Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2017, 22:10:16
emilaradu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cununia se repeta daca s-a facut botezul dupa?

Doamne ajuta! Am o intrebare...mi s-a zis mai recent ca daca eu nu am fost botezata dupa mai mult timp de la cununie atunci se repeta cununia,pentru ca botezul sterge tot ce a fost inainte, asa este?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2017, 22:38:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emilaradu Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am o intrebare...mi s-a zis mai recent ca daca eu nu am fost botezata dupa mai mult timp de la cununie atunci se repeta cununia,pentru ca botezul sterge tot ce a fost inainte, asa este?
Daca botezul sterge cununia atunci te poti marita apoi cu altcineva. In loc de divorturi face atatea botezuri cati barbati vrei sa schimbi. Buna "jmecheria"asta!

Am scris aceasta replica pentru a sublinia ca e de ras un asemenea... "sfat" spus, poate, de vreo ghicitoare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2017, 23:06:27
emilaradu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit raspuns...

In primul rand as fi vrut sa aud o parere de la un preot...sau cine a mai fost in asemea situatie...
In al doilea rand chiar nu mi-a zis vrajitoare ci de la un calugar de la o manastire care nu avea nici o legatura cu mine, adica nu avea nimic de castigat sau pierdut
In al treilea rand nu e vorba de nici un divort,de nimic, de 17 ani suntem casatoriti si cu ajutorul lui Dumnezeu asa si dorim sa ramanem!
Iar nu in ultimul rand...in toata familia mea nimeni nu a fost ortodox... Eu m-am maritat cu un ortodox,el nu era atunci practicant-nu am pus prea multe intrebari,am acceptat ce si cum era-,atunci am zis la preotul de care apartinea din ce familie provin,dar nu mi s-a facut botezul,desi am spus de intentia mea,am fost spovedita,impartasita si cununata nebotezata....apoi... 7 ani nici nu am putut aude de biserca sau preoti si am mers la sectanti dupa vreo 4 ani,acolo numai ca nu m-am botezat, dar Bunul Dumnezeu mi-a deschis ochii si prin randuiala Lui am ajuns dupa 7 ani la botez...deci e un caz mai aparte

Last edited by emilaradu; 13.08.2017 at 23:23:59.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2017, 00:40:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emilaradu Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am o intrebare...mi s-a zis mai recent ca daca eu nu am fost botezata dupa mai mult timp de la cununie atunci se repeta cununia,pentru ca botezul sterge tot ce a fost inainte, asa este?
Nu, nu este asa.
Dar cum se face ca din toata lumea asta, taman aici ai ajuns sa cauti un preot?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2017, 04:19:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emilaradu Vezi mesajul
In primul rand as fi vrut sa aud o parere de la un preot...sau cine a mai fost in asemea situatie...
In al doilea rand chiar nu mi-a zis vrajitoare ci de la un calugar de la o manastire care nu avea nici o legatura cu mine, adica nu avea nimic de castigat sau pierdut
In al treilea rand nu e vorba de nici un divort,de nimic, de 17 ani suntem casatoriti si cu ajutorul lui Dumnezeu asa si dorim sa ramanem!
Iar nu in ultimul rand...in toata familia mea nimeni nu a fost ortodox... Eu m-am maritat cu un ortodox,el nu era atunci practicant-nu am pus prea multe intrebari,am acceptat ce si cum era-,atunci am zis la preotul de care apartinea din ce familie provin,dar nu mi s-a facut botezul,desi am spus de intentia mea,am fost spovedita,impartasita si cununata nebotezata....apoi... 7 ani nici nu am putut aude de biserca sau preoti si am mers la sectanti dupa vreo 4 ani,acolo numai ca nu m-am botezat, dar Bunul Dumnezeu mi-a deschis ochii si prin randuiala Lui am ajuns dupa 7 ani la botez...deci e un caz mai aparte
Aici preoti nu gasesti, insa mai vin (dupa vacanta) cativa seminaristi care se dueleaza intre ei cu "talentele" lor precum pianistii in timp ce canta la clape si se balanseaza pe cate-o buca stanga-dreapta pe taburet.

Admit ca un lucru bun reusit de acel calugar a fost ca ai venit aici sa intrebi.

Situatia ta e foarte aparte, insa acel preot te-a SPOVEDIT, IMPARTASIT si CUNUNAT ORTODOX, ceea ce demonstreaza ca deja esti si BOTEZATA ORTODOX, pentru ca aceasta taina este cuprinsa in cele pe care le-ai primit de la el. Botezul este cea mai simpla si usor de primit taina crestina. O taina nu poate sterge o alta taina, ci o sustine, o intareste. Tainele sterg pacatele de dinainte, nu alte binecuvantari.
Daca Dumnezeu ti-ar fi deschis ochii, asa cum spui, ai fi inteles ce a spus acel calugar si, pe deasupra, ar fi trebuit sa te simti vinovata fata de tainele ortodoxe neglijate atatia ani prin alte parti. De aceste taine nu te mai poti lepada indiferent unde te duci si ce faci de-acum inainte.
Nu Dumnezeu ti-a deschis acei ochi, ci mandria ta, ca ai ajuns vezi sters, ca prin ceatza.

Ar fi indicat sa va reintegrati cat de repede in cea mai la indemana biserica ortodoxa printr-o spovada si o impartasanie, chiar daca ceilalti cunoscuti sunt sectanti cu totii. Va fi greu pentru voi, dar nu aveti de ales.

Tu esti botezata ca daca nu erai nu puteai primi acele taine, dar le-ai primit. Nici daca refuzi sa recunosti botezul nu-l poti lepada, ci iti aduni pacate pe suflet pana te pocaiesti, le spovedesti si te impartasesti.

Daca tu vrei sa ti se faca un botez intreg ca sa te simti impacata cu el, atunci trebuie sa vorbesti din nou cu acel preot ortodox care v-a cununat, sau cu altul caruia sa-i spui toata aceasta situatie a voastra fara sa ascunzi nimic, caci orice-i spui trebuie sa fie exact. Daca vrei sa faci un botez "sectant" atunci vei murdari tot ce ai primit deja prin tainele administrate de acel preot ortodox si pe care la sectanti nu le vei mai putea curata in veci, desi ei iti vor spune ca vei fi ca zapada de curata.



P.S. Foarte aparte este si ca te-ai inscris pe forum acum 9 ani si abia acum ai postat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 14.08.2017 at 19:54:38.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2017, 00:10:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:08:40.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2017, 13:04:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

E o neintelegere a iconomiei, unii cred ca nerepetarea botezului inseamna recunoasterea tainelor din alte culte, iar altii, mai zeloti, cred ca daca nu s-a facut botezul cu apa atunci e nebotezat.
Acel preot avea aceasta ultima neintelegere, pe care o are si parintele Pruteanu. Unora care vin din alte culte nu li se face botezul, in functie de devizia episcopului si preotului de a aplica acrivia sau iconomia. Astfel, de poate face tot Botezul, sau se poate face doar Mirungerea sau, in unele cazuri, se face doar spovedirea si Impartasirea. In toate cele trei cazuri se considera botezat cel ce s-a convertit, chiar daca nu i s-a facut Botezul si Mirungerea, doar a fost Impartasit. In acest caz nu s-a facut nimic gresit, a fost spovedita si impartasita.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2017, 19:04:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E o neintelegere a iconomiei, unii cred ca nerepetarea botezului inseamna recunoasterea tainelor din alte culte, iar altii, mai zeloti, cred ca daca nu s-a facut botezul cu apa atunci e nebotezat.
N-a zis nici măcar că era botezată în cultul respectiv ci că după căsătorie a început să-l frecventeze, în cazul ăsta până la noi precizări rămâne că era nebotezată deloc înainte de căsătorie cum de altfel se întâmplă la sectanți care nu-și botează copii până la vârste mari.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acel preot avea aceasta ultima neintelegere, pe care o are si parintele Pruteanu. Unora care vin din alte culte nu li se face botezul, in functie de devizia episcopului si preotului de a aplica acrivia sau iconomia. Astfel, de poate face tot Botezul, sau se poate face doar Mirungerea sau, in unele cazuri, se face doar spovedirea si Impartasirea. In toate cele trei cazuri se considera botezat cel ce s-a convertit, chiar daca nu i s-a facut Botezul si Mirungerea, doar a fost Impartasit. In acest caz nu s-a facut nimic gresit, a fost spovedita si impartasita.
În primul rând și când e vorba de „iconomie” se face printr-o dispensă pentru care se adresează cerere în mod personal și nominal, cerere înregistrată cu număr de ordine și pe baza căreia se dă dezlegarea.
Iconomia se face nominal, de la caz la caz cu cercetare nu gobal ca la catolici, așadar în lipsa unei dispense minime s-a făcut o harceaparcea de către preot, dacă povestea este reală și duce a gravă încălcare părerea unui preot care scrie doctrină trebuie regăsită și la alții nu se poate face dintr-o interpretare izolată o practică.

În al doilea rând iconomia cu dispensa de căsătorie a unui ortodox cu un eterodox „creștin” e doar o chestie pur administrativă, nu am văzut-o nicăieri până în istoria modernă, că nu începe Biserica Ortodoxă la 1800.

Cât despre primirea cu mirungerea sunt ortodocși botezați reprimiți cu mirungerea doar pentru că au făcut yoga sau au frecventat stilul vechi(Slătioara et co) cu atât mai mult unui om nebotezat nu ar trebui să i se administreze împărtășania fără să aibă nici măcar o cateheză minimă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.08.2017 at 19:51:57.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2017, 11:14:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-a zis nici măcar că era botezată în cultul respectiv ci că după căsătorie a început să-l frecventeze, în cazul ăsta până la noi precizări rămâne că era nebotezată deloc înainte de căsătorie cum de altfel se întâmplă la sectanți care nu-și botează copii până la vârste mari.
Neoprotestantii isi boteaza copiii la varsta adolescentei, deci ar fi trebuit sa aiba un botez daca a fost intr-un astfel de cult, nu s-a casatorit cand era copil. In plus, s-a spovedit la preot, deci preotul a cunoscut situatia, ar fi stiu daca n-a fost botezata deloc.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În al doilea rând iconomia cu dispensa de căsătorie a unui ortodox cu un eterodox „creștin” e doar o chestie pur administrativă, nu am văzut-o nicăieri până în istoria modernă, că nu începe Biserica Ortodoxă la 1800.
Cred ca ai inteles gresit, eu am spus de iconomia in cazul botezului, nu al casatoriei. Fiind spovedita si impartasita e considerata convertita la ortodoxie, deci casatoria a fost intre doi ortoodcsi, nu era nevoie de o aprobare.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cât despre primirea cu mirungerea sunt ortodocși botezați reprimiți cu mirungerea doar pentru că au făcut yoga sau au frecventat stilul vechi(Slătioara et co) cu atât mai mult unui om nebotezat nu ar trebui să i se administreze împărtășania fără să aibă nici măcar o cateheză minimă.
Da, celor ce au trecut la alte religii, chiar si formal, si aveau deja botezul ortoodx, li se face din nou Mirungerea, de obicei. Iconomia este mentionata la Sinoadele ecumenice, deci nu e ceva nou.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2017, 22:54:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca ai inteles gresit, eu am spus de iconomia in cazul botezului, nu al casatoriei. Fiind spovedita si impartasita e considerata convertita la ortodoxie, deci casatoria a fost intre doi ortoodcsi, nu era nevoie de o aprobare.
Cine susține așa ceva, în afară de popa Pruteanu mutat în Portugalia care e de părere că Viețile Sfinților sunt un plagiat sau un fals ?

Mai mult ca sigur Pruteanu nu dă împărtășania eterodocșilor la cununie fără mirungere măcar, că nu e prost să riște cu Patriarhia Moscovei.

Tu știi ce scandaluri au ieșit în unele eparhii doar pentru că unii au vrut să pună nași catolici sau neoprotestanți, în niciunul din cazurile astea nu s-a aprobat așa ceva cum era și normal, mai nou când căsătorește o femeie neoprotestantă cu un ortodox preotul nu mai dă socoteală la nimeni, nu informează episcopul locului ? face ce vrea ca unul pe propia moșie ?

Într-un fel cum e iconomie la căsătorie dar nu și la nași, păi unul din motivele pentru care se refuză nași eterodocși e că nu li se recunoaște cununia, că nu pot stabili o filiație duhovnicească cu noii miri și tot așa, aici la nași nu s-a făcut niciun fel de iconomie și e dovada că și căsătoria mixtă e o falsitate administrativă, ca o ficțiune juridică, nimic mai mult.

Să știi că dacă la neoprotestanți amâni botezul, nici în adolescență nu te botează mai sunt unii care au devenit atei și nici n-au botez sunt ca niște păgâni, copii ieșiți din neoprotestanți.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, celor ce au trecut la alte religii, chiar si formal, si aveau deja botezul ortoodx, li se face din nou Mirungerea, de obicei. Iconomia este mentionata la Sinoadele ecumenice, deci nu e ceva nou.
Doar simpla îndeletnicire cu misa yoga sau cu radiestezia le-a adus unora condiția mirungerii deși erau botezați și n-au rostit vreo lepădare, cu atât mai mult unui eterodox nu i se poate da împărtășania la cununie, fără nici măcar o mirungere.

De ce se mai rostește Crezul la căsătorie dacă unii nu pot mărturisi un botez ?

A da împărtășania eterodocșilor prin cununie fără mirungere măcar, e la nivelul de gravitate cu a lua azima catolicilor sau a scăpa Împărtășania pe jos.

Mai nou eterodoxul nu poate fi pomenit la proscomidie în Sfântul Altar dar i se dă împărtășania în fața altarului fără mirungere, oare ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.08.2017 at 23:04:36.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare