Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 18.01.2010, 22:27:56
orthodoxherald
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
...Prima societate comunista a fost infiintata de Dumnezeu Iisus Daca unii au prigonit Biserica Ortodoxa pe vremea dlui Ceasescu (desi foarte putin) de unde stiu eu ca dl Ceausescu e de vina?
Da in Serbia regimul comunist a avut mai multi presedinti.
Oare s-au facut pe vremea tuturor presedintilor Serbiei nu stiu cate sute de mii de crime?
Eu nu cred.

De unde stii fratia ta mai frate de iti zici orthodoxherald ca judecata fratiei tale coincide cu cea a lui Dumnezeu Iisus Hristos?
Doar parintele Serafim Rose recunostea BO Rusa,la fel parintele Sofronie Saharov si nu aud de vreun monah din Sfantul Munte care sa nu recunoasca aceasta Sfanta Biserica.
Mihailt,

Sa-ti fie clar: nu pot fi frate si nici fratia ta, cu unul ca tine, posedat de demon.
Patriarhul mucenic Tihon al Rusiei l-a anatemizat pe patriarhul colaborationist Serghie astfel:

"Scrisoare din temnita bolsevica a Patriarhului Tihon adresata tuturor Crestinilor

Prin mila Domnului nostru Iisus Hristos, Patriarhul Tihon, ucenicul și pătimitoriul Lui, merg la moarte mucenicească pentru Hristos și credința Pravoslavnică, cu mare bucurie duhovnicească, nădăjduind la mila lui Dumnezeu, că Domnul nostru Iisus Hristos mă va număra în Ceata Mucenicilor, învrednicindu-mă de Cununa cerească și nu numai pre mine, ci și pre toți cei ce mă vor urma și nu vor intra în cârdășie cu Serghie și cu puterea sovietică, și nu vor primi pecetea lui antihrist, ci vor merge la munci și la moarte pentru Hristos și credința Pravoslavnică. Fiindcă toți cei ce vor răbda până la sfârșit, se vor învrednici de Cununile cele mucenicești și vor moșteni Împărăția Ceriurilor. Toți cei ce vor rămâne până la sfârșitul vieții lor credincioși Domnului Hristos și Pravoslaviei.

Fiii mei! Vă Blagoslovesc pre voi în Numele Domnului nostru Iisus Hristos! Blagoslovenia lui Dumnezeu și a mea să fie cu voi în veci. Amin. Iară pre Serghie și pre toți episcopii și preoții cei ce au vândut pre Hristos și credința Pravoslavnică, pre lupii cei în piei de oaie, îi Blestem! Îi Blestem pre pierzătorii Sufletelor creștinești, cari nu au vrut să meargă împreună cu mine la mucenicie, ci s-au lepădat de Dumnezeu și de credința Pravoslavnică și-au iscălit să colaboreze cu puterea sovietică, ca să piardă Suflete creștinești și Pravoslavia. Iată pentru cari lucru au primit ei “slobozenia”. Iară eu pre toți aceștia îi predau Anathemei! Fiii mei, voi mai mult pre mine nu mă veți mai vedea și glasul meu nu-l veți mai auzi, fiindcă eu nu mă învoiesc să iscălesc ca să lucrez cu spurcata putere sovietică și de aceea pre mine nu mă vor mai slobozi din temniță, ci mă vor munci, ca să mă omoare. Iară pre episcopii și preoții cei ce-au iscălit, pre aceia i-au liberat și Serghie, cari au luat cu de-a sila Prestolul Patriarhiei, s-au făcut prieten al satanei. El a iscălit să lucreze cu satana! Să dea la munci și la moarte pre toată ierarhia bisericească și pre tot clerul bisericesc cari nu se învoiește să lucreze dimpreună cu ei și cu puterea sovietică. Serghie, acest lup în piele de oaie, a predat de acum la moarte mai mult de o sută de Episcopi și mii de duhovnici, luptători pentru Pravoslavie și ei de-acum nu mai sânt, căci au fost împușcați. Dar iată că și eu, îmi aștept pedeapsa cu moartea, cari din clipă în clipă trebuie să vie.


Fiilor! Pravoslavie în Rusia nu mai este și nici nu va mai fi, căci nu va mai rămâne în libertate nici un episcop sau preot, slujitor al lui Dumnezeu! Ci vor rămânea numai acei episcopi și preoți cari vor fi agenți GPU, căci ei vor sluji o vreme în biserici, ca să piardă Sufletele cele creștinești. Și-atunci când ei cu totul vor aduce norodul în rătăcire și minciună, atunci ei vor convinge norodul ca să lucreze și în Sfintele Duminici, și în Sfintele Sărbători, și să nu mai țină nici Sfintele Posturi, ci cu totul să se predea și să se supună pre sine puterii sovietice: “Căci toată stăpânirea dela Dumnezeu este”. Iar atunci când stăpânirea va dărâma bisericile și le va preface pre unele în cluburi și teatre, atunci norodul să stea cuminte și să rabde cu “smerenie”. Căci unde merge păstorul, acolo merge și turma. Nu pot să vi le descriu în amănunt pre toate cele ce vor fi în acele vremi, fiindcă acuma cu totul sunt umflat de foame și mâna mea nu mai scrie bine, nu mai am nici putere și vederea tare mi-a slăbit. Și de aceea, de nu am scris ceva până la capăt, după conținut îndreptați.

Copiați această scrisoare și o transmiteți tuturor Creștinilor, dar și prin viu grai să spuneți la toți credincioșii aceste ultime ale mele cuvinte. Vă Blagoslovesc înainte de moarte: rugați-vă singuri prin casele voastre, fără preoți, fiindcă ei sânt lupi în piele de oaie. Singuri îngropați morții, singuri botezați copiii. Iar căsătoriile, să le blagoslovească tata și mama cu Sfintele Icoane. Rugați-vă fiecare după cum știe și după cum poate, țineți toate Posturile, cinstiți Sfintele Sărbători, păziți credința Pravoslavnică pană la sfârșit.

Fiilor! În vremea stăpânirii sovietice credință Pravoslavnică nu va mai fi. Și atâta vreme nu va mai fi credință Pravoslavnică, cât va fi și stăpânirea sovietică. Dar dacă noi ne vom ruga neîncetat și vom posti, apoi atunci va mai fi pentru o scurtă vreme, o oarecare libertate religioasă. Și-atunci, toți revoluționarii bisericești, popii și vlădicii, slujitorii sovietelor, ucigătorii și pierzătorii Sufletelor creștinești din nou își vor lua locurile în biserici, de cari ei odinioară s-au lepădat. Dar voi, robii cei aleși a lui Dumnezeu, să nu vă împărtășiți cu ei, și să nu mergeți la ei ca să vă rugați, căci ei toți se află subt Anathemă și blestem.* Și pentru ca ei iarăși să aibă dreptul dela Dumnezeu să săvârșească Sfintele Slujbe în Biserică, ei trebuie să se roage și să postească în zatvor vreme de trei ani de zile, având voie să mănânce numai o bucată de pâine și să bea un pahar cu apă, odată în zi, după apusul Soarelui. Iar după acest Canon, să se spovedească deschis înaintea norodului pentru păcatele lor și numai după aceea vor putea să primească iarăși dela Dumnezeu darurile și drepturile depline ale unui preot creștin, în toate eparhiile. Căci drepturile și darurile preoțești și arhierești vor supravețui numai în Japonia, și aceasta, dacă japonezii vor rămâne tari în credință până la sfârșit și nu-L vor vinde pre Hristos. Iară prin alte țări, Pravoslavia abia dacă va mai supravețui câte puțin, pe alocuri. Iar așa, numiții înnoitori ai credinței, cei ce singuri pre sine se “sfințesc” și se numesc creștini, preoți și arhierei, aceștea toți se află în slujba satanei, în slujba minciunii și a înșelării Sufletelor creștinești, căci atunci în biserici, “urâciunea pustiirii va sta în locul cel Sfânt”. Urâciune a pustiirii, cari își trage rădăcina sa încă din vremea despărțirii Bisericii Răsăritului de Biserica Apusului, cea din Roma. Dar Domnul Dumnezeul nostru Iisus Hristos, nu va mai răbda această fără-de-Lege și va veni să Judece noroadele.

Fiilor! Încă odată vă mai spun, din tot sufletul, aflându-mă în boală, pre patul de moarte, ca un bolnav, cari înainte de moarte primește ușurare de boala sa, iar apoi se ia dela dânsul și boala, și moartea: va mai fi o oarecare libertate religioasă și pre urmă gătiți-vă pentru Dreapta și Înfricoșata Judecată, Judecata cea mai de pre urmă, definitivă și fără de nici o întoarcere. Fiecare om să aștepte Judecata lui Dumnezeu. Amin.

Traducere din limba Rusă de Dumitru Lăpușneanu, ușor diortosită de Tradiția Ortodoxă
"
Sursa: http://traditiaortodoxa.wordpress.co...r-crestinilor/

Deci, iata cum Biserica Ortodoxa Rusa a fost transformata de bolsevici in biserica kgb-isto-serghianista a tutror lupilor imbracati in piele de oaie ai lui Stalin & CO.

A blestemat comunismul, puterea sovietica, pe Serghie personal si pe toti episcopii /preotii colaborationisti instalati de acesta. Ce vrei mai mult? Sau esti batut in cap, sluga a lui Satan? Vezi ca daca mai propovaduiesti vreo oarecare asemanare intre comunism si Ortodoxie sa nu intri (daca nu deja cumva ai si intrat cumva) sub aceasta ANATEMA INFRICOSATOARE a Patriarhului Tihon al intregii Rusii Pravoslavnice?

Sau imi vei zice cumva ca si Patriarhul Tihon al Rusiei a fost vreun eretic?

Tu, Mihailt FACI DE RAS INTREAGA ORTODOXIE prin influenta ta satanica pe care o induci restului utilizatorilor acestui forum, te faci de ras si pe tine personal si te predai vesnic sub ANATEMA!
  #482  
Vechi 18.01.2010, 22:38:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Fratilor !(daca om mai fi frati,cu atatea tipuri de ortodoxii)
Habar nu aveam ca ortodoxia e asa complicata.Vad ca exista calendaristi ,stilisti ,o multime de curente,miscari,patriarhate si sinoade.
Ma iertati daca mai ieri va faceam pe voi certareti.De fapt vad ca in Ortodoxie e o mare zbatere si cearta.
O intrebare simpla?Sunt multe asemenea focare de conflict?Sau sunt doar 2..3 ,si tot repetandu-le par asa multe?
Daca cineva are rabdare sa explice in cateva cuvinte,care este sursa si miza principalelor conflicte,cred ca ar ajuta si sa se mai limpezeasca ideiile,si s-ar mai lumina si astia naivi ca mine. Eu sunt socat,sincer.
  #483  
Vechi 18.01.2010, 22:39:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"
Însă atunci când a declarat că Tainele celor de pe stilul nou sunt valide, vechii calendariști s-au despărțit în două tabere vrăjmașe: cei moderați, care îl urmau pe Hrisostom al Florinei, și cei extremiști, care îl urmau pe Matei Karpathakis și susțineau că Tainele Bisericii oficiale sunt nevalide. Între cele două tabere exista destulă vrăjmășie. Desigur, zelotiștii aruncau asupra lui Hrisostom al Florinei nu puține anateme și blesteme.
Într-o zi, părintele Vartolomeu, care era un ieromonah din tabăra lui Hrisostom al Florinei, l-a vizitat pe Stareț (Gheron Iosif) și a voit să discute cu el problema calendarului. Însă Starețul, care era omul păcii și al rugăciunii, nu voia aceasta și de aceea i-a spus:
„Renunță la discuția asta, căci vom spune cuvinte grele și ne vom mâhni”.
Celălalt însă insista și începuse să spună cele ale sale despre calendar. Și așa cum se așteptase Starețul, s-a și petrecut. Și-a pierdut pacea și a rostit cuvinte tăioase împotriva lor.
Apoi, când a mers la chilia sa ca să se liniștească, simțea ca și cum ar fi pierdut puțin Harul și îi venea greu să se războiască împotriva demonilor. Experimentat în cele duhovnicești cum era, a înțeles că ceva nu mergea bine. Atunci s-a întors cu stăruință la scăparea sa cea dintotdeauna, rugăciunea. S-a nevoit cu lacrimi, durere și cu smerenie adâncă pentru a primi răspuns. S-a luptat timp de mai multe ceasuri în rugăciune și după ce a simțit la sfârșit puțină pace, a mers să se odihnească. În somn i-a arătat Dumnezeu următorul vis, așa cum ne-a povestit el însuși:
Se făcea că mă aflam pe o fâșie a Sfântului Munte intrată în mare si care era amenințată să fie scufundată de valuri. Mă întrebam cum de am ajuns în acel loc atât de primejdios și cugetam înfricoșat că de vreme ce acea fâșie se desprinsese de Munte și se clătina de valuri, peste puțin avea să se scufunde, iar eu să mă înec, deoarece valurile începuseră deja să acopere stânca. Lângă mine însă vedeam Muntele uriaș, Athonul, ce spărgea orice val al mării.Atunci cugetam în sinea mea ca de îndată ce se va apropia stânca de Munte, să sar pe acesta, după care nu aveam de ce să mă mai tem. Și astfel, cu primul prilej ce s-a ivit, am sărit pe pământul tare al Muntelui. Și într-adevăr, peste puțin stânca cea mică a fost înghițită de mare, iar eu am spus ușurat: «Slavă Ție, Dumnezeule!». Și îndată m-am trezit”.
Când s-a trezit a înțeles tâlcuirea visului și de atunci a început a tăgădui corectitudinea poziției sale de mai înainte.
Dar și părintele Efrem Katunakiotul, când s-a rugat pentru aceeași problemă, a fost înștiințat de o voce puternică, care i-a spus:
„În persoana lui Hrisostom al Florinei ai renegat toată Biserica”.
În chip asemănător, puțin mai târziu, Starețul Iosif a auzit în timp ce se ruga o voce dumnezeiască, zicându-i:
„Biserica se află la Patriarhia Ecumenică, la Constantinopol”.
Astfel, au înțeles că lucrurile nu stăteau așa cum spuneau vechii calendariști și că Tainele celor de pe stilul nou sunt valide. Atunci au hotărât să-i ceară mitropolitului Florinei iertare în scris. Starețul a scris o scrisoare în care a cerut iertare și pe care a semnat-o el împreună cu obștea sa, precum și obștea părintelui Nichifor. Kalatzis însă a voit a adăuga încă ceva la sfârșit, și anume cuvintele:
„Pe voi vă considerăm a fi Biserică Ortodoxă…”.
Astfel, au semnat și acel adaos, după care i-au dat scrisoarea, căci acesta avea să iasă afară din Sfântul Munte, ca să o dea în mâinile mitropolitului Florinei. Iar acesta le-a răspuns apoi că i-a iertat. De atunci Starețul Iosif împreună cu obștea sa a preferat starea moderată a floriniștilor. [...]"
Este vorba de faptul ca la vechii calendaristi existau doua tabere:
-una care sustinea ca la BO Greaca care tine calendarul indreptat Dumnezeu nu lucreaza -cei care urmau lui Matei Karpathakis.
-una care sustinea ca la cei care se afla pe calendarul nou Dumnezeu lucreaza - acestia fiind cei care tineau cu episcopul Hrisostom al Florinei

Cei care erau de parerea episcopului Hrisostom al Florinei ziceau initial ca fac parte in continuare din BO Greaca si ca miscarea lor este numai una de protest.
"Astfel, prin enciclica sa oficială Hrisostom (episcopul Florinei) a declarat că maica vechilor calendariști era Biserica Greciei și că de acolo primeau Harul și că poziția lor era una de protest."
"Însă atunci când a declarat că Tainele celor de pe stilul nou sunt valide, vechii calendariști s-au despărțit în două tabere vrăjmașe: cei moderați, care îl urmau pe Hrisostom al Florinei, și cei extremiști, care îl urmau pe Matei Karpathakis și susțineau că Tainele Bisericii oficiale sunt nevalide. Între cele două tabere exista destulă vrăjmășie. Desigur, zelotiștii aruncau asupra lui Hrisostom al Florinei nu puține anateme și blesteme."


"


Mai apoi au inceput sa zica si ei ca Dumnezeu nu lucreaza in BO Greaca care tine calendarul indreptat si atunci Sfantul Iosif Isihastul a primit aceasta vedenie:
"
În timp ce se ruga a văzut o biserică frumoasă ce avea o poartă mică si prin care ieseau cu totii. În curtea ei însă se certau doi credinciosi si strigau unul la celălalt:
- Eu sunt cel corect!
- Eu sunt mai corect! striga al doilea.
- Eu sunt Biserica! striga al treilea.
Si ne explica Staretul:
- Aceasta arată că se certau, dar apartineau Celei Una Sfântă si Apostolească Biserică. Aveau aceeasi dogmă si acelasi Har, dar nu aveau libertate a Duhului si sfintire si pentru aceasta se certau. Cum pot eu acum să spun că Biserica Greciei este rău-slăvitoare si că nu are Harul lui Dumnezeu? Să o numesc rău-slăvitoare doar pentru faptul că ține noul calendar?! Si să spun că episcopul este osândit? Tin calendarul vechi, dar nu cuget cum cugetă zelotistii."


Legatura cu BO Rusa este aceea ca BO Greaca care tinea calendarul indreptat era in comuniune liturgica cu BO Rusa.
Sfantul Iosif Isihastul a vazut trei oameni pentru ca trei erau taberele in care se impartisera crestinii ortodocsi din Grecia:
Cele doua tabere care tineau calendarul neindreptat si BO Greaca care tinea calendarul indreptat.

Last edited by mihailt; 18.01.2010 at 22:44:55.
  #484  
Vechi 18.01.2010, 22:46:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

@cui isi zice orthodoxherald:
"11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea. "
  #485  
Vechi 18.01.2010, 22:48:32
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Fratilor !(daca om mai fi frati,cu atatea tipuri de ortodoxii)
Habar nu aveam ca ortodoxia e asa complicata.Vad ca exista calendaristi ,stilisti ,o multime de curente,miscari,patriarhate si sinoade.
Ma iertati daca mai ieri va faceam pe voi certareti.De fapt vad ca in Ortodoxie e o mare zbatere si cearta.
O intrebare simpla?Sunt multe asemenea focare de conflict?Sau sunt doar 2..3 ,si tot repetandu-le par asa multe?
Daca cineva are rabdare sa explice in cateva cuvinte,care este sursa si miza principalelor conflicte,cred ca ar ajuta si sa se mai limpezeasca ideiile,si s-ar mai lumina si astia naivi ca mine. Eu sunt socat,sincer.
Vezi ce a adus schimbarea calendarului! Dezbinare intre frati! Ortodocsii au vrut si vreau sa pastreze Sfanta Traditie nestirbita, inovatorii nu. Mai pune si patimele omenesti si ai rezolvat totul!

De ce crezi ca multi aghioriti au devenit comemorationisti? Au vazut ca saracii ziloti se certau intre ei si pentru a avea pace au ales alta cale. Dar abia dupa au inteles ca martusirea zilotilor este ORTODOXA, PATRISTICA, ADEVARATA si aceste dezbinari sunt rodul patimilor omenesti! In timp ce PE face jocul satanei, schimba Sfanta Traditie cum vrea, ridicand anateme si facand pacte cu ereticii, zilotii au fost si ei cuprinsi de pacatele omenesti ca mandria, s.a.m.d.

Dar sa nu uitam ca sunt si ei oameni!

Orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor, dar pacatul impotriva Duhului Sfant nu va fi iertat”(Matei XII,31).

Acum citeste din nou ce a scris Parintele Cleopa referitor la calendar! Ce departe este Adevarul!
  #486  
Vechi 18.01.2010, 22:49:49
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
"
Însă atunci când a declarat că Tainele celor de pe stilul nou sunt valide, vechii calendariști s-au despărțit în două tabere vrăjmașe: cei moderați, care îl urmau pe Hrisostom al Florinei, și cei extremiști, care îl urmau pe Matei Karpathakis și susțineau că Tainele Bisericii oficiale sunt nevalide. Între cele două tabere exista destulă vrăjmășie. Desigur, zelotiștii aruncau asupra lui Hrisostom al Florinei nu puține anateme și blesteme.
Într-o zi, părintele Vartolomeu, care era un ieromonah din tabăra lui Hrisostom al Florinei, l-a vizitat pe Stareț (Gheron Iosif) și a voit să discute cu el problema calendarului. Însă Starețul, care era omul păcii și al rugăciunii, nu voia aceasta și de aceea i-a spus:
„Renunță la discuția asta, căci vom spune cuvinte grele și ne vom mâhni”.
Celălalt însă insista și începuse să spună cele ale sale despre calendar. Și așa cum se așteptase Starețul, s-a și petrecut. Și-a pierdut pacea și a rostit cuvinte tăioase împotriva lor.
Apoi, când a mers la chilia sa ca să se liniștească, simțea ca și cum ar fi pierdut puțin Harul și îi venea greu să se războiască împotriva demonilor. Experimentat în cele duhovnicești cum era, a înțeles că ceva nu mergea bine. Atunci s-a întors cu stăruință la scăparea sa cea dintotdeauna, rugăciunea. S-a nevoit cu lacrimi, durere și cu smerenie adâncă pentru a primi răspuns. S-a luptat timp de mai multe ceasuri în rugăciune și după ce a simțit la sfârșit puțină pace, a mers să se odihnească. În somn i-a arătat Dumnezeu următorul vis, așa cum ne-a povestit el însuși:
Se făcea că mă aflam pe o fâșie a Sfântului Munte intrată în mare si care era amenințată să fie scufundată de valuri. Mă întrebam cum de am ajuns în acel loc atât de primejdios și cugetam înfricoșat că de vreme ce acea fâșie se desprinsese de Munte și se clătina de valuri, peste puțin avea să se scufunde, iar eu să mă înec, deoarece valurile începuseră deja să acopere stânca. Lângă mine însă vedeam Muntele uriaș, Athonul, ce spărgea orice val al mării.Atunci cugetam în sinea mea ca de îndată ce se va apropia stânca de Munte, să sar pe acesta, după care nu aveam de ce să mă mai tem. Și astfel, cu primul prilej ce s-a ivit, am sărit pe pământul tare al Muntelui. Și într-adevăr, peste puțin stânca cea mică a fost înghițită de mare, iar eu am spus ușurat: «Slavă Ție, Dumnezeule!». Și îndată m-am trezit”.
Când s-a trezit a înțeles tâlcuirea visului și de atunci a început a tăgădui corectitudinea poziției sale de mai înainte.
Dar și părintele Efrem Katunakiotul, când s-a rugat pentru aceeași problemă, a fost înștiințat de o voce puternică, care i-a spus:
„În persoana lui Hrisostom al Florinei ai renegat toată Biserica”.
În chip asemănător, puțin mai târziu, Starețul Iosif a auzit în timp ce se ruga o voce dumnezeiască, zicându-i:
„Biserica se află la Patriarhia Ecumenică, la Constantinopol”.
Astfel, au înțeles că lucrurile nu stăteau așa cum spuneau vechii calendariști și că Tainele celor de pe stilul nou sunt valide. Atunci au hotărât să-i ceară mitropolitului Florinei iertare în scris. Starețul a scris o scrisoare în care a cerut iertare și pe care a semnat-o el împreună cu obștea sa, precum și obștea părintelui Nichifor. Kalatzis însă a voit a adăuga încă ceva la sfârșit, și anume cuvintele:
„Pe voi vă considerăm a fi Biserică Ortodoxă…”.
Astfel, au semnat și acel adaos, după care i-au dat scrisoarea, căci acesta avea să iasă afară din Sfântul Munte, ca să o dea în mâinile mitropolitului Florinei. Iar acesta le-a răspuns apoi că i-a iertat. De atunci Starețul Iosif împreună cu obștea sa a preferat starea moderată a floriniștilor. [...]"
Este vorba de faptul ca la vechii calendaristi existau doua tabere:
-una care sustinea ca la BO Greaca care tine calendarul indreptat Dumnezeu nu lucreaza -cei care urmau lui Matei Karpathakis.
-una care sustinea ca la cei care se afla pe calendarul nou Dumnezeu lucreaza - acestia fiind cei care tineau cu episcopul Hrisostom al Florinei

Cei care erau de parerea episcopului Hrisostom al Florinei ziceau initial ca fac parte in continuare din BO Greaca si ca miscarea lor este numai una de protest.
"Astfel, prin enciclica sa oficială Hrisostom (episcopul Florinei) a declarat că maica vechilor calendariști era Biserica Greciei și că de acolo primeau Harul și că poziția lor era una de protest."
"Însă atunci când a declarat că Tainele celor de pe stilul nou sunt valide, vechii calendariști s-au despărțit în două tabere vrăjmașe: cei moderați, care îl urmau pe Hrisostom al Florinei, și cei extremiști, care îl urmau pe Matei Karpathakis și susțineau că Tainele Bisericii oficiale sunt nevalide. Între cele două tabere exista destulă vrăjmășie. Desigur, zelotiștii aruncau asupra lui Hrisostom al Florinei nu puține anateme și blesteme."


"


Mai apoi au inceput sa zica si ei ca Dumnezeu nu lucreaza in BO Greaca care tine calendarul indreptat si atunci Sfantul Iosif Isihastul a primit aceasta vedenie:
"
În timp ce se ruga a văzut o biserică frumoasă ce avea o poartă mică si prin care ieseau cu totii. În curtea ei însă se certau doi credinciosi si strigau unul la celălalt:
- Eu sunt cel corect!
- Eu sunt mai corect! striga al doilea.
- Eu sunt Biserica! striga al treilea.
Si ne explica Staretul:
- Aceasta arată că se certau, dar apartineau Celei Una Sfântă si Apostolească Biserică. Aveau aceeasi dogmă si acelasi Har, dar nu aveau libertate a Duhului si sfintire si pentru aceasta se certau. Cum pot eu acum să spun că Biserica Greciei este rău-slăvitoare si că nu are Harul lui Dumnezeu? Să o numesc rău-slăvitoare doar pentru faptul că ține noul calendar?! Si să spun că episcopul este osândit? Tin calendarul vechi, dar nu cuget cum cugetă zelotistii."


Legatura cu BO Rusa este aceea ca BO Greaca care tinea calendarul indreptat era in comuniune liturgica cu BO Rusa.
Sfantul Iosif Isihastul a vazut trei oameni pentru ca trei erau taberele in care se impartisera crestinii ortodocsi din Grecia:
Cele doua tabere care tineau calendarul neindreptat si BO Greaca care tinea calendarul indreptat.

Am ajuns sa ne batem cu declaratiile Sfintilor? ... Jalnic!
  #487  
Vechi 18.01.2010, 23:12:02
elisei elisei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Trimite un mesaj prin ICQ pentru elisei
Implicit

Maine este Botezul Domnului,Cel ce in Iordan S-a botezat si lumea a luminat.Dumnezeu sa ne lumineze cu apa Dumnezeiescului Botez!
  #488  
Vechi 18.01.2010, 23:17:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ia zi mai frate care te numesti "orthodoxherald" unde sunt Sfintele Moaste ale Sfantului patriarh Tihon?
Sunt cumva la ROCA?
Eu cred ca sunt la BO Rusa (cu care s-a unit ROCOR).
http://en.wikipedia.org/wiki/Tikhon_of_Moscow
Ba ca BO Rusa cinsteste pe Sfantul Patriarh Tihon si l-a canonizat in 1989.

Duhurile rele se folosesc de ce au facut unii care s-au intitulat comunisti fara a fi insa asa (adica comunisti) pentru a huli aceste idei sociale lasate de preabunul Dumnezeu.

Patriarhul Tihon a anatemizat regimul de atunci iar nu ideile crestin ortodoxe sociale.
(trebuie luat cu discernamant ce scrie pe siteul acela).
Eu pe wikipedia vad ca a anatemizat bolsevicii iar nu ideile crestin ortodoxe care au fost date de preabunul Dumnezeu,ca doar acest patriarh era arhiereu al lui Dumnezeu.


Pai ce pentru persecutia Bisericii era de vina ca s-a luat din averile unora?
Ca doar si Sfantul Stefan cel Mare a luat din averile boierilor si a dat la tarani pamant - si de acolo sunt razesii.
Si regele Ferdinand a luat din averile boierilor lasandu-le maximum 100 ha si a dat la tarani si doar a sprijinit si BOR regele Ferdinand.
De la inselarea duhurilor rele era persecutia Bisericilor.
Dar eu zic de regimurile sociale din Romania din vremea lui Ceausescu sau din Serbia care au fost oricum mai bune ca regimul capitalist care este acum.
  #489  
Vechi 18.01.2010, 23:35:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

mihailt
Fara a vorbi de ortodoxie ca ma depaseste,ci de comunism:
Comunismul a fost o copie a unei dreptati sociale ,juste ca idee .Ca orice idee buna,aceasta e furata din crestinism.Dar ca orice idee omeneasca,chiar si buna fiind,s-a dovedit ca fara Dumnezeu,aceasta ideee nu poate face decat opusul sau.
In rest ,capitalismul e lasat de Dumnezeu pentru zilele noastre,fiind cea mai buna dintre relele posibile. Si aceasta pentru ca lumea e departata de Dumnezuu ,si atunci si oranduirea 'cea mai buna' este de fapt dupa chipul lumii,adica rea.
Chiar in acest rau care ne inconjoara,Dumnezeu a lasat un fragil echilibru :libertatea si democratia.Rau cu el,si mai rau cand incerci sa il inlocuiesti cu idei umane,pentru ca acest echilibru e de la Dumnezeu.Fara acest minim echilibru,ne-am umple de dictatori,de ucigasi in fond
Dar cine suntem noi? Straini pe acest pamant,sa ne inaltam ochii la Ierusalimul ceresc,acea lume care nici macar nu va avea soare,ci dreptatea va straluci peste ea.
  #490  
Vechi 18.01.2010, 23:43:07
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ia zi mai frate care te numesti "orthodoxherald" unde sunt Sfintele Moaste ale Sfantului patriarh Tihon?
Sunt cumva la ROCA?
Eu cred ca sunt la BO Rusa (cu care s-a unit ROCOR).
http://en.wikipedia.org/wiki/Tikhon_of_Moscow
Ba ca BO Rusa cinsteste pe Sfantul Patriarh Tihon si l-a canonizat in 1989.

Duhurile rele se folosesc de ce au facut unii care s-au intitulat comunisti fara a fi insa asa (adica comunisti) pentru a huli aceste idei sociale lasate de preabunul Dumnezeu.
Conteaza unde sunt Sfintele Moaste? Romano-catolicii au moastele Sfantului Nicolae si Sfantului Ambrozie al Mediolanului; ce inseamna asta? Ca sunt si ei ortodocsi? Nu cred!

Vezi ca ROCOR-ul nu s'a "unit" ci a fost inglobata in PM prin agentii KGB. ROCOR-ul a vrut dintotdeauna un sinod pan-rusesc care sa uneasca Biserica din Catacombe, PM si ROCA. Ce s'a intamplat insa? Exact contrariul!


Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Patriarhul Tihon a anatemizat regimul de atunci iar nu ideile crestin ortodoxe sociale.
(trebuie luat cu discernamant ce scrie pe siteul acela).
Eu pe wikipedia vad ca a anatemizat bolsevicii iar nu ideile crestin ortodoxe care au fost date de preabunul Dumnezeu,ca doar acest patriarh era arhiereu al lui Dumnezeu.
Bravo! Insa tu ai ramas pe la 1920 circa...
Vezi ce s'a intamplat in 1927!


Citat:
Pai ce pentru persecutia Bisericii era de vina ca s-a luat din averile unora?
Ca doar si Sfantul Stefan cel Mare a luat din averile boierilor si a dat la tarani pamant - si de acolo sunt razesii.
Si regele Ferdinand a luat din averile boierilor lasandu-le maximum 100 ha si a dat la tarani si doar a sprijinit si BOR regele Ferdinand.
De la inselarea duhurilor rele era persecutia Bisericilor.
Dar eu zic de regimurile sociale din Romania din vremea lui Ceausescu sau din Serbia care au fost oricum mai bune ca regimul capitalist care este acum.
Omenesc vorbind, nici regimul din imperiul bizantin nu era placut egiptenilor. De ce crezi ca marea majoritate au ajuns copti? Bizant-Dispotism-Ortodoxie... Mai bine ne despartim! Si asa foarte multi au cazut in erezia monofizita!

Sa lasam regimurile sclavagiste, comuniste, capitaliste, s.a.m.d.! Intotdeauna vor exista paturi sociale bogate si paturi sociale sarace!

Cristos este omul nou. Omul nou este omul sovietic. Prin urmare Cristos este sovietic Justinian Marina

Ce zici? Are dreptate?

Last edited by Antoni0; 18.01.2010 at 23:47:41.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00