Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2010, 00:25:02
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit Stie cineva un preot bun in Galati??

Un preot care are timp si frica de Dumnezeu???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2010, 19:22:35
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Nimeni??? Chiar nimeni???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2010, 21:12:56
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Tu vorbesti serios, adica in tot orasul Galati nu ai gasit un preot bun? Pai daca e asa e grav!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2010, 22:02:01
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Sunt sigura ca sunt preoti buni dar eu nu am timp si nu am cum sa caut. Nu mai locuesc in Romania.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2010, 18:24:07
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Cred că ar fi bine să cauți o biserică ortodoxă cât mai apropiată de orașul unde locuiești acum, și să întrebi acolo de un preot care știe să vorbească și românește.

Last edited by Carmen FUNIERU; 06.08.2010 at 18:31:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2010, 21:10:05
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Un preot care are timp si frica de Dumnezeu???
Buna. Sunt preoti foarte buni si in Galati.Dar inteleg ca nu locuiesti aici.Nu cred ca poti coresponda...Daca ti-as spune numele lor cum ti-ar folosi???
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2010, 15:40:12
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Draga Viviana
Aici unde locuiesc este o Biserica Romana Ortodoxa si un preot tot roman. Cu toate ca e la o distanat de 50 Km merg si ma spovedesc regulat. Cel din Galati era pentru cumnata mea. Incearca de 2 ani sa faca un copil. A facut o gramada de tratamente si tot degeaba. Vorbind de problema asta cu ea, i-am sugerat sa incerce si biserica. Sa mearga si sa se spovedeasca. Ea nu prea crede in Dumnezeu si cred ca nu s-a mai spovedit de cand era mica. A venit imediat cu argumente ca preotii sunt niste sarlatani ca a vazut ea la stiri ca nu stiu ce a facut unul sau altul. Eu am zis sa nu-i bage pe toti in aceiasi oala. A ramas ca daca eu voi gasi un preot bun, v-a merge la spovedanie. Ma gandesc ca daca v-a gasi un duhovnic bun se va apropia mai mult de biserica si isi v-a schimba si parerea despre credinta.
Deci daca cunosti un preot cu inima buna si care sa fie bland cu cei mai putin credinciosi te rog sa imi spui. Eu cunosc unul , pe duhovnicul meu ,dar e prea departe pentru ea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2010, 00:37:17
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ??????????
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2010, 12:22:30
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna ti-am scris un mesaj pe privat.
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2010, 00:17:31
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Un preot care are timp si frica de Dumnezeu???
Ar fi frumos ca toti preotii sa aiba ,,timp'' pentru a vorbi cu oamenii,pentru ca li se va cere socoteala,ca tuturor...
Ar trebui sa fie de la sine inteles ca orice preot trebuie sa aiba frica de Dumnezeu,ca orice crestin,de altfel...
Dar,din pacate,sunt cazuri si cazuri...
Anika,draga mea, nu e nevoie intreprinzi un drum prea lung in cautarea unui duhovnic...ai grija cu acest aspect,pt ca poate fi o ispita-adica vine asa gandul:,,eh,daca nu am gasit nici un preot cu care sa ma inteleg si fata de care sa ma deschid,asta e, stau si asa sau mai caut''. Dar nu, tu nu trebuie sa lasi astfel de ganduri sa te stapaneasca si nici nu renunta in a te apropia de Dumnezeu prin Sfintele Taine! iar pt asta ai nevoie de un duhovnic.
Daca ai neaparata nevoie de un duhovnic,mergi la cea mai apropiata biserica,asa cum ai fost sfatuita.
Daca nu, mergi la slujbe in diferite biserici si, in timpul slujbei,iti dai seama daca un anumit parinte stie sa te apropie spiritual.
Pt ca ,,recomandari'' nu prea se dau in astfel de cazuri...sa stii ca,asa cum spunea un parinte renumit,orice preot poarta harul lui Dumnezeu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 21:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 13:05:14
stie cineva felixlivadaru Din Noul Testament 6 25.08.2010 01:31:42
Stie cineva? caesar Generalitati 4 21.03.2009 08:00:05
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 13:46:18