Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 24.09.2008, 17:33:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Biserica Ortodoxa a ramas fidela invataturilor primite de la Sf. Apostoli Andrei si Filip.
Greseala. Sf apostoli Andrei si Filip nu i-a invatat pe crestini sa pazeasca "ziua soarelui". Acesti doi sfinti apostoli, din sec. 1, au dus aceeasi invatatura ca cea a celorlalti apostoli, a caror scrieri le gasim in paginile Sfintei Scripturi. Ori, in Sfanta Scriptura, nici un apostol nu ne invata ca Domnul Iisus Hristos ar fi schimbat ziua binecuvantata si sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea) cu ziua intaia.

Faptul ca in primul secol, crestinii serbau ziua a saptea este recunoscut si de catre istoricii ortodocsi Calist Botoseneanu si Ieromonahul Gabriel Rascaru (vor mai fi si altii, dar nu-i stiu eu).
Gabriel Rascaru Ieromonahul, in Liturgica Bisericii Ortodoxe , ed. 1876, pg. 94, scrie: "Sambata s-a serbat intrucat priveste ca Lege morala si in secolele primitive ale crestinismului".


Nu ma leg de alte invataturi pentru ca subiectul topicului este despre ziua a saptea.
Persoanele invocate de tine si temeiurile amintite de tine accentueaza ca la inceput crestinii proveniti dintre iudei se intalneau la rugaciune sau staruiau in rugaciune de sambata seara pana duminica seara. Mi se pare ceva logic trcerea de la sambata la duminica s-a facut treptat, in cazul cresinilor proveniti dintre iudei.
  #102  
Vechi 24.09.2008, 20:53:04
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Greseala. Sf apostoli Andrei si Filip nu i-a invatat pe crestini sa pazeasca "ziua soarelui".
Bravo. Nu e prima oară când asociezi Biserica lui Hrisos cu credintele păgâne. Asta doar la Biserica Ellenei White ai invătat-o. Incet incet iti dai arama pe fată si sustii clar ce ai mai sustinut si când intrai sub numele de Mariann. Adica faptul că duminica nu e o zi sfântă, doar sâmbăta si că de fapt ziua pe care crestinii o cinstesc ca Ziua Domnului (Dominus Deus), e doar o sărbătoare la origine păgână, adică “ziua soarelui”. Iar adevărata sărbătoare a Domnului este Sabatul iudaic cinstit de sâmătarii tăi.
Crestinii sărbătoresc duminica pentru că e ziua Invierii si a Cincizecimii, E ziua creatiei in care Domnul a spus: Sa fie lumina!, Ziua biruintei Vietii asupra mortii si a Luminii impotriva intunericului.

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Ori, in Sfanta Scriptura, nici un apostol nu ne invata ca Domnul Iisus Hristos ar fi schimbat ziua binecuvantata si sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea) cu ziua intaia.
Iarăsi minti cu nerusinare. E a suta oară când iti ofer niste versete fără să spui nimic de ele, nici tu nici sectantii care te-eu indoctrinat.
Ioan 5.18. Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci si pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu.
Col.2 16. Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la Sâmbete, Care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos.
Acesta e părerea sfintilor apostoli Ioan si Pavel referitoare la tinerea sâmbetelor.
Aceasi idee despre anumite traditii iudaice (imbrătisate azi de secta adventistă a Elenei White) o găsim exprimată clar in evangheliile lui Matei si Marcu:

"Si pe când mergea El intr-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, in drumul lor, au inceput să smulgă spice. Si fariseii Ii ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine?... Si le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă. Astfel că Fiul Omului este domn si al sâmbetei. ". Marcu 2.23-28.
Cum să le ceră Hristos care era Dumnezeul intrupat, (Fiul Omului), Acelasi care a creat lumea si a dat legile, ucenicilor Săi să tină sâmbăta fariseilor, dacă El Insusi, nu a tinut-o?

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Faptul ca in primul secol, crestinii serbau ziua a saptea este recunoscut si de catre istoricii ortodocsi Calist Botoseneanu si Ieromonahul Gabriel Rascaru (vor mai fi si altii, dar nu-i stiu eu). Gabriel Rascaru Ieromonahul, in Liturgica Bisericii Ortodoxe , ed. 1876, pg. 94, scrie: "Sambata s-a serbat intrucat priveste ca Lege morala si in secolele primitive ale crestinismului".
Nu trebuie să faci referire la teologii ortodocsi, (despre care dai citate trunchiate si se vede că nu stii mare lucru), ca să ne combati. Faptul că unii crestini evrei erau inclinati să tină incă sâmbăta e atestat de Biblie. Majoritatea primilor crestini erau de origine evreiască, iar unii dintre ei mai cinsteau vechea zi evreiască: Sabatul. Insă Pavel le atrage ferm atentia că acest lucru nu e obligatoriu:

Romani 14. 6 "Cel ce tine ziua, o tine pentru Domnul; si cel ce nu tine ziua, nu o tine pentru Domnul. Si cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci multumeste lui Dumnezeu; si cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, si multumeste lui Dumnezeu".
si mai ales sfatul pe care il dă crestinilor din Colose: "Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la Sâmbete, Care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos"


  #103  
Vechi 25.09.2008, 07:52:17
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Eu nu-i recunosc ca istorici si e irelevant sa-i citezi pe ei. De ce nu citezi istorici si scriitori crestini din secolele II-III. Am sa-ti citez eu>
Cunoastem stilul. Selectam din Sfanta Scriptura, selectam din invataturile Sfintilor Parinti iar acum facem selectie si la istorici (chiar daca provin din ortodoxie).
  #104  
Vechi 25.09.2008, 08:05:32
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Persoanele invocate de tine si temeiurile amintite de tine accentueaza ca la inceput crestinii proveniti dintre iudei se intalneau la rugaciune sau staruiau in rugaciune de sambata seara pana duminica seara. Mi se pare ceva logic trcerea de la sambata la duminica s-a facut treptat, in cazul cresinilor proveniti dintre iudei.
Sfanta Scriptura arata ca, nu numai crestinii proveniti din iudei se intalneau sambata.
"Cand au iesit afara, NEAMURILE i-au rugat sa le vorbeasca si in Sabatul viitor"(Faptele apostolilor 13:42). Si "neamurile" (neevreii) pazeau sambata. Apostolul Pavel nu ar fi avut nici o dificultate sa le spuna sa pazeasca ziua intaia a saptamanii. Nu a facut asta, pentru ca si Sfantul apostol se inchina in ziua de sabat:
"In ziua sabatului, am iesit afara pe poarta cetatii, langa un rau, unde credeam ca se afla un loc de rugaciune."(Faptele apostolilor 16:13)
  #105  
Vechi 25.09.2008, 09:37:25
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Adica faptul că duminica nu e o zi sfântă, doar sâmbăta si că de fapt ziua pe care crestinii o cinstesc ca Ziua Domnului (Dominus Deus), e doar o sărbătoare la origine păgână, adică “ziua soarelui”. Iar adevărata sărbătoare a Domnului este Sabatul iudaic cinstit de sâmătarii tăi.
Nu am citit nicaieri in Sfanta Scriptura, ca Dumnezeu a binecuvantat si sfintit ziua intaia a saptamanii (duminica). Scrie, in schimb, ca "a binecuvantat si sfintit ziua a saptea".

Noi nu tinem "sabatul iudaic" ci tinem ziua sfintita si binecuvanta de Dumnezeu.
  #106  
Vechi 25.09.2008, 10:00:07
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Iarăsi minti cu nerusinare. E a suta oară când iti ofer niste versete fără să spui nimic de ele, nici tu nici sectantii care te-eu indoctrinat.
Ioan 5.18. Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci si pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu.
Col.2 16. Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la Sâmbete, Care sunt umbră celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos.
Acesta e părerea sfintilor apostoli Ioan si Pavel referitoare la tinerea sâmbetelor.
Aceasi idee despre anumite traditii iudaice (imbrătisate azi de secta adventistă a Elenei White) o găsim exprimată clar in evangheliile lui Matei si Marcu:

"Si pe când mergea El intr-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, in drumul lor, au inceput să smulgă spice. Si fariseii Ii ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine?... Si le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă. Astfel că Fiul Omului este domn si al sâmbetei. ". Marcu 2.23-28.
Cum să le ceră Hristos care era Dumnezeul intrupat, (Fiul Omului), Acelasi care a creat lumea si a dat legile, ucenicilor Săi să tină sâmbăta fariseilor, dacă El Insusi, nu a tinut-o?
Asa cum reiese din postarile dvs., Sfintele Evanghelii ne spun ca Domnul Iisus Hristos a "dezlegat" (nu desfiintat) sabatul si S-a intitulat Domn al sabatului. Daca, din aceste relatari, dvs. trageti concluzia ca Domnul Iisus Hristos a inlocuit ziua binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, inca de la creatie, cred ca faceti o mare greseala.

Domnul Iisus Hristos a manifestat o grija deosebita pentru sabat (ziua a saptea). La "dezlegat" de toate regulile impuse de farisei. Acestia au facut din ziua a saptea o zi de povara. Ingreunasera ziua a saptea cu o sumedenie de reguli, unele chiar absurde. Domnul Iisus Hristos a readus ziua a saptea la statutul de zi binecuvantata. A facut din aceasta zi o sarbatoare pentru oameni ("sabatul este pentru om, nu omul pentru sabat"-Marcu 2:28).

Noi nu pazim "sabatul iudaic"(sau sabatul fariseic) ci pazim sabatul al carui Domn este Iisus Hristos.("Fiul omului este Domn si al sambetei).

Versetele din epistola catre Coloseni au mai fost discutate, de multe ori. Nu are rost sa ne repetam.

  #107  
Vechi 25.09.2008, 10:21:16
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
"Si pe când mergea El intr-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, in drumul lor, au inceput să smulgă spice. Si fariseii Ii ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine"
Stiti care a fost raspunsul Domnului Iisus Hristos la aceste acuzatii ale fariseilor. A fost dat ca exemplu patriarhul David. Iar David, in mod sigur, a pazit sabatul.

Domnul Iisus Hristos nu a schimbat nici una din cele 10 porunci (inclusiv porunca a patra, refritoare la pazirea zilei a saptea) ci ne-a ajutat sa le intelegem adevarata semnificatie.
  #108  
Vechi 25.09.2008, 20:46:05
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Eu nu-i recunosc ca istorici si e irelevant sa-i citezi pe ei. De ce nu citezi istorici si scriitori crestini din secolele II-III. Am sa-ti citez eu>
Cunoastem stilul. Selectam din Sfanta Scriptura, selectam din invataturile Sfintilor Parinti iar acum facem selectie si la istorici (chiar daca provin din ortodoxie).
Si tu faci selectie la o multime de citate pe care ti le-am dat, pe care nici nu le-ai bagat in seama, trecandu-le cu vederea.
  #109  
Vechi 25.09.2008, 21:39:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Persoanele invocate de tine si temeiurile amintite de tine accentueaza ca la inceput crestinii proveniti dintre iudei se intalneau la rugaciune sau staruiau in rugaciune de sambata seara pana duminica seara. Mi se pare ceva logic trcerea de la sambata la duminica s-a facut treptat, in cazul cresinilor proveniti dintre iudei.
Sfanta Scriptura arata ca, nu numai crestinii proveniti din iudei se intalneau sambata.
"Cand au iesit afara, NEAMURILE i-au rugat sa le vorbeasca si in Sabatul viitor"(Faptele apostolilor 13:42). Si "neamurile" (neevreii) pazeau sambata. Apostolul Pavel nu ar fi avut nici o dificultate sa le spuna sa pazeasca ziua intaia a saptamanii. Nu a facut asta, pentru ca si Sfantul apostol se inchina in ziua de sabat:
"In ziua sabatului, am iesit afara pe poarta cetatii, langa un rau, unde credeam ca se afla un loc de rugaciune."(Faptele apostolilor 16:13)
Cum nu a fost sfintita ziua intai? Pai Invierea cea mai mare minune nu s-a petrecut Duminica? Acesta este cel mai potrivit raspuns. Personal nu trebuie sa fac speculatii pe marginea unor versete, fara sa tin cont de context. este clar Hristos a trecut de la odihna lui Dumnezeu in creatie (Sabat)la odihna creatiei in Dumnezeu (Duminica- anticiparea zilei celei neinserate din imparatia cerurilor)
  #110  
Vechi 28.09.2008, 08:57:28
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Cum nu a fost sfintita ziua intai? Pai Invierea cea mai mare minune nu s-a petrecut Duminica? Acesta este cel mai potrivit raspuns.
Cel mai potrivit raspuns ar fi fost daca insusi Domnul Iisus Hristos ne-ar fi spus despre sfintirea zilei intaia a saptamanii. A mai stat pe pamant inca 40 de zile, dupa inviere.

Daca a fost sfintita ziua intaia, inseamna ca avem doua zile sfintite? Ca "Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o"(Facerea 2:3). Sau, ce a sfintit si binecuvantat Dumnezeu, inca de la creatie si a scris ca porunca pe tablele de piatra, a fost sters?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 18:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33