Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 11.02.2013, 17:40:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
manipularea nu poate fi exclusiv negativă... dacă ne gândim la rugăciunile Sfinților, la sfaturile lor, la cât de bine fiind insuflați de Duhul Sfânt, foloseau cuvintele spre zidirea sufletelor....ei ne sunt adevărații psihologi pe drumul mântuirii!! Bunii îndrumători :)
Eliza, cuvantul "manipulare" are din pacate conotatie exclusiv negativa:

MANIPULÁ vb. tr. 1. a mânui, a manevra. 2. a antrena, prin mijloace de influențare psihică, un grup uman, o comunitate sau o masă de oameni la acțiuni al căror scop aparține unei voințe străine de interesele lor; a influența opinia publică prin mass-media sau prin alte metode persuasive

Intr-adevar si rugaciunile Sfintilor ne influenteaza, dar nu as folosi acest cuvant "manipulare" in acest context.
Cel mai mult se actioneaza asupra noastra prin Sfintele Taine: prin spovedanie si impartasanie omul este restaurat, nu manipulat.
Nu esti de aceeasi parere?
Reply With Quote
  #202  
Vechi 11.02.2013, 17:56:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am amintit de inca o forma de manipulare, si anume ceea ce in engleza se numeste "mobbing". Este vorba de presiunea grupului asupra unui individ.
Acest mobbing este modul de manifestare al persoanelor cu o slaba personalitate, care doresc sa fie lideri, dar nu fac fata decat cu sustinere din partea unui grup, pe care si l-a apropiat si impreuna cu care se impune in fata celui, pe care din diverse motive, il marginalizeaza.
Fenomenul este f cunoscut in SUA, dar si in Europa: elevi mai saraci sunt marginalizati, din cauza ca nu poarta lucruri de marca. Pare ireal? Totusi este adevarat. Acest lucru se intampla in scoli. Copiii traumatizati in acest fel au starnit atentia psihologilor, iar acum exista o legislatie care reglementeaza aceste relatii anormale dintre elevi. Elevii sunt victimele cele mai fragile, caci nu se pot apara.
Exísta mobbing si intre adulti, dar adultul are alte mijloace si de manifestare si de aparare.
Cum se numeste mobbing pe romaneste?
Reply With Quote
  #203  
Vechi 11.02.2013, 18:20:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Manipularea prin compasiune afectiva: manipulatorul se autovictimizeaza, pozeaza in victima comportamentului unui grup sau a unor circumstante, in scopul atragerii simpatiei si construirii unei imagini pozitive. Consturirea unei imagini umane, sensibile, pe perceptii emotionale (adica manipularea opiniei publice prin compasiune afectiva), o remarcam la multe vedete si oameni politici, ce lacrimeaza la comanda, in anumite momente cheie.

Reply With Quote
  #204  
Vechi 11.02.2013, 19:13:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Manipularea prin compasiune afectiva: manipulatorul se autovictimizeaza, pozeaza in victima comportamentului unui grup sau a unor circumstante, in scopul atragerii simpatiei si construirii unei imagini pozitive. Consturirea unei imagini umane, sensibile, pe perceptii emotionale (adica manipularea opiniei publice prin compasiune afectiva), o remarcam la multe vedete si oameni politici, ce lacrimeaza la comanda, in anumite momente cheie.
Foarte bine. Poti da si exemple?
Reply With Quote
  #205  
Vechi 11.02.2013, 19:16:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Altu’ decât Băse? Nu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #206  
Vechi 11.02.2013, 19:25:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Altu’ decât Băse? Nu.
Și ce exemple avem, dar mă abțin.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 11.02.2013, 19:32:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Șșșșșșșșșșșșșș.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #208  
Vechi 11.02.2013, 19:38:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Obama, Putin...
http://www.huffingtonpost.com/2012/1...#slide=1740685
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 11.02.2013, 19:38:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca in domeniul comercial(reclamele in special)manipularea consumatorului este o strategie elaborata pe sistem think-tank.In domeniul stirilor este deja o certitudine din perspectiva celor care nu cred in coincidente,printre care ma numar si eu.As fi gata sa mizez pe faptul ca in viitor,undeva,candva,se vor tine cursuri despre asa ceva cu privire la ,,Jasmine Revolution".
Reply With Quote
  #210  
Vechi 11.02.2013, 19:42:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Altu’ decât Băse? Nu.
Multumesc Base ca existi! Altfel ramaneam fara exemplu!
Te rog ramai cu noi, ca fara tine suntem pierduti!
Bun, rau, asa cum esti, noi fara tine nu putem!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare