Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 11.10.2008, 14:08:09
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de julian
Cunosc o persoana ortodoxa care a inceput sa citeasca biblia, cunoscand multa istorie nu a putut sa regaseasca aceasta biserica ca fiind o parte a Mantuitorului si are un dispret firesc fata de fatarnicia clerului si ipocratia ce o vede in sistemul ortodox (nu va inselati acelasi lucru e si cu cel catolic)
[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de julian
[COLOR=black]as mai adauga ca nu acei francezi au ajuns in taramul nou si ca nordici veniti in america s-au aparat si cei din sud au casapit. Dar crestinii americani au luptat pt eliberarea sclavilor, dar nu pot afirma ca erau nevinovati, [/COLOR]
[COLOR=black]Dacă un om cu inteligență medie pricepe ultima frază pe care ai aruncat-o aici, e mare lucru. Vorbești și tu din auzite și te faci de râs, mai ales dacă tu ești omul de care zici că s-a apucat să “citească biblia cunoscând multă istorie”.[/COLOR]
[COLOR=black]Faci aluzie la ceva ce ai auzit și tu cândva. Adică Războiul Civil American 1861- 1865, dintre Nordul și Sudul Statelor Unite, dar te exprimi greoi și grosolan parcă ai sta de vorbă la un pahar de vin sau la o partidă de table cu cineva. [/COLOR]
[COLOR=black]Atât nordiștii cât și sudiștii au practicat sclavia neagră, diferenta a fost ca nordistii au abolit-o cu ceva timp inaintea sudistilor si le-au impus si acestora sa o facă. Si atat Sudul, cat si Nordul Statelor Unite a fost fondat pe lacrimile, suferinta si nimicirea amerindienilor.[/COLOR]
[COLOR=black]In Statele Unite, [/COLOR][COLOR=black]tară[/COLOR][COLOR=black] care a fost intotdeauna protestanta si neoprotestantă, au supravietuit cei mai putini amerindieni din tot continental american. Atrocitatile comise de baptisti, puritani si metodisti (din randul caraora provenea Ellen White) si alte secte protestante asupra a zeci de milioane de amerindieni sunt incomparabil mai mari decât cele comise de catolici. Istoria spune adevărul. [/COLOR]
[COLOR=black]In toate coloniile spaniole si portugheze de pe continentul american ([/COLOR][COLOR=black]Brazilia[/COLOR][COLOR=black], [/COLOR][COLOR=black]Chile[/COLOR][COLOR=black], Ecuador etc) au supravietuit mult mai multi băștinași decât in natiunea majoritar protestanta și neoprotestanta: “supercivilzatele” SUA. [/COLOR]
[COLOR=black]In Camera Reprezentantilor din Statele Unite cea mai “democrata “ [/COLOR][COLOR=black]tara[/COLOR][COLOR=black] a lumii, un viitor presedinte SUA spunea: “singurul indian bun e indianul mort”. Asa au priceput “crestinii evanghelici” americani invătătura Mântuitorului:[/COLOR]
[COLOR=black]Romani 13.8 Nimănui cu nimic nu fiti datori, decât cu iubirea unuia fată de altul; că cel care iubește pe aproapele a împlinit legea.[/COLOR]
  #132  
Vechi 11.10.2008, 20:23:00
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

SUA nu este un stat crestin si mai sus vorbeam de continentul american nu de tara aceasta. In nordul continentului american au venit tot felul de neamuri pe cand in sudul continentului au fost mai multi sapnioli si portughezi.
Nu in numele bisericii si nici pt crestinism au omorat nou venitii pe amerindieni. Dar Bizantul o facea in numele bisericii care avea un rol foarte important in luarea deciziilor politice.
  #133  
Vechi 11.10.2008, 22:00:30
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julian
Sabatul este clar mentionat ca fiind ziua a saptea a saptamanii (corespunde oarecum cu sambata); este mentionat in porunca a patra.
Citat:
În prealabil postat de julian
Intrebarea potrivita ar fi daca trebuie sau nu sa tinem cele zece porunci...sau daca, ca crestini avem doar 9 porunci.
La ora de religie (ortodoxa) am invatat sa pazesc cele 10 porunci.
… s-a mai discutat dar atat timp cat Domnul este redus intr-o imagine la care trebuie sa ma aplec si sa ii zic rugaciunea atunci eu o consider o incalcare a poruncii a doua si atata timp cat trebuie sa fac acelasi lucru si ca sa il rog pe un sfant sa vorbeasca cu Iisus sa vb cu Domnul atunci consider ca nu tin porunca 1)
Despre sfintele icoane și despre sabatul adventist s-a mai discutat in numeroase locuri pe acest forum. Crestinii nu se inchină LA icoane, (la lemn si la sticla), ci ÎN FAȚA LOR, lui Dumnezeu sau sfântului pe care acestea il reprezinta. Dacă vrei o sa reiau si argumentele biblice in favoarea icoanelor si impotriva obligativitatii sabatului iudaic.

Citat:
În prealabil postat de julian
popa oficiaza ritual in biserica fara sa il faca pe bietul om sa inteleaga (nu asa faceau paganii?....mai precis in anii in care in biserica nu se intelegea nimic ca era in limba slavona? nu zice Pavel ca nu are nici un rost sa ii vorbesti omului in alta limba? sau pt cine erau adunarile de pe atunci?


Astea sunt refrene pe care numai sectanții le au. Aceea că omul auzea în Biserică doar o limbă străină (latină, greacă, slavonă). Fals, sfânta liturghie, vecernia, utrenia se oficia într-o limbă de cult, dar predica era făcută întotdeauna într-o limbă pe care oamenii o intelegeau. Intotdeauna preotii crestini isi rânduiau slujirea in Biserica in Sfanta slujbă si Predica prin care îi făcea pe oameni sa inteleagă dumnezeiasca Scriptură in limba lor.

Citat:
În prealabil postat de julian
Uiti cumva de ororile produse de biserica ortodoxa si cea catolica? dar sa vorbim mai cu seama de cea ortodoxa care, religie oficiala a bizantului omora cetatenii neconvertiti...


Care orori, domnule? Ce orori a comis Biserica Ortodoxa. Cand ai auzit tu un patriarh indemnand la uciderea necrestinilor?

Citat:
În prealabil postat de julian
haidem sa recunoastem cum era inainte...ca daca nu era pt bani infiintata atunci de ce s-au luat ca sclavi rromii (tiganii)?--si doar asta era mai tarziu...


Ce să fie pentru bani înființată: Biserica lui Hrisos?!!
Iar între condiția robilor țigani din Balcani și sclavii negri din America protestantă exista o mare diferență. Robii țigani aveau satele lor, familiile lor, erau botezati, veniseră de bunăvoie in Europa, nu adusi cu forta și fie ca erau robi domnești, boierești sau mănăstirești știau că erau protejati de abuzuri iar stăpânii lor nu aveau voie să îi omoare.
În schimb în Statele unite, puritanii si baptiștii, mergeau pe coastele Africii unde cumpărau sau răpeau negrii, îi transportau in conditii animalice pe vase unde majoritatea mureau sau erau omorâti si aruncati peste bord in drum spre America, iar albii puteau să dispună de viața sclavilor după bunul lor plac. Si toate astea se făceau in scopuri materiale. Asa s-a ridicat supercivilizata Americă, leagănul sectelor baptiste, penticostale, harismatice, adventiste etc., care ne dă nouă astăzi lecții de “creștinism”.

Citat:
În prealabil postat de julian
apoi dupa Pavel ar trebui sa stim ca madularele nu fac nimic fara voia capului...pai daca Hristos este in adevar capul bisericii ortodoxe atunci ar insemna ca e pacatos pt ca stiti de la stiri ca madularele (preotii) pacatuiesc...prin preacurvii prin furtisaguri...


Iarăsi vii cu aceași melodie cu care vin sectanții. (Dacă vrei iti dau o listă si trimiteri cu criminali in serie si perversi americani care au crescut in familii adventiste cu Biblia in mână.)
Domnule, dumneata nu stii ca atunci când judeci pe cineva făcându-l curvar si hoț devii un Antihrist pentru ca stirbesti judecata Domnului. [COLOR=#333333]Pentru că nu stii si fapta buna a celui pe care il judeci. Dumnezeu e cel care cântărește după măsura lui dreaptă, nu tu. [/COLOR]
[COLOR=#333333]Luca 6.37 Nu judecați și nu veți fi judecați; nu osândiți și nu veți fi osândiți; iertați și veți fi iertați. [/COLOR]
[COLOR=#333333]Iar in privinta preotilor care gresesc: [/COLOR]
[COLOR=#333333]Luca 12.48 Și oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, și cui i s-a încredințat mult, mai mult i se va cere. [/COLOR]
Biserica lui Hristos a existat de 2.000 de ani. Biserica nu poate fi corupta, chiar daca, noi cei care o formăm, fie preoți sau mireni suntem păcătoși:
1 Ioan 1. 8-9 Dacă zicem [COLOR=#333333]că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și[/COLOR] să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.
Iar in privinta faptului ca Biserica A EXISTAT INTOTDEAUNA, spre deosebire de sectele neoprotestante care au vechime de maxim 300 de ani, o spune clar Hristos acum doua milenii:
Mat 28.20 iată Eu cu voi sunt IN TOATE ZILELE, până la sfârșitul veacurilor. Amin.
Mat.16.18 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui
1 Tim 3.15 casa lui Dumnezeu este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului

Citat:
În prealabil postat de julian
[COLOR=black]Evanghelia iti provoaca o stare de spirit ce combate biserica ortodoxa.[/COLOR]

Da firește, asta se intamplă in cazul demonizaților ca tine si ca cei care te-au indoctrinat. Care evanghelie? Biblia lui Cornilescu, falsificată, nedatată, fară explicații și fără numele traducătorului pe ea? Aia care le provoacă sectanților impresia că Biblia le-a căzut din cer. (Binențeles îmi vei spune că nu te-a indoctrinat nimeni și ai descoperit “adevărul” de unul singur, citind Biblia)

Citat:
În prealabil postat de julian
SUA nu este un stat crestin si mai sus vorbeam de continentul american nu de tara aceasta. In nordul continentului american au venit tot felul de neamuri pe cand in sudul continentului au fost mai multi sapnioli si portughezi.


Bravo Julian!!! Așa te vreau, dacă recunoști că SUA nu e un stat creștin atunci de ce te mai iei de preoții noștri și de români că sunt hoți și curvari??
Ce exemplu mai concret de “ viață creștină” in cadrul sectelor neoprotestante din care faci parte și tu poți să găsești mai mare decât in Statele Unite? Nu ea e țara care a importat în România toate ereziile “evanghelice” moderne?
Nu în ea s-a născut mișcarea adventistă, iehovistă, penticostală, mormonă, harismatică?
Nu spune Biblia că după “roadele lor vom cunoaște pomul bun”. De ce nu e SUA exemplul de trăire autentic crestină de vreme ce a generat atâtea valori “evanghelice”?
Iar Isoria nu minte. Acolo unde au ajuns in America catolicii fie ei portughezi, spanioli sau francezi (Brazilia, Chile, Peru etc), au supravietuit mult mai mulți băștinași amerindieni decât în SUA. Populați amerindiană a fost exterminată complet acolo unde europenii erau in totalitate “creștini” protestanți: adica in SUA.

Citat:
În prealabil postat de julian
Nu in numele bisericii si nici pt crestinism au omorat nou venitii pe amerindieni. Dar Bizantul o facea in numele bisericii care avea un rol foarte important in luarea deciziilor politice.


Hopa, te-ai simtit rănit la orgoliu si imi arunci o pastila la final! Tu iti dai seama ca atnci cand faci o afirmatie ca asta, ea trebuie argumentată. Bizantul făcea ce??!!! omorea amerindieni? Ei bravo! America a fost descoperita dupa disparitia Imperiului Bzantin
Bizantul a fost un imperiu medieval, ce s-a intamplat in America a avut loc in plină Epoca Moderna. Bizantul a fost o civilizație ce a dispărut sub loviturile păgânilor musulmani.
Care e Biserica ce a dat lumii milioane de martiri in timpul invaziilor musulmane? sectele protestante ? biserioca Catolica? Nu. Ci Biserica lui Dumnezeu : Biserica Ortodoxa. Nu degeaba spune Hristos:
Matei 5. 10-11 Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea.
  #134  
Vechi 12.10.2008, 16:30:32
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
E foarte curios ca tu si alti adventisi ati putut intra bine mersi pe acest site ortodox si va puteti expune in continuare parerile fara a fi blocati de administrator, cum se intampla pe siturile adventiste.
Te intreb mariann, exista vreun ortodox pe siturile voastre?

cred ca o sa ai o mare dezamagire .intra chiar foarte multi dar foarte putini sint pregatiti sa sustina o discutie coerenta.Ca orice majoritar isi manifesta cu precadere un anumit soi de aroganta specifica celor puternici care se impun din spatele celor cu scaune sus puse.
Dar am intilnit si citiva foarte cititi si documentati ,care m-au facut sa inteleg adincimea gindiri oriental ortodoxe precum si partea frumoasa.
Nu te astepta sa gasesti ceva bun la adventisti pentru ca nu vrei acest lucru -probabil din prea multa dragoste pentru cel de linga tine . Probabil ai impresia ca Dumnezeu e doar pentru cei care au facut istoria acestui pamint .Dupa fapta si rasplata .Priveste aceasta istorie si nu vei descoperi decit razvratire continua a oamenilor impotriva cuvintului lui Dumnezeu.
Nu vei intelege cu adevarat istoria in intregime daca nu vei citi si istoria credintei protestante . De vina sintem cu totii indifenrent de credinta.
Tu nu esti cu nimic mai ferit de pacat decit alte minoritati.
Biserica adventista nu inseamna numai Ellen White. Teologia bisericii sa adaptat si a crescut cu timpul datorita studiului continuu si dezbatuta cu credinciosii.Ce ai citit tu ,e mult ramas in urma . Acest lucru nu se va intimpla in ortodoxie , in care am vrut sa ramin.Dar mi-am dat seama ca ortodoxia nu se poate reforma ,va ramine intepenita , nu va cunoaste o noua lumina decit daca va avea parte de un Luther ambitios.Nu ma astep sa intelegi ce iti spun.
Sabatul pentru noi nu inseamna doar sa tinem simbata. Sabatul este o stare ,un moment de nemasurata pace cu Dumnezeu.Nu ai cum sa simti acest lucru tinind duminica ,nu vei avea sentimentul de a intra in odihna lui Dumnezeu.Sabatul nu insemna doar o zi in care nu faci nimic.Este o relatie ,un timp petrecut cu Tatal tau de aceea nu iti permiti sa faci alte lucruri si obiceiuri lumesti.Nu am acum timpul si dispozitia necesara ca sa explic mai bine.
Dar o sa revin.
Apropo .Adminul vostru mi-a taiat de mai multe ori accesul .Probabil din prea mult zel . Nu am injurat pe nimeni. Doar mi-am spus un punct de vedere. Pe forumul nostru sint opriti doar cei care aduc invective.Poti intra cind vrei sa verifici si sa nu mai faci afirmatii intolerante si arogante.
Oare de ce nu te opreste si pe tine adminul cind te exprimi urit despre credinta altui cult,sau ma rog secta -ca doar toate sint secte pt voi.
Pot doar sa-ti spun ca nu poti cunoaste un cult doar din teorie .Trebuie sa traiesti printre ei ,sa vezi manifestarile lor.
O intrebare .Daca ai avea de ales sa angajezi un vinzator in magazinul tau si ai de ales intre un tigan,un ortodox si un adventist ,ce ai alege din prima, fara un interviu!!
  #135  
Vechi 12.10.2008, 20:44:04
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=4]
Citat:
În prealabil postat de matad
orice biserica iti spune ca biserica este trupul lui Hristos si ca acea biserica detine adevarul. Asa ca ,nu te amagi ca detii un adevar absolut ortodox.
[/SIZE]

[SIZE=4]Minți spunând doar jumătăți de adevăruri. E adevărat că orice Biserică spune că e trupul lui Hristos , dar nu orice Biserică poate să demonstreze acest lucru. NU ORICE BISERICĂ POATE SĂ DEMONSTREZE CĂ A EXITAT VREME DE DOUĂ MILENII DE LA HRISTOS. CI NUMAI UNA.[/SIZE]
[SIZE=4]Tu știi foarte bine că unele secte protestante, printe care și ereziile adventiste, susțin că Biserica care este „trupul lui Hristos” a inceput sa fie coruptă după primele secole și că adevărul a reînceput se fie instaurat odată cu fondarea sectei lor. „Biserica” adventista de ziua a șaptea, de pildă, susține că Biserica a fost coruptă secole de-a rândul până a venit „profetesa” Ellen White, care în opinia adepților săi a reinstaurat valabilitatea celor zece porunci (in special cea de a IV-a, pe care sectantii trâmbițează că noi aștialalți nu o respectăm), de parcă cele zece porunci nu ar fi fost valabile si până la ea. [/SIZE]
[SIZE=4]Prin faptul că ereziile protestante susțin că Biserica lui Hristos a fost coruptă vreme de un mileniu până au venit ei să arate “adevărul”, incalcă flagrant invatatura Mantuitorului: [/SIZE]

[SIZE=4]Mat 28.19-20 Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,[/SIZE]
[SIZE=4]Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată EuCU VOI SUNT IN TOATE ZILELE, PANA LA SFARSITUL VEACURILOR. Amin[/SIZE]
[SIZE=4]Domnule Matad arată-mi unde spune Hristos ca va fi cu crestinii doar in primele secole? Dupa care îi va părăsi , iar in secolul XIX – îi va relua in grijă odată cu propovăduirea “profetesei” Ellen White!?[/SIZE]

[SIZE=4]Dimpotrivă Hristos spune:[/SIZE]
[SIZE=4]Mat 16.18-19 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.[/SIZE]
[SIZE=4]Col 1.18 Și El (Hristos) este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate[/SIZE]
  #136  
Vechi 14.10.2008, 00:14:23
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=4]NU ORICE BISERICĂ POATE SĂ DEMONSTREZE CĂ A EXITAT VREME DE DOUĂ MILENII DE LA HRISTOS. CI NUMAI UNA.[/SIZE]
Probabil vrei sa exprimi un adevar.Acel adevar este numai la Dumnezeu ,nu la noi oamenii,creaturi limitate si pacatoase.
Daca vrei sa-l citezi pe Domnul Isus ,incearca sa-l intelegi intii .Biserica ta iti spune ca ea e trupul lui Hritos.
Numai ca Domnul Isus nu spune ca se va numi ortodoxa ,nici altfel,si nici nu spune ca biserica va demonstra ca ea e.
Trupul lui Hristos este format din cei care au o relatie autentica cu El ,prin credinta in El, care devin madulare vii ale unui trup spiritual. Nu o biserica-institutie cu ziduri si conducatori ,cu sau fara icoane si sfinti sau locuri magice.
Indreaptati gindirea spre partea spirituala ,care are puterea de a conduce realul. Dar nu ramine in zona mistica ,a basmelor pentru copii.
Probabil adevarul tau are legatura cu cifra 2000. Cifrele au influienta doar asupra oamenilor,Dumnezeu nu depinde de matematica si materie.
Interfata divinului cu umanul a avut loc prin taina intruparii lui Isus Hristos ,asa am putut vedea slava lui Dumnezeu ,altfel am fi murit pe loc de pacatosi ce sintem. Cum iti imaginezi tu ca poti vedea aceasta slava prin lemnul icoanei sau al moastelor. Am crescut printre ele,dar n-am priceput niciodata cum se pot lasa oamenii influientati de asa ceva . Daca vrei sa-mi vorbesti de transcendenta credintei unui om ,e cu totul altceva. Dar minuni din basmele pt copii trebui lasate ,la maturitate.
Mintuirea iti permite apropierea de sfintenia lui Dumnezeu ,pt ca numai El este singurul sfint .Noi primim sfintenia prin relatia permanenta cu El ,primind in dar totul,inclusiv neprihanirea,indreptatirea si sfintenia .
Vrei sa-mi demonstrezi tu ca tot ce ni se prezinta ca facind minuni prin icoane si moaste vin de la apropierea lor de Dumnezeu ?Cum faci sa le apropii de El fara sa mori. Unde se tinea chivotul ,le era frica de moarte sa intre acolo si legau marele preot cu o funie ,sa-l traga afara in caz ca murea . Oare Satana nu face si el minuni pt creduli?
  #137  
Vechi 14.10.2008, 04:10:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad Vezi mesajul
Probabil vrei sa exprimi un adevar.Acel adevar este numai la Dumnezeu ,nu la noi oamenii,creaturi limitate si pacatoase.
Daca vrei sa-l citezi pe Domnul Isus ,incearca sa-l intelegi intii .Biserica ta iti spune ca ea e trupul lui Hritos.
Numai ca Domnul Isus nu spune ca se va numi ortodoxa ,nici altfel,si nici nu spune ca biserica va demonstra ca ea e.
Trupul lui Hristos este format din cei care au o relatie autentica cu El ,prin credinta in El, care devin madulare vii ale unui trup spiritual. Nu o biserica-institutie cu ziduri si conducatori ,cu sau fara icoane si sfinti sau locuri magice.
Indreaptati gindirea spre partea spirituala ,care are puterea de a conduce realul. Dar nu ramine in zona mistica ,a basmelor pentru copii.
Probabil adevarul tau are legatura cu cifra 2000. Cifrele au influienta doar asupra oamenilor,Dumnezeu nu depinde de matematica si materie.
Interfata divinului cu umanul a avut loc prin taina intruparii lui Isus Hristos ,asa am putut vedea slava lui Dumnezeu ,altfel am fi murit pe loc de pacatosi ce sintem. Cum iti imaginezi tu ca poti vedea aceasta slava prin lemnul icoanei sau al moastelor. Am crescut printre ele,dar n-am priceput niciodata cum se pot lasa oamenii influientati de asa ceva . Daca vrei sa-mi vorbesti de transcendenta credintei unui om ,e cu totul altceva. Dar minuni din basmele pt copii trebui lasate ,la maturitate.
Mintuirea iti permite apropierea de sfintenia lui Dumnezeu ,pt ca numai El este singurul sfint .Noi primim sfintenia prin relatia permanenta cu El ,primind in dar totul,inclusiv neprihanirea,indreptatirea si sfintenia .
Vrei sa-mi demonstrezi tu ca tot ce ni se prezinta ca facind minuni prin icoane si moaste vin de la apropierea lor de Dumnezeu ?Cum faci sa le apropii de El fara sa mori. Unde se tinea chivotul ,le era frica de moarte sa intre acolo si legau marele preot cu o funie ,sa-l traga afara in caz ca murea . Oare Satana nu face si el minuni pt creduli?
de aici mi-am dat seama mai tare ca fratia ta nu esti BASTINAS ORTODOX!!! Dincolo, pareai mai "sanatos"... deci "pareai"!!! si acum m-am convins ca nu esti sanatos! In privinta doctrinei tale, personale, esti sanatos! Dar Doctrina ta nu este si a Bisericii Mame, care e de peste 20 de veacuri.... Nu a spus Dl XC ca Biserica Sa se va numi ortodoxa sau PROTESTANTA asa cum esti fratia ta, dar a spus prin Apostolul Neamurilor "Cine va propovadui o alta Evanghelie decat cea pe care Eu v-am dat-o, acela sa fie ANATEMA!" Ati aparut si voi de trei zile pe lumea asta, nici ochi nu ati facut sa vedeti si vreti sa escaladati Himalaya! Fiti seriosi!!! Habar nu ai ce inseamna "ortodox", dar "protestsnat" sau mai degraba "ratacit de la dreapta credinta!!!" Du-te si iti vezi de "casa" dumitale (ca aia nu se poate numi Biserica nici macar cu "b" mic!!!) si lasa-i pe ortodocsi in pace!!! Vezi-ti de "trupu" tau care e lepros!!!
  #138  
Vechi 14.10.2008, 04:34:35
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Interfata divinului cu umanul a avut loc prin taina intruparii lui Isus Hristos ,asa am putut vedea slava lui Dumnezeu ,altfel am fi murit pe loc de pacatosi ce sintem. Cum iti imaginezi tu ca poti vedea aceasta slava prin lemnul icoanei sau al moastelor. Am crescut printre ele,dar n-am priceput niciodata cum se pot lasa oamenii influientati de asa ceva . Daca vrei sa-mi vorbesti de transcendenta credintei unui om ,e cu totul altceva. Dar minuni din basmele pt copii trebui lasate ,la maturitate.
Mintuirea iti permite apropierea de sfintenia lui Dumnezeu ,pt ca numai El este singurul sfint .Noi primim sfintenia prin relatia permanenta cu El ,primind in dar totul,inclusiv neprihanirea,indreptatirea si sfintenia .
Vrei sa-mi demonstrezi tu ca tot ce ni se prezinta ca facind minuni prin icoane si moaste vin de la apropierea lor de Dumnezeu ?Cum faci sa le apropii de El fara sa mori



Ai crescut printre ele, dar ai avut credinta slaba si indoilenica, caci nu S-a salasluit Hs in tine, nu Si-a putut face lacas in inima ta, inima de razvratit!!! tu ai ispitit pe Dumnezeu, nu ai avut credinta dreapta si deplina!!!
pe mama ta o cinstesti cand ii vezi fotografia? atunci cum se face ca o "poza" a lui Hs sau a Maicii Sale nu o cinstesti? se vede ca sunteti rupti total de Biserica, ca la voi nu se spune nicaieri de Sf.Sinoade ecumenice si de Hotararile Dogmatice!!! Cinstea pe care o arati chipului mamei tale, se ridica la cinstirea insasi a mamei tale!!! asa si cu Sf.Icoane! Cinstea pe care o aratam chipului si nu materiei din care e facuta, se ridica la Persoana inchipuita!! Au nu stii ca Prima icoana a fost picatat de Sf.Evanghelist Luca? Cinstirea ta fata de acest Apostol, care este? Spui de dansul la pertu? Aci esti nesimtit si totodata obraznic!!!

Au oare nu stii ca porunca Dlui XC este "sa fim SFINTI precum Tatal nostru Cel din ceruri SFANT este"? Cum implinesti tu aceasta porunca? Sfintii ca sa ajunga la aceasta sfintenie, au ascultat/implinit porunca!!! si-au daruit INTREAGA viata lui XC si drept rasplata atat in cer cat si pe pamant, a fost SFINTENIA, ceea ce si-au dorit!!!

BISERICA S-A INTEMEIAT PE MORMINTELE MUCENICILOR SI MARTURISITORILOR DREPTEI CREDINTE, caci Sf,Taina a Euharstiei se savarsea pe aceste morminte, caci si-au dat viata pt El, asa cu El Si-a dat-o pt noi!!! Ce stii tu? Nimic si te bagi "unde nu-ti fierbe oala"!!!

Vezi-ti de troaca ta si nu te mai amesteca aiurea!!!
  #139  
Vechi 14.10.2008, 07:54:44
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

[quote=ovidiu-s;95346]

"Dacă vrei o sa reiau si argumentele biblice impotriva obligativitatii sabatului iudaic."


Daca vreti sa veniti cu argumente biblice impotriva sabatului iudaic, va ajut si eu. Dar, ce ar fi sa discutam despre sabatul (sambata) al carui Domn este Iisus Hristos?(Marcu 2:28).

P.S. S-a deviat mult de la subiectul topicului. S-a ajuns la o discutie incalcita si plina de acuze.
  #140  
Vechi 14.10.2008, 18:53:13
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad Vezi mesajul
Probabil vrei sa exprimi un adevar.Acel adevar este numai la Dumnezeu ,nu la noi oamenii,creaturi limitate si pacatoase.
Daca vrei sa-l citezi pe Domnul Isus ,incearca sa-l intelegi intii .Biserica ta iti spune ca ea e trupul lui Hritos.
Numai ca Domnul Isus nu spune ca se va numi ortodoxa ,nici altfel,si nici nu spune ca biserica va demonstra ca ea e.
Trupul lui Hristos este format din cei care au o relatie autentica cu El ,prin credinta in El, care devin madulare vii ale unui trup spiritual. Nu o biserica-institutie cu ziduri si conducatori ,cu sau fara icoane si sfinti sau locuri magice.
Indreaptati gindirea spre partea spirituala ,care are puterea de a conduce realul. Dar nu ramine in zona mistica ,a basmelor pentru copii.
Probabil adevarul tau are legatura cu cifra 2000. Cifrele au influienta doar asupra oamenilor,Dumnezeu nu depinde de matematica si materie.
Interfata divinului cu umanul a avut loc prin taina intruparii lui Isus Hristos ,asa am putut vedea slava lui Dumnezeu ,altfel am fi murit pe loc de pacatosi ce sintem. Cum iti imaginezi tu ca poti vedea aceasta slava prin lemnul icoanei sau al moastelor. Am crescut printre ele,dar n-am priceput niciodata cum se pot lasa oamenii influientati de asa ceva . Daca vrei sa-mi vorbesti de transcendenta credintei unui om ,e cu totul altceva. Dar minuni din basmele pt copii trebui lasate ,la maturitate.
Mintuirea iti permite apropierea de sfintenia lui Dumnezeu ,pt ca numai El este singurul sfint .Noi primim sfintenia prin relatia permanenta cu El ,primind in dar totul,inclusiv neprihanirea,indreptatirea si sfintenia .
Vrei sa-mi demonstrezi tu ca tot ce ni se prezinta ca facind minuni prin icoane si moaste vin de la apropierea lor de Dumnezeu ?Cum faci sa le apropii de El fara sa mori. Unde se tinea chivotul ,le era frica de moarte sa intre acolo si legau marele preot cu o funie ,sa-l traga afara in caz ca murea . Oare Satana nu face si el minuni pt creduli?
,,Numai ca Domnul Isus nu spune ca se va numi ortodoxa ,nici altfel,si nici nu spune ca biserica va demonstra ca ea e.,,

Iata ca Sfanta Scriptura te contrazice vorbind clar despre dreapta credinta care in limba greaca se spune ortos doxos. Tu poti sa-mi arati in Biblie de credinta sau biserica adventista?


''Si cu adevarat mare este taina[SIZE=4] dreptei credinte.[/SIZE]''(I Timotei 3,16)
''Iar de basmele cele lumesti si babesti fereste-te si deprinde-te cu [SIZE=4]dreapta credinta[/SIZE].''(I Timotei 4,7
''Iar de invata cineva alta invatatura si nu se tine de cuvintele cele sanatoase ale Domnului nostru Iisus Hristos si de invatatura cea dupa [SIZE=4]dreapta credinta[/SIZE]...''(I Timotei 6,3)
''Pavel, robul lui Dumnezeu si apostol al lui Iisus Hristos, dupa credinta alesilor lui Dumnezeu si dupa cunostinta adevarului cel intocmai cu[SIZE=4] dreapta credinta[/SIZE].''(Tit 1,1)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 18:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33