Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.12.2009, 12:09:56
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

M-am spovedit. Multumesc din suflet pentru sprijin! Craciun Fericit!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2010, 17:37:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainbow Vezi mesajul
Am folosit indreptarul de spovedanie, mi-am facut o lista si imi doresc sa merg la preot, dar ma gandesc: oare o sa se mire, am prea multe pacate?! Pana acum nu am mai folosit acest indreptar si am descoperit ca sunt mult mai multe lucruri carora nu le-am dat atentie sau pe care nu le-am considerat pacate. Acum as vrea sa fac o spovedanie completa, dar nu stiu cum o sa priveasca preotul aceasta idee...si parca mi-e teama/rusine/jena. Nu stiu daca o sa pot...
Mi-a placut ce a spus parintele Arsenie Papacioc: "Nu trebuie sa existe rusine la spovedit. Aceasta este o arma foarte eficace a diavolului, sa-ti dea rusine la spovedit. O spovedanie buna inseamna sa spui tot. Daca te rusinezi, ascunzi din pacate. Apoi, sa va cercetati oriunde, sa va controlati, ca e mare greseala sa nu fii inregistrat in tot ce faci. Urmariti-va pe voi insiva, inregistrati-va pasii si mintea. Pentru ca se poate sa te speli pe fata si sa te speli numai la o subtioara, dar pe una sa nu te speli, uiti. N-ai nevoie sa lasi impresie buna duhovnicului. Duhovnicul se simte bine cand ii spui cele mai urate pacate, pentru ca are bucuria ca te-a usurat si te-a scos din adanc de ape. Tu esti la doi metri adancime in apa, de ce ii spui ca esti numai la jumatate de centimetru? Spovedeste-te curat. N-are nevoie duhovnicul ca sa te lauzi tu pe tine. Si pe urma, va mai spun si altceva, el este plin de har si te simte, nu este prost, isi da seama."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna ne fereste de multe alte pacate sava gotul Intrebari utilizatori 15 16.04.2010 12:59:34
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
Prea multe categorii? BogdanF2 Generalitati 7 11.11.2008 18:24:09