Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2010, 02:08:27
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit Nu pot scapa de nervi.

Sunt o mama a unui copil de 2 ani si 2 luni.Sotul meu este minunat,deci nu ma provoaca cu nimic,copilul este ca orice copillin de energie ,zvapaiat,se plictiseste repede,etc.Problema este ca eu sunt o persoana prea nervoasa,dar mult prea nervoasa,ma consum la maxim cand intru in acea stare.Si in acea stare ce fac?Incep sa injur,in ultimul timp foarte urat,vorbesc cu copilul foarte urat,caci zic eu,din cauza lui ma enervez,dar cand reusesc nici nu stiu cum,sa ma calmez,imi dau seama ca doar eu sunt de vina.Si problema cea mai grava este ca incep sa cred ca Iisus nu ma vrea,ca nu ma primeste,pentru ca starile mele sunt destul de grave.Imi fac griji ca il voi afecta pe copil cu aceste stari.Plang foarte mult,in ultimul timp am inceput sa tip foarte tare,cel mai urat este ca imi lovesc si copilul,pentru ca mi se pare ca \"nimic nu-l va linisti\".Stiu ca de mica am fost mai nervoasa,dar acum e chiar o problema,mai ales ca am si copil.Nu stiu ce sa fac,la biserica nu am posibilitate sa merg pentru ca locuim intr-o tara straina unde deocamdata nu am aflat sa fie vreo biserica de ortodocsi,ma rog pe cat pot ca Dumnezeu sa ma ajute,me mine si pe familia mea ca sa nu o distrug.Am ajuns sa fiu imposibila,stiu,vreau ca totul sa fie pe placul meu si chiar daca este tot mai gasesc cate ceva.Vreau sa specific ca nu imi doresc sa mai fiu asa,vreu o schimbare,vreau sa fiu si eu un om calm,bland,sa nu-mi mai ingrozesc copilul,care ramane nemiscat si zice:\"mamii\"plangand bineinteles de frica si de durere pentru ca il lovesc.Sunt ingrozitoare,sotul meu nu indrazneste sa imi zica nimic cand sunt in aceste stari,cel mai des fac asta in lipsa lui oricum.Nu-mi merit copilul care este minunat.Este si el nervos ,se tranteste pe jos nu conteaza unde este,racneste,plange,nu ii convine nimic din ceea ce ii spun sa faca,de exemplu sa mearga sa nani pentru ca e ora 22.30.pentru asta incepe sa zica ca nu si nu si plange si racneste.La aceasta ma i-a pe mine nervii si dupa ce fac \"tot ce e de facut\" totul e bine,adica doarme bustean.Am facut foarte,foarte multe greseli in viata mea,stiu ca trebuie sa platesc,oricum pacatele mele sunt mult mai mari,dar vreau sa incep o viata noua,alaturi de Dumnezeu,alaturi de Iisus,de care nu sunt demna si nu voi fi toata viata pentru ca fac prea multe greseli si pacate.Am nevoie de ajutor si nu stiu ce sa fac,la preot nu pot ajunde am scris mai sus de ce,as fi vrut tare sa-l duc pe copil la biserica,asa poate ne vom linisti amandoi,pentru ca vad ca incepe sa ma copie cu starile mele,ba chiar loveste si copii pe afara.As avea nevoie de sfaturi si nu de critici pentru ca sunt constienta de gravitatea problemei,insa nu mai am putere,nu-mi pot controla psihicul,simt ca inebunesc.Si dupa ce imi trec momentele acelea sunt cea mai stabila persoana,aceasta o zice sotul meu,ca as fi o persoana stabila,la caracter ma refer,insa eu stiu cel mai bine ca nu e in ordine si nu e de ignorat asa ceva.Ce voi ajunge?Doamne Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu ,miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Hozevitul Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 33 13.11.2011 16:31:11
Poezii de Sf. Ioan Iacob de la Neamț (Hozevitul) laurastifter Diverse Sarbatori 9 09.08.2011 15:47:33
Sfantul IOAN IACOB HOZEVITUL - Din Ierihon Catre Sion razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 23 11.10.2010 19:12:04
Sf.Cv. IOAN IACOB de la Neamt - Hozevitul geo.nektarios Diverse Sarbatori 5 04.08.2010 19:08:34
Ioan Iacob Hozevitul Marius22 Diverse Sarbatori 1 05.08.2008 17:05:26