Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 24.03.2009, 22:21:11
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Bine, dar care a fost această "confesiune religioasă" prin care s-au mântuit oamenii
Nu exista nici o confesiune religioasa prin care sa se fi mantuit oamenii.

"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un lat Nume dat oamenilor, in care trebuie sa fim mantuiti" (Faptele Apostolilor 4: 12).

Nici o confesiune religioasa nu are dreptul sa se puna in locul Mantuitorului. Si totusi, unele cauta sa o faca.
  #752  
Vechi 24.03.2009, 22:27:06
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Domnule Iustin, iar spuneti minciuni. Despre Ellene White am spus de mai multe ori ca a facut unele greseli, mai ales la inceputul activitatii sale teologice. Adventistii stiu lucrul acesta si nu o considera pe aceasta femeie ca fiind infailibila. De altfel, numai Dumnezeu este infailibil. Si profetii din Sfanta Scriptura au gresit (si in invataturi si in comportament).

Cat despre mine, numai unui om care nu gandeste ar trebui sa-i spun ca pot face o sumedenie de greseli. Intotdeauna am incurajat verificarea cu Sfanta Scriptura a celor spuse de orice om. Unul din versetele mele preferate, pe care l-am mai postat de vreo cateva ori, este acela in care se arata cum niste credinciosi il verifificau cu Sfanta Scriptura chiar si pe marele Apostol Pavel. Si pentru aceasta au fost laudati de Sfantul Apostol.

"Au primit Cuvantul cu toata ravna si cercetau Scripturile in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spune este asa." (Faptele Apostolilor 17:11)
Una este sa cauti profetiile despre Mesia -Hristos ca asta faceau ei si alta e sa vii cu noi invataturi aberante cum sunt cele despre sufletul care dispare dupa moarte asemeni animalelor, ziua de sabat, inexistenta chinurilor iadului, invataturi care nu au existat in Biserica primara si care contrazic Biblia in mod flagrant.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #753  
Vechi 24.03.2009, 23:57:44
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Una este sa cauti profetiile despre Mesia -Hristos ca asta faceau ei si alta e sa vii cu noi invataturi aberante cum sunt cele despre sufletul care dispare dupa moarte asemeni animalelor, ziua de sabat, inexistenta chinurilor iadului, invataturi care nu au existat in Biserica primara si care contrazic Biblia in mod flagrant.
1. Cine a spus ca sufletul dispare dupa moarte asemeni animalelor?
2. Vi se pare aberanta dorinta de a respecta toate ce 10 porunci, inclusiv porunca a patra, referitoare la pazirea zilei a saptea, singura zi a saptamanii binecuvantata si sfintita de Dumnezeu?
3. Cine a vorbit despre inexistenta chinurilor iadului? Poate ati vrut sa spuneti despre inexistenta chinurilor vesnice.
4. Putem lua pe rand toate invataturile practicate de biserica adventista (redate corect nu cum le-ati deformat dvs.) si le vom regasi in Sfanta Scriptura si in practica crestinilor din biserica primara.
  #754  
Vechi 25.03.2009, 20:49:35
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Suntem extrem de "curioși" să auzim aceste "argumente" domnule vasinec. Nu am mai avut de-a face cu ele până acum și suntem extrem de interesați cu toții. Ce ne-am fi făcut oare dacă nu te aveam pe d-ta aici?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #755  
Vechi 25.03.2009, 21:27:31
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Suntem extrem de "curioși" să auzim aceste "argumente" domnule vasinec.
Despre ce invatatura specific adventista (crestina, este mai corect spus), vreti sa discutam. Faceti referire la una singura o voi argumenta plimbandu-va prin toata Sfanta Scriptura.
  #756  
Vechi 25.03.2009, 22:00:59
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Originile sectei adventiste, (aici nu mă refer la cele pe care le cosiderati voi "biblice") ci la cele din America sec. XIX. Voi ce le spunteți învățăceilor vostri care iau contact pt prima dată cu erezia adventistă?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #757  
Vechi 26.03.2009, 00:18:00
doartemporar doartemporar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Pentru a cata oara evitati sa numiti o doctrina adventista nebiblica? Oare e chiar asa de greu sa gasiti una?
  #758  
Vechi 26.03.2009, 09:24:54
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Originile sectei adventiste, (aici nu mă refer la cele pe care le cosiderati voi "biblice") ci la cele din America sec. XIX. Voi ce le spunteți învățăceilor vostri care iau contact pt prima dată cu erezia adventistă?
Eu, personal, nu spun nimic invataceilor, pentru ca sunt doar un simplu membru al bisericii. Iar "invataceii" sunt oricum datori sa studieze si nu trebuie sa se limiteze la ceea ce li se spune.
Despre originile Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea, am mai raspuns in postarea urmatoare:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=4754&page=26

Astept sa ne aratati o invatatura adventista nebiblica.
  #759  
Vechi 26.03.2009, 17:49:28
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doartemporar
Pentru a cata oara evitati sa numiti o doctrina adventista nebiblica? Oare e chiar asa de greu sa gasiti una?
Dvs sunteti adventist?
Pai haideti sa incep cu doctrina antibiblică a inexistentei constiente a sufletului dupa moarte si de inexistenta Iadului ca loc de chin veșnic.
Am mai discutat cu un sectărel care nu mi-a dat niciodată niste argumente biblice clare ci doar niste frânturi de versete din VT, ușor de combătut. Poate dvs veți avea un mai mare succes in sustinerea acestor aberații. Apoi o sa ne oprim si la celelate trăsături specifice sectei.
V-as ruga inaine sa va uitati pe topicul aceta si sa vedeti despre ce s-a mai discutat. Ca sa nu reluam mereu aceleasi lucruri.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #760  
Vechi 26.03.2009, 18:12:11
doartemporar doartemporar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
V-as ruga inaine sa va uitati pe topicul aceta si sa vedeti despre ce s-a mai discutat. Ca sa nu reluam mereu aceleasi lucruri.
Acelasi lucru va rog sa-l faceti si dvs. Mie mi se pare ca dl Vasinec a raspuns destul de pe larg la aceasta chestiune. Imi cereti un lucru destul de ciudat, din moment ce Biblia vorbeste despre faptul ca in moarte nu mai exista constienta. V-as ruga pe Dvs sa dati probe scripturistice care sa ateste o anume constienta a omului dupa moarte. Asta ca sa nu ne mai repetam. Pana acum nu s-au adus asemenea probe. Multumesc.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17