Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2010, 12:08:34
oana Re oana Re is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2010
Mesaje: 2
Implicit cum se face un parastas

Buna,

Imi poate spune cineva ce trebuie sa duci la biserica sa faci pomana/ parastas?Coliva, colaci si mai ce? Stiu ca maine sunt mosii de toamna. Sambata fiind ziua dedicata mortilor, se poate face slujba si se da de pomana in fiecare sambata?
Va multumesc:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2010, 12:11:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Coliva,colaci,vin,prajituri,suc....bunatati pentru oameni sarmani...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2010, 19:20:15
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana Re Vezi mesajul
Buna,

Imi poate spune cineva ce trebuie sa duci la biserica sa faci pomana/ parastas?Coliva, colaci si mai ce? Stiu ca maine sunt mosii de toamna. Sambata fiind ziua dedicata mortilor, se poate face slujba si se da de pomana in fiecare sambata?
Va multumesc:)
Pentru mosi ,ducem la biserica vin, coliva, un colac sau o paine si pachetele in care poti pune suc, prajituri, fructe, chifle, o conserva etc.Duci un pomelnic pentru adormiti.Cand nu am timp sa fac coliva, duc un platou cu fructe.Acasa, duci la oamenii nevoiasi, bolnavi, batrani, in casele unde sunt copii- mancare calda, bomboane, placinte , prajituri, suc, vin, colaci etc.Se aprind lumanari si se pomenesc cei adormiti.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.11.2010, 20:05:22
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Bunicii spun ca orice daruim semenilor nostri in sambetele in care se face pomenirea mortilor, este bine primit.

Fie ca facem coliva, fie ca dam doar mancare sau pachetele sau o paine si un pahar de vin . Fie ca ne pregatim din timp si ajungem la biserica, la liturghie, fie ca nu avem aceasta posibilitate si atunci doar tamaiem mancarea si toate cele ce avem de daruit.

Tot ceea ce dam de pomana in aceste zile (sambata mortilor) este bine primit.

Eu prefer sa pregatesc coliva, cornuri, fructe, vin si uneori, dupa posibilitati, pachetele cu mancare.

Acasa, mama pregatea intotdeauna mancare gatita sau orez cu lapte, fructe, dulciuri si vin. Insa de fiecare data cumpara vesela noua - canita si farfurie cu tacam alaturi.
Iubeam sarbatoarea mosilor nostrii pentru ca atunci cand ma trezeam dimineata, masa din bucatarie era plina cu cele 6 farfurii cu mancare aburinda iar canitele si linguritele aveau intotdeauna legata de tortita fie o floricica, fie in manunchi de cirese, dupa anotimp. Amintiri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2010, 20:10:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca cea mai importanta forma prin care venim in ajutorul celor adormiti ramane pomenirea la Sfanta Liturghie, pentru ca in fiecare Liturghie Hristos se prelungeste in stare de jertfa. Prin jertfa Hristos a ridicat pe Adam si Eva dimpreuna cu toti dreptii din iad. Numai daca suntem cuprinsi in jertfa lui Hristos si imprimati de jertfa Lui putem sa intram la Tatal.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2010, 20:31:59
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana Re Vezi mesajul
Sambata fiind ziua dedicata mortilor, se poate face slujba si se da de pomana in fiecare sambata?
Da, în fiecare sâmbătă se fac în biserici slujbe pentru cei morți.
Slujba are două părți:
1. Sfânta Liturghie, care este cea mai importantă, apoi
2. Parastasul
La aceste slujbe poate oricine participa (și este de mult folos), nu doar cei care fac pomenile rânduite pentru cei de curând adormiți.
Este bine să se dea la preot un pomelnic cu cei morți din familie. Pentru pomenile mai mari se aduce și o colivă, puțin vin, un colac (sau pâine) și câteva pachețele cu mâncare.

Dintre zilele de sâmbătă sunt rânduite și câteva mai deosebite, cum ar fi zilele de Moși, când se pomenesc toți cei adormiți în dreapta credință (moșii și strămoșii noștri).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2011, 00:07:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Milostenia la parastas

De obicei, oamenii pun in pachete aproape exclusiv mancare - e milostenia trupeasca, saturarea celui flamand. La biserica am aflat ca bine ar fi sa punem acolo si o sticluta cu apa - pentru cei insetati.

Dar cu milostenia sufleteasca ce facem? Am fost placut impresionata cand s-au impartit iconite, cruciulite, carticele de rugaciuni, o foicica cu o rugaciune... de sufletul celui mort...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parastas de 7 ani karinuta Generalitati 8 03.02.2012 10:42:08
Parastas de 2 ani Roxuta Rugaciuni 5 29.03.2011 16:43:45
Parastas FedorE Generalitati 22 15.06.2010 11:49:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44
Parastas Cost Generalitati 2 13.08.2008 15:49:56