Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.02.2010, 00:29:12
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Cred ca restrictia la Liturghie vine din aceea ca reprezinta impartasitul cu Insusi Trupul si Sangele lui Iisus Christos, si ar fi irosit si lepadat de cineva care nu crede si care nu e constient de respectiva jertfa.
eu nu pot sa inteleg cum poate fi lepadata sau irosita o jerta de catre un pacatos cand acela nici nu este constienta de ea.
Sunt atatia pacatosi in lume care habar nu au ca Hristos se jertfeste pentru pacatele lor la fiecare Sfanta Liturghie. Ei traiesc bine mersi in pacatul lor fara sa se gandeasca sau sa le pese de aceasta totusi Hristos se jertfeste mereu si mereu si mereu pentru ei. Pentru toti pacatosii. Nu doar pentru cei care-si marturisesc si-si recunosc si se pocaiesc pentru pacatele lor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.02.2010, 00:34:10
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pai atunci, maria, la ce ne mai pun parintii sa ne spovedim si sa facem oleaca de canon inainte de impartasanie? Am putea face de maine toti coada, indiferent de credinta-n Dumnezeu (cu rezerva ca daca nu crezi, ti se rupe de ea Jertfa oricum) si de viata pe care-o ducem, si mergem si ne hranim cu Viata vesnica :)
Cand esti pomenit la Sf Liturghie, chiar daca nu esti prezent fizic acolo, se scot particele pentru tine si e ca si cum te-ai Impartasi, deci ai responsabilitatea la fel de mare cu a unuia care se impartaseste la locul faptei:) Cel putin asa mi s-a spus si mie. Si-ntr-un fel, dupa ce m-am casatorit, asta m-a urnit si pe mine de-acasa, ca ma gandeam, eu stau acasa duminica dimineata, si undeva in tara asta niste preoti ii vorbesc lui Dumnezeu despre mine si-L roaga sa ma ierte si sa-mi fie spre sanatate si bucurie. Mi-a picat rau gandul asta asa ca am inceput sa ma duc si eu la biserica duminica.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 07.02.2010 at 00:37:59.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.02.2010, 01:03:35
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Doamne-ajuta!

Si noua ni s-a atras atentia (de catre parintele paroh) sa nu mai dam pomelnice pentru Sfanta Liturghie pe care sa trecem nume de persoane nebotezate ortodox.
Cat despre ne-pomenirea la Sftanta Liturghie a celor care traiesc in pacate si nu sunt "in curs de indreptare" asa cum spune fratele Zaharia, rezonez cu ceea ce scrie sora Maria32. Iisus a spus ca a venit pentru cei pacatosi, nu pentru cei drepti. Cu atat mai mult au nevoie de rugaciune cei care nu se afla in stare de pocainta, as spune eu...
Insa ii putem pomeni in propriile noastre rugaciuni pe cei pe care nu avem voie sa-i punem in pomelnice date la biserica.

Doamne-ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.02.2010, 01:09:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai atunci, maria, la ce ne mai pun parintii sa ne spovedim si sa facem oleaca de canon inainte de impartasanie? Am putea face de maine toti coada, indiferent de credinta-n Dumnezeu (cu rezerva ca daca nu crezi, ti se rupe de ea Jertfa oricum) si de viata pe care-o ducem, si mergem si ne hranim cu Viata vesnica :)
Cand esti pomenit la Sf Liturghie, chiar daca nu esti prezent fizic acolo, se scot particele pentru tine si e ca si cum te-ai Impartasi, deci ai responsabilitatea la fel de mare cu a unuia care se impartaseste la locul faptei:) Cel putin asa mi s-a spus si mie. Si-ntr-un fel, dupa ce m-am casatorit, asta m-a urnit si pe mine de-acasa, ca ma gandeam, eu stau acasa duminica dimineata, si undeva in tara asta niste preoti ii vorbesc lui Dumnezeu despre mine si-L roaga sa ma ierte si sa-mi fie spre sanatate si bucurie. Mi-a picat rau gandul asta asa ca am inceput sa ma duc si eu la biserica duminica.
Si ce vrei sa inteleg din asta? Ca nici pe mine nu am voie sa ma trec pe pomelnic?
Mentionez ca eu, din cauza unor pacate vechi (pe care le-am spovedit si de care ma pocaiesc in fiecare clipa) nu am voie sa ma impartasesc. Am canon de la duhovnic sa nu ma impartasesc inca 2 ani. Insa ma spovedesc f des, postesc miercurea si vinerea si in toate posturile de peste an, si acele pacate mari nu le-am mai facut de f multi ani. Si nici nu am de gand sa le mai fac vreodata.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 07.02.2010 at 01:57:00.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.02.2010, 14:21:31
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Nu, Maria, imi cer scuze, poate nu trebuia sa zic nimic de la inceput, dar tot ce am scris stiu de la parintii cu care am vorbit si carora m-am spovedit.
Nici eu nu am voie sa ma impartasesc deocamdata, insa de cand m-am spovedit si sunt cum ar veni sub canon, pot fi pusa pe pomelnic la Liturghie. Insa inainte de-a ma spovedi si impaca, daca vrei, cu biserica si cu Dumnezeu, nici pe pomelnic nu puteam fi trecuta (cu exceptia Maslu / Psaltire / Acatiste).
Dar lucrurile astea nu au valoare absoluta in sine si cred ca tot timpul cand facem ceva trebuie sa intrebam un parinte. Chiar daca ne da un raspuns diferit decat stiam, putem face cum spune el pentru ca intr-un fel responsabilitatea nu mai este a noastra ci a celui pe care l-am intrebat si care ne-a invatat. Parintii de care ziceam eu imi cunosc intreaga familie si intrucat pe parcursul timpului am fost 4 din familie care ne-am spovedit la unul din ei, acesta stia exact ce pacate facuseram si cum stateam cu indreptarea si de-asta stia si in ce masura putem noi sau alte rude sa fim trecuti pe pomelnice.
Imi pare rau daca am facut sminteala.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.02.2010, 14:47:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Si eu imi cer iertare de la tine Jane Says daca te-am suparat cumva prin felul in care am raspuns. Mai "naravas". Aseara cand am scris am avut o stare proasta, de revolta cumva fata de multe lucruri si rau am facut ca m-am lasat dusa de val. N-am vrut sa supar.
Multumesc mult de tot pentru ca m-ai lamurit cum stau lucrurile. Deci, daca sunt sub canon si ma pocaiesc am voie sa-mi trec numele pe pomelnic.
In legatura insa cu cele scrise mai sus, as vrea sa povestesc si pentru ceilalti care vor citi discutia noastra de mai inainte, ceea ce ne-a spus astazi parintele paroh la predica de dupa slujba.
Se adresa unei doamne mai in varsta care daduse exemplu de un canon mai aspru pe care i-l daduse un calugar.
Parintele a spus ceva de genul (iertare ca nu am memorat exact cuvintele parintelui, redau doar ideea) "cei ce va spovediti la calugari, aveti in vedere ca acestia va vor da canon potrivit celor invatate de ei, canoane monahicesti, caci ei pe acestea le cunosc. Si acestea sunt mult mai dure si uneori nepotrivite vietuirii de mirean".
Ce am inteles eu este ca daca nu ne dorim o traire monahiceasca, daca nu consideram ca suntem atrasi catre o vietuire de calugar/maicuta, ar fi mai bine sa cautam sfaturile unui preot de la o biserica de mir, care sa ne dea canon pentru mireni, potrivit vietuirii noastre "in lume".
Nu toti avem chemare sa devenim monahi, si uneori, un canon prea greu pentru un mirean poate deveni chiar prilej de cadere, nefiind in stare sa-l priceapa, sa-l accepte cu sufletul si sa-l indeplineasca.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.02.2010, 14:56:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar lucrurile astea nu au valoare absoluta in sine si cred ca tot timpul cand facem ceva trebuie sa intrebam un parinte. Chiar daca ne da un raspuns diferit decat stiam, putem face cum spune el pentru ca intr-un fel responsabilitatea nu mai este a noastra ci a celui pe care l-am intrebat si care ne-a invatat.
Deci eu nu am gresit trecand pe pomelnic pe prietenul meu catolic avand in vedere ca parintele meu duhovnic mi-a spus ca pot s-o fac.
Mentionez ca nu l-am trecut decat o data in ziua cununiei lui. S-a casatorit cu o fata ortodoxa dar au facut cununia in rit catolic la o biserica catolica. eu, ca prietena foarte buna a lor, (eu le-am facut cunostinta si cumva i-am "incurajat" cand relatia lor era la inceput) am fost bineinteles invitata la nunta si imi doream f mult sa merg. Insa m-am dus inainte si l-am intrebat pe parintele daca-mi da incuviintare sa ma duc, si i-am spus ca sunt cumva ingrijorata ca ma voi duce intr-o biserica catolica, si voi participa la sfanta liturghie slujita de un preot catolic si ca nu sunt impacata cu gandul ca ea (prietena, viitoarea sotie a prietenului meu) se cununa la catolici si ca el nu vrea sa treaca la ortodoxie.
Parintele mi-a spus ca pot merge si pot participa insa cu conditia sa fie ca o simpla ceremonie pentru mine, si nu carecumva sa ma impartasesc la ei. Tot atunci l-am intrebat daca e bine sa-i trec pe pomelnic in duminica nuntii lor si mi-a zis ca este chiar indicat sa o fac. Si asa am facut.
Mentionez ca el nu i-a impus sotiei sa treaca la catolicism si nici nu a facut-o. ea este in continuare ortodoxa din cate stiu eu. La ei nu este obligatoriu si inca se slujesc casatorii mixte. Ar fi vrut chiar sa faca nunta si in biserica ortodoxa de dragul parintilor fetei insa biserica noastra nu accepta daca el nu renunta la catolicism si nu se boteaza ortodox.
Au in casa atat icoane catolice cat si ortodoxe insa el este cel care chiar este credincios, ea nefiind o crestina practicanta, ba chiar sustine ca accepta toate religiile si ca Dumnezeu este acelasi si la musulmani si la budisti
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.02.2010, 19:01:55
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Daca preotul tau duhovnic ti-a spus ca este bine sa ii treci pe pomelnic asta e! Faci ascultare. Dar daca stii persoane care traiesc in pacate mari si nu se spovedesc, nu au dorinta de indreptare cu alte cuvinte sunt indiferenti nu ii trece la Sf. Liturghie! Pentru pacatele lor ai putea avea de suferit tu... Biserica nu este nedreapta! In astfel de situatii este ingaduit a fi trecute acele persoane la Psaltire si Sf. Maslu!
Psaltirea se citeste in manastiri! Trimite un pomelnic sau mergi personal la o manastire , explica situatia se vezi ce iti spune... Sigur nu vei fi sfatuita sa treci la Sf. Liturghie. Si daca treci persoane care nu pot fi pomenite la Sf. Liturghie din cate stiu Ingerul le sterge.

Si cununia la catolici nu este cununie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnic , acatist spre_rasarit Generalitati 22 12.07.2013 19:30:15
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
Acatist pvasile22 Resurse ortodoxe on-line 10 13.12.2008 13:23:28
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 18:33:47
Acatist m11h43la Umanitare 1 22.09.2007 20:31:16