si repercursiunile.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.03.2010, 17:31:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
pentru ca multi nu stiu cat de rele sunt combinatiile astea. daca nu se mai repeta inseamna ca a avut Dumnezeu grija de ei, dar daca incepe sa devina obisnuinta, s-ar putea sa vezi si repercursiunile.

Bineinteles, eu nu pledez pt prezenta sectarilor in bisericile noastre, ceea ce am vrut eu sa subliniez este faptul ca unii s-au dat de ceasul mortii cand au vazut ca Pustan a predicat la ortodocsi si asta si din tabara lor a penticostalilor, pt o simpla prezenta si o simpla predica fara ca acest obicei sa aiba continuitate
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.03.2010, 17:32:57
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e musai sa parasesti biserica ortodoxa ca sa fii eretic. Poti fi foarte bine eretic, impartasind invataturi eretice, si numindu-te totusi ortodox si chiar frecventand Biserica Ortdoxa.

Au fost multe erezii in care ereticii se vroiau ortodocsi, iar cei care nu le impartaseau invatatura ii numeau eretici..

Dar am cunoscut si cazuri mai recente + avem exemplul unora care pretind ca fac parte din "Oastea Doamnului" (nu cea ortodoxa).
Ai dreptate.. exista eretici si inafara si inauntru cum exista mandrie in sufletele care par pe dinafara smerite sau murdarie in cele ce par curate la suprafata
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.04.2010, 07:27:15
violeta-georgeta violeta-georgeta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2010
Mesaje: 1
Implicit Doamne ocroteste-l pe parintele cristian

Sa stiti ca Parintele Cristian Pomohaci este un OM si un PREOT.
De asemenea, el se roaga si pentru voi cei barfitori sau rai ,pentru cei care-l dusmanesc, pentru noi toti.
Am fost de 2 ori la Mosuni acum 3 ani si am fost impresionata si emotionata;nu cere nimeni nimic oamenii dau la fel ca la orice biserica un dar (mai putin decat la unele biserici din Bucuresti).Nu te obliga si nu iti cere nimeni nimic.Pentru ca era frig, toata lumea primea ceaiuri calde de la casa parohiala.Uneori am mai trimis cate ceva dar parintele nu-si opreste nimic pentru dansul:da saracilor mancarea sau fructele si dulcuirile ...samd.Suntem fericiti cand mai vine in Bucuresti si canta; ne simtim binecuvantati sa fim in prezenta lui. E bun, modest, e asa cum ar trebui sa fim noi toti.
Nu-l mai barfiti ca va bate Dumnezeu.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.04.2010, 11:55:27
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de violeta-georgeta Vezi mesajul
Sa stiti ca Parintele Cristian Pomohaci este un OM si un PREOT.
De asemenea, el se roaga si pentru voi cei barfitori sau rai ,pentru cei care-l dusmanesc, pentru noi toti.
Am fost de 2 ori la Mosuni acum 3 ani si am fost impresionata si emotionata;nu cere nimeni nimic oamenii dau la fel ca la orice biserica un dar (mai putin decat la unele biserici din Bucuresti).Nu te obliga si nu iti cere nimeni nimic.Pentru ca era frig, toata lumea primea ceaiuri calde de la casa parohiala.Uneori am mai trimis cate ceva dar parintele nu-si opreste nimic pentru dansul:da saracilor mancarea sau fructele si dulcuirile ...samd.Suntem fericiti cand mai vine in Bucuresti si canta; ne simtim binecuvantati sa fim in prezenta lui. E bun, modest, e asa cum ar trebui sa fim noi toti.
Nu-l mai barfiti ca va bate Dumnezeu.
violeta georgeta , vreau sa te informez (din sursa sigura)
ca o ruda de-a mea, lucreaza la banca (la o banca din alt judet, nu din jud.mures- interesant nu?)
unde ea personal cu manutele ei i-a depus suma de xxx xxx xxx roni (exact atatea cifre cate x-uri vezi)
in contul personal
al parintelui P. , toate bancnote a cate 5,10, .. roni; Parinte care "nu-si opreste nimic pentru dansul'' cum spui tu.

edit later : acu citesc dupa ce am postat , ca parintele P. e din Bistrita exact acolo si-a depus banii !
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 29.04.2010 at 12:04:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37