Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2015, 19:30:33
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Viitor in preotie?

Eu sunt interesat ca de anul acesta sa merg la facultatea de Teologie, si daca ma ajuta Dumnezeu, sa si intru. Credeti ca in tara asta o sa am viitor drept preot sau ca ii o meserie care va muri la fel ca si cu credinta? M-ati sfatui sa fac asta? Ce ziceti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2015, 21:14:32
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Vocatie sau altceva?

Este dificil de raspuns la aceasta intrebare. In primul rand pentru o facultate, la care alegi sa urmezi cursurile, trebuie sa ai vocatie. Nu poti face cevace nu iti place, ceva ce nu este in perfecta autenticitate cu interiorul tau. Cea mai buna solutie este cunoasterea de sine. Intr-o prima etapa, la inceput, ajuta mult sfatuirea cu duhovnicul. Daca intrebarile si cautarile din viata personala sunt autentice, atunci raspunsul la toate intrebarile va aparea la momentul optim. Dumnezeu stie acest moment. Sfintii parinti dau un sfat extrem de util: "Cine vrea sa se mantuiasca, cu intrebarea sa calatoreasca." Fatetele acestei probleme, a preotiei, sunt multiple si discutia cu duhovnicul poate raspunde la intrebarea dumneavoastra. Nu aveti duhovnic cu care sa va sfatuiti? Gasiti-va unul la biserica la care mergeti ca sa participati la sfanta liturghie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti cu adevarat Fiul lui Dumnezeu, care ai venit in lume sa ii mantuiesti pe cei pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2015, 21:44:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
E Credeti ca in tara asta o sa am viitor drept preot sau ca ii o meserie care va muri la fel ca si cu credinta?
1. Daca te-ar intreba pe tine altcineva asta ce i-ai raspunde?

2. Ce intelegi tu prin "o sa am viitor drept preot"?

3. Ce vrei sa spui prin "care va muri la fel ca si cu credinta"?

4. De ce vrei sa ajungi preot?

5. Cum te-ar putea influenta eventualele raspunsuri in luarea deciziei?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2015, 22:48:04
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Vreau sa urmez teologia deoarece asta imi place, sa studiez religia noastra ii ceva ce ma pasioneaza si nu ar trebui sa numar anii de facultate gandindu-ma ca nu mai trec odata... La a avea viitor ma gandesc la faptul ca Romania va ramane cum este acum (caldicica) sau se va seculariza ca restul Europei pe viitor? Voi avea bisericile goale? Nu voi mai primi salar? Religia se va stinge incet, incet? Probabil asta e teama mea cea mai mare, ca lumea sa se "piarda" si sa nu pretuiasca religia noastra ortodoxa, frumoasa si curata, asa ca mine acum, sa uite de ea si sa isi piarda credinta...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2015, 22:56:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Vreau sa urmez teologia deoarece asta imi place, sa studiez religia noastra ii ceva ce ma pasioneaza si nu ar trebui sa numar anii de facultate gandindu-ma ca nu mai trec odata... La a avea viitor ma gandesc la faptul ca Romania va ramane cum este acum (caldicica) sau se va seculariza ca restul Europei pe viitor? Voi avea bisericile goale? Nu voi mai primi salar? Religia se va stinge incet, incet? Probabil asta e teama mea cea mai mare, ca lumea sa se "piarda" si sa nu pretuiasca religia noastra ortodoxa, frumoasa si curata, asa ca mine acum, sa uite de ea si sa isi piarda credinta...
Ai descoperit pasiunea aceasta foarte recent. Eu zic sa mai astepti un pic, sa vezi daca nu cumva este trecatoare.

Daca nu este, da-i inainte! Nu te opreste nimeni si nimic. Romania este intr-un proces de secularizare care merge foarte incet, deci n-ar trebui sa-ti faci griji.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2015, 23:11:04
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Vreau sa urmez teologia deoarece asta imi place, sa studiez religia noastra ii ceva ce ma pasioneaza si nu ar trebui sa numar anii de facultate gandindu-ma ca nu mai trec odata... La a avea viitor ma gandesc la faptul ca Romania va ramane cum este acum (caldicica) sau se va seculariza ca restul Europei pe viitor? Voi avea bisericile goale? Nu voi mai primi salar? Religia se va stinge incet, incet? Probabil asta e teama mea cea mai mare, ca lumea sa se "piarda" si sa nu pretuiasca religia noastra ortodoxa, frumoasa si curata, asa ca mine acum, sa uite de ea si sa isi piarda credinta...
Nu te opreste nimeni sa studiezi religia noastra. Insa daca mergi cu starea in care pari a fi acum, s-ar putea sa iesi mai ateu decat intri.

In cazul preotului mai ales, religia trebuie traita. Sa nu te gandesti ca cineva de aiurea vine si umple biserica cu enoriasi. Oameni multi vin, daca simt din partea preotului o traire personala, har lucrator, rugaciuni fierbinti, dragoste pentru Dumnezeu si oameni...

Deocamdata, tu ai nevoie "sa te studiezi" pe tine cu ajutorul unui duhovnic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2015, 01:25:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Vreau sa urmez teologia deoarece asta imi place
Destul, destul! Suficient pentru a urma o vocație, a construi un destin (sau mai multe...:))
Restul e din slăbiciune și de la vrăjmașul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2015, 13:11:37
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Va multumesc de sfaturi si incurajari! Doresc sa urmez teologia deoarece asta imi place si ma pasioneaza, si simt ca niciodata nu m-as satura de asa ceva. Dl Mihnea, daca nu va suparati, ati putea sa imi spuneti povestea dvs si cum v-ati hotarat sa va convertiti la catolicism? Pe privat, daca doriti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2015, 13:33:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai bine nu, părerea mea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2015, 23:28:46
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu sunt interesat ca de anul acesta sa merg la facultatea de Teologie, si daca ma ajuta Dumnezeu, sa si intru. Credeti ca in tara asta o sa am viitor drept preot sau ca ii o meserie care va muri la fel ca si cu credinta? M-ati sfatui sa fac asta? Ce ziceti?
Citeste "Despre preotie" a Sf.Ioan Gura de Aur si Sf. Ioan iti va raspunde la intrebare.
Reply With Quote
Răspunde