Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2009, 20:16:47
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Boc,boc,boc ...poc ,poc poc !!!

este incredibil cum se joaca base cu Romania noastra ....l-a pus iar pe micul boc prim ministru...ce bataie de joc ! si daca nu stiati voturile pt presedentie au fost "lucrate",dar nu-i nimic,noi sa fim sanatosi ! ma gandesc cu groaza la ce ne asteapta...Am crezut si eu ca base s-a desteptat !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2009, 20:55:29
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

heei...ce aveti cu piticu' atomic?lasa ca o sa scoata Romania din mizeria pe care a bagato chiar el!dar aricum.....nu cred ca noi am ales.imi face impresia ca altii au ales....mi se pare ca suntem condusi.oricum,aricine ar fi venit.....FMI BM ne conduc din pacate.....dar totusi,Boc?Nu mai scapam de el,pt Dumnezeu? se pare ca nu
mai bine sa ne rugam
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.12.2009, 20:55:33
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

decat sa cartim si sa judecam toata ziua liderii politici, mai bine ne-am ruga pentru ei, indiferent care sunt acestia, ca sa poata lua deciziile cele mai bune pentru neamul romanesc. nici eu nu ma dau in vant dupa domnul boc, dar aceasta este situatia, asta ne-a dat Dumnezeu. sa iasa cat mai bine pentru romani, din putinul pe care il avem (la "putinul" politic ma refer). Avem politicienii pe care ii meritam!! Pana nu reusim sa ne schimbam noi, si sa schimbam mentalitatea din jurul nostru, nu vom rezolva nimic. Sa incercam sa ne vedem de Postul Craciunului mai bine, si sa inchidem televizoarele!! m-am uitat zilele astea, cu ocazia campaniei electorale, la cateva emisiuni de politica si parca mi-am murdarit sufletul. Este atata vulgaritate si lipsa de cuviinta in emisiunile politice (si nu numai)... Dumnezeu sa ne ajute!! Pe noi, pe domnul boc, pe toti!! :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.12.2009, 21:09:12
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

eu unul mam saturat sa aud aceiasi vorba:avem politicienii pe care ii meritam!eu unul nu ma simt pintre aceia pe care ii merita pe acesti politicieni.chiar imi pasa ce va fii cu tara asta.si sunt multi asa.nu putem sa spunem toti ca asa ne meritam soarta.Dumnezeu nu nea facut sa fim amortiti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.12.2009, 21:15:26
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
eu unul mam saturat sa aud aceiasi vorba:avem politicienii pe care ii meritam!eu unul nu ma simt pintre aceia pe care ii merita pe acesti politicieni.chiar imi pasa ce va fii cu tara asta.si sunt multi asa.nu putem sa spunem toti ca asa ne meritam soarta.Dumnezeu nu nea facut sa fim amortiti.
eu am spus ca avem politicienii pe care ii meritam nu pentru a ramane in amorteala, ci tocmai pentru a ne schimba noi gandirea, orientarile, pentru a-i schimba pe altii, pentru a intari Adevarul in noi si in ceilalti (e mult spus asta, nu noi ii schimbam pe ceilalti, ci Dumnezeu o face, dar m-am exprimat asa pentru a fi mai clar). Daca am avea voci puternice in societatea civila, daca am auzi mai multi crestini traitori vorbind la televizor despre ce scopuri ar trebui sa avem, s-ar schimba incet incet si clasa politica.. Dar in primul rand, sa ne schimbam noi! "Dobandeste pacea si mii de oameni in jurul tau se vor mantui" spunea Sfantul Serafim de Sarov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2009, 21:26:18
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

problema este ca multi sunt imbacsiti de mass-media.si asta este o realitate care nu poate fi ignorata.alegerile siunt castigate de cine este mai tupeist si are gura mai mare.deja in discutiile politici de mult timp Dumnezeu a fost dat la o parte.singurul care lam vazut mai apropiat de cele sfinte a fost geoana.nu stiu daca ma insel,dar a fost o senzatie placuta ca un politician isi punea speranta si in Dumnezeu.sper numai sa nu fi fost campanie electorala.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.12.2009, 21:28:32
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

domnu Geoana l-a citat pe parintele Galeriu dar cu cateva minute inainte a jurat stramb pe Biblie.. nu vreau sa judec autenticitatea credintei unui om, aceasta o vede Dumnezeu. dar sa nu ne lasam, totusi, pacaliti asa.. pe fata.. :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.12.2009, 21:43:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
domnu Geoana l-a citat pe parintele Galeriu dar cu cateva minute inainte a jurat stramb pe Biblie.. nu vreau sa judec autenticitatea credintei unui om, aceasta o vede Dumnezeu. dar sa nu ne lasam, totusi, pacaliti asa.. pe fata.. :) Doamne ajuta!
Incerci sa insinuezi ca exista o comparatie pertinenta intre candidati???

Pacaliti pe fata de cine, de toti, nu...sau tu il vezi pe Basescu om cinstit te pomenesti??
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.12.2009, 21:45:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
este incredibil cum se joaca base cu Romania noastra ....l-a pus iar pe micul boc prim ministru...ce bataie de joc ! si daca nu stiati voturile pt presedentie au fost "lucrate",dar nu-i nimic,noi sa fim sanatosi ! ma gandesc cu groaza la ce ne asteapta...Am crezut si eu ca base s-a desteptat !
Basescu se joaca pentru ca numai asta stie sa faca, si pe langa el joaca toti...e penibil!

Pacat ca unora le place catatura lui stramba...ca de altfel si mintea!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.12.2009, 21:47:00
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

:)) m-am referit doar la gesturile de credinta ale domnului Geoana, nu la intreaga lui activitate politica (sau a domnului Basescu). Totusi, discutiile politice mi se par foarte vulgare, nu vad ce cauta pe un forum ortodox. Am ajuns sa ne certam intre noi pentru un vot. Fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare