Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2007, 12:36:17
floaredecolt floaredecolt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2006
Mesaje: 27
Implicit

Va rog , daca stie cineva ceva noutati despre revenirea Sfintei Teodora de la Sihla la noi in tara . Calugarii de la Manastirea Sihastria pregatesc de cativa ani incoace o biserica pentru ea unde vor sa o aduca, nu stiti a facut cineva demersuri pentru recuperarea moastelor ei ?
Am fost la Sihastria in 2004 in pelerinaj [ la manastirile din Moldova] biserica era frumos pictata si aproape gata , e gata acum stie cineva ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2007, 01:24:15
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

Daca vorbesti de catedrala de la M.Sihastria,afla ca se slujeste de mult in ea si poarta hramul Sf.Teodora,insa te informezi caci calugarii de la sihastria nu fac nici un demers pt aducerea moastelor Sfintei in tara,dar daca totusi interprind ceva e acela al gasirii moastelor Sf.ioan al Kievului in speranta ca le vor da la schimb cu cele a Cuvioasei.
insa un lucru nu e prea clar...unde sunt moastele sf.Teodora?Rusii spun ca nu stiu nimic de ele,iar la Khiev in pesteri nu este nici un nume a unui sfant cu moaste numit ,,Teodora',ci doar unul de ,,Teodor arhidiaconul'.
Parerea mea e ca Sfinta (daca ar fi la rusi)nu vrea sa vie in tara,si uite de ce cred asta:
-in tara noastra nu ar fi asa cinstita cum sunt cinstite sf.moaste in ucraina,rusia si belarus.
-anul trecut urmau sa fie aduse la schitul Sihla singura particica din moastele Sfintei Teodora aflate in tara noastra,insa cu 2 saptamani inainte de transferarea lor,biserica unde se aflau a fost sparta si jefuita,din ea lipsind si Sfintele moaste.Trage concluzie si singura.
-
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2008, 12:49:45
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nu stiu ce concluzie sa trag...insa mi-ar parea rau ca Sfanta Teodora sa nu vrea sa fie moastele ei puse la Manastirea Sihla:angry:
Mie mi-a placut atat de mult acolo, in pestera in care ea s-a nevoit...am simtit lucruri minunate cum n-am simtit nicaieri...o rascolire sufleteasca...de fapt nu stiu sa descriu in cuvinte nu se poate...

Sfanta Teodora, nu ma uita pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2008, 14:22:02
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Sfanta Teodora e mai aproape de noi decat ne imaginam, numai sa o avem in gand si in dialogul nostru. Problema e ca de multe ori noi ne limitam la a ne apropia numai fizic de Sfintele Moaste, fara sa incercam sa ne apropiem launtric, fara sa ne schimbam, fara sa-L lasam pe Dumnezeu sa lucreze in noi. Si in acest context al mortii noastre duhovnicesti, cum ar dori Sfintii sa stea langa noi, ei cei care sunt vii pentru vesnicie?!

Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2008, 16:18:50
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt
Va rog , daca stie cineva ceva noutati despre revenirea Sfintei Teodora de la Sihla la noi in tara . Calugarii de la Manastirea Sihastria pregatesc de cativa ani incoace o biserica pentru ea unde vor sa o aduca, nu stiti a facut cineva demersuri pentru recuperarea moastelor ei ?
Am fost la Sihastria in 2004 in pelerinaj [ la manastirile din Moldova] biserica era frumos pictata si aproape gata , e gata acum stie cineva ?
Biserica e frumos pictata in culori vii, cu pilari supli imbracati in placi de marmura, pe jos e tot marmura alba cu vinisoare, are rezonanta placuta cand se canta in strana....
In rest, toate la vremea lor...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2008, 18:56:25
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Biserica e frumos pictata in culori vii, cu pilari supli imbracati in placi de marmura, pe jos e tot marmura alba cu vinisoare, are rezonanta placuta cand se canta in strana....
In biserica primara, spunea Sf. Ioan Gura de Aur, potirele erau de lemn si oamenii de aur, acum e invers. Se construiesc ziduri, in loc sa se zideasca launtric oamenii.

Elena
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moaste Sfanta Teodora de la Sihla Mia Mia Moaste 12 26.12.2012 19:47:54
Biserica Sf. Teodora din Grecia Stefan500 Pelerinaje la locuri Sfinte 11 04.09.2011 00:33:39
Cuvioasa Teodora din Carpati georgeval Diverse Sarbatori 5 07.08.2011 14:40:49
Schitul Sihla lucian-liviu Intrebari utilizatori 0 04.06.2011 19:06:41
Imparateasa Teodora cristiboss56 Diverse Sarbatori 1 11.02.2009 23:34:03