Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2009, 21:13:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camiluncan Vezi mesajul
sunt consternata ca si in biserica se minte ne cred prosti si atunci va rog din suflet sa-mi spuneti care este diferenta intre politicienii prosti si hoti care ne conduc si cei care conduc biserica?
[...]
un suflet dezamagit
nu pune la inima, lasa ca le aranjeaza Dumnezeu pe toate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2009, 22:53:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu trebuie sa rezumam Biserica la o singura persoana sau la cateva persoane. Biserica suntem noi toti, cei care ne-am unit cu Hristos prin taina Botezului, iar Apostolul Pavel spune ca Biserica- totalitatea credinciosilor- este "stalp si temelie a adevarului"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.07.2009, 23:41:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu pune la inima, lasa ca le aranjeaza Dumnezeu pe toate.
Exact Mirela, pentru că altfel se instalează deznădejdia, ce toate le înăbușă și le ucidde . Să ne lăsăm în voia lui Dumnezeu , asta neânsemnâd lenevie, ci definesc două elemente indispensabile oricărui creștin : răbdarea și cumpătarea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2009, 00:42:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mi-a placut foarte mult o teorie pe care a spus-o Michael intr-un interviu; "Senzationalul se cladeste pe ignoranta !"...Omul acesta a fost si filozof, unul atat de tacut ! ! !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.07.2009, 22:50:45
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Cred ca este o judecata aspra catre cei plecati sa ii consideram lasi, si una incorecta fata decei ramasi sa spunem ca ne dezamagesc. Cei plecati la munca in afara tarii au facut-o de nevoie, nu dintr-un capriciu, si ar trebui sa ne rugamsa se intoarca cat mai curand. Nici lor nu le-a fost usor. Nici eu n-as putea pleca sa lucrez in alta tara, cu toate ca am avut oportunitati destule, nu simt ca as putea trai altundeva, munci altundeva. Am calatorit mult si prin multe tari, si am vazut ca si alte popoare se confrunta cu aceleasi greutati, cu saracia, cu secularizarea, inca si mai rau decat noi. Dumnezeu va judeca pe cei care au plecat, pentru ca fiecare nu raspunde doar pentru sine ci si pentru neamul sau, dar va judeca si pe cei ramasi in tara, pentru ceea ce poate n-au facut si puteau sa faca pentru neamul lor. Nu trebuie sa ne grabim sa-i judecam nici pe cei care ne conduc, pentru ca din pacate sunt foarte reprezentativi pentru oamenii acestei tari. Noi i-am crescut si i-am educat printre noi, nu au venit de prin tari straine. Comportamentele lor se regasesc la toate nivelele societatii, in firmele mari si mici, la oamenii care muncesc sau invata. cand vom incepe sa ne schimbam pe noi insine in bine, ca sa putem impune si celorlalti sa se schimbe in bine, atunci poate vom fi indreptatiti sa fim mai critici. Pana atunci insa... tot ce putem face este sa ne rugam lui Dumnezeu pentru neamul nostru si pentru trezirea constiintei lui care inca doarme. Dupa cum spunea si parintele Ilie Cleopa - Rabdare, Rabdare, Rabdare!
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2009, 04:39:34
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit nu e chiar asa

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Desi am momente in care ma dezgusta nesimtirea si incultura locuitorilor acestei tari, caci nu le pot spune romani, imi pastrez inca parerea cum ca [COLOR=darkred]cei care pleaca din tara sunt lasi[/COLOR], fugind de datoria sfanta de a sfinti acest loc prin rabdarea si credinta lor.
Las ca nu toti sintem lasi firecare a avut un motiv de au plecat, mai ales cei inainte de revolutie, Doamna draga foarte frumos ca ai crescut copii asa bine dar acum ce vrei sa faci sa-i arunci numai pentru vestea asta de la TV? fii pe pace ca nu numai in Romanica se minte si se fura fii serioasa, las copii sa-si aleaga ei drumul ca sa nu te blesteme mai tirziu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.07.2009, 05:48:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nichiford Vezi mesajul
Ce s-a urmarit prin asta? De ce a trebuit destramata o obste de maicute care era viabila? Nu cumva asa ca si in Dobrogea se pun "ai lor" in locul stramutatilor/destituitilor?
Sau cumva, Preoti ca Macarie, Iustin si multi altii sunt ADEVARATI si asta deranjeaza la nivelul monden al preotimii?!
Preafericite Parinte Daniel, eu ca mirean ce sa mai inteleg? Mai sunteti pe acasa?
Nu, dupa ultimele stiri PF Daniel a fost in vizita canonica la Timisoara. Care o fi diferenta intre o vizita canonica si una ne-canonica (scuze de exprimarea cam fortata), oare ce s-o fi ales in urma ei?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.07.2009, 09:36:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Desi am momente in care ma dezgusta nesimtirea si incultura locuitorilor acestei tari, caci nu le pot spune romani, imi pastrez inca parerea cum ca [COLOR=darkred]cei care pleaca din tara sunt lasi[/COLOR], fugind de datoria sfanta de a sfinti acest loc prin rabdarea si credinta lor.
Hm, abia acum am vazut si eu mesajul asta, cand l-a citat cineva.
Este o generalizare simplista, care nu caracterizeaza de obicei stilu tau, windorin.

Datoria unui om nu este in primul rand fata de tara in care s-a nascut. Este in primul rand fata de aproapele - ori oameni sunt peste tot. Mai sunt si talantii pe care Dumnezeu ni i-a dat. Mai este si familia. Sunt multe motive pentru care pleaca cineva din Romania. Din lasitate se poate uneori si ramane. Nu cred ca toti cei care au ramas au ramas din 'datorie fata de tara' si 'pentru a sfinti acest loc etc'
Unii au plecat in timpul comunismului, cand nu parea sa mai fie nici o sansa de schimbare. Altii au plecat din dezamagire ca nu isi pot face meseria cum ar vrea, sau pur din dorinta de a duce o viata mai buna (chiar poti sa ii judeci?), sau de dragul aventurii, sau sau...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.07.2009, 11:11:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cand nu ai copii poti sa faci ce vrei ,dar nu mi se pare normal sa hotaram noi pentru copiii nostri ,sa ii ducem in alta tara pentru a ne fi noua mai bine ,caci este stiut , marea majoritate dupa '90 au plecat din motive pur materiale.
Ce s-ar fi intamplat daca as fi plecat ,caci vad ca ai mei copii ,in special baiatul ,nici nu vor sa auda sa plece in afara.
Deci atentie ,e bine sa bem apa unde ne-am nascut ,stie Dumnezeu de ce ne-a lasat sa traim aici.
Si ca sa revenim la topic ,ce explicatie s-a adus pentru aceasta mutare ?
Si ascultarea asta e buna ,dar masurile sa fie temeinic justificate ,nu sa duca la destramarea vietii de obste ,la smintirea calugarilor si pina la urma la desfiintarea manastirilor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.07.2009, 11:19:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nichiford Vezi mesajul
Windorin, (nu intentionez sa intru in polemica) toti suntem de acord cu ascultarea, dar la fel de bine toti suntem "oamenii aceluiasi Dumnezeu" si ne supunem acelorasi porunci crestine. Asa ca atunci cand ne ducem la Duhovnicul de la o Sfanta Manastire, cautam altceva decat ceea ce putem gasi la Preotii de lume. Nu cred ca este cazul sa intru in detalii.
[COLOR=darkred]Personal[/COLOR], ma straduiesc sa tac, sa rabd si sa iubesc. Gandesc la faptul ca aceasta este o cale buna pentru mine. Ii las pe altii sa vorbeasca, sa faca mitinguri si alte asemenea fapte. Desi in proasta mea judecata ma vad pe mine insumi ca nu as face unele dintre faptele pe care le vad, nu sunt cu nimic imputernicit de "a face dreptate in Biserica", de a ma numi "profet al Duhului Sfant", sau "om care vede bine lucrurile". Sa ma ierte Dumnezeu, dar atat de putini sunt cei ce vad cu adevarat lucrurile.

[COLOR=darkred]Nu ma judecati[/COLOR] cum ca as fi pasiv, ca stau si ma ascund, ori altele, caci judecata este un mare pacat. La ce folos inca un om care "arunca cu pietre"? Oare nu sunt destui? Ba sunt, si din pacate chiar din ce in ce mai multi.

[COLOR=darkred]Vom da seama pentru cele facute.[/COLOR] Nimeni nu ne va intreba pe noi de ce un calugar este pacatos, ci mai degraba de ce nu l'am iubit pe acel calugar pacatos, asa cum l'a iubit Hristos. Sa luam aminte, caci vremea este din ce in ce mai multa spre a iubi pe om.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai cred in Dumnezeu bubulyna Generalitati 11 08.03.2010 10:04:35
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03