Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 22.09.2010, 12:29:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Trec si partea finala unde da explicatii pentru diferite afectiuni ,nu neaparat cancer:
Legatura dintre organ si conflictele emotionale
Boli laColon - Conflict peste care nu poti trece nicicum[
Oase Lipsa stimei de sine, inferioritate
Intestinul subtire - Ura care nu poate fi ' digerata'
Uter - Sentiment de inferioritate sexuala[
Prostata -
Conflict/cearta pe latura sexualitatii
Tiroida - Te simti neputincios, fara control]
Plamani - Frica puternica fata de alta persoana
Piele -Lipsa integritatii, om coruptibil 'fara coloana vertebrala'
Testicule, Ovare Pierdere valoroasa ce nu poate fi recuperata
Pancreas - Conflict cu membrii familiei[/
Urechea interna - ]Sentimentul de imposibilitate de a afla ce vrei -'adevarul'
Sanaul stang - Conflict care pune in pericol copilul,casa,familia[/COLOR
Sanul drept - Conflict cu partenerul sau cu persoane rivale[/COLOR
Rectul Frica de a fi nefolositor]
Gura - Nu poti 'mesteca'(suporta) o problema/situatie
Caile respiratorii -Conflict teritorial(nesigur in privinta casei)[/COLOR][/SIZE][/COLOR]
[Laringe - [Frica si ingrijorare pentru un anumit eveniment
Stomacul - [Ai inghitit prea multe impotriva vointei tale
Esofag Dorinta acuta de a refuza,de a nu 'inghiti'
Inima - Frustrare legata de copii
Cervixul - Frustrare adanca si persistenta[/Glandele suprarenale - Te indrepti intr-o directie in care refuzi sa mergi
Ficat - Frica(stress) inconstienta de a ramane fara manacre(bani pt a procura mancare) sau iti simti viata in pericol

VINDECARE

A. In primul rand: Pacientul devine 'stapanul absolut'] al tratamentului. E 100% responsabil pentru conditia lui si nu-si pune sperantele in nimeni mai mult decat in el insusi.
B. Apoi pacientul va lucra la intelegerea CAUZEI care a provocat conflictul si implicit boala
C In final va colabora constructiv cu doctorul pentru a crea un plan eficient de de rezolvare a conflictului atatMENTAL cat si PRACTIC

Este absolut necesar ca pacientul la inteleaga cat mai bine CE se intampla de fapt cu el, pentru a putea sa aiba o atitudine constructiva si motivata in procesele de autovindecare

Alte reguli de viata
Frica de cancer/moarte poate genera [/COLOR]alt conflict pe langa cel existent E nevoie sa renunti total la astfel de ganduri, pentru ca faza de vindecare sa se desfasoare fara probleme.

[ O persoana sanatoasa, bine hranita odihnita,relaxata,cu activitate fizica zilnica si care are convingeri pozitive, va face mult mai usor fata orcarui conflict, si de asemenea se va lovi de mult mai putine

Asadar, indiferent ce boala ai avea, intreaba-te intai DE CE TE-AI IMBOLNAVIT, si doar apoi gandeste-te ce medicamente ai nevoie sau daca ai nevoie de vre-un medicament
Reply With Quote
  #302  
Vechi 22.09.2010, 12:35:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Omul a ucis 13 pacienti pina acum printre care si copii! Desigur cancerul este deocamdat o boala in avantaj fata de medicina dar tot adevarat este ca multe forme de cancer vindecabile. Tratamentul bolilor "puternice" este si el f. puternic cu efecte secundare adeseori groaznice dar deocamdata este singura posibilitate. Oricit ne-ar place noua sa inlocuim chemoterapia sau interferonul cu un ceai de tei, NU SE POATE!!!
Chimioterapia distruge tot in organism ,nu numai celulele canceroase.
Se face multa galagie si tamtam pe cazurile nerezolvate naturist dar nu se vorbeste de milioanele de oameni care au murit facand chimioterapie.
Orice tratament trebuie precedat de o vindecare sufleteasca ,de curatirea de patimi.Cum sa ma vindec daca eu sunt in continuare manios ,rautacios ,invidios ca sa nu mai vorbim de obiceiurile rele:fumat ,bautura.
Omul nu e un robot la care inlocuim cate o piesa uzata.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 22.09.2010, 12:35:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deci, acestea fiind spuse , sa intelegem ca ceilalti factori fizici nu mai conteaza ; tutunul, alcoolul, drogurile , alimentatia proasta, sedentarismul, factorii genetici, obezitatea, etc.
Majoritatea oamenilor bolnavi care au decedat, in cele din urma, au avut stranse legaturi cu factorii de mai sus, dar cu siguranta, si cu cei psihologici si sociali .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #304  
Vechi 22.09.2010, 13:11:46
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mare-i gradina Ta , Doamne!

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ficat - Frica(stress) inconstienta de a ramane fara manacre(bani pt a procura mancare) sau iti simti viata in pericol

VINDECARE

A. In primul rand: Pacientul devine 'stapanul absolut'] al tratamentului. E 100% responsabil pentru conditia lui si nu-si pune sperantele in nimeni mai mult decat in el insusi.
B. Apoi pacientul va lucra la intelegerea CAUZEI care a provocat conflictul si implicit boala
C In final va colabora constructiv cu doctorul pentru a crea un plan eficient de de rezolvare a conflictului atatMENTAL cat si PRACTIC

Este absolut necesar ca pacientul la inteleaga cat mai bine CE se intampla de fapt cu el, pentru a putea sa aiba o atitudine constructiva si motivata in procesele de autovindecare

Asadar, indiferent ce boala ai avea, intreaba-te intai DE CE TE-AI IMBOLNAVIT, si doar apoi gandeste-te ce medicamente ai nevoie sau daca ai nevoie de vre-un medicament
Eu sint bolnav de ficat!
Desigur cauza nu-i un virus viclean ci frica inconstienta de a ramine fara mincare!!! Faptul ca-mi simt viata in pericol!
Asa ca devin stapinul absolut al tratamentului. Singura mea speranta sint eu! Nici un Dumnezeu, nici un medic, nimic! EU!
Sa inteleg acum ce a conflictul boala. Deci virus nu ca bolile de ficat...stiti voi mincarea, frica, instinctul de conservare. Deci mi-e frica ca ramin fara mincare! Sint nebun! De ce mi-ar fi frica cind traiesc intr-o tara cu asigurari sociiale care nu lasa pe nimeni sa moara de foame daca nu o doreste? Apoi cele 100kg ale mele oricum m-ar tine in viata mult timp fara mincare! Sint nebun, din vremea facultatii nu mi-a mai fost foame si nici nu m-am gindit vreodata ca o sa ramin flamind! Greu de inteles de ce mintea mea si-a imbolnavit ficatul!
Acum trebuie sa colaborez cu medicul desi pct. 1 eu sint stapinul tratamentului , totul de ce am nevoie! Egal, il amestec si pe medic. Asta cind voi incerca sa-i spun ca nu exista virusi ci doar frica mea de foame ma interneaza. Nu-i bai, eu sint stapinul tratamentului, ce-i daca-s in camase de forta, ce-i daca-s zidurile de cauciuc? Eu sint stapinul, deschid gura sa ma hraneasca doar daca vreau, si eu vreau ca altfel o sa-mi fie frica ca mor si m imbolnavesc si mai tare de ficat!
Reply With Quote
  #305  
Vechi 22.09.2010, 13:19:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Deci, acestea fiind spuse , sa intelegem ca ceilalti factori fizici nu mai conteaza ; tutunul, alcoolul, drogurile , alimentatia proasta, sedentarismul, factorii genetici, obezitatea, etc.
Majoritatea oamenilor bolnavi care au decedat, in cele din urma, au avut stranse legaturi cu factorii de mai sus, dar cu siguranta, si cu cei psihologici si sociali .
Eu mi-am expus punctul de vedere dar cred ca si o perspectiva gresita asupra vietii ne poate imbolnavi ,ii dau dreptate si acestui medic .
Iar BMD am inteles ca ai fost infectat cu un virus ,deci un factor exterior ,nu ceva legat de atitudinea fata de viata.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 22.09.2010, 13:24:03
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit wauuuuu

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Chimioterapia distruge tot in organism ,nu numai celulele canceroase..
Si cei vindecati prin acest procedeu ce sint? Culturi de resturi de celule umblatoare?
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Se face multa galagie si tamtam pe cazurile nerezolvate naturist dar nu se vorbeste de milioanele de oameni care au murit facand chimioterapie..
Si cu atit mai putin de cazurile rezolvate! Oricum e o minciuna, nu se face caz de cazurile nerolvate naturist pentru ca fiecare care nu merge la medic incearca ceva acasa (un ceai, o tinctura, un hocus-pocus) pina da in primire...si de astia nu vorbeste nimeni! Eventual spune ca a refuzat sa mearrga la spital si atit!
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Orice tratament trebuie precedat de o vindecare sufleteasca ,de curatirea de patimi.Cum sa ma vindec daca eu sunt in continuare manios ,rautacios ,invidios ca sa nu mai vorbim de obiceiurile rele:fumat ,bautura...
Da intii ne despatimim, ne indumnezeim si apoi mergem la ortoped sa ne bage femurul inapoi in picior si sa ne puna in ghips. Nu inainte de a ne reface stima de sine si complexele de inferioritate (vezi mai sus!)
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Omul nu e un robot la care inlocuim cate o piesa uzata.
Adevarat, omul nu-i masina si ca atare nu se inlocuieste o piesa ci se poate transplanta un organ, aplica o proteza samd.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 22.09.2010, 13:28:08
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

ory, cauta un medic care sa iti poata intepreta corect o echografie si care nu da tratament dupa ureche, fara analize hormonale. cauta pana gasesti, o explicatie trebuie sa existe.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 22.09.2010, 13:35:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Iar BMD am inteles ca ai fost infectat cu un virus ,deci un factor exterior ,nu ceva legat de atitudinea fata de viata.
Pai de unde sti matale ca, cancerul nu-i ceva denclansat exterior? Ca daca sti lucru asta si il poti demonstra esti candidata la Nobel!
Mecanismul bolii este mult mai complicat decit sa spui ca boala de
"Inima - Frustrare legata de copii" nici o problema genetica, niciuna metabolica, nimic! Deci daca n-ai copii nu o sa te imbolnavesti niciodata de inima!
Tu chiar nu-ti dai seama ce spui?
Desigur ca mediul actioneaza asupra noastra. Desigur noi fiziologic reactionam la actiunile acestea si desigur unele reactii sint insuficiente sau dimpotriva prea puternice (ulcerul produs de stress e dovedit, dar ulcerul nu-i produs doar de stress si nu doar ulcerul e boala de stomac!!) dar o miniminizare a medicinii la un tabel ca cel mai de sus este un afront la inteligenta oricui!
Reply With Quote
  #309  
Vechi 22.09.2010, 14:13:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Dar nu prea inteleg legatura cu topicul acesta!?
sau prin: Daca in momentul ispitirii vom alerga la satana in loc sa ne apropiem de Dumnezeu, apoi acolo ramanem. Si s-ar putea sa ne simtim bine o vreme! Si s-ar putea sa nu ne mai cerceteze Dumnezeu prin boala, ca sa nu ne mai dea prilej de mantuire.
vrei sa spui ca tratamentele astea bio-energie, homeopatie, acupunctura samd sint satanice si necompatibile cu un crestin?
Nu spun eu, spun cei care s-au ocupat de aceste remedii din perspectiva religioasa. Din aceasta cauza, eu nu apelez la astfel de tratamente si nici nu le recomand.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 22.09.2010, 14:19:49
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Da Antonia

si eu cred ca au dreptate! Cred cu toata finta mea, lucru acesta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29