Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2013, 15:26:05
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit tinuta la manastire

Este posibil sa merg la Manastirea Prislop, in urmatoarele zile. Intrebarea mea este: Ma lasa sa intru daca port pantaloni? Am auzit ca la unele manastiri nu te lasa sa intri daca porti pantaloni. Eu nu am nici o rochie. Imi cer scuze pentru banalul topic.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2013, 15:37:50
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La orice manastire se cere tinuta decenta, la unele manastiti se gasesc niste fuste petrecute (la intrare in manastire) pentru femeile care vin in pantaloni. Nu stiu daca la Prislop se gasesc astfel de fuste petrecute.

Acum depinde, ce fel de pantaloni ai, daca nu sunt mulati pe corp cred ca nu este nici-o problema si nu cred ca nu te lasa sa intri in manastire.

Bine ar fi sa purtam fusta mereu, nu doar in biserica sau in manastire.


Bucurie multa!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2013, 15:39:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

O fusta mai lunga nu ai ? Sau sa imprumuti de la mama, o prietena? :)
Eventual o bluza mai lunga?
Sa nu ai umeri descoperiti. De asta sunt sigura. Si o esarfa pentru par.

Nu cred ca te da afara daca ai pantaloni. Eventual pui o bluza legata la brau. Si umerii acoperiti. Eventual si o esarfa ptr. par.

Ce fain ca mergi la Prislop !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2013, 16:13:45
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Toate par "faine" in viata, dar este tare bine sa nu ne amagim, asa cum spusneam pe un alt topic !
Ce fata, ce femeie esti tu cea care spui ca nu ai rochii/fuste?
Daca am sa-ti pun mai multe intrebari nu vei rezista ispititorului de a te lasa enervata si atunci posibil sa imi dai un raspuns in virful limbii .
Totusi, o intrebare este inevitabila: tu afirmi cu seriozitate cum ca ai cauta mintuirea ?

Daca nu, sa sti ca la sfirsitul timpului pt. mintuire (adica viata aceasta) merge si cum spunea o userita mai sus cind recomanda sa legi un plover in jurul taliei sa nu se vada pantalonii ca de, ce sa-i faci... merge si asa !
Probavbil ca tot asa va porunci si Hristos ingerilor sai ca peste poarta iadului sa faca un miraj ca sa apara o poarta asemanatoare cu cea a Raiului astfel incit cei care sunt amagiti din obisnuinta, cei care nu cauta cu adevarat, cu multa rivna, mintuirea, sa poata intra pe ea, deoarece, aplicind aceiasi judecata: merge si asa, se poate si asa !
Cum ar fi, chiar, sa ti se intimple astfel ? Te-ai gindit la asta ?
Nu turismul conteaza, sa mergi la pomi cit mai laudati si indepartati, la fintini cit mai de leac, ci sa sti ce si cum sa faci acolo, ca si la tine acasa, ca si peste tot, oriunde in toata viata ta !

Citind abia acest forum deschis de tine, inteleg cit de mult te intereseaza profunzimea spovedaniei dar mai ales care este dorinta ascunsa din care iti isvoraste aceasta ambitie !

Este treaba ta !


NB: ce ciudatenie ! te scuzi pt. deschiderea unui asmenea topic dar nu pt. ceea ce scri in el, despre felul in care il vezi tu pe Hristos si viata in duh si adevar !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2013, 16:30:30
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Este posibil sa merg la Manastirea Prislop, in urmatoarele zile. Intrebarea mea este: Ma lasa sa intru daca port pantaloni? Am auzit ca la unele manastiri nu te lasa sa intri daca porti pantaloni. Eu nu am nici o rochie. Imi cer scuze pentru banalul topic.
cum vei intra in curtea manastirii vei gasi fusta si batic, undeva in dreapta. musai tinuta decenta si fara machiaj. daca doresti apa de la izvor, sa-ti iei cu tine o sticla de plastic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2013, 16:33:03
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Toate par "faine" in viata, dar este tare bine sa nu ne amagim, asa cum spusneam pe un alt topic !
Ce fata, ce femeie esti tu cea care spui ca nu ai rochii/fuste?
Daca am sa-ti pun mai multe intrebari nu vei rezista ispititorului de a te lasa enervata si atunci posibil sa imi dai un raspuns in virful limbii .
Totusi, o intrebare este inevitabila: tu afirmi cu seriozitate cum ca ai cauta mintuirea ?

Daca nu, sa sti ca la sfirsitul timpului pt. mintuire (adica viata aceasta) merge si cum spunea o userita mai sus cind recomanda sa legi un plover in jurul taliei sa nu se vada pantalonii ca de, ce sa-i faci... merge si asa !
Probavbil ca tot asa va porunci si Hristos ingerilor sai ca peste poarta iadului sa faca un miraj ca sa apara o poarta asemanatoare cu cea a Raiului astfel incit cei care sunt amagiti din obisnuinta, cei care nu cauta cu adevarat, cu multa rivna, mintuirea, sa poata intra pe ea, deoarece, aplicind aceiasi judecata: merge si asa, se poate si asa !
Cum ar fi, chiar, sa ti se intimple astfel ? Te-ai gindit la asta ?
Nu turismul conteaza, sa mergi la pomi cit mai laudati si indepartati, la fintini cit mai de leac, ci sa sti ce si cum sa faci acolo, ca si la tine acasa, ca si peste tot, oriunde in toata viata ta !

Citind abia acest forum deschis de tine, inteleg cit de mult te intereseaza profunzimea spovedaniei dar mai ales care este dorinta ascunsa din care iti isvoraste aceasta ambitie !

Este treaba ta !


NB: ce ciudatenie ! te scuzi pt. deschiderea unui asmenea topic dar nu pt. ceea ce scri in el, despre felul in care il vezi tu pe Hristos si viata in duh si adevar !
In primul rand, cred ca ar fi corect, sa nu judecam dupa cuvinte si nume de user, sau dupa topicuri deschise, pentru ca nu stim cine este acela si ce se ascunde in sufletul lui. Am facut si eu aceasta greseala chiar azi, aici, pe forum, si imi pare rau. Nu sunt obisnuita sa port rochii/fuste. Stiu ca este pacat, o sa incerc sa introduc in garderoba mea si rochiile. Nu am specificat locul in dorinta de a ma lauda, ci de a ma face inteleasa. Ce dorinta ascunsa crezi ca am ? Pai din moment ce m-am scuzat pentru deschiderea topicului, automat imi cer scuze si pentru ce contine topicul, parerea mea. Nu am spus ca vad viata asa, dar dupa cum am spus mai sus, nu sti ce se petrece cu adevarat. Si dupa cum am spus si pe un alt topic, lupta e mare si grea.

Imi cer iertare pentru topicul deschis, si pentru ce scrie in el.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2013, 16:36:48
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
cum vei intra in curtea manastirii vei gasi fusta si batic, undeva in dreapta. musai tinuta decenta si fara machiaj. daca doresti apa de la izvor, sa-ti iei cu tine o sticla de plastic.
Nu folosesc machiaj. Esarfa poate inlocui baticul, daca acopera parul ? Multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2013, 16:47:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Nu folosesc machiaj. Esarfa poate inlocui baticul, daca acopera parul ? Multumesc pentru raspuns.
Din punctul meu de vedere esarfa e cam acelasi lucru cu baticul, doar forma si materialul difera. Adica, tot pentru acoperit capul e folosita si am vazut femei si cu esarfa si cu batic. Nu cred ca zice nimeni nimic daca ai esarfa si nu batic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.06.2013, 17:02:05
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Toate par "faine" in viata, dar este tare bine sa nu ne amagim, asa cum spusneam pe un alt topic !
Ce fata, ce femeie esti tu cea care spui ca nu ai rochii/fuste?
Daca am sa-ti pun mai multe intrebari nu vei rezista ispititorului de a te lasa enervata si atunci posibil sa imi dai un raspuns in virful limbii .
Totusi, o intrebare este inevitabila: tu afirmi cu seriozitate cum ca ai cauta mintuirea ?

Daca nu, sa sti ca la sfirsitul timpului pt. mintuire (adica viata aceasta) merge si cum spunea o userita mai sus cind recomanda sa legi un plover in jurul taliei sa nu se vada pantalonii ca de, ce sa-i faci... merge si asa !
Probavbil ca tot asa va porunci si Hristos ingerilor sai ca peste poarta iadului sa faca un miraj ca sa apara o poarta asemanatoare cu cea a Raiului astfel incit cei care sunt amagiti din obisnuinta, cei care nu cauta cu adevarat, cu multa rivna, mintuirea, sa poata intra pe ea, deoarece, aplicind aceiasi judecata: merge si asa, se poate si asa !
Cum ar fi, chiar, sa ti se intimple astfel ? Te-ai gindit la asta ?
Nu turismul conteaza, sa mergi la pomi cit mai laudati si indepartati, la fintini cit mai de leac, ci sa sti ce si cum sa faci acolo, ca si la tine acasa, ca si peste tot, oriunde in toata viata ta !

Citind abia acest forum deschis de tine, inteleg cit de mult te intereseaza profunzimea spovedaniei dar mai ales care este dorinta ascunsa din care iti isvoraste aceasta ambitie !

Este treaba ta !


NB: ce ciudatenie ! te scuzi pt. deschiderea unui asmenea topic dar nu pt. ceea ce scri in el, despre felul in care il vezi tu pe Hristos si viata in duh si adevar !
Pai daca nu are fata rochie sau fusta, atunci macar sa improvizeze, sa nu mearga oricum la Manastire. Sau trebuia sa ii spun sa se duca sa isi cumpere? Daca nu are bani si are o situatie financiara mai precara? Eu am vazut in poze de la Man.Prislop fete in pantaloni cu o bluza mai lunga sau cu bluza la brau, de aceea i-am zis sa.

Cu siguranta de acum incolo o sa isi cumpere si ea fuste si rochii pentru Biserica, apoi o sa inceapa sa le poarte mereu.

Iti dau exemplu din familia mea. Mama mea nu m-a invatat sa port fusta si rochie. Aveam doar pentru ocazie, gen nunta sau serbare. Si de cand am inceput sa merg la Biserica, au inceput sa imi placa rochiile si fustele, insa ptr. mama este ciudat si mereu a comentat cand le purtam sau cand i-am zis ca vreau sa ma imbrac mai mult in fuste. Nici mama nu poarta fuste, ci doar pantaloni. Ar fi fost usor daca as fi trait singura, dar locuind cu ai mei, a fost o perioada de adaptare ptr. toti. Poate nici ea nu are parinti ortodocsi si incearca sa invete singura. Si da, e greu. E mai greu sa inveti de una singura sa fi tanara femeie si e mai usor sa fi femeie cand ai fost invatata de mica de catre mama ta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.06.2013, 17:32:06
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cu siguranta de acum incolo o sa isi cumpere si ea fuste si rochii pentru Biserica, apoi o sa inceapa sa le poarte mereu.
Ai dreptate,asa m-am gandit sa procedez.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare