Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 09.04.2011, 01:27:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit quinoa

gasesti pe net o gramada de retete...
eu cel mai mult l-am asemanat cu orezul,am facut o salata rece,cu quinoua,ceapa verde,castraveti verzi si patrunjel;asezonat cu sare,piper,lamaie,ulei de masline.
http://www.cevabun.ro/quinoa/
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 09.04.2011, 02:21:18
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Ingrediente
un piept de pui
o ceapa
1 morcov
1 ardei rosu
smantana acra 150g
3 galbenusuri
patrunjel,sare
usturoi

Se pune pieptul de pui la fiert ,se strange spuma inainte de a da in clocot, apoi se adauga legumele taiate cubulete ( mai putin ceapa pe care eu o adaug intreaga si la final o scot)si sare.
Cand pieptul e fiert bine , se scoate si se taie cubulete. Se pune din nou sa fiarba putin, timp in care se iau cele 3 galbenusuri si se amesteca cu smantana si o linguri de faina.Amestecul omogen de smantana se adauga doar cand luam oala de pe foc pt a nu se taia . Tot la final se adauga si patrunjelul.
Dintr o capatana de usturoi se face mujdei care se adauga in farfurie cand se serveste ciorba.
Tot atunci se mai adauga smantana , si otet sau lamaie (pt cine mai doreste)
Se serveste cu ardei iute. Usturoiul ii da un gust aparte


Si eu fac ceva de genul asta,dar ii spun ciorba a la grec.Diferenta este ca dupa ce o iau de pe foc,pun amestecul din galbenus,smantana si otet(lamaie) fara faina.Faina face rau la stomac mai ales nefiarta.In rest......e gustoasa tare.Zici ca e ciorba de burta.Cu usturoi nu am incercat,dar cand iesim din post.....imi pun o poza la avatar cu o portie de ciorba compilatie
Reply With Quote
  #223  
Vechi 09.04.2011, 03:40:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Si eu fac ceva de genul asta,dar ii spun ciorba a la grec.Diferenta este ca dupa ce o iau de pe foc,pun amestecul din galbenus,smantana si otet(lamaie) fara faina.Faina face rau la stomac mai ales nefiarta.In rest......e gustoasa tare.Zici ca e ciorba de burta.Cu usturoi nu am incercat,dar cand iesim din post.....imi pun o poza la avatar cu o portie de ciorba compilatie
Ciorba a la grec se face la fel,cu mici exceptii: se adauga orez si nu se foloseste faina si ou,ci doar smantana.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 09.04.2011, 10:42:26
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ciorba a la grec se face la fel,cu mici exceptii: se adauga orez si nu se foloseste faina si ou,ci doar smantana.
da pun orez,dar si ou.eu nu respect retetele intotdeauna.imi plac inovatiile
Reply With Quote
  #225  
Vechi 10.04.2011, 21:19:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
imi plac inovatiile
aceasta este cheia succesului in arta culinara . . . , schimbarea si inspiratia de moment !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #226  
Vechi 10.04.2011, 21:44:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sarmalutele de orez sunt usor de preparat: se taie 1-2 cepe, se amesteca cu orezul, se pune in varza, se pun pe foc, cu apa si ulei si se fierbe. Se adauga si foi de dafin si bulion.
O reteta foarte simpla, pentru incepatoare, care iese si fara a se praji ceapa sau orezul in prealabil si fara coacere. Probabil iese si mai bun daca se adauga in amestec si ciupercute, morcovi sau ardei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 10.04.2011, 22:37:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu am facut ieri sarmale de post cu ciuperci. Au iesit foarte bune, asa au spus si invitatii mei. :D

Iata cum le-am facut: http://www.facebook.com/album.php?ai...8&l=bd80863bb7
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #228  
Vechi 10.04.2011, 22:52:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si eu fac uneori"combinatii",insa am unele retete de la care nu ma abat,cele clasice in general.

In timp mi-am perfectat reteta de sarmalute de post,astfel:
Calesc ceapa,morcovii,ciupercile,pastarnacul apoi dupa 5 min adaug orezul,mararul si bulionul.Sarez,piperez.Las pe foc pana ce orezul devine sticlos.Cu aceasta compozitie umplu sarmalele,apoi torn deasupra suc de rosii si ulei,si la cuptor cu ele!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 11.04.2011, 09:09:45
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit dulceata de gogonele verzi cu miez de nuca

Se aleg gogonele din cele lungi,ovale.Se oparesc un minut in apa clocotita,se scot,se curata de pielita si se taie capacele de la codita iar pe acolo se scoate partea aia gelatinoasa iar in fiecare din cele 4 cotloane se introduce cate un miez de nuca(un sfert de miez).Se fierbe un sirop din zahar cu apa si cand e fiert pe jumatate se pun si gogonelele cu bucatele de lamaie.Nu stiu eu bine cantitatile bine ca doar ajutam la introdus miezul de nuca dar e delicioasa si deosebita si cred si ca-i specific romaneasca.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 16.04.2011, 22:56:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La atatea retete minunate lipseste doar o reteta buna de paine.
Are cineva o reteta buna de paine? Multumiri anticipate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26