Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.07.2007, 23:01:00
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e OM, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor."
Petre Tutea:)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 10.07.2007, 23:07:20
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"A avea credință înseamnă a crede în ceea ce nu vezi, iar răsplata pentru această credință va fi să vezi ceea ce crezi".....
Sf.Augustin :D
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.07.2007, 11:38:09
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E modul meu de a raspunde celor ce nu cred in Dumnezeu...:):)

UNUI SUFLET ATEU ….

Sunt scrise iubirea si chinul pe cruce,
Sunt scrise-mpreună, cu slove ceresti,
Nu-i chip să iubesti fără chin, nu poti duce
Nici chinul în suflet, de nu mai iubesti -
Din dragostea Lui pentru noi, rabdă chinul
Păstorul Iisus, si iubirea e chin,….
În jerftă, iubirea îsi află destinul,…
În chin stă iubirea cu plinul preaplin -
Noi vrem fără chin să iubim chiar un frate -
Noi vrem fără chin să îi rupem din noi,
Și fără de chin să le dăm de mâncare
Si straie, si gazdă, sărmanilor goi -
Noi vrem fără chin să iubim toti sărmanii,
Noi vrem fără chin să ajungem în Rai,….
Avem mai de pret ca iubirea, toti banii,
De chin ne e frică, de-al dragostei strai -
Si suntem atat de departe de cruce,………
Ca Bunul Păstor răstignit e, mereu,
De cei ce iubire si chin nu pot duce,
Au inima - rece, si suflet - ateu... ..
Reply With Quote
  #94  
Vechi 11.07.2007, 13:21:41
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

cum sa nu existe?consuela si roman dragut.....Dumnezeu v-a dat viata si voua prin pantecele mamaelor voastre...mai mergeti pe la biserica si nu mai aberati...sau faceti-va un topic separat pentru voi..:hmmm:
Reply With Quote
  #95  
Vechi 11.07.2007, 20:16:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex
cum sa nu existe?consuela si roman dragut.....Dumnezeu v-a dat viata si voua prin pantecele mamaelor voastre...mai mergeti pe la biserica si nu mai aberati...sau faceti-va un topic separat pentru voi..:hmmm:
Sa stam linistiti, pentru ca si ei si altii ca ei, cred in Bunul Dumnezeu, nu au cum sa nu creada in EL, facatorul tuturor celor vazute si nevazute, celor stiute si nestiute. Modul lor de a-si manifesta recunoastere si dragostea in Bunul Dumnezeu se afla in launtrul lor. Nimeni si nimic nu-i obliga sa-si expuna credinta lor. Vorba zboara, nazuinta ramane. Nu trebuie sa le condamnam vorbele lor, pentru ca nu avem dreptul sa raspundem la o provocare a dragostei de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 11.07.2007, 22:58:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca ajungi sa crezi in Dumnezeu, nu faci acest lucru pentru ca iti dicteaza anumite principii teoretice. Crezi in El deoarece persoana Lui da nastere in tine la incredere. Lucrarile Lui in lume, te determina sa vrei o relatie cu El. Experienta prin relatie este o cale radical diferita de certitudinea intelectuala.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 13.07.2007, 21:20:48
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de philalex
cum sa nu existe?consuela si roman dragut.....Dumnezeu v-a dat viata si voua prin pantecele mamaelor voastre...mai mergeti pe la biserica si nu mai aberati...sau faceti-va un topic separat pentru voi..:hmmm:
Sa stam linistiti, pentru ca si ei si altii ca ei, cred in Bunul Dumnezeu, nu au cum sa nu creada in EL, facatorul tuturor celor vazute si nevazute, celor stiute si nestiute. Modul lor de a-si manifesta recunoastere si dragostea in Bunul Dumnezeu se afla in launtrul lor. Nimeni si nimic nu-i obliga sa-si expuna credinta lor. Vorba zboara, nazuinta ramane. Nu trebuie sa le condamnam vorbele lor, pentru ca nu avem dreptul sa raspundem la o provocare a dragostei de Dumnezeu.
eu cred in spermatozoizi si ovule. in diviziune mitotica si meiotica. in fazele embrionare si in fat. desigur nu am toate raspunsurile la intrebari. desigur nici stiinta nua re toate raspunsurile la intrebari la fel cum nici biblia nu are raspunsul la intrebari.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 14.07.2007, 13:26:42
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de philalex
cum sa nu existe?consuela si roman dragut.....Dumnezeu v-a dat viata si voua prin pantecele mamaelor voastre...mai mergeti pe la biserica si nu mai aberati...sau faceti-va un topic separat pentru voi..:hmmm:
Sa stam linistiti, pentru ca si ei si altii ca ei, cred in Bunul Dumnezeu, nu au cum sa nu creada in EL, facatorul tuturor celor vazute si nevazute, celor stiute si nestiute. Modul lor de a-si manifesta recunoastere si dragostea in Bunul Dumnezeu se afla in launtrul lor. Nimeni si nimic nu-i obliga sa-si expuna credinta lor. Vorba zboara, nazuinta ramane. Nu trebuie sa le condamnam vorbele lor, pentru ca nu avem dreptul sa raspundem la o provocare a dragostei de Dumnezeu.
eu cred in spermatozoizi si ovule. in diviziune mitotica si meiotica. in fazele embrionare si in fat. desigur nu am toate raspunsurile la intrebari. desigur nici stiinta nua re toate raspunsurile la intrebari la fel cum nici biblia nu are raspunsul la intrebari.
BIBLIA ARE TOATE RASPUNSURILE DAR NU LE VEDEM SI NU LE PUTEM INTELEGE NOI CU SUFLETUL SI MINTEA PE CARE LE AVEM PLINE DE DORINTE LUMESTI(MATERIALE,FIZICE)SI NU SPIRITUALE.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.07.2007, 20:18:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de romandragut
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de philalex
cum sa nu existe?consuela si roman dragut.....Dumnezeu v-a dat viata si voua prin pantecele mamaelor voastre...mai mergeti pe la biserica si nu mai aberati...sau faceti-va un topic separat pentru voi..:hmmm:
Sa stam linistiti, pentru ca si ei si altii ca ei, cred in Bunul Dumnezeu, nu au cum sa nu creada in EL, facatorul tuturor celor vazute si nevazute, celor stiute si nestiute. Modul lor de a-si manifesta recunoastere si dragostea in Bunul Dumnezeu se afla in launtrul lor. Nimeni si nimic nu-i obliga sa-si expuna credinta lor. Vorba zboara, nazuinta ramane. Nu trebuie sa le condamnam vorbele lor, pentru ca nu avem dreptul sa raspundem la o provocare a dragostei de Dumnezeu.
eu cred in spermatozoizi si ovule. in diviziune mitotica si meiotica. in fazele embrionare si in fat. desigur nu am toate raspunsurile la intrebari. desigur nici stiinta nua re toate raspunsurile la intrebari la fel cum nici biblia nu are raspunsul la intrebari.
BIBLIA ARE TOATE RASPUNSURILE DAR NU LE VEDEM SI NU LE PUTEM INTELEGE NOI CU SUFLETUL SI MINTEA PE CARE LE AVEM PLINE DE DORINTE LUMESTI(MATERIALE,FIZICE)SI NU SPIRITUALE.
Nu inteleg de ce m-ai citat si pe mine, dar ma rog asta ti-a fost voia. Oricum : NADEJDEA MEA ESTE TATAL, SCAPAREA MEA ESTE FIUL ,ACOPERAMANTUL MEU ESTE DUHUL SFANT , TREIME SFANTA, SLAVA TIE ! +
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.07.2007, 20:38:44
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
BIBLIA ARE TOATE RASPUNSURILE
problema e ca de-a lungul istoriei tot mai multe "raspunsuri" s-au dovedit a fi false...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 13:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48