Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 18.08.2010, 17:34:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Va veni Ilie si Enoh. Si nu le vor pune chiar pe toate la punct,oricum vor fi omorati ca ei nu au cunoscut moarte trupeasca. Dar prea ati insistat dvs pe aspectul asta,si anume "vine Ilie". Inseamna ca stiti si cand vine,nu? Ca asa nu vad de unde atata agitatie. si Hristos o sa vina iar,tot Scriptura zice.
Deci ne puteti raspunde si nou?
Reply With Quote
  #132  
Vechi 18.08.2010, 18:14:38
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Va veni Ilie si Enoh. Si nu le vor pune chiar pe toate la punct,oricum vor fi omorati ca ei nu au cunoscut moarte trupeasca. Dar prea ati insistat dvs pe aspectul asta,si anume "vine Ilie". Inseamna ca stiti si cand vine,nu? Ca asa nu vad de unde atata agitatie. si Hristos o sa vina iar,tot Scriptura zice.
Deci ne puteti raspunde si nou?
Păi dacă au venit furtuni și trăznete, cutremure și inundații, foc și pâclă la festivalul de la Rio și pe la Kremlin și tot felul de explozii, iată acum omizile au năpădit pe la prahovenii ce le întorc mereu ca la Ploiești și ca pe la Techirghiol... sau ce crezi că noi suntem scutiți?

Și ce tot vorbiți voi? Eu nu sunt Ilie-Ioan și nici Ioan-Ilie... ca să știu când revine proorocul și îngerul Domnului.

Dar dacă nu mă pocăiesc, și nu lepăd complet pe satana și pe vsovi cel fricos și necredincios, mai rele vor veni asupra noastră... l-am lepădat pe satana și pe vsovi și am devenit vsovivi, dar mai răsar muguri vechi din lăstăriș...mereu, așa că e greu... cu jertfirea la jertfelnic.

Și ziceți că de la criza financiară se ridică problema în data de 12.12.2012 în ceasul al 12-lea și nu de la cafea? De ce ziceți voi așa?

Last edited by vsovivi; 18.08.2010 at 18:40:20.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 18.08.2010, 18:32:37
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Eu zic ca ar trebui sa inchideti acest topic Biserica a formulat si clasificat gravitatea pacatelor dupa sfintele canoane si invataturile sfintilor parinti Nu cred ca mai trebuie adaugat ceva. Daca aveti o experienta personala o puteti dezbate aici, dar daca nu si continuati sa fiti in afara subiectului ...mai bine il inchideti
Reply With Quote
  #134  
Vechi 18.08.2010, 18:46:09
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Eu zic ca ar trebui sa inchideti acest topic Biserica a formulat si clasificat gravitatea pacatelor dupa sfintele canoane si invataturile sfintilor parinti Nu cred ca mai trebuie adaugat ceva. Daca aveti o experienta personala o puteti dezbate aici, dar daca nu si continuati sa fiti in afara subiectului ...mai bine il inchideti
Cine vă sperie pe voi? Că de ce mereu vreți să închideți topice? Ori vă sperie mutra mea?

Păi cum să fie pe lângă subiect discuția noastră... deabea acum s-a ajuns la întinarea cea mai tăinuită... băgată de unii sub preș... e-dinte.

Sigur că vă e frică de omizi și de șeful lor... că altfel de ce să veniți cu indicații despre cât de bună e cenzura altora...

E bună cenzura dar aplicată cum și cui se cuvine: o-hoho!.. ziceți lupului rău și răpitor îmbrăcat în piei de oi. Adică duhului rău.

„- De ce m-ai prins în pumnul tau,
Copil frumos, tu nu stii oare
Ca-s mic si eu si ca mă doare
De ce mă strangi asa de rău?

Copil ca tine sunt si eu,
Si-mi place să mă joc si mie,
Si mila trebuie să-ti fie
De spaima si de plansul meu!

De ce să vrei să mă omori?
Ca am si eu părinti ca tine,
Si-ar plange mama dupa mine,
Si-ar plange bietele surori,

Si-ar plange tata mult de tot
Căci am trait abia trei zile,
Indura-te de ei, copile,
Si lasa-mă, ca nu mai pot!...

Asa plangea un gandacel
In pumnul ce-l strangea să-l rupa
Si l-a deschis copilul dupa
Ce n-a mai fost nimic din el!

A incercat să-l mai invie
Suflandu-i aripile-n vant,
Dar a cazut în tarna frant
Si-ntepenit pentru vecie!...

Scarbit de fapta ta cea rea
Degeaba plangi, acum, copile,
Ci du-te-n casa-acum si zi-le
Parintilor isprava ta.

Si zi-le ca de-acum ai vrea
Să ocrotesti cu bunatate,
In cale-ti, orice vietate,
Oricat de far-de-nsemnatate
Si-oricat de mica ar fi ea!”

Last edited by vsovivi; 18.08.2010 at 19:24:40.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 18.08.2010, 18:51:34
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
eu zic ca sinuciderea...
nu mie se pare corect sa-i dam in cap, la un nenorocit nebun,care nu de prea mult bine ce ai e, se sinucide !

sau e prea arogant si smecher,si de aia se sinucide ?!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 18.08.2010, 18:53:28
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da !

eu zic ca cel mai grav pacat e crima si pe locul doi tradarea !
Reply With Quote
  #137  
Vechi 18.08.2010, 19:13:09
parascheva parascheva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

eu zic ca mandria ar fi primul, caci din el s-a nascut satana
Reply With Quote
  #138  
Vechi 18.08.2010, 20:01:58
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu zic ca cel mai grav pacat e crima si pe locul doi tradarea !
Nu mai plânge Radu32 după Jana... că am impresia clară că numai credința necredincioasă e cel mai mare păcat... fiindcă și copiii, gemenii, fac la fel... la fel ca Magdalena Cruella... și așa ajungi încet încet la cârteală și cârtire și apoi vine la Revolution distractiv și în culori: roșu galben și albastru, adică Patria, tânjită din ispita pismei și duhului minciunii măririi de sine pentru întietate la ospețețe și la scaune înalte, sau pe la răspântii ca să-ți arăți ciucurii și să primești plecăciuni...

Și nu mai da dracului pe cineva (pe soție sau pe copii) că nu pe ei îi dai dracului ci pe tine te blestemi și te dai Doruțule.!. Adică nu-i supune pe ei lui gLumeail și Grijuil!! Că e mare păcat să mănînci mîncare blestemată...

Last edited by vsovivi; 18.08.2010 at 21:09:07.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 18.08.2010, 22:05:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Și ce tot vorbiți voi? Eu nu sunt Ilie-Ioan și nici Ioan-Ilie... ca să știu când revine proorocul și îngerul Domnului.
Si atunci la ce mai vorbesti? Ca de venit stim si noi ca vine,va veni si Hristos,te asigur. Insa erai asa sigur pe tine de parca ai stii tu ceasul...
Deci care era baiul cu posturile tale referitoare la Ilie?
Reply With Quote
  #140  
Vechi 19.08.2010, 11:05:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si atunci la ce mai vorbesti? Ca de venit stim si noi ca vine,va veni si Hristos,te asigur. Insa erai asa sigur pe tine de parca ai stii tu ceasul...
Deci care era baiul cu posturile tale referitoare la Ilie?
Erai tu sigur că nu îl știu și de aia te dai mare, și ești obraznic... cu un biet bătrân de 92 de ani și 7 luni care iar a udat așternutul... cred că m-am lăudat când am zis că am ieșit din desfrânare, deci sunt chelbos, bălos și ud și așternutul... credeam că am reușit să ies din vsovi (care ți-a răspuns când vine Ioan-Ilie) și să merg cu mai multă voință și dragoste de Dumnezeu spre vsPovivi dar se pare că mai am lăstăraș din care iese seva... mai am mult lăstăraș.


Tu oricum n-ai priceput nimic și insinuezi prostii că aș fi susținut eu ce spui dumneata, Eu am zis către MariaMargareta că nu sunt botezat la Pucioși dar îi cred pe ei cu toată siguranța, și îl aștept pe Ioan-Ilie ca să vie să boteze ca să consfințească relația de credință... și ăsta nu este un al doilea botez cum susține MM, ca să scoată că ar fi ei sectă, ci este ceea ce este și va fi cu siguranță, și nu înseamnă lepădare de Iisus Hristos când tocmai în Numele Domnului Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu ne vom boteza, cei ce se vor boteza... În numele cel NOU al Domnului Iisus Hristos...

Până la revenirea lui Ioan-Ilie, până atunci nu am altceva de făcut decât să cred pe maideparte... orideunde m-aș afla, în poBOR ca mirean, la catolici, la protestanți, la reformați, la neo protestanți, la sectele adventiste sau le ce credințe creștine or mai fi existând... în conformitate cu ceea ce cred și cu viața pe care o duc și cu dreptatea credinței în care cred comform cu Adevărul...

Deci nu lăsam nici o impresie cum insinuezi dumneata mințind că aș fi eu Ioan-Ilie ca să știu când anume v-a veni el, ora exactă sau ziua, căci Enoh, Duhul lui Enoh a fost deja peste părintele Arsenie Boca... ci spuneam ce cred că se va întâmpla foarte curând... presupun eu, că așa îmi iese mie la socoteli... Deci nu e vorba cu niciunchip de insinuările și acuzațiile voastre, ci am mai zis, după Cuvântul lui Dumnezeu revine Ioan-Ilie... și eu bănuiesc că el va boteza nu ca acum 2000 de ani cu apă, căci botezul creștin ortodox este cu duh sfânt și cu foc, ci de data asta și Ioan-Ilie s-ar putea să boteze cu duh sfânt și cu foc dar și cu apă și cu foc... deci iată că Ioan-Ilie nu mai vine la fel înainte de venirea Domnului, înainte de Cuvântul lui Dumnezeu ci vine după Dumnezeu, înaintea judecății finale. Mie așa îmi pare în sufletul meu, firește un suflet păcătos și desfrânat.Dar chiar și așa, mirean mare păcătos mirean mare mic mare păcătos din poBOR, la vârsta de 92 de ani și 7 luni, mărturisesc pe poborul Domnului din Sfânta Cetate a Noului Ierusalim, și pe Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, Domnul nostru, chiar dacă nu m-am întâlnit cu ei niciodată și nu am fost pe acolo niciodată...

Deci nu mai încercați să mă faceți să cred că eu greșesc... și să doriți să mă pocăiesc eu ca și când eu aș mărturisi prostii sau invenții și voi sunteți vrednici susținînd ceea ce susțineți și acuzând și judecând mereu total la modul mintereselor prozelite de clan și de gașcă privilegiată că cică iată voi nu sunteți sectă și nici eretici și probabil aveți și pile că la voi nu se pune... când v-am demonstrat că voi sunteți cei ce se pot numi „sectă rea” exact așa cum ați acuzat voi pe alții căci osândind fără temei împotriva lui Dumnezeu voi înșivă ați căzut în ceea ce ați osândit pe nedrept. Dacă nu vă pocăiți, și nu mă credeți că eu am dreptate și nu voi și nici MM sau alții, atunci o să atrageți asupra noastră a tuturor, după omizi, cineștie ce alte nenorociri... și veți grăbi ziua sfârșitului pe care nimeni nu o știe decât Tatăl... și aceasta vine din pricina păcatelor noastre: beții, furturi, tâlhării, trabuce, minciuni viclene, socoteli false, mîndri, desfrânări mai rău ca animalele, hule, blesteme, viclenii criminale de duhuri, pisme, răzbunări, cârtiri, mallahii, ucideri de prunci, prozelitism înțelept și minteresat pentru găștile dracilor, răzvrătiri... și mai ales pentru faptul că nu recunoașteți, la nesfârșit nu recunoașteți păcatele pe care le faceți și mândriile în care vă statorniciți ca să plăceți gLumii... sau din rușinea drăcească, rușinea iscariotă care nu-și mai recunoaște păcatel înaintea lui Dumnezeu ci și le recunoaște de formă doar lui însuși fără să caute îndreptare ci mîndrie, că eu așa am pățit și abea de am mai ieșit din când în când cu ajutor de sus. Dar din lăstăraș iese mereu lăstăraș proaspăt ce mă târăște în „fericirile” și „bucuriile” întinării cu violuri și deșteptăciuni ca să îndrăznesc... știți voi ce: să cârtesc în credință, să hulesc, să lepăd, să trădez și să mint și să nu mai ascult... deci sminteală sau gLume și bagabondaș plin de lăstăraș... totul adică pentru slavă deșartă de la oameni sau de la dracii cei vicleni și comunitari.



Ieșiți și voi!! din necazul cel mare umilindu-vă tainic în Duhul. Ieșiți fără frică din mijlocul mlaștinii din semeția mândriei și din îngâmfarea prozelită a inimii și a înțelepciunii viclene și minteresate! Căci diavolul capturează (nebunul de alb ce capturează regina neagră pentru veșnicie) sufletele voastre și nu puteți prin fățărnicie să ieșiți din iadul egoist al mândriei și socotelilor de muscă ce-și freacă palmele și capul înainte de a suge de pe mesele adevăraților creștini ortodocși.

Deci până când veți minți și pentru ce și pentru cine anume nu vreți să recunoașteți pe Adevărul?El este, Cuvântul lui Dumnezeu ce grăiește peste pământ din 1955 prin Trâmbița Sa... și prin celelalte sfinte Trâmbițe...De ce vă e frică să mărturisiți ceea ce cu toți sunteți conștienți și simțiți că este Adevărat? Cine nu vă lasă pe voi să primiți pe Adevărul și să-L trăiți apoi mereu în conformitate cu tot Cuvântul Lui Dumnezeu?

Eu v-am zis că va veni Ioan-Ilie și va strânge toate mesele de ospețețe în care se distrează omul rău și necredincios închinându-se la baal și moloh și mamona omidee...

Biserică ortodoxă a cui ești?

Ai ajuns să slujești satanei și fiului păcatului care s-a autoîntronat la loc sfânt cu participarea patriarhului pe care l-a ucis și-l va ucide mereu?

Până când vei fugi de Dumnezeu fiu creștin ortodox?
Deci căutați Lumina și Calea spre ea... nu mai urmați minciunile lui antichrist! Și nu le mai credeți, nu mai credeți că e bucurie atunci când vă răzbunați ca sultanul prin îndrăgostire mereu de alt și alt harem...


Să iubiți și să fiți iubiți... căci cine iubește caută curăția!

Last edited by vsovivi; 19.08.2010 at 12:13:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51