Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2011, 21:02:04
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit cum putem stii care este voia lui Dumnezeu?

Cum putem stii care este voia lui Dumnezeu in general in ceea ce facem, sau in ce alegem? Cum putem stii daca Dumnezeu este de parere ca ar fi mai buna casatoria in locul calugariei sau invers, pentru noi? Cum putem face diferenta intre voia lui Dumnezeu si ispita sau incercare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2011, 21:26:30
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Cum putem stii care este voia lui Dumnezeu in general in ceea ce facem, sau in ce alegem? Cum putem stii daca Dumnezeu este de parere ca ar fi mai buna casatoria in locul calugariei sau invers, pentru noi? Cum putem face diferenta intre voia lui Dumnezeu si ispita sau incercare?
Si eu ma tot intreb...
Dar cel mai bine este sa apelezi la rugaciune si la vremea potrivita ti se va descoperi ceea ce ai de infaptuit.
Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2011, 22:22:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Cum putem stii care este voia lui Dumnezeu in general in ceea ce facem, sau in ce alegem? Cum putem stii daca Dumnezeu este de parere ca ar fi mai buna casatoria in locul calugariei sau invers, pentru noi? Cum putem face diferenta intre voia lui Dumnezeu si ispita sau incercare?
Este bine să ascultăm vocea lui Dumnezeu sădită în noi, căreia i se mai spune și "conștiință". Este, pe de altă parte, foarte adevărat că acest răsad, sau sămânță a lui Dumnezeu în noi, crește, adică se formează cu timpul și, în această privință, vorbim de conștiință bine formată și de conștiință rău formată. Mai poate exista și conștiință înăbușită: ea, conștiința săraca, ne spune fără greșeală: "aceasta este păcat!", dar noi putem să astupăm această voce a lui Dumnezeu cu "justificările" noastre. Când facem ceva plăcut lui Dumnezeu, adică în sensul conștiinței noastre, o stare interioară de bine și de liniște se așterne asupra sufletului. Dimpotrivă, în situația contrară, vocea străbate periodic, uneori ani și decenii, lucru care ne tulbură și nu putem găsi pacea până ce nu primim iertarea lui Dumnezeu și nu reparăm răul făcut: atunci ne vom simți, iarăși, sufletul ușor și parcă înaripat. Termenul de "păcate grele" sau de "suflet încărcat" e mai mult decât o figură de stil: descrie senzația aproape fizică pe care o simte credinciosul care a greșit. De aceea, copiii își simt mereu sufletul ușor, iar pe măsură ce înaintăm în vârstă parcă de simțim mai grei, chiar dacă suntem sănătoși și practicăm felurite sporturi: sunt păcatele noastre, care apasă.

În sfârșit, nu trebuie să uităm că Dumnezeu nu ne cere niciodată să păcătuim. Un lucru bun se obține numai nu mijloace bune (sau moral neutre). Să presupunem că sunt o tânără care, din slăbiciune, am avut o legătură trupească înainte de căsătorie și am rămas gravidă. Cel pe care îl consideram viitorul meu soț, care de fapt a vrut cu totul altceva de la mine decât să avem o viață împreună, slujindu-L pe Domnul, a dat bir cu fugiții. Aflând, mama plânge de dimineață până seara, iar tata mi-a spus franc că nu mai am ce căuta în casă dacă fac un copil din flori. Întrebarea este: să avortez sau nu ? În favoarea avortului ar fi faptul că mama ar suferi mai puțin, iar tata s-ar îmbuna. Poate că și nevredicul meu prieten, găsindu-mă în situația anterioară, s-ar întoarce și am fi din nou fericiți. În plus, dacă nu avortez unde am să cresc copilul ? În gară ? Prin urmare, un avort îmi pare a fi voia lui Dumnezeu: el mă împinge la situația asta.
Dar, nu e așa: avortul este intrinsec rău, deci binele pe care l-aș obține ascultând de părinți nu poate fi obținut cu mijloace rele. Mai devreme sau mai târziu, poate cu ocazia la care aș fi serbat ziua de naștere a copilului, conștiința îmi va spune: "amintește-ți că ai ucis". Toți ceilalți îmi vor spune că am făcut bine: mama mea, tatăl meu, prietenii mei, cei de pe forumuri, nașa, colegii mei. Dar conștiința îmi va spune, periodic, altceva și nu îmi va da pace până ce nu am să mă căiesc și nu am să primesc absolvire de la Dumnezeu.

Referitor la întrebarea specifică: în ce fel îl puteți sluji mai bine pe Domnul, în căsătorie sau în călugărie: este o problemă de discernământ vocațional. Acordați-vă urechea ca să auziți cchemarea lui, care este personală (numai pentru dv) într-o direcție sau în alta. Rugați-vă. Cereți semn. Nu cereți semn anume (fără sfat de la duhovnic), fiindcă asta ar putea fi păcat de ispitire a lui Dumnezeu. Lăsați-l pe El să vorbească: răspunde întotdeauna, dar nu mereu așa cum ne așteptăm noi, nici când ne așteptăm noi. Mai sunt cele două semne ale chemării:
-mai întâi, o puternică dorință: când Dumnezeu ne cheamă, El sădește în noi o puternică dorință într-o direcție sau alta. Atunci vrem neapărat să ne călugărim și nimic nu ne pare mai frumos și mai demn de a fi trăit precum călugăria. Ziua tonsurii o vedem ca cea mai frumoasă sărbătoare, ne e sete de Psaltire, iar vocile de la strană ni se par lucru minunat: așa am vrea să-i cântăm și noi Domnului, toată viața. Sau, dimpotrivă, vrem neapărat să ne căsătorim: atunci ardem de nerăbdare să ne jucăm cu copiii noștri și visăm la mângâierile unei femei care ne iubește și pe care o iubim: pentru Dumnezeu, zugrăvit de astă dată în femeia noastră și în copiii noștri, am lucra toată ziua și ni s-ar părea că tot nu am făcut destul și corvoada a fost prea ușoară.
-mai apoi, mijloacele necesare. Atunci când Dumnezeu ne șoptește: "urmează-Mă!", El deja ne-a dat mijloacele de a-l urma în direcția în care ne cheamă. Aveți mai degrabă daruri care se cer de la un călugăr, ori aveți daruri care se cer de la un laic ? Numai dv puteți răspunde la această întrebare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2011, 23:10:56
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Cum putem stii care este voia lui Dumnezeu in general in ceea ce facem, sau in ce alegem? Cum putem stii daca Dumnezeu este de parere ca ar fi mai buna casatoria in locul calugariei sau invers, pentru noi? Cum putem face diferenta intre voia lui Dumnezeu si ispita sau incercare?
De multe ori ne e greu sa deosebim voia lui Dumnezeu de voia noastra, pentru ca nu avem discernamant. De aceea, cand sunt nehotarat, imi e folositor sa cer sfatul unui parinte duhovnicesc, pentru ca are mintea luminata de Duhul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.01.2011, 21:07:44
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Lectia Mantuitorului despre Voia Celui de Sus

,,In Orientul Apropiat,in vechime,un sclav avea posibilitatea de a plati o suma de bani catre visteria templului local, modalitate prin care acesta devenea practic proprietatea zeului acelui templu.Sclavul era eliberat din proprietatea fostului stapin pentru a deveni proprietatea zeului.Acesta practica a avut un corespondent si in Israel.

In Evanghelia dupa Marcu7:11-12, Mantuitorul ne arata un caz unde se invoca ceva spre voia Celui de Sus dar in realitate era complet altceva,deloc onorabil.In versetul 7:10 ne este reamintit faptul ca Moise prezentase foarte clar porunca divina cu privire la indatoririle omului fata de parintii sai.Aceasta responsabilitate presupunea atat sprijin financiar adecvat cat si purtarea de grija pentru nevoile lor fizice atunci cand erau inaintati in varsta.O persoana care isi trata parintii cu dispret era pasibila de cele mai grele pedepse.

Mantuitorul citeza o traditie a carturarilor care eluda acesta porunca a lui Dumnezeu.Cuvintele ,,Voi insa ziceti" sunt rostite apasat aratand contrastul cu cuvintele lui Moise.In ,,datina" lor era posibil ca o persoana sa declare ca toate averile sale sunt ,,Corban" si prin acesta era absolvit de indeplinirea celei de-a cincea porunci.

,,Corban"este transliterarea in limba greaca a unui termen evreiesc folosit pentru a denumi un dar dat lui Dumnezeu.Era o formula de dedicare rostita atunci cand o suma de bani sau o proprietate era donata pentru Templu sau pusa in slujba Templului printr-un angajament inviolabil.Astfel de daruri putea fi folosite doar in scopuri religioase.Cu toate acestea cel ce facea aceste daruri continua sa se bucure de ele,intrucat ele intrau efectiv in proprietatea Templului doar la moartea sa.

Daca un fiu declara ca resursele necesare pentru sprijinirea parintilor sai in varsta erau ,,Corban" atunci,conform traditiei,era scutit de acesta porunca a lui Dumnezeu,iar parintii lui nu mai puteau avea legal nici o pretentie de la el.Slujitorii templului accentuau faptul ca acest angajament era de neschimbat si avea prioritate fata de responsabilitatile familiale.

,,Și astfel desființați cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri ați dat-o". ,,Desfiintat" este traducerea cuvantului ,,akyrountes",de la ,,akyroo",care era termenul folosit in documente pentru anularea contractelor.A accepta donatiile in scop religios cu pretul nesocotirii poruncii lui Dumnezeu cu privire la indatoririle fata de parinti inseamna a pune traditiile omenesti deasupra Cuvantului lui Dumnezeu.Mantuitorul a considerat acesta practica reprobabila si a condamnat-o."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2011, 23:18:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Cum putem stii care este voia lui Dumnezeu in general in ceea ce facem, sau in ce alegem?
"Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide."

Rugaciunea rezolva totul. Fii sincer cu Dumnezeu si spune-I ca nu stii ce hotarare sa iei si roaga-L sa te indrume. Si roaga-te pana vei primi raspuns, chiar daca va dura ani de zile. Fii staruitor in rugaciunea ta. Intr-o zi, o usa ti se va deschide.
Doamne ajuta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2011, 23:32:39
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este bine să ascultăm vocea lui Dumnezeu sădită în noi, căreia i se mai spune și "conștiință". .

foarte adevarat!
cu conditia ca aceasta "constiinta" sa nu fie pervertita (prea tare), nu?
Teoretic, e simplu!
In realitate insa, intr-o situatie critica de genul celei care s-a mai discutat pe aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9430, de unde stim sigur ce-i de facut, de unde stim ca () constiinta noastra, mai mult sau mai putin pervertita de pacat, "decodifica" corect vocea si ca nu e doar o autosugestie amagitoare sau mai rau, venita de la cel rau?

Subliniez - intr-o situatie critica, cand nu ai de la cine sa ceri o a doua opinie.
Concret - vocea constiintei din linkul de mai sus versus cuvintele ispitirii din Quarantania: "arunca-te de aici jos, caci scris este - ingerilor Sai va porunci sa nu se izbeasca de piatra piciorul tau".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.01.2011, 23:50:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Trebuie sa avem grija si cu constiinta ca multe sunt si de la diavol. Intr-adevar,staruinta in rugaciune si sfatul unui duhovnic sau al unui monah poate conta mult!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2011, 00:05:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Tipuri de constiinta

cea mai buna clasificare este nu facuta dupa criterii de pervertire si bunatate ci dupa
Trezvie si ADORMIRE.
Pot exista si constiinte bune blinde dar adormite.

Orice este asociat cu violenta, care implica direct sau indirect, voalat, ca concluzie, violenta agresiunea, ura, dispretul face parte nu din pervertire ci din ADORMIRE

Iar tot ce este asociat cu efort sustinut pentru imbunatatirea fiintei si bunatate, iubire si ajutor comunitar este un SEMN al trezirii constientei( pe cale sa se trezeasca)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2011, 00:41:07
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Cum putem stii care este voia lui Dumnezeu in general in ceea ce facem, sau in ce alegem? Cum putem stii daca Dumnezeu este de parere ca ar fi mai buna casatoria in locul calugariei sau invers, pentru noi? Cum putem face diferenta intre voia lui Dumnezeu si ispita sau incercare?
cand decizia ta iti aduce liniste si pace e dupa voia lui Hristos
cand iti aduce tulburare sau griji e de la satana

primul tel al tau tre sa fie mantuirea
asta inseamna sfintirea propriei tale vieti
pe masura ce trece timpul se vor intampla urmatoarele:
ori vei fi atras catre cele sfinte si vei prefera tu singur sa iei decizia de a nu te casatori sau a te calugari
ori te vei indragosti
unii spun altfel: ori te vei indragosti de o femeie, ori de Hristos:))
deci cheia e rabdarea
tu mergi pe calea cea buna si in timp se va clarifica de la sine problema asta, se va cristaliza in mintea ta decizia perfecta pt tine

ispitele sunt de la satana dar sunt ingaduite de Hristos pentru a ne curati sau pentru a ne face si mai puternici (adica pentru a mai urca o treapta pe scara virtutilor)
noi, in ispite, tre sa alergam in bratele lui Hristos
acolo vom gasi puterea de a le indura si de a le depasi
rugaciune si rabdare
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 15:39:46
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 02:23:18
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Voia lui Dumnezeu Mtcrysty17 Generalitati 146 24.11.2011 12:25:29
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 20:14:48