Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2007, 13:24:30
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Care este sentimentul care va coplesete cand auziti DUMNEZEU?Pt sfinti si calugari sentimentul se manisesta sub sub forma...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2007, 02:11:58
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

....Terorii,frica de Dumnezeu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2007, 10:55:06
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
....Terorii,frica de Dumnezeu
Buna si frica, pentru incepatori. Este inceputul intelepciunii (Iisus Sirah). Dar pentru cei desavarsiti este iubirea. Despre aceasta si despre starea de nepatimire am citit in cartile par. Dumitru Staniloae. Sunt cateva aici pe site.
Totusi... teroare? Explica, te rog.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2007, 16:36:24
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

mie imi vine sa plang cand aud de Iisus,de Dumnezeu,de Fecioara Maria.si ma copleseste cu un sentiment de iubire.nicidecum nu am frica,am rusine si o mare parere de rau atunci cand pacatuiesc.nu pot am frica de cineva care ma iubeste,de cineva care este numai iubire.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2007, 18:53:45
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
....Terorii,frica de Dumnezeu
Din cate stiu eu exista o MARE diferenta intre teroare si frica de Dumnezeu. Unde ai auzit tu treaba asta cu teroarea?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2007, 20:38:05
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

eu vad in Dumnezeu cel mai bun prieten. si daca ma mai pedepseste uneori o face pentru a ma indrepta. imi este frica de Dumnezeu, dar si drag. unii oameni rautaciosi imi spuneau ca totul este in imaginatia mea si ca Dumnezeu este doar un prieten imaginar. Dar de fiecare data cand am avut deceptii El m-a ajutat, si mai ales, de fiecare data dupa ce ma departam de El si ma intorceam inapoi,m El ma primea cu bratele deschise. simt asta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2007, 20:59:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
eu vad in Dumnezeu cel mai bun prieten. si daca ma mai pedepseste uneori o face pentru a ma indrepta. imi este frica de Dumnezeu, dar si drag. unii oameni rautaciosi imi spuneau ca totul este in imaginatia mea si ca Dumnezeu este doar un prieten imaginar. Dar de fiecare data cand am avut deceptii El m-a ajutat, si mai ales, de fiecare data dupa ce ma departam de El si ma intorceam inapoi,m El ma primea cu bratele deschise. simt asta
Nu Irina, cei ce te necajesc prin spusele lor, sunt orbiti nu neaparat rautaciosi. Sa-L iubesti asa cum simti si sti tu. EL este tot timpul langa noi si stie din nainte ce nevoi avem. Important, vital chiar, este sa-L primim in casa sufletului nostru si sa ne dorim cu adevarat acest lucru.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2007, 21:08:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Citat:
În prealabil postat de nicolae_nicolae
....Terorii,frica de Dumnezeu
Buna si frica, pentru incepatori. Este inceputul intelepciunii (Iisus Sirah). Dar pentru cei desavarsiti este iubirea. Despre aceasta si despre starea de nepatimire am citit in cartile par. Dumitru Staniloae. Sunt cateva aici pe site.
Totusi... teroare? Explica, te rog.
Asa este. In "Ascetica si mistica" Parintele Staniloae chiar face deosebire intre frica celor incepatori si frica de Dumnezeu a celor avansati. Pentru cei incepatori este frica de Dumnezeu este legata de consecintele pacatelor, nu a pedepselor, iar in cazul celor avansati frica de Dumnezeu este teama de a nu pierde starea de fericire la care au ajuns.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2007, 22:12:50
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Buna si frica, pentru incepatori. Este inceputul intelepciunii (Iisus Sirah).
Cu asta am inceput eu si continui tot dina ceasta cauza: frica de iad si parerea de rau ca intristez pe Dumnezeu prin tot ce fac in tot ceasul. Doar sfintii au ajuns la stari desavarsite, facand totul numai din iubire fata de Dumneze si fara sa aibe frica ca vor pierde starea lor, ci frica de a nu fi placuti pe deplin Domnului, cu toate ca ei se nevoiau in osteneli trupesti, dar aveau mangaieri duhovnicesti.
Citat:
În prealabil postat de irina4m
Dar de fiecare data cand am avut deceptii El m-a ajutat, si mai ales, de fiecare data dupa ce ma departam de El si ma intorceam inapoi,m El ma primea cu bratele deschise. simt asta
Asta este diferenta dintre noi si Dumnezeu: ca El ne primeste de fiecare data dupa ce am gresit cu ceva daca recunoastem, adica spovedania, pe cand daca noua ne-ar gresi cineva de mai multe ori, parca nu ne mai vine sa il iertam, ci mai degraba sa il certam sau sa ne departam de omul care ne enerveaza fara incetare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2007, 17:35:24
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Daca ti la viata ta si a celor care te inconjoara mai ales,frica este sentimetul cel mai profund care te coplseste.De ce?Pt ca Dumnezeu este atotputernic,nu are limite,nu are reguli.Noi suntem la mila Lui.El porunceste,tu executi.A il iubi pe Dumnezeu-Fiul inseamna ati da viata pt credinta in Hristos .Ori, cati il iubesc pe Hristos?Ori, cati se tem de Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare