Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2008, 05:26:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

Ce parere aveti despre BO de rit occidental, practicat in SUA si Can,... unde se pastreaza traditia bizantina, nu se recunosc nici una din aberatiile eretice dogmatice catolice insa au un aranjament al bisericii de influienta catolica insa cu icoane bizantine si ceva statui, iar impartasirea se face cu piscot.

Cred ca sunt pe drumul cel bun iar diferentele de traditie sunt mai mult de natura cosmetica, nesemnificativa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2008, 06:31:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
au un aranjament al bisericii de influienta catolica insa cu icoane bizantine si ceva statui, iar impartasirea se face cu piscot.
:dozingoff: eu n-am vazut asa ceva!!

ce fel de biserica e asta, de cine apartine? si cum se numeste mai exact.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2008, 07:50:05
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cozia
au un aranjament al bisericii de influienta catolica insa cu icoane bizantine si ceva statui, iar impartasirea se face cu piscot.
:dozingoff: eu n-am vazut asa ceva!!

ce fel de biserica e asta, de cine apartine? si cum se numeste mai exact.
Eu am vazut.

Cozia cred ca se refera la faptul ca bisericile au banci, si arhitectura pare a fi catolica.
In general lucrul asta se datoreaza faptului ca de multe ori comunitatile romanesti au cumparat cladirile care in trecut au fost biserici catolice/protestante si au fost abandonate. Si daca bancile erau acolo, au hotarat sa nu le pastreze. Statuile tot acolo le-au gasit si nu le-au mai daramat...
De impartasire cu piscot n-am auzit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2008, 17:33:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

o sa caut sit-ul minastirii si vi-l trimit,...

Cei de rit vestic nu sunt la origine ortodocsi ci au fost catolici si in cazul care-l stiu eu sunt 3 calugari benedictini care au trecut la ortodoxie si si-au construit minastirea ..cu multi bani din donatii mari ...dupa model Occidental-catolic, nu Bizantin-(estic) ca la noi.

o sa ma interesez mai bine si revin, ...credeam ca poate stie cineva mai multe detalii
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2008, 17:55:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

Uite Mirela aici gasesti informatii:

http://www.westernorthodox.com/intro

http://www.antiochian.org/1126640750

Am aflat ca aceste biserici si minastiri pe rit vestic sunt sub patronajul rusilor sau al antiohienilor(sirienii)din America
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2008, 17:58:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc de link-uri, andrei, am sa le studiez.

vreau sa-ti mai spun ca eu cat am trait in argentina mergeam la o biserica antiohiana siriana dar nu am vazut acolo nici un fel de statui si nici piscoturi in loc de cuminecare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2008, 04:41:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

acest rit vestic s-ar putea sa fie o solutie viabila de revenire la ortodoxie a occidentalilor. slujba in sine am inteles ca are la baza liturghia care se slujea in biserica occidentala inainte de schisma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2008, 09:25:21
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Cred ca tin ritul latin, liturghia latina, dar marturisesc dreapta credinta.

Si inainte de schisma au fost rituri diverse in Biserica. Ritul este cel mai putin important. Marturisirea de credinta este temelia.

Daca exista asa ceva si se tine dreapta credinta in acele manastiri - sa le sporeasca si sa le altoiasca Domnul Dumnezeu pentru marirea Lui, a lui Hristos Cel Viu.

Lucrarea Duhului Sfant se vede :) Pentru mine e prilej de smerenie, caci eu m-am nascut in Ortodoxie, acestia s-au adus la ea...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2008, 21:29:03
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
se pastreaza traditia bizantina, nu se recunosc nici una din aberatiile eretice dogmatice catolice insa au un aranjament al bisericii de influienta catolica insa cu icoane bizantine si ceva statui, iar impartasirea se face cu piscot.

Cred ca sunt pe drumul cel bun iar diferentele de traditie sunt mai mult de natura cosmetica, nesemnificativa
Pai cozia draga daca nu-i semnificativ care e scopul de a aduce in discutie asa ceva?
Piscotul e piine framintata?
Statuile nu-s specifice catolicilor?
Deci parca totusi astia de "rit vestic" , dusmanii tai personali, occidentalii sint totusi un pic eretici?:rolleyes:
DE ce nu incerci si tu un topic pozitiv la adresa crestinismului?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2008, 23:13:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

Citat:
În prealabil postat de esox
Piscotul e piine framintata?
Eu cred ca nu are importanta ce fel de piine folosesc, este doar o nuanta. Impartasirea lor ramine valabila
Reply With Quote
Răspunde