Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.01.2011, 15:33:35
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Aici cred ca e doar o pb de logica ,adica e o limitare de exprimare din partea mea,cum deseori patesc,dar si o interpretare intr-un anumit sens din partea dv.Faptul ca suferinta ne e data sprea indreptare,pt cei ce sunt pe calea mantuirii,nu insemana automat ca acestia vor avea parte numai de suferinta toata viata.Caci Dzeu ne da cat putem duce.
Am vrut sa zic doar ca,atunci cand e sa vina suferinta,pt oricare,indiferent buni sau rai,pentru unii e prilej de indreptare,caci vad in ea voia lui Dzeu,iar pt altii e prilej de deznadejde,caci ei nu cred in Dzeu,si socotesc ca nu li se cuvine necazul respectiv .
Si,ca prin minune,chiar si dintre cei care nu cred,in urma suferintei,unii capata credinta,caci vad ca nimic in lume nu are de fapt sens (bogatii,putere,"prieteni",satisfactii etc) si ca singurul lucru care ajuta si da fericire si liniste,este rugaciunea in fata lui Dzeu.

Da sunt de acord aici,fericirea celor rai e doar aparenta.Fericirea adevarata este doar sa implinesti Cuvantul lui Dumnezeu

Sunt de acoord cu rostul necazurilor care frunmos l-ati enuntat.
Si ce e daca la aceste rosturi il adaugam si pe cel de incercare ,precum focul incearca o constructie si daca e de lemn va arde,iar daca e de metal va dainui si chiar se va cali.
Si precum sfintii in pustie se plangeau ca daca nu li se dau necazuri,inseamna ca nu mai sunt iubiti de Dzeu. Necazurile ne sunt date cu masura,atat cat putem duce,si au rolul de a ne desavarsi de a ne perfectiona mai rapid,asa cum bine ati aratat
Inteleg...nu exprimarea ta e problema,ci..."limitarea" mea in gandire...tu te exprimi bine,eu doar ar trebui sa inteleg mai bine...si nu-mi spune "dumneavoastra" ca respectul nu consta in asta...Lui Dumnezeu in rugaciune ii spunem "dumneavoastra"?...nu cred ca e cazul sa ne "domnim" atat,si mai ales aici...iarta-ma daca gresesc.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.01.2011, 17:44:02
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Cea mai cumplită oroare făcută de oameni a fost Răstignirea Fiului lui Dumnezeu.
Dumnezeu putea oricând să oprească cumplita Lui pătimire. Dar n-a făcut-o. Știm preabine de ce. Iar Hristos nu a cârtit, ci zicea:
"Nu voi bea, oare, paharul pe care Mi l-a dat Tatăl?"

De asemenea grozavă a fost pătimirea miilor de mucenici, oameni de care lumea nu era vrednică:
"Iar alții au fost chinuiți, neprimind izbăvirea, ca să dobândească mai bună înviere"
"Au fost uciși cu pietre, au fost puși la cazne, au fost tăiați cu fierăstrăul"
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=22&cap=11
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.01.2011, 18:50:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Dumnezeu putea oricând să oprească cumplita Lui pătimire. Dar n-a făcut-o. Știm preabine de ce.
Stim PREBINE de ce?
Ce anume stii preabine?
eu de exemplu stiu ca nu se putea opri rastignirea pentru ca Dumnezeu nu poate opri programul pe care l-a pus in fuctiune pe pamint, ar contravine cu legile mecanicii si fizicii.
Dumnezeu nu poate orpi nimic decit PRIN NOI prin vointa si alegerea noastra. Asa crede un ortodox pragmatic care cere confiramri ca TOMA la toate.

Tu stii alta varianta?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.01.2011, 19:01:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stim PREBINE de ce?
Ce anume stii preabine?
eu de exemplu stiu ca nu se putea opri rastignirea pentru ca Dumnezeu nu poate opri programul pe care l-a pus in fuctiune pe pamint, ar contravine cu legile mecanicii si fizicii.
Dumnezeu nu poate orpi nimic decit PRIN NOI prin vointa si alegerea noastra. Asa crede un ortodox pragmatic care cere confiramri ca TOMA la toate.

Tu stii alta varianta?
Despre ce program tot vorbesti? Te rugasem si eu si alyna26 sa ne vorbesti un pic despre el...
Te faci si tu ca ploua????
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.01.2011, 19:02:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Despre ce program tot vorbesti? Te rugasem si eu si alyna26 sa ne vorbesti un pic despre el...
Te faci si tu ca ploua????
O sa-ti spun neaparat dar acum sunt pe picior de plecare...promit, ai rabdare!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.01.2011, 19:04:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
O sa-ti spun neaparat dar acum sunt pe picior de plecare...promit, ai rabdare!
ok..astept atunci
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.01.2011, 21:12:22
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce anume stii preabine?
Dacă Hristos nu ar fi pătimit pe cruce până la moarte, păcatul strămoșesc nu ar fi fost iertat, iar porțile Raiului ar fi rămas închise pentru oameni.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.01.2011, 21:38:27
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
as vrea sa te mai intreb ceva ce am fost si eu intrebata si n-am stiut pe moment sa raspund: de ce n-a oprit Dumnezeu ororile celui de-al doilea razboi mondial? de fapt de la aceasta intrebare au inceput toate cautarile mele si partial am gasit raspunsul dar pentru ca mi-a placut cum ai raspuns, as vrea sa aud si parerea ta.
te rog carmen si nu numai tu, daca binevoiesti sa raspunzi la aceasta intrebare?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.01.2011, 21:56:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
te rog carmen si nu numai tu, daca binevoiesti sa raspunzi la aceasta intrebare?
Cred ca din acelasi motiv din care nu a oprit potopul ...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.01.2011, 22:16:54
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cred ca din acelasi motiv din care nu a oprit potopul ...
adica melissa? au murit foarte multi copii si foarte multe femei in lagarele de concentrare, foarte multi nevinovati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezie cu autor necunoscut mie arwein Arta bisericeasca in general 5 01.07.2016 07:03:05
cat de mare este puterea "raului"? fallen Generalitati 47 27.01.2012 17:40:57
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 07:10:28