Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2009, 21:09:00
asmosis asmosis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Locație: Romania
Mesaje: 13
Implicit Parere

Va salut pe toti. Dupa 5 minute de rasfoit prin acest forum am ramas socat. Pur si simplu nu imi vine sa cred cata lipsa de cunoastere exista. NU VREAU prin acest post sa jicnesc pe nimeni, e opinia mea. De la domnul Barack Obama, la cipuri, la calculator...Dumnezeule. Am fost botezat in aceasta religie insa pe zi ce trece imi provoaca un gust tot mai amar. Simt o lipsa mare de documentatie, simt o lipsa mare de argumente. Toata lumea incearca sa demonstreze ca el face parte din credinta dreapta si ca celalalt e un idiot, un prost...pentru ca e diferit. Eu va rog ceva, sa nu va mai luati de nimeni, indiferent ce religie e. Nu mai pot sa suport aceasta religie, plina de oameni subiectivisti. De unde naiba detineti voi adevarul suprem? Poate ca Biblia e doar o teapa sau poate ca nu e. Va rog din suflet sa-i respectati pe ceilalti, fie satanisti fie atei fie mormoni fie ce naiba sunt. Simt asa o mare paranoia pe forum. M-am amuzat copios pe seama posturilor cu cipurile si cu Barack Obama. Sincer, va doresc tot binele din lume tuturor si sa aveti o viata fericita. Nu stiu ce as putea zice, am foarte multe in cap insa nu am puterea de a le concretiza in cuvinte. Discutia ramane deschisa, chiar as vrea sa vorbesc cu cineva care este crestin ortodox "adevarat". Am avut parte de multe discutii cu asa zisi crestini, unii si profesori de religie care se blocau la orice insemnare a mea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2009, 21:34:01
emilliann emilliann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 7
Implicit

Scz de mesaj,ai auzit de pasaportele noi din Romania,de Globalizare,anul 2012,Bilderberg Group,sti macar ce se intampla in jurul u sau esti hipnotizat de telenovele si toate porcariile de la TV,acesti oameni ii informeaza pe cei ce nu stiu de lucrurile astea,ce atata deranj,ce te supara,sau cumva sti de toate acestea dar nu-ti convine sa stie multa lume.PACE si-mi cer scuze daca am suparat
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2009, 21:38:42
asmosis asmosis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Locație: Romania
Mesaje: 13
Implicit

"esti hipnotizat de telenovele si toate porcariile de la TV" In primul rand nu ma uit la telenovele. Toate porcariile de la TV? Tv-ul in sine nu este o porcarie deci tv-ul nu da porcarii. Sunt unele posturi de televiziune care se incadreaza in descrierea sumara alcatuita de tine insa nu toate sunt la fel. Scuze dar ce legatura are Bilderberg Group(conspiratia)Deja va axati pe conspiratie chestii? Gata cu religia?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2009, 21:40:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asmosis Vezi mesajul
Va salut pe toti. Dupa 5 minute de rasfoit prin acest forum am ramas socat. Pur si simplu nu imi vine sa cred cata lipsa de cunoastere exista. NU VREAU prin acest post sa jicnesc pe nimeni, e opinia mea. De la domnul Barack Obama, la cipuri, la calculator...Dumnezeule. Am fost botezat in aceasta religie insa pe zi ce trece imi provoaca un gust tot mai amar. Simt o lipsa mare de documentatie, simt o lipsa mare de argumente. Toata lumea incearca sa demonstreze ca el face parte din credinta dreapta si ca celalalt e un idiot, un prost...pentru ca e diferit. Eu va rog ceva, sa nu va mai luati de nimeni, indiferent ce religie e. Nu mai pot sa suport aceasta religie, plina de oameni subiectivisti. De unde naiba detineti voi adevarul suprem? Poate ca Biblia e doar o teapa sau poate ca nu e. Va rog din suflet sa-i respectati pe ceilalti, fie satanisti fie atei fie mormoni fie ce naiba sunt. Simt asa o mare paranoia pe forum. M-am amuzat copios pe seama posturilor cu cipurile si cu Barack Obama. Sincer, va doresc tot binele din lume tuturor si sa aveti o viata fericita. Nu stiu ce as putea zice, am foarte multe in cap insa nu am puterea de a le concretiza in cuvinte. Discutia ramane deschisa, chiar as vrea sa vorbesc cu cineva care este crestin ortodox "adevarat". Am avut parte de multe discutii cu asa zisi crestini, unii si profesori de religie care se blocau la orice insemnare a mea.
Pai simplu, atunci cand nu mai suporti pe cineva sau ceva dai ignor ! Nu ? Este mult mai onest din partea ta, decat sa faci spume, clabuci înutil , pentru niste oameni nevrednici ca noi. Sunt site-uri cu despuiate, cu muzici stridente, cu tot felul de lucruri folositoare nazuintelor si asteptarilor si aspiratiilor tale . Chiar ma intreb, de unde atata si atata rabdare sa ne citesti ratacirile noastre. Drum linistit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2009, 21:47:42
emilliann emilliann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 7
Implicit

Am uitat sa mai adaug ceva,de cipuri am stiut de acum 17ani de la un fost coleg ce i-ar fi spus tatasu dupa ce a avut un vis sa se duca undeva in munti sa se calugareasca si daca nu crede sa se uite dupa ce se trezeste pe spate,dupa ce sa trezit asa a facut,s-a uitat in oglinda si avea numa galme pe spate,si-a cateva haine si a plecat in locul indicat,dupa ceva vreme a venit acasa in vizita sa-si vada copii si le-a spus ce aceste cipuri si nu numai,eu nu l-am crezut atunci,dar cu timpul mi-am dat seama ca m-am inselat,nu mai stiu nmc de el si tare as vrea sa-l mai vad,
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2009, 22:18:47
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asmosis Vezi mesajul
Va salut pe toti. Dupa 5 minute de rasfoit prin acest forum am ramas socat. Pur si simplu nu imi vine sa cred cata lipsa de cunoastere exista. NU VREAU prin acest post sa jicnesc pe nimeni, e opinia mea. De la domnul Barack Obama, la cipuri, la calculator...Dumnezeule. Am fost botezat in aceasta religie insa pe zi ce trece imi provoaca un gust tot mai amar. Simt o lipsa mare de documentatie, simt o lipsa mare de argumente. Toata lumea incearca sa demonstreze ca el face parte din credinta dreapta si ca celalalt e un idiot, un prost...pentru ca e diferit. Eu va rog ceva, sa nu va mai luati de nimeni, indiferent ce religie e. Nu mai pot sa suport aceasta religie, plina de oameni subiectivisti. De unde naiba detineti voi adevarul suprem? Poate ca Biblia e doar o teapa sau poate ca nu e. Va rog din suflet sa-i respectati pe ceilalti, fie satanisti fie atei fie mormoni fie ce naiba sunt. Simt asa o mare paranoia pe forum. M-am amuzat copios pe seama posturilor cu cipurile si cu Barack Obama. Sincer, va doresc tot binele din lume tuturor si sa aveti o viata fericita. Nu stiu ce as putea zice, am foarte multe in cap insa nu am puterea de a le concretiza in cuvinte. Discutia ramane deschisa, chiar as vrea sa vorbesc cu cineva care este crestin ortodox "adevarat". Am avut parte de multe discutii cu asa zisi crestini, unii si profesori de religie care se blocau la orice insemnare a mea.
Ce te face sa crezi ca e lipsa de cunoastere? Argumenteaza! Daca esti mai bine informat decat noi dovedestene-o! In afara de asta nu cred ca cineva de pe acest forum a avut intentia vreodata sa demonstreze ca "el face parte din dreapta credinta si ca celalalt e un idiot....".prin jicniri, insulte aduse aproapelui...ce, suntem adventisti, iehovisti, etc. Un vechi proverb spune ca:" cine se aseamana se aduna", asa ca noi suntem doar crestini ortodocsi, iar daca tu crezi ca nu te asemeni cu noi, nu este nici o problema, fiecare are dreptul de a alege....ai auzit de liberul arbitru?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2009, 22:28:34
asmosis asmosis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Locație: Romania
Mesaje: 13
Implicit

E doar parerea mea, referitor la muzici stridente te rog sa ai grija ce vorbesti. Ascult multi impresionisti ca Satie, Debussy...asa ca sa nu ne luam de asta. In fine, am vazut ce era de vazut.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2009, 23:07:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

"Va salut pe toti. Dupa 5 minute de rasfoit prin acest forum am ramas socat. Pur si simplu nu imi vine sa cred cata lipsa de cunoastere exista. NU VREAU prin acest post sa jicnesc pe nimeni, e opinia mea. De la domnul Barack Obama, la cipuri, la calculator...Dumnezeule. Am fost botezat in aceasta religie insa pe zi ce trece imi provoaca un gust tot mai amar. Simt o lipsa mare de documentatie, simt o lipsa mare de argumente. Toata lumea incearca sa demonstreze ca el face parte din credinta dreapta si ca celalalt e un idiot, un prost...pentru ca e diferit. Eu va rog ceva, sa nu va mai luati de nimeni, indiferent ce religie e. Nu mai pot sa suport aceasta religie, plina de oameni subiectivisti. De unde naiba detineti voi adevarul suprem? Poate ca Biblia e doar o teapa sau poate ca nu e. Va rog din suflet sa-i respectati pe ceilalti, fie satanisti fie atei fie mormoni fie ce naiba sunt. Simt asa o mare paranoia pe forum. M-am amuzat copios pe seama posturilor cu cipurile si cu Barack Obama. Sincer, va doresc tot binele din lume tuturor si sa aveti o viata fericita. Nu stiu ce as putea zice, am foarte multe in cap insa nu am puterea de a le concretiza in cuvinte. Discutia ramane deschisa, chiar as vrea sa vorbesc cu cineva care este crestin ortodox "adevarat". Am avut parte de multe discutii cu asa zisi crestini, unii si profesori de religie care se blocau la orice insemnare a mea."

"Dumnezeule mare, Barack Obama, antihrist? Mai oamenilor, voi sunteti ticniti la cap? Nu pot sa-mi dau seama, va rog sa ma ajutati. Cum puteti fii asa paranoici. E un simplu om, un om care a avut ambitie si a reusit. Ce antihrist? Azi maine o sa spuneti ca postasul e urmatorul antihrist. Apocalipsa e aproape...plicurile au cipuri. Va rog sa va reveniti oameni buni."

"In primul rand nu ma uit la telenovele. Toate porcariile de la TV? Tv-ul in sine nu este o porcarie deci tv-ul nu da porcarii. Sunt unele posturi de televiziune care se incadreaza in descrierea sumara alcatuita de tine insa nu toate sunt la fel. Scuze dar ce legatura are Bilderberg Group(conspiratia)Deja va axati pe conspiratie chestii? Gata cu religia?"

"E doar parerea mea, referitor la muzici stridente te rog sa ai grija ce vorbesti. Ascult multi impresionisti ca Satie, Debussy...asa ca sa nu ne luam de asta. In fine, am vazut ce era de vazut. "

"Ma intreb eu oare, ce aveti voi de castigat cand judecati atata?Si ortodoxismul e o secta!"

"In primul rand, am impresia ca majoritatea vorbesc fara sa cunoasca despre ce vorbesc. Calculatorul nu iti da dureri de cap si nici nu provoaca dependenta de jocuri. Calculatorul nu este responsabil pentru limbajul vulgar. CALCULATORUL nu iti da acces la continut pentru adulti, tu iti dai singur acces. Calculatorul nu iti fura copilaria. "Piratarea media"-nu calculatorul este responsabil pentru asa ceva. Lipsa de cultura? Vai de mine, wikipedia cred ca e un + mare plus diferite radiouri de muzica clasica. Nu mai mergem la spectacole? Hopaa, de unde stii tu ca "nu mai mergem la spectacole"? Esti vecin cu mine sa stii tot ce fac? Nu citim? Nu mai mergem la biblioteca? Cum de vorbesti tu in numele tuturor. Eu zic ca citesc, uite...citesc PDF-uri...Timpul nu se iroseste in fata calculatorului. Depinde doar de tine ce faci si cum faci. Va rog nu mai aruncati cu noroi in cea mai mare inventie a tuturor timpurilor. Nu mai generalizati, nu mai aberati, nu mai vorbiti in numele altora. Va multumesc!!"

Doamne-ajuta!

Uite, randurile de mai sus sunt autoportretul tau. Ti-a luat cam o ora si jumatate sa-l faci. Cam trist. Dar ai noroc ca esti tanar si mai ai timp sa-l retusezi. Ti-as propune sa incepi cu bunul simt.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2009, 23:13:49
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asmosis Vezi mesajul
Va salut pe toti. Dupa 5 minute de rasfoit prin acest forum am ramas socat. Pur si simplu nu imi vine sa cred cata lipsa de cunoastere exista. NU VREAU prin acest post sa jicnesc pe nimeni, e opinia mea. De la domnul Barack Obama, la cipuri, la calculator...Dumnezeule. Am fost botezat in aceasta religie insa pe zi ce trece imi provoaca un gust tot mai amar. Simt o lipsa mare de documentatie, simt o lipsa mare de argumente. Toata lumea incearca sa demonstreze ca el face parte din credinta dreapta si ca celalalt e un idiot, un prost...pentru ca e diferit. Eu va rog ceva, sa nu va mai luati de nimeni, indiferent ce religie e. Nu mai pot sa suport aceasta religie, plina de oameni subiectivisti. De unde naiba detineti voi adevarul suprem? Poate ca Biblia e doar o teapa sau poate ca nu e. Va rog din suflet sa-i respectati pe ceilalti, fie satanisti fie atei fie mormoni fie ce naiba sunt. Simt asa o mare paranoia pe forum. M-am amuzat copios pe seama posturilor cu cipurile si cu Barack Obama. Sincer, va doresc tot binele din lume tuturor si sa aveti o viata fericita. Nu stiu ce as putea zice, am foarte multe in cap insa nu am puterea de a le concretiza in cuvinte. Discutia ramane deschisa, chiar as vrea sa vorbesc cu cineva care este crestin ortodox "adevarat". Am avut parte de multe discutii cu asa zisi crestini, unii si profesori de religie care se blocau la orice insemnare a mea.
nu prea te pot ajuta la partea cu ortodoxia(fiindca is catolic), dar si daca nu-ti convine parerile multora de aici, eh, nu inseamna ca parerile lor sunt parerile tuturor ortodocsilor sau a celor mai ortodocsi dintre ortodocsi, chestia cu jignirea celor de alta religie tine mai mult de cei 7 ani de acasa nu are nici o legatura cu ortodoxia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Da-ti o parere Darkanian Generalitati 3 19.01.2012 21:06:38
O parere! Hartford Generalitati 1 22.12.2011 13:32:51
o parere va rog Sergiu_A Vrajitoria 1 28.08.2011 06:39:34
Va rog o parere gabriela8 Homosexualitatea 45 23.11.2010 22:33:23