Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 23.09.2009, 12:53:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cand ne impartasim, e Hristos in noi daca ducem o viata crestina si ne pregatim cu post si cu rugaciune pentru acest moment important si ne curatam cum se cuvine casa sufletului. Altminteri, am inteles ca exista posibilitatea ca Hristos sa nu cineze in noi, ci sa ne lase doar painea si vinul sa le inghitim.
Tu ma banuiesti pe mine de idei catolice, insa tu aici fii atenta ca exprimi la sfarsit o idee de origine protestanta aceea ca sfintele Daruri nu ar mai fi trupul si sangele lui Hristos daca noi nu suntem vrednici sau nu credem in ele.
A nu se confunda obiectivitatea transformarii care este independenta de noi, cu 'subiectivitatea' lucrarii lor in noi (adica, ele nu pot da rod in noi daca noi nu facem la randul nostru un efort, daca nu 'conlucram' (sinergia) cu Dumnezeu. Aceasta conlucrare consta intr-o pregatire, prin pocainta, rugaciune si post (care nu trebuie sa fie neaparat post inainte de impartasanie, cateva zile, cum cer unii preoti in Romania; este o traditie romaneasca, pe care rusii de ex. nu o cunosc), dar si in viata de toate zilele, in felul cum il lasam pe Dumnezeu sa lucreze in noi dupa ce ne impartasim.
Mie impartasania imi da putere si curaj.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #272  
Vechi 23.09.2009, 22:22:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sursele mele de informare sunt Scrierile Sfintilor Parinti, scrieri vechi care au trecut prin multe ,,filtre''. Ceva se intampla daca luam cu nevrednicie Sfanta Impartasanie, dar nu ceva bun, caci Hristos nu Se lasa batjocorit.

,,Trupul Stapanului vrand sa-l primesti spre hrana,
Fii cu frica sa nu te arzi, ca foc este;"
(din randuiala Sfintei Impartasanii)

Alte citate nu am la indemana acum, dar nici prin cap nu-mi trece sa citesc scrieri actuale care orienteaza Ortodoxia catre ecumenism.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 23.09.2009, 23:56:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sursele mele de informare sunt Scrierile Sfintilor Parinti, scrieri vechi care au trecut prin multe ,,filtre''. Ceva se intampla daca luam cu nevrednicie Sfanta Impartasanie, dar nu ceva bun, caci Hristos nu Se lasa batjocorit.

,,Trupul Stapanului vrand sa-l primesti spre hrana,
Fii cu frica sa nu te arzi, ca foc este;"
(din randuiala Sfintei Impartasanii)

Alte citate nu am la indemana acum, dar nici prin cap nu-mi trece sa citesc scrieri actuale care orienteaza Ortodoxia catre ecumenism.
Sa lasam ecumenismul, ca nu are nici o lmegatura cu problema noastra.
Mai lipsesc cipurile si pasapoartele biometrice aici :-)

Ei, sigur, iti dau dreptate, se pot intampla lucruri rele daca ne impartasim cu nevrednicie, insa nu ce ziceai tu mai sus.
Insa intrebarea este ce inseamna cu nevrednicie. Sf Pavel spune 'fara sa luam seama de trupul si sangele Domnului'.
Nu stiu daca stii cartea sfantului Nicodim Aghioritul despre 'Impartasania frecventa' (a aparut pe romaneste intr-o colectie de la muntele Athos), in care sfantul argumeneaza ca trebuie sa ne impartasim cat mai des - dar sa si incercam sa fim vrednici de asta. Adica viata noastra sa se transforme impreuna cu impartasania.
Asa sa fie! Doamne ajuta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #274  
Vechi 29.09.2009, 16:43:36
vasileVas vasileVas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Mesaje: 1
Implicit O intamplare

Nu am avut timp sa citesc multimea de posturi referitoare la aceasta tema, am citit doar cateva si am recunoscut cele 2 atitudini referitoare la deasa/rara impartasanie.

Duhovnicul nostru (al meu si al sotiei) este pentru deasa impartasanie, desi nu impune asta fiilor lui. Astfel avem in biserica noastra cunoscuti care se impartasesc si de cateva ori pe an, dar avem si care se impartsesc de cateva ori pe saptamana. Eu personal, eram pentru o cale mai de mijloc, adica o data la o saptamana, sau doua. Cu timpul (anii), am ajuns sa ma impartsesc mai des, nu ca un "premiu" ci ca o "necesitate" sau mai bine spus "medicament".

De multe ori m-am intrebat oare cum vede Domnul deasa mea impartasire. Daca printre duhovnici gaseam cu usurinta adepti ai desei impartasiri (bineinteles, cu pregatirea de rigoare) ma gandeam sa nu-mi atrag "mania Domnului" care "arde" pe cei nevrednici.

Intamplarea urmatoare am primit-o ca un raspuns la framantarea mea.

Era intr-o joi, cand la bisericuta noastra se tinea liturghie, eu ma pregatisem citindu-mi canonul si rugaciunile pentru Impartasanie. Dar in acea seara, am avut polutie sau scurgere. A doua zi dimineata, desi stiam ca Parintele ma mai oprise de la Impartasanie in astfel de situatii, am intrat la Dansul in Proscomidiar si i-am spus de problema mea. I-am cerut binecuvantare pentru a ma impartasii. (De regula nu sunt asa de nesimtit dar atunci doream mult sa ma impartasesc). Parintele mi-a spus ca il opresc canoanele, si ca mai bine sa vin in ziua urmatoare. Am iesit de la Parinte impacat si linistit cu hotararea lui. Slujba a continuat, iar atunci cand Parintele impartasea credincioasii s-a intamplate ceva care l-a facut pe Parinte sa se retraga cu Potirul in altar. Apoi, la urma, dupa ce a terminat de impartasit credinciosii m-a chemat si pe mine. Eu i-am adus aminte (discret) ca sunt oprit. Parintele m-a incurajat zicand ca asta-i voia Domnului. Ceva l-a facut sa se razgandeasca, nu stiu cand si cum caci nu mi-a spus nici mai apoi cand i-am cerut iertare pentru cele intamplate. Dar de atunci pastrez vie amintirea dorintei Domnului meu de a se uni EL cu mine nevrednicul.

Nu sunt un cuvios, sunt un tata si un sot, cu un servicu lumesc. Un om lumesc intr-un cuvant. Dar totusi, Domnul a VRUT sa intre in camara inimii mele. Ma umplu de recunostinta ori de cate ori imi aduc aminte de aceasta.

Cred ca judecatile Domnului sunt ca de la cer la pamant fata de ale noastre, cred ca Domnul se uita la inimile noastre mai mult decat la canoane si posturi, si mai cred ca si noi, care ades ne impartasim putem fi minutul asta purtatori ai Domnului in noi , iar in minutul urmator vanzatori ai Domnului Hristos (asemenea lui Petru caruia Domnul i-a spus "Inapoia mea Satano ca siminteal imi esti" asta la scurt timp dupa ce il laudase pentru marturisirea lui de credinta)


In legatura cu postul inainte de Sf. Imaprtasanie as mai adauga ceva. Din cele cateva posturi pe care le-am citit am dedus ca lumea posteste chiar si 8 zile inainte. Parintele nostru nu cere asa ceva celor ce ne impartasim des, dar care tinem toate posturile de peste an, miercurea si vinerea inclusiv deoarece aceset zile de post insumate reprezinta mai mult de jumatate din zilele anului, si dupa parea Dansului, ar ajunge Sf. Impartasanie ceva obositor.

Toate cele bune, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #275  
Vechi 29.09.2009, 17:24:24
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasileVas Vezi mesajul
Nu am avut timp sa citesc multimea de posturi referitoare la aceasta tema, am citit doar cateva si am recunoscut cele 2 atitudini referitoare la deasa/rara impartasanie.

Duhovnicul nostru (al meu si al sotiei) este pentru deasa impartasanie, desi nu impune asta fiilor lui. Astfel avem in biserica noastra cunoscuti care se impartasesc si de cateva ori pe an, dar avem si care se impartsesc de cateva ori pe saptamana. Eu personal, eram pentru o cale mai de mijloc, adica o data la o saptamana, sau doua. Cu timpul (anii), am ajuns sa ma impartsesc mai des, nu ca un "premiu" ci ca o "necesitate" sau mai bine spus "medicament".

De multe ori m-am intrebat oare cum vede Domnul deasa mea impartasire. Daca printre duhovnici gaseam cu usurinta adepti ai desei impartasiri (bineinteles, cu pregatirea de rigoare) ma gandeam sa nu-mi atrag "mania Domnului" care "arde" pe cei nevrednici.

Intamplarea urmatoare am primit-o ca un raspuns la framantarea mea.

Era intr-o joi, cand la bisericuta noastra se tinea liturghie, eu ma pregatisem citindu-mi canonul si rugaciunile pentru Impartasanie. Dar in acea seara, am avut polutie sau scurgere. A doua zi dimineata, desi stiam ca Parintele ma mai oprise de la Impartasanie in astfel de situatii, am intrat la Dansul in Proscomidiar si i-am spus de problema mea. I-am cerut binecuvantare pentru a ma impartasii. (De regula nu sunt asa de nesimtit dar atunci doream mult sa ma impartasesc). Parintele mi-a spus ca il opresc canoanele, si ca mai bine sa vin in ziua urmatoare. Am iesit de la Parinte impacat si linistit cu hotararea lui. Slujba a continuat, iar atunci cand Parintele impartasea credincioasii s-a intamplate ceva care l-a facut pe Parinte sa se retraga cu Potirul in altar. Apoi, la urma, dupa ce a terminat de impartasit credinciosii m-a chemat si pe mine. Eu i-am adus aminte (discret) ca sunt oprit. Parintele m-a incurajat zicand ca asta-i voia Domnului. Ceva l-a facut sa se razgandeasca, nu stiu cand si cum caci nu mi-a spus nici mai apoi cand i-am cerut iertare pentru cele intamplate. Dar de atunci pastrez vie amintirea dorintei Domnului meu de a se uni EL cu mine nevrednicul.

Nu sunt un cuvios, sunt un tata si un sot, cu un servicu lumesc. Un om lumesc intr-un cuvant. Dar totusi, Domnul a VRUT sa intre in camara inimii mele. Ma umplu de recunostinta ori de cate ori imi aduc aminte de aceasta.

Cred ca judecatile Domnului sunt ca de la cer la pamant fata de ale noastre, cred ca Domnul se uita la inimile noastre mai mult decat la canoane si posturi, si mai cred ca si noi, care ades ne impartasim putem fi minutul asta purtatori ai Domnului in noi , iar in minutul urmator vanzatori ai Domnului Hristos (asemenea lui Petru caruia Domnul i-a spus "Inapoia mea Satano ca siminteal imi esti" asta la scurt timp dupa ce il laudase pentru marturisirea lui de credinta)


In legatura cu postul inainte de Sf. Imaprtasanie as mai adauga ceva. Din cele cateva posturi pe care le-am citit am dedus ca lumea posteste chiar si 8 zile inainte. Parintele nostru nu cere asa ceva celor ce ne impartasim des, dar care tinem toate posturile de peste an, miercurea si vinerea inclusiv deoarece aceset zile de post insumate reprezinta mai mult de jumatate din zilele anului, si dupa parea Dansului, ar ajunge Sf. Impartasanie ceva obositor.

Toate cele bune, Doamne ajuta!
s-a intamplate ceva care l-a facut pe Parinte sa se retraga cu Potirul in altar

Vasile multumim ca ai impartasit cu noi aceasta intamplare dar te rog sa fii mai explicit cind sa intors in altar poate dupa ce au trecut cei de la impartasit sau cum?
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #276  
Vechi 30.09.2009, 14:50:36
elisei elisei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Trimite un mesaj prin ICQ pentru elisei
Implicit

Parintele meu duhovnic mi-a spus:"Setea si foamea un parinte o simte atunci cand un fiu are nevoie.Sfanta Jertfa a Domnului este medicina care vindeca toate,prin Hristos toate se curata si toate se indreapta,vindecarea vine prin El si in El se desavarseste totul si toate sunt ingaduite de la Dumnezeu pentru a ne smerii si a ne inalta in acelasi timp.".Deci daca ne impartasim des cu Sfanta Jertfa a Domnului,ne impartasim cu taina iubirii supreme a lui Dumnezeu,care impartasire,printre alte daruri are si pe acela ca ne ridica de la intelegerea prunceasca a vietii.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 30.09.2009, 19:12:04
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Draga frate, VasileVas!
Cred ca Parintele v-a impartasit pana la sfarsit, gandindu-se la pocainta si sinceritatea dv. de la Spovedanie.Indepartandu-va de la Sfanta Impartasanie ar fi insemnat predarea dv." in mainile vrajmasului", dupa cum spune Sf.Teofan Zavoratul.Domnul insusi, in mila Lui,a daruit insuflare si indrumare Parintelui privind modul in care sa procedeze.Doamne ajuta-ne sa ne amintim toate neputintele si pacatele pentru a ni le marturisi la vreme Parintelui nostru duhovnic!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #278  
Vechi 07.03.2010, 13:25:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

CANONUL 9 apostolic:
Toți credincioșii care intră (în biserică) și ascultă scripturile, dar nu rămân la rugăciune (slujbă) și la Sfânta împărtășanie, aceia trebuie să se afurisească, ca făcând neorânduială în biserică.
(66, 80 Trul.; 2 Antioh.; 11 Sard.; 2 Dionisie Alex.)

CANONUL 2 Antiohia :
Toți cei ce intră în Biserică și ascultă Sfintele Scripturi, dar nu participă la rugăciune împreună cu poporul, sau se feresc de participare la Sfânta Euharistie potrivit oarecărei nerânduieli, aceștia să se lepede din Biserică, până când nu se vor mărturisi și nu vor arăta roduri de pocăință, și atunci rugându-se vor putea primi iertare.

http://canoaneortodoxe.net/pdf/1.Can...Apostolice.pdf
http://canoaneortodoxe.net/pdf/3.Can...e_Antiohia.pdf

Parintele duhovnic mi-a recomandat cartea lui Ioan Ică jr. "Impartasirea continua cu Sfintele Taine. Dosarul unei controverse, marturiile Traditiei." A citit-o cineva?

Parintele meu mi-a spus ca impartasania nu este un premiu pe care-l primim pentru viata noastra virtuoasa sau pentru nu stiu ce merite. Este conditia pentru a fi iertati de pacate, spovedania fiind mai mult o despovarare a constiintei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 07.03.2010, 13:55:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

La noi la catolici, obligația este să ne împărtășim cel puțin o dată pe an, de preferință în timpul pascal, care se întinde pe o perioadă de 12 săptămâni centrată pe Sf Paști. Nu este recomandabil să ne împărtășim de două ori în aceeași zi, în afara unor situații absolut speciale și extreme.
Între minimul de "odată pe an" și maximul de "odată pe zi", frecvența împărtășirii este la latitudinea fiecărui credincios. Eu mă împărtășesc, de regulă, săptămânal, adică duminica, atunci când e obligatoriu să merg la Sf Liturghie, precum și în alte zile de poruncă, dacă nu cad duminica. Azi nu m-am împărtășit, fiindcă era coadă la spovadă și examenul de conștiință mi-a arătat că am nevoie de spovadă mai întâi.
Tradiția catolică (pe care noi am cam pierdut-o) recomandă ca examenul de conștiință să fie vinerea, eventuala spovadă sâmbăta, iar cuminecarea duminica.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #280  
Vechi 07.03.2010, 15:25:04
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Un studiu referitor la aceasta problematica. Impartasirea deasa / impartasirea rara: http://www.blog.teologie.net/2010/01...ne-impartasim/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 02:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16