Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.05.2014, 23:22:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Biserica Dreptcredincioasa Facebook.
Lasă că nici cu alții nu mi-e rușine... știu că nu ai fb, de asta vorbești așa.
Însă se mai găsesc și lucruri demne de atenție pe acolo, numai că trebuie trecute prin filtru. Ca și în viața reală, dealtfel.

Altceva, ce ai de comentat despre rugăciunea asta?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.05.2014, 23:28:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Foarte tare! Dar cine e sfantul protector al casei, cum putem afla? Sau il alegem noi?
După mine, ar fi sfântul care e sărbatorit în ziua căsătoriei/ cununiei.
Dar cum nu e cazul la tine... ai putea să-ți alegi unul.
Poate te ajută și cu cununia !!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.05.2014, 15:46:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
După mine, ar fi sfântul care e sărbatorit în ziua căsătoriei/ cununiei.
Dar cum nu e cazul la tine... ai putea să-?i alegi unul.
Poate te ajută ?i cu cununia !!
Pai noi avem cel mai tare sfant protector al familiei, ca ne-am cunoscut de sf. Nicolae! Si mai e si sfantul lui protector...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.05.2014, 15:55:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Lasă că nici cu alții nu mi-e rușine... știu că nu ai fb, de asta vorbești așa.
Însă se mai găsesc și lucruri demne de atenție pe acolo, numai că trebuie trecute prin filtru. Ca și în viața reală, dealtfel.
Aham. La fel si pe youtube.
Doar ca e musai sa-ti postezi si pozele tale si sa verifici zilnic ce a mai aparut nou.

Citat:
Altceva, ce ai de comentat despre rugăciunea asta?
Ca este o vrajeala.
La propriu si figurat.
Nitel blasfemiatoare daca stai sa te gandesti mai bine.

In afara de cateva cuvinte, nu are nici o legatura cu dreapta credinta, e chiar la polul opus.
Promoveaza gandirea magica si "scurtaturile" ca sa nu mai vorbim de tenta de ridicol:

"Însă, cei ce pot și au evlavie, este bine să respecte rânduiala lăsată de către Sfinții Părinți. Când citim această rugăciune, toate puterile cerești merg chiar în acel moment înaintea lui Dumnezeu și mijlocesc pentru noi.Este foarte folositoare să se citească și noaptea între orele 00:00 și 03:00, când cerurile sunt deschise iar rugăciunea ajunge direct înaintea Stăpânului."

Seriooos? In rest sunt inchise ca pana atunci puterile ceresti sunt pe facebook si isi verifica mesajele iar Stapanul nu le aude, pentru ca "cerurile" sunt inchise??
Si cu rugaciunea asta bine ticluita de "Sfintii Parinti" trimitem "puterile ceresti" la treaba imediat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.05.2014 at 16:02:19.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.05.2014, 17:48:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Merci de comentarii, Alin... mă gândeam să postez pe fb ce vei zice, de asta te-am întrebat; dar tonul tău e cam prea zeflemitor și nu stiu dacă se face să scriu așa ceva pe pagina lor. Care pare a fi o pagină f. serioasă.

PS: și pe mine m-a intrigat un pic rugăciunea asta, de-asta am și cerut păreri aici pe forumul ortodox.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aham. La fel si pe youtube.
Doar ca e musai sa-ti postezi si pozele tale si sa verifici zilnic ce a mai aparut nou.
Nu este deloc musai să pui poze personale și nici să intri zilnic. Nu mai vorbi așa dacă nu știi cu ce se mănâncă.

Last edited by mirela.t; 16.05.2014 at 18:05:07.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2017, 16:56:18
mia1986 mia1986 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2017
Mesaje: 1
Implicit

Dragi cititori vreau sa va fac cunoscuta prin intermediul acestui site o rugaciune foarte puternica, rugaciune care pe mine personal m-a ajutat foarte mult. Este vorba despre rugaiunea "Sfintei Marta".


Aceasta rugaciune se spune in 9 zile de MARTI la rand, avand o lumanare sfintita aprinsa. Rugaciunea este atat de puternica, incat inainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricat de greu ar parea.

Sfanta MARTA, ma indrept catre tine plin(a) de incredere, cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa o fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in suferintele si dorintele mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania. Te implore, roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe DUMNEZEU in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum (aici spune-ti dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate, precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

Tatal nostrum si Nascatoarea (de 3 ori).

Sfanta MARTA, roaga-te pentru mine si familia mea.


Amin!


Mie mi s-a indeplinit dorinta intotdeauna in a 6-a saptamana de rugaciune.

Sper sa va fie cu folos.

Doamne Ajuta![/quote]

Si pe mine m-a ajutat.Prima data mi s-a implinit dorinta in saptamana a 8 a de rugaciune.Acum am inceput din nou.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni grabnic ajutatoare lavinia40 Generalitati 57 29.12.2013 20:19:42
Sfantul Fanurie-celor in nevoie grabnic ajutator Marius22 Diverse Sarbatori 26 27.08.2012 17:04:32
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 31.07.2012 00:01:10
ce rugaciune grabnic ajutatoare sa fac carmenrachita Rugaciuni 24 29.06.2012 09:31:16
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 09:09:01