Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2024, 16:48:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Toți avem de învățat cât suntem pe pământ, frate Peter!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.04.2024, 21:27:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

La care ortodoxie să te întorci?

Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.

Mă duc la biserică să rezolv lucruri și aflu că trebuie să plătesc după cum urmează: concesiune pe șapte ani pentru locul de veci (deși unchiul meu avea deja de mai mulți ani loc de veci, dar înainte să apară regula cu concesiunea pe șapte ani - în fapt un alt nume cu ecou administrativ dat unei tâlhării la drumul mare) - 3000 lei, două zile de capelă - 700 lei, prohod în biserică - 600 lei , deschiderea mormântului (un fel de taxă pe nimic)- 300 lei, donație benevolă (dar subînțeles obligatorie) - 300 lei.

Cam așa își tratează enoriașii campionii adevărului și unicii moștenitori ai raiului !

PS - Penticostalule Traditional, la voi cum se procedează în asemenea cazuri?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.04.2024 at 21:37:31.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2024, 23:32:45
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.576
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?

Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.

Mă duc la biserică să rezolv lucruri și aflu că trebuie să plătesc după cum urmează: concesiune pe șapte ani pentru locul de veci (deși unchiul meu avea deja de mai mulți ani loc de veci, dar înainte să apară regula cu concesiunea pe șapte ani - în fapt un alt nume cu ecou administrativ dat unei tâlhării la drumul mare) - 3000 lei, două zile de capelă - 700 lei, prohod în biserică - 600 lei , deschiderea mormântului (un fel de taxă pe nimic)- 300 lei, donație benevolă (dar subînțeles obligatorie) - 300 lei.

Cam așa își tratează enoriașii campionii adevărului și unicii moștenitori ai raiului !

PS - Penticostalule Traditional, la voi cum se procedează în asemenea cazuri?
Începând cu data de 21.03.2022 tarifele de întreținere anuale percepute în cimitirele și crematoriile umane administrate de municipalitate au fost modificate conform H.C.G.M.B. nr. 125/25.02.2022, după cum urmează:

Tarif anual pentru întreținerea unui loc de 3 mp:

Categoria I de cimitire – 200 lei

Categoria II și III de cimitire – 90 lei

Categoria IV de cimitire – 40 lei

Tariful anual pentru întreținerea unei nișe la Crematorii: – 30 lei
--------------------------------------------------------------------------------
Cel mai scump( banuiesc gen Ghencea Militara) este 200 x 7 ani = 1400 nu 3000 lei
Vezi ca pe undeva ti-au tras o teapa.

In rest n-as mai fi platit nimic, poate doar preotului vre-o 2-300. S-au spurcat cu totii la bani fara sa faca nimic. Dar este si vina ta ca le canti in struna si le faci jocul.

Ce or sa-ti faca? Lasa mortul neingropat deasupra pamantului?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.04.2024, 23:41:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?
Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.
Păi asta e chestia nașpa că un om dacă plătește cultul și alte taxe de la 7 ani(să zicem că plătesc părinții pt el sub 20 de ani), până la 80 de ani sau mai mult, când moare schimbă vreo 10 preoți, se și uită ce a făcut.

E urâtă treaba asta dar o văd și o constat.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mă duc la biserică să rezolv lucruri și aflu că trebuie să plătesc după cum urmează: concesiune pe șapte ani pentru locul de veci (deși unchiul meu avea deja de mai mulți ani loc de veci,
Asta cu concesiunea ține de mafia cimitirelor, la început era 10-20 de ani și o sumă simbolică, acum s-a redus la 7 ani pe motive de igienă, că nu sunt locuri, că directive europene, de fapt te-ar jupui de viu.

Dar și tu ai o parte din vină fiindcă nu te-ai revoltat și prin vot și prin acțiune împotriva sistemului politic PNL-PSD și a experimentului toxic USR care ori te jupoaie, or te distruge.

Se va ajunge ca în jegosul occident că oamenii își donează voluntar corpul post mortem prin testament, să se facă studii pe ei fiindcă înmormântarea e prea scumpă, sau cu oameni care zac prin morgi neîngropați sau cu incinerarea.

Citat:
dar înainte să apară regula cu concesiunea pe șapte ani - în fapt un alt nume cu ecou administrativ dat unei tâlhării la drumul mare) - 3000 lei, două zile de capelă - 700 lei, prohod în biserică - 600 lei , deschiderea mormântului (un fel de taxă pe nimic)- 300 lei, donație benevolă (dar subînțeles obligatorie) - 300 lei.
Urât dar trebuie făcută plângere la episcopie pe treaba asta, cu cât vor fi mai puțini enoriași aceia puțini vor trebui să suporte poveri fiscale tot mai mari și către stat și către parohie, e logică treaba.

Dar o parte din vină au toți oamenii de pe forumul ăsta că nu am dat de pământ cu sistemul politic corupt de când ați avut ficare drept de vot până când nu se remedia totul, de la parcuri distruse, școli în paragină, agricultură distusă, dacă presa era presă cu adevărat nu hiene și mercenari făcea campanii zi de zi, împotriva oricărui abuz.

S-a complăcut fiecare în zona lui de confort și din anii 90 încoace de fapt se trăiește din rău în mai rău cu niște poveri fiscale abominabile și care vor tot crește ca să te aducă în stare de dependență de stat și de un nenorocit de guvern mondial.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.04.2024, 00:06:06
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.576
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dar o parte din vină au toți oamenii de pe forumul ăsta că nu am dat de pământ cu sistemul politic corupt de când ați avut ficare drept de vot până când nu se remedia totul, de la parcuri distruse, școli în paragină, agricultură distusă, dacă presa era presă cu adevărat nu hiene și mercenari făcea campanii zi de zi, împotriva oricărui abuz.
Esti deosebit de simpatic, Sincer!
Din nefericire, si banuiesc ca asa ne incearca Dumnezeu, nu cu sistemul politic se incepe ci cu cel bancar caruia Serarhim7 ii face o superba prezentare istorica pe un alt topic.

Cine era cel care zicea:))
" Dati-mi pe mana finantele tarii si nu-mi va pasa absolut deloc cine este la putere"

Concluzie:
Pana nu dispar "elitele" si toate tipurile de jupani, stapani, sefi si sefute, oligarhi nu se va schimba nimic spre bine.
Paradoxal la asta se lucreaza acum la cel mai inalt nivel.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 28.04.2024 at 00:09:19.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2024, 00:19:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Esti deosebit de simpatic, Sincer!
Din nefericire, si banuiesc ca asa ne incearca Dumnezeu, nu cu sistemul politic se incepe ci cu cel bancar caruia Serarhim7 ii face o superba prezentare istorica pe un alt topic.

Cine era cel care zicea:))
" Dati-mi pe mana finantele tarii si nu-mi va pasa absolut deloc cine este la putere"
.
Frățioare bani au fost în țară, de altfel Ungaria are un PIB mai mic decât România, e corupție și acolo dar tot e mai bine drămuit banul.
Deci nu e vorba doar de bani, ci de calitatea umană execrabilă a politicienilor și de faptul că nu răspund în niciun fel oricât de mult rău ar face, oricâte ar nenoroci prin incompetența lor.

În cazul de față cu mafia cimitirelor, văd același mod de a interpreta diferite directive sau recomandări europene pt a scumpi sola unde se îngroapă și a jefui omul spre a se scoate profituri fabuloase din necazul omului.
Văd același mod de practică și la tariful pe salubritate, o dată la lună sau la 2 luni maxim se scumpește că cică e plin lotul și trebuie să ia altul, deci la o cantitate mai mică de deșeuri că populația țării scade, și profitând de tot felul de norme de mediu, niște gunoaie de politicieni permit firmelor să abuzeze interpretând legea pt a jefui.

Scopul e să te ruineze prin suprataxare, asta va fi una din bătăliile următorilor 10 ani, javrele astea trebuie puse la punct altfel vor distruge ei micul întreprinzător, oamenii cinstiți.

Culmea e că tot cei jefuiți în campanie se lasă prostiți de ce zice Ciolacu, Fritz șamd, deci uită de la mână până la gură cine le-a făcut rău și cine îi stârpește fiscal.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.04.2024, 18:24:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?
PS - Penticostalule Traditional, la voi cum se procedează în asemenea cazuri?
Imi pare rău de ceea ce ai pățit, Mihail, condoleanțe!
Te cred că ești poate frustrat și supărat.
Mă rog ca Domnul să nu lase să se zdruncine credința ta.

La noi este tot sistemul diferit și nu se poate face comparație. Eu plătesc lunar, toată viața, zeciuială din salariul meu bisericii. Acum să zicem că e undeva la 1.200€ anual. Am fost botezat la 18 ani. Hai să presupunem că unul ca mine moare la 68 de ani și plătește timp de 50 de ani zeciuială bisericii. A plătit în viața lui 60.000€, aprox. 300.000 RON.

E adevărat că nu plătește niciodată niciun serviciu bisericii, nici acatiste, nici cununie, nici botez, nici înmormântare nici nu știu exact ce și cum se plătește la ortodocși. Dar probabil că, de-a lungul vieții, un ortodox obișnuit nu plătește la fel de mult ca un penticostal.

Dacă o iei așa, la o primă vedere "la ortodocși plătești înmormântarea, la penticostali nu" pare că ortodoxul iese pe minus. Dacă privești în ansamblu nu mai este așa.

Eu asemăn cele două sisteme cu a avea asigurare auto sau nu. Într-un sistem plătești CASCO lună de lună, iar dacă ai un accident nu e grija ta În celălalt plătești doar dacă ai un accident. Și într-un sistem și în celălalt ai avantaje și dezavantaje.

Eu sunt mulțumit cu sistemul meu. Gândesc că dau banii lui Dumnezeu, nu plătesc servicii ci dau Bisericii pentru toate nevoile ei. Dar totuși, dacă vorbim strict financiar, a ieși pe pierdere sau câștig, atunci când se trage linie cel mai probabil că plătesc mai mult decât un ortodox.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2024, 22:33:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?
Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.
Totuși ceva nu se leagă în ce povestești, știu din experiență că unde te cunoaște preotul de ani de zile, nu ia pielea de pe tine, dacă avea duhovnic unchiul de ce nu l-a îngropat duhovnicul?

Duhovnicul știe cam care sunt posibilitățile materiale ale fiecărei persoane și nu forțează nota.

Uite știu parohii unde parohul a anunțat că tinerii din parohie(care frecventează slujbele) se pot cununa gratis acolo, numai să anunțe din timp nunta.

Cimitirul aparținea de o parohie sau de primărie ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.04.2024 at 22:36:01.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2024, 23:16:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.576
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frățioare bani au fost în țară, .
Degeaba sunt bani in tara daca nu sunt bani suverani s sunt emisi de Stapan.

Odata ce leul nu este suveran, politica de orice fel este = zero
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2024, 18:36:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.184
Implicit

Cozia și Iorest: cimitirul respectiv aparține parohiei, primăria nu se bagă, vorba localnicilor: "popa taie și spânzură". Si n-am povestit toate peripețiile prin care am trecut, faptul că preotul a făcut cam 60% din slujba înmormântării în pas alergător, nimeni nu m-a lămurit la ce se referă taxa "deschiderea mormântului" că pe gropari i-am plătit separat iar la finalul circului funerar popa ne-a invitat să lămurim situația mormintelor bunicilor, dacă vrem să le mai ținem că altfel se dau altcuiva. Nu vreau să mă laud cu păcatele, dar în momentul acela l-am luat deoparte și i-am spus să lase mormintele alea in pace, că bani n-o să-i dau și dacă trec cumva pe-acolo și văd că s-a atins de ele o să-l bat până se cacă pe el. (scuzați expresia, dar chiar așa i-am spus)

Din câte am aflat de la alte rude și cunostințe din localitate, ce face parohul din povestea mea e joc de glezne, cică ar fi altul în zona și mai lacom care are firmă de pompe funebre, local aproape de cimitirului lui (pentru mese de pomenire), firmă de construit monumente funerare etc., cică la acela costurile unei înmormântări atinge cifre astronomice.

În fine, am relatat pațania mea doar fiindcă am încercat să-mi imaginez cum ar viețui un "întors la ortodoxie" în parohia răposatului meu unchi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 29.04.2024 at 18:48:00.
Reply With Quote
Răspunde