Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2010, 21:44:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca eu simt in mine o schimbare a firii mele,faptul ca ,dupa un anumit timp in care m-am straduit sa tin posturile,sa merg la Liturghie,am citit carti duhovnicesti,m-am rugat....;

dupa un anumit timp,sa zicem 10 ani,fac o analiza ,si vad ca ceva s-a schimbat in mine,undeva in firea mea s-a produs un progres....nu mai sunt atat de rau,egoist,suport mai usor atacurile la propria persoana...etc

atunci stau si imi zic .....e bine sa fii crestin...!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2010, 22:04:35
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

[SIZE=3]Pentru că cei bine-credincioși nu se deosebesc de alți oameni nici prin patrie, nici prin limbă, nici prin obiceiurile pe care le țin. Căci ei nici nu locuiesc în cetăți proprii, nici nu folosesc o limbă anume, nici nu duc o viață străină.[/SIZE]
[SIZE=3]Comportamentul pe care-l urmează nu a fost cugetat prin speculațiile unui om iscoditor; nici nu se proclamă apărătorii vreunei învățături omenești. Ci, locuind atât în orașele grecești, cât și în cele barbare, după cum a apucat fiecare, și urmând obiceiurile băștinașilor în îmbrăcăminte, hrană și în restul comportamentului esențial, ne arată minunata și nespusa lor viețuire.[/SIZE]
[SIZE=3]Ei locuiesc în propriile țări, dar numai ca trecători. Ca cetățeni participă cu alții la toate lucrurile și totuși îndură toate ca niște străini. Orice ținut străin le e ca o patrie, și orice loc de naștere, ca un ținut al străinilor. Se căsătoresc așa cum fac toți; dau naștere la copiii; dar nu își aruncă copiii.[/SIZE]
[SIZE=3]Au o masă comună, dar nu și un pat comun. Sunt în trup, dar nu trăiesc după trup. Își duc zilele pe pământ, dar sunt cetățeni ai raiului. Se supun legilor prescrise, dar totodată le depășesc prin viețuirea lor. Iubesc pe toți oamenii și sunt prigoniți de toți. Sunt necunoscuți și condamnați; sunt duși la moarte, dar înapoiați vieții. Sunt săraci, dar îmbogățesc pe mulți. Sunt lipsiți de toate lucrurile, dar în toate au de prisos; sunt înjosiți, și totuși sunt îndreptățiți; sunt blestemați și binecuvântează; sunt înjurați și plătesc înjurătura cu cinstirea; fac bine, dar sunt pedepsiți ca răufăcători.[/SIZE]
[SIZE=3]Când sunt pedepsiți, se bucură ca și cum s-ar trezi la viață; sunt asaltați de evrei ca străini și sunt prigoniți de greci; totuși cei care-i urăsc nu pot să aducă mărturie pentru ura lor.[/SIZE]
(Din epistola catre Diognet, Capitolul V)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2010, 22:19:34
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Omul puternic - om nebun sa iti infragi temerile si sa lupti pt tine ca sa iti implinesti visele, sa suferi pt ele si sa fi nebun sa continui, macar mecanic sa arati ca nu renunti

Omul bun - om bun sa ajuti pe alti oameni sa isi implineasca visele si sa te rogi ca sa si le implineasca, respectandu-le libertatea si decizia

Omul desavarsit - sa urci cu sufletul in barca Bisericii si sa te rogi acolo slavindu-L pe Dumnezeu, si sa te rogi pt toti sa nu se inece, iar daca cineva iti va intinde sa nu eziti sa il ajuti.
daca nu vrea sa iti ceara ajutor, nu ii da palme in cap ca sa iti ceara ajutor, caci te va ura , si va prefera sa moara (sa nu se mantuiasca) decat sa fie intr-o barca a urii. Roaga-l pe Dumnezeu ,caci El inmoaie inimi de piatra in ceara, ca amundoi sa ajungeti teferi la tarm.


Crestinul ar trebuii sa fie toate la un loc.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2010, 22:21:55
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Statornicia, milostenia si Biserica.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2010, 22:23:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Grea intrebare.
Cum a spus Geo: "A fi crestin inseamna a fi purtator de Hristos! adica sa fii HRISTOFOR"
Asta inteleg eu: ca nu mai traieste omul lumesc, ci Hristos traieste in el. Dar pentru asta omul trebuie sa lepede sinele lumesc., sa ne curatam de patimi. (Cum a spus Geo: "In inima murdara Hristos nu va intra, si de va intra, indata va iesi"):

"Dar voi nu sunteți în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui.
Iar dacă Hristos este în voi, trupul este mort pentru păcat; iar Duhul, viață pentru dreptate,
Iar dacă Duhul Celui ce a înviat pe Iisus din morți locuiește în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Iisus din morți va face vii și trupurile voastre cele muritoare, prin Duhul Său care locuiește în voi.
Drept aceea, fraților, nu suntem datori trupului, ca să viețuim după trup.
Căci dacă viețuiți după trup, veți muri, iar dacă ucideți, cu Duhul, faptele trupului, veți fi vii.
Căci câți sunt mânați de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.
" (Romani 8: 9-14)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2010, 22:28:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
[SIZE=3]Pentru că cei bine-credincioși nu se deosebesc de alți oameni nici prin patrie, nici prin limbă, nici prin obiceiurile pe care le țin. Căci ei nici nu locuiesc în cetăți proprii, nici nu folosesc o limbă anume, nici nu duc o viață străină.[/SIZE]
[SIZE=3]Comportamentul pe care-l urmează nu a fost cugetat prin speculațiile unui om iscoditor; nici nu se proclamă apărătorii vreunei învățături omenești. Ci, locuind atât în orașele grecești, cât și în cele barbare, după cum a apucat fiecare, și urmând obiceiurile băștinașilor în îmbrăcăminte, hrană și în restul comportamentului esențial, ne arată minunata și nespusa lor viețuire.[/SIZE]
[SIZE=3]Ei locuiesc în propriile țări, dar numai ca trecători. Ca cetățeni participă cu alții la toate lucrurile și totuși îndură toate ca niște străini. Orice ținut străin le e ca o patrie, și orice loc de naștere, ca un ținut al străinilor. Se căsătoresc așa cum fac toți; dau naștere la copiii; dar nu își aruncă copiii.[/SIZE]
[SIZE=3]Au o masă comună, dar nu și un pat comun. Sunt în trup, dar nu trăiesc după trup. Își duc zilele pe pământ, dar sunt cetățeni ai raiului. Se supun legilor prescrise, dar totodată le depășesc prin viețuirea lor. Iubesc pe toți oamenii și sunt prigoniți de toți. Sunt necunoscuți și condamnați; sunt duși la moarte, dar înapoiați vieții. Sunt săraci, dar îmbogățesc pe mulți. Sunt lipsiți de toate lucrurile, dar în toate au de prisos; sunt înjosiți, și totuși sunt îndreptățiți; sunt blestemați și binecuvântează; sunt înjurați și plătesc înjurătura cu cinstirea; fac bine, dar sunt pedepsiți ca răufăcători.[/SIZE]
[SIZE=3]Când sunt pedepsiți, se bucură ca și cum s-ar trezi la viață; sunt asaltați de evrei ca străini și sunt prigoniți de greci; totuși cei care-i urăsc nu pot să aducă mărturie pentru ura lor.[/SIZE]
(Din epistola catre Diognet, Capitolul V)

Frumos citat! De aici se desprinde si o idee,sa nu punem foarte mult accent pe nationalism...
Pentru că cei bine-credincioși nu se deosebesc de alți oameni nici prin patrie, nici prin limbă, nici prin obiceiurile pe care le țin. Căci ei nici nu locuiesc în cetăți proprii, nici nu folosesc o limbă anume, nici nu duc o viață străină.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2010, 22:31:41
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Frumos citat! De aici se desprinde si o idee,sa nu punem foarte mult accent pe nationalism...
Pentru că cei bine-credincioși nu se deosebesc de alți oameni nici prin patrie, nici prin limbă, nici prin obiceiurile pe care le țin. Căci ei nici nu locuiesc în cetăți proprii, nici nu folosesc o limbă anume, nici nu duc o viață străină.
Exact! Filetismul este considerat pacat in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2010, 22:33:11
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Exact! Filetismul este considerat pacat in Biserica Ortodoxa.
Dar in acelasi timp sa fim recunoscatori ca putem fi ortodocsi intro tara ortodoxa!

Deci trebuie o dreapta masura!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2010, 22:38:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca eu simt in mine o schimbare a firii mele,faptul ca ,dupa un anumit timp in care m-am straduit sa tin posturile,sa merg la Liturghie,am citit carti duhovnicesti,m-am rugat....;

dupa un anumit timp,sa zicem 10 ani,fac o analiza ,si vad ca ceva s-a schimbat in mine,undeva in firea mea s-a produs un progres....nu mai sunt atat de rau,egoist,suport mai usor atacurile la propria persoana...etc

atunci stau si imi zic .....e bine sa fii crestin...!
Daniel, te rog nu o lua personal.
Eu ma gandesc ca aceasta gandire mie nu mi-ar fi de folos.
In timp, oricum progresezi, cat de cat te "inteleptesti", cat de cat iti mai stapanesti patimile.. exista o oarecare asezare normala, care vine cu varsta. (Bun, exista si cazuri extreme de oameni in varsta stapaniti de patimi.. alta poveste).
Eu imi doresc in primul rand sa-mi vad pacatele.. Daca dupa 10 ani voi spune ca sunt"mai buna", cred ca este un pas inapoi. Mai bine raman la stadiul de azi.

Nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa te critic pe tine.. ci este mai mult pretext sa expun o suparare de a mea.. am in familie oameni care au trecut la alte secte deoarece au vazut un oarecare "progres" in cei ce frecventau alte biserici (ca sunt mai politicosi, ca s-au lasat de fumat, ca nu mai sunt desfranati etc..)
Or ortodoxia nu este o suita de invataturi morale! Nu poti bifa pe o lista: fac aia, aia, aia.. oau.. m-am apropiat de un ideal. Nicidecum.
Idealul crestin este lepadarea de sine. Smerenia. Lacrimile de pocainta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2010, 22:51:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Daniel, te rog nu o lua personal.
Eu ma gandesc ca aceasta gandire mie nu mi-ar fi de folos.
In timp, oricum progresezi, cat de cat te "inteleptesti", cat de cat iti mai stapanesti patimile.. exista o oarecare asezare normala, care vine cu varsta. (Bun, exista si cazuri extreme de oameni in varsta stapaniti de patimi.. alta poveste).
Eu imi doresc in primul rand sa-mi vad pacatele.. Daca dupa 10 ani voi spune ca sunt"mai buna", cred ca este un pas inapoi. Mai bine raman la stadiul de azi.

Nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa te critic pe tine.. ci este mai mult pretext sa expun o suparare de a mea.. am in familie oameni care au trecut la alte secte deoarece au vazut un oarecare "progres" in cei ce frecventau alte biserici (ca sunt mai politicosi, ca s-au lasat de fumat, ca nu mai sunt desfranati etc..)
Or ortodoxia nu este o suita de invataturi morale! Nu poti bifa pe o lista: fac aia, aia, aia.. oau.. m-am apropiat de un ideal. Nicidecum.
Idealul crestin este lepadarea de sine. Smerenia. Lacrimile de pocainta.
Eu am spus o anumita traire personala,fara sa exclud celelelate lucruri care se stiu: smerenia,pocainta,milostenia etc
Am vrut doar sa ies putin din limbajul de pana acum,si sa spun ceva cu cuvintele mele..

Si asta a iesit...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 01:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 11:59:13
Ce inseamna a fi crestin? costel Generalitati 24 09.02.2011 12:59:41
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42