Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2008, 23:35:15
andorueca andorueca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

viata e tare ciudata fara Dumnezeu.La nastere nu stiam ce-i cu mine.acu nici atat.am 21 de ani din care nu stiu cat timp m-am simtit cu adevarat bine pe planeta asta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2008, 23:41:06
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

toata simtirea trebuie traita prin Dumnezeu si cu Dumnezeu.atat.Nu conteaza ce este in trecut.Primestel pe Dumnezeu in viata ta si va fi bine.atat.Dumnezeu sa te ajute
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2008, 11:19:03
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

stiu ca iti este greu. e o drama a zilelor noastre. a multor tineri. e simplu sa spunem noi, cei care suntem mai aproape de biserica, sa-L primesti pe Dumnezeu. cu siguranta vei ridica din umeri ramanand fara raspuns. pentru ca nu vei sti cum s-o faci.
nu pot decat sa-ti dau exemplul meu. pe mine m-a ajutat si sunt sigur ca ar ajuta pe oricine.
desi am fost invitat de nenumarate ori sa merg pe la manastiri, n-am facut-o decat in scop turistic. insa niciodata nu m-am dus cu cineva care frecventa si cunostea obstea manastirii. abia cand am inceput sa merg si sa cunosc pe cativa monahi, prietenosi de altfel, in ciuda aparentei imagini de oameni inchisi pentru necunoscatori, abia atunci am simtit ca vreau sa revin. si sunt peste 3 ani de cand merg in acel loc. parintii m-au adoptat si ma simt de parca merg acolo de o viata. de atunci mi-am regasit linistea si am adus cu mine o multime de colegi si de prieteni care, mi-au marturisit ca s-au simtit extraordinar. unii chiar se spovedesc acolo desi n-au facut-o niciodata in viata lor. si e mare lucru. pentru mine este. este totul.
sper ca evocarea de mai sus sa-ti fie de folos. incearca sa te lipeste de cineva care merge mai des la o manastire si o sa vezi ca o sa inveti sa traiesti si sa te bucuri de seninul cerului si de lumina din interiorul tau. nici n-o sa-ti dai seama cand se va intampla.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2008, 19:19:26
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
desi am fost invitat de nenumarate ori sa merg pe la manastiri, n-am facut-o decat in scop turistic. insa niciodata nu m-am dus cu cineva care frecventa si cunostea obstea manastirii. abia cand am inceput sa merg si sa cunosc pe cativa monahi, prietenosi de altfel, in ciuda aparentei imagini de oameni inchisi pentru necunoscatori, abia atunci am simtit ca vreau sa revin. si sunt peste 3 ani de cand merg in acel loc. parintii m-au adoptat si ma simt de parca merg acolo de o viata. de atunci mi-am regasit linistea si am adus cu mine o multime de colegi si de prieteni care, mi-au marturisit ca s-au simtit extraordinar. unii chiar se spovedesc acolo desi n-au facut-o niciodata in viata lor. si e mare lucru. pentru mine este. este totul.
sper ca evocarea de mai sus sa-ti fie de folos. incearca sa te lipeste de cineva care merge mai des la o manastire si o sa vezi ca o sa inveti sa traiesti si sa te bucuri de seninul cerului si de lumina din interiorul tau. nici n-o sa-ti dai seama cand se va intampla.
Doamne ajuta!
Foarte frumos frate! Chiar am ramas surprins sa vad ca mai sunt oameni care se gandesc si la ceilalti, macar la cei apropiati. Faptul ca ei s-au spovedit din cauza ta, iti va aduce mult folos atat tie cat si lor, aici si dincolo.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2008, 01:54:12
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

frumos......cuvinte inaltatoare.sa te ajute Dumnezeu.....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2008, 12:22:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

sunt multi oameni care se simt singuri...retrasi.... ,sunt acei oameni la locul lor si foarte intelegatori...


Bucurati-va ca existati !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2008, 14:54:05
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

tu pui o problema existentialista aici. de ce exist? ce rost are? iar eu am sa-ti raspund: are rost. si inca unul f mare. ideea este ca omul orice ar face cauta fericirea. orice ar face. cauta sa se simta bine, sa fie fericit. asta cauta si crestinul, si budistul, si ateul. fericirea este punctul in jurul caruia ne invartim cu totii. daca vrei sa te simti bine eu iti voi da un sfat: in primul rand nu-ti mai pune asemenea intrebari: de ce exist? niciodata nu vei gasi raspunsul. prin aceste intrebari oamenii incearca sa faca ce a incercat si Lucifer sa faca: sa Il inteleaga pe Dumnezeu, sa fie ca Dumnezeu. si asta e imposibil, pt ca El e Creatotul. gandeste-te ca un computer incearca in inteligenta aceea artificiala pe care omul i-a dat-o sa inteleaga de ce exista si cine l-a creat si de ce. banuiesc ca asta te-ar deranja si l-ai distruge din prima. Dumnezeu nu este violent cu noi, desi poate ca o meritam cu varf si indesat. sa revenim. cauta sa vezi lucruile marunte si ,lipsite de importanta. nu-ti mai face idealuri. idealurile or sa te distruga, or sa te omoare incetul cu incetul, or sa te sece de viata. Iisus a spus: nu va ganditi la ziua de maine, fiecare zi are rautatea ei. nu trebuie sa-ti pese de ce se va intampla. nu trebuie sa-ti pese de nimic. trebuie doar sa traiesti si sa te bucuri de faptul ca esti liber si poti sa iubesti. pana cand nu vei putea intelege toate ce ti-am insiruit eu aici nu vei putea sa zambesti. mult noroc!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2008, 15:19:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu consider ca nu e rau sa te intrebi "de ce exist". Toate au un sens, un rost. Si e bine sa cunosti si care este sensul acestei existente. Daca il vei cauta cu adevarat, vei descoperi sensul vietii. Altfel, se risca sa se prefere inconstientul in locul vietii constiente, patima in locul virtutii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2008, 15:20:59
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

@pacifistul: Omule nu intelegi invatatura lui Hristos... Iisus Hristos a invatat oamenii nu "sa nu le pese de nimic" ci dimpotriva "cereti cele de folos sufletului si toate celelalte se vor adauga voua"...

Lipsa de preocupare este calea raului.

Ba e bine sa iti pui intrebari, problema e cand incepi sa iti dai raspunsuri dupa bunul plac... Lucifer nu a cazut pentru ca si-a pus intrebari ci pentru ca s-a socotit pe sine mai presus.


pana cand nu vei putea intelege toate ce ti-am insiruit eu aici nu vei putea sa zambesti. mult noroc!

Oho... ce sigur esti pe autoritatea ta.
Eu te rog sa nu mai predici ca si cum ai avea autoritate in crestinism. Mesajul tau este altul decat al Biserici lui Hristos, care are preocupare pentru oameni si pentru sanatatea sufletelor.

Pacea si bucuria vin cu nepatimirea si cu iubirea lui Dumnezeu, in timp, cu cat omul invata sa fie mai mult in preajma Lui.

@andorueca: nu te necaji, frate, ci bucura-te, ca atunci cand esti intristat si uitat de lumea asta, abatut si cauti catre Domnul, El te tine si te mangaie, te trece prapastia si te bucura in final.
Roaga-te si rabda, iti spun asta ca si eu am trecut prin clipe grele, am avut ispite si in clipele acelea rugandu-ma cu lacrimi, incet, incet m-a adus Dumnezeu in margine si acum pot zice ca mi-a trimis chiar multe si nemeritate binecuvantari.

Fetele cuminti pot fi prietene bune si sotii si mai bune, ai rabdare si tine rugaciunea ta mereu. Dar nu te ruga numai pentru o soata, roaga-te pentru intarire si calauzire, pentru sanatatea trupului, sufletului. Cauta sa mergi la biserica, la liturghii si la maslu, vorbeste cu un preot pentru sfaturi si spovedanie.

Dumnezeu sa iti ajute si sa te intareasca!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2008, 15:30:26
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

bine.. imi pare rau ca par un sectant... nu am sa mai scriu nimic. nu am vrut sa par ca propovaduiesc nu stiu ce tampenii. dar imi pare si mai rau ca nu acceptati si alte opinii decat ale voastre. chiar imi pare rau. am sa-mi sterg contul. nu vreau sa par ca aduc jigniri asupra voastra. desi nu va dati seama de multe. credeti ca sunt un pacatos... f bine. am sa raman un pacatos. pt ca ceea ce fac eu nu ma mustra. stiu ca am un suflet bun si am zambesc in continuare. crezi ca atunci cand am spus sa nu-ti pese de nimic m-am referit sa nu-i ajuti pe altii? sau sa nu-ti pese de tine? m-am referit la altceva. sa nu-ti pese de ce crede lumea despre tine. sa nu te lasi influentat de nimeni. cauta-ti calea. stii cine m-a indepartat de biserica? biserica in sine. nu invataturile ei. si imi pare f rau. daca v-am jignit cu ceva imi pare f rau si imi cer iertare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tastez...deci exist ! iustin10 Generalitati 19 29.05.2010 20:08:59
Ultima arma a diavolului: Eu nu exist ! bubulyna Intrebari utilizatori 15 05.03.2010 09:49:47