Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2009, 21:31:01
madalinjomy madalinjomy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 11
Question stihirile practice

imi puteti da cateva sfaturi privind cantarea practica a stihirilor (din minei de ex.) am inteles ca si aici este un criteriu bine definit dar nu stiu sigur despre ce este vorba in afara de respectarea glasurilor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2011, 17:16:00
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

La ce te referi mai exact?

In afara de recomandarile pe ce glas se canta, mai ti cont ca cele de la Doamne strigat-am se aplica melodia glasului de rand de la Doamne strigat-am(adica glasul mare), la stihoavna se canta pe antifonul glasului(glasurile 2,4,8 cu melodiile lor specifice, la celelalte glasuri se canta pe melodia troparului).

Alte modificari sunt specificate in minei etc.(de ex insusi glasul=pe melodia glasului mare, sau insasi podobia=melodia podobiei glasului). Acestea pt vecernie.

La utrenie sedelnele se canta pe melodia troparului, antifoanele pe melodie speciala/tropar, laudele pe glasul mare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.06.2011, 18:23:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalinjomy Vezi mesajul
imi puteti da cateva sfaturi privind cantarea practica a stihirilor (din minei de ex.) am inteles ca si aici este un criteriu bine definit dar nu stiu sigur despre ce este vorba in afara de respectarea glasurilor
In general, sunt specificate in cartile de slujba indicatiile necesare. La "Doamne strigat-am", de exemplu, se mentioneaza daca sunt stihiri pe 10, 8, 6 sau pe 4, glasul pe care trebuie cantate, si podobia, dupa caz. De asemenea, la vecernia duminicala sau cea a marilor praznice, stihirile se canta de obicei "pe mare" (stihiraric).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.06.2011, 21:21:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalinjomy Vezi mesajul
imi puteti da cateva sfaturi privind cantarea practica a stihirilor (din minei de ex.) am inteles ca si aici este un criteriu bine definit dar nu stiu sigur despre ce este vorba in afara de respectarea glasurilor
Marius deja a raspuns. Eu as sublinia ca trebuie sa tinem cont si podobiile cantarilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice pentru casa si gradina de la tara Miha-anca Generalitati 307 06.09.2013 16:59:27
Despre Stihirile Invierii STEPHAN Despre Utrenie 2 17.01.2013 14:20:16
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21