Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.10.2007, 13:43:42
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

am incercat odata sa aflu numere de la loto, cu ajutorul radiesteziei, desi simteam ca nu e bine... miau iesit cateva numere, dar... asa ceva nu simt eu sa fac, daca chiar vreti asta, incercati, va ganditi la bani, in loc sa va ganditi cum sa fiti sanatosi si fericiti...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.10.2007, 20:44:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
am incercat odata sa aflu numere de la loto, cu ajutorul radiesteziei, desi simteam ca nu e bine... miau iesit cateva numere, dar... asa ceva nu simt eu sa fac, daca chiar vreti asta, incercati, va ganditi la bani, in loc sa va ganditi cum sa fiti sanatosi si fericiti...
Dragostea de arginti (de bani) este un mare pacat ce pana la urma te-n robeste in toate. In loc sa facem tot felul de experimente care mai de care induse de vrajmasul nevazut, am sta in rugciune intru dragoste de Dumnezeu. Fericirea pe care o percepem in viziunea acestei lumi trecatoare, nu face nici doi bani intru cele vesnice nepieritoare.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.11.2007, 20:39:05
m11h43la m11h43la is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 2
Implicit

se face o confuzie intre horoscop si astrologie..

Astrologia nu este nici un pacat ptr ca este o stiinta..astrologia inseamna sa ai cunostiinte de metafizca,matematica,astronomie,geografie,literatu ra,istorie..de aici a luat nastere si filosofia si psihologia..

ce scrie la horoscop este o chestie generala,fiecare om isi are propriul adn si acesta se poate afla dand urm datele(ziua de nastere,anul,luna localitatea ,coordonate)

ganditi-va ca taranii pe vremuri stiau cand sa culeaga recolta in functie de fazele lunii..

si sa privesti cerul si sa zici :"uite vad steau x..care este sirius si e din constelatia cainelui

si gallileo galilei a fost ars pe rug de catre "preoti" ca a zis :e pur si muove!

si reflectati la un lucru:
de ce steaua li s-a arat celor 3 magi cand s-a nascut Iisus?si nu preotilor sau unui om credincios? si de ce o stea si nu un vis sau un porumbel?

prin magi se intelege si astrologi...

Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.11.2007, 10:11:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Iar Maica Siluana, nea invatzat asha de frumos cum ca viatza nu este un DAT ci un DAR... deci dupa invatzaturile Hristologice nu mai exista o viziune fatalista a vietzii scrisa in stele, adica nu mai au mincinoshii proorocitori indreptatzire in prezicatoriile lor bazate pe stele ci steaua respectiva a fost o stea care ii indruma shi ii conducea pe magi la locul nashterii sfinte, deci era o minune cereasca care lucra voia lui Dumnezeu pentru ei, pentru a cunoashte shi ei ca s-a nascut insashi Viatza care este un DAR de la dumnezeu shi nu un dat, shi pentru a marturisi shi ei adevarul in popoarele lor, aceshti mari invatzatzi, cititori shi socotitori in stele shi in lucrurile naturale... deci a scos Domnul omenirea din fatalismul predestinarii al soroacelor shi prezicatoriilor fataliste DATE... fiindca toate se supun voii shi judecatzilor divine pentru a ajunge fiecare de la moarte la viatza, de la infailibilitatea destinului tragic predestinat shi mincinos caruia se supunea omenirea, la adevarul mantuitor al lui Dumnezeu...

deci este un dezastru horoscopul, shi este foarte de mirat cum nimeresc ei asha toate, dar in locul horoscopului mincinos, Hristos a pus Horoscopul creshtin, unde trebuiau sa fie cei 12 apostoli ai sai, dar pentru ca unul din ei s-a dat pierzarii, atunci Hristos s-a dat pe sine dupa voia Tatalui shi este al 12 din luna 4-a care a redefinit anul creshtin, horoscopul ceresc, al judecatzilor cereshti mantuitoare... iar sf Ap Andrei care ne scapa de strigoi cu ceapa shi usturoi este al lunii octombrie luna 3 dupa anul Bisericesc... :)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.11.2007, 11:20:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar august, adica luna 12-a este al sfantului apostol "Petru shi Pavel" care una sunt in Hristos!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.11.2007, 11:59:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
iar august, adica luna 12-a este al sfantului apostol "Petru shi Pavel" care una sunt in Hristos!
domnule m-am incurcat ???, ca iunie este luna acestui Apostol (Petru shi Pavel), adica luna 10 dupa anul Bisericesc creshtin-ortodox, ca luna a 12-a adica august, nu shtiu a carui sfant apostol este...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.11.2007, 12:05:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

s-ar putea sa fie a sfantului Ap Ioan Evanghelistul shi al Botezatorului shi al sfantului Ilie ca shi aceshtia una sunt in Hristos... dar nu sunt sigur, mai cercetez, ca shi in ianuarie avem sfantul Ion shi sfantul Vasile... shi nu stiu cum este randuit in Cer...HOROSCOPUL/ZODIACUL...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.11.2007, 13:41:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
am incercat odata sa aflu numere de la loto, cu ajutorul radiesteziei, desi simteam ca nu e bine... miau iesit cateva numere, dar... asa ceva nu simt eu sa fac, daca chiar vreti asta, incercati, va ganditi la bani, in loc sa va ganditi cum sa fiti sanatosi si fericiti...
Si radiestezia contine in ea ceva diavolesc ,mi-a spus par.duhovnic.
E pacat sa mergi la radietezist ,dar sa te mai tii de ea.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.11.2007, 16:55:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Citat:
În prealabil postat de suntunOM
am incercat odata sa aflu numere de la loto, cu ajutorul radiesteziei, desi simteam ca nu e bine... miau iesit cateva numere, dar... asa ceva nu simt eu sa fac, daca chiar vreti asta, incercati, va ganditi la bani, in loc sa va ganditi cum sa fiti sanatosi si fericiti...
Si radiestezia contine in ea ceva diavolesc ,mi-a spus par.duhovnic.
E pacat sa mergi la radietezist ,dar sa te mai tii de ea.
ce este aia radiestezie? ca in dictzionar am citit ca este ceva legat de electro-magnetism... de ce este ceva diavolesc? poate cei ce fac tot felul de ghiciri shi spiritisme... dar simtzirile undelor e-m nu cred sa aiba ceva diabolic... simtzi tot felul de manifestari ale campurilor, problema cred ca survine la aparitzia inshelarilor shi amagirilor...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.11.2007, 19:37:01
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
deci este un dezastru horoscopul, shi este foarte de mirat cum nimeresc ei asha toate
Acelasi lucru mi se pare si mie. Ma mira si pe mine cum de stiu aia felul meu de a fi (in general). Am citit caracterizarea zodiei mele si a altor zodii a diferitilor oameni pe care ii cunosc, si in mare se potriveste. Ma refer la caracterizarea zodiilor si nu la ce scrie in ziar ca mi se intampla maine sau saptamana aceasta, unde sunt total aberatii. Pe de alta parte sunt si oameni care nu sunt de acord cu ce scrie despre zodia lor.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Horoscopul are legatura cu crestinismul ortodox? Bast-et Generalitati 21 24.08.2010 15:48:15
Horoscopul stefanbogdan17 Intrebari utilizatori 21 02.06.2010 20:30:21