Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.03.2011, 20:50:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Chiar n-are rost sa mai discutam cu totii in contradictoriu pe aceasta tema.. Ca tot aia e..
Trebuia să spui asta înainte să aduci acest articol subiectiv și mistificator, care omite faptul că pacientul vede și persoane în viață ca fiind în acea lume ireală, sau vede figuri religioase specifice religiei sale (Iisus, mahomed, Krișna etc). Iar la pagina pe care ți-o recomandasem se arăta că vederea mesei de operație și celelalte nu corespund realității (cu unele excepții). Deci dacă în cele mai multe cazuri e vorba de imagini fără legătură cu realitatea, înseamnă că aceste experiențe nu sunt percepții ale realității ci vise sau halucinații. Iar faptul că au fost și cazuri rare când au corespuns imaginile cu realitatea sunt excepții care confirmă regula.


Ce e mai important e însă aspectul duhovnicesc. Scriptura și Părinții ne avertizează să nu credem în vedenii, vise, deci nici în astfel de experiențe nu trebuie să credem. Trebuie să judecăm rațional lucrurile: acest tip de trăiri nu au nici un sens moral, dimpotrivă, unul imoral, îndemnător la delăsare, la abandonarea responsabilității. Respingerea lor păstrează omul în smerenie dar acceptarea lor duce la exacerbarea mândriei (așa cum vedem și la cei de pe forum care pretind că au avut așa ceva), la fel cum se întâmplă și la acceptarea viselor și vedeniilor ca fiind de la Dumnezeu. Este binecunoscut că diavolii iau chip de îngeri, de sfinți sau chiar chipul lui Hristos (iar în alte religii iau chipurile figurilor lor mitologice) și se arată în vis sau în stare de veghe amăgind oamenii pentru a-i împinge la mândrie. Asta e o temă importantă în scrierile ascetice, cum ar fi Patericul:
PENTRU MULTE FELURI DE NALUCIRI SI INSELACIUNI DIAVOLICESTI, CU CARE AMAGESTE SI INSEALA VRAJMASUL PE MULTI, VRAND CA SA-I SMINTEASCA DIN CALEA MANTUIRII, SA-I DEPARTEZE DE DUMNEZEU SI SA LE FIE IN ZADAR OSTENEALA LOR

Vezi și cartea părintelui Cleopa, Vise și Vedenii False.



Dar și în afara Tradiției bisericești, pe cale logică, putem înțelege că aderarea prin credință la astfel de fenomene reprezintă un act de idolatrie și de auto-amăgire. A da semnificații propriilor percepții nu diferă de atitudinea celor ce ascultă de vocile din capul lor sau de alte halucinații.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 13.03.2011 at 20:59:12.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.03.2011, 21:01:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Trebuia să spui asta înainte să aduci acest articol (...)
Si care era diferenta daca spuneam inainte?

Nu vedeti ca dumneavoastra ati ramas la varianta "vise si halucinatii", eu la varianta "nu ma satisface nici o explicatie", iar ceilalti desigur raman la variantele lor?

Ok, scuze ca n-am spus inainte,n-a fost cu intentie!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.03.2011, 21:04:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Vezi și cartea părintelui Cleopa, Vise și Vedenii False.
Eu nu cred nici in vise, nici in vedenii..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.03.2011, 21:12:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Parintele Seraphim Rose a scris o carte intreaga despre asta, si cred ca explica destul de frumos, deci nu mai are rost sa lungesc vorba aici:
http://www.parohia-hamburg.de/downlo...a%20moarte.pdf
Parintele face o analiza detaliata, bazandu-se si pe relatarile in cadrul experimentelor.
Asa cum arata si parintele, aceste experiente pot fi de la Dumnezeu sau de la vrajmasul. Dar, asa cum arata si parintele, in zilele noastre aproape toate aceste experiente traite sunt viziuni de la ingerii cazuti. Cum scrie acolo, chiar si ateii traiesc exeprienta ca ajung in Rai! O serie de experiemente sunt facut in India, iar acestia ii vad pe zeii lor, iar in Rai-ul lor au temple hinduse.
Parintele mai compara relatarile crestine si aceste relatari contemporane, iar acestea din urma semana doar cu cele din paranormal sau alte religii pagane. Pare ca toti vor ajunge in Rai, indiferent de ce au crezut sau ce au facut. Foarte putini au si vedenii despre ceva rau, asemanator Iadului.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.03.2011, 21:16:21
ellyterra ellyterra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit moarte clinica

http://www.youtube.com/watch?v=5CfQ6VDqjkk&NR=1
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.03.2011, 08:20:09
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele face o analiza detaliata, bazandu-se si pe relatarile in cadrul experimentelor.
Asa cum arata si parintele, aceste experiente pot fi de la Dumnezeu sau de la vrajmasul. Dar, asa cum arata si parintele, in zilele noastre aproape toate aceste experiente traite sunt viziuni de la ingerii cazuti. Cum scrie acolo, chiar si ateii traiesc exeprienta ca ajung in Rai! O serie de experiemente sunt facut in India, iar acestia ii vad pe zeii lor, iar in Rai-ul lor au temple hinduse.
Parintele mai compara relatarile crestine si aceste relatari contemporane, iar acestea din urma semana doar cu cele din paranormal sau alte religii pagane. Pare ca toti vor ajunge in Rai, indiferent de ce au crezut sau ce au facut. Foarte putini au si vedenii despre ceva rau, asemanator Iadului.

TOTAL GRESIT catalin 2 !
1. experientele din moartea clinica nu vin de la vrajmas....sau ingeri cazuti...sa fim seriosi...ce au astia cu ce vede cel in moarte clinica? ce are de ex cu ce am vazut eu , ca l-am vazut pe tatal meu vorbind in bucatarie cu sotia lui lucruri firesti sau ca pe drumul prin tunel, spre poarta de lumina(trairi marturisite de marea majoritate a celor aflati in moarte clinica) am intalnit "fata" care in timp ce eram operata murise?Sa nu exageram si sa fim seriosi....
2.cei care afirma ca ar fi ajuns in rai MINT..daca ai ajuns acolo esti declarat mort de-a bunelea...
3.iar o moarte clinica....a unui om , chiar n-are NIMIC cu religii pagane , cu paganismul pt. este o stare a noastra datorata modului in care "functionam' si se petrece fara amesctecul nostru.....
4.CULMEA e ca majoritatea celor care au trait asa ceva se intorc cu "fata" sufletului dupa asta , spre Dumnezeu.....deci....nu mai fiti asa inchisi in fata evidentelor.....
5. a facut acest parinte experimente? In ce calitate ca nu stiu sa fi fost medic ori savant...Iar daca s-a ghidat doar dupa ce a citit afirmatiile unora , e stiut si ca multi fantazeaza......
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.03.2011, 08:25:50
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si care era diferenta daca spuneam inainte?

Nu vedeti ca dumneavoastra ati ramas la varianta "vise si halucinatii", eu la varianta "nu ma satisface nici o explicatie", iar ceilalti desigur raman la variantele lor?

Ok, scuze ca n-am spus inainte,n-a fost cu intentie!

Exact asa e Melissa ! Unii se cred atotstiutori si exagereaza , vrand sa ii faca pe altii sa se creada pierduti, rataciti, bolnavi etc...lucru care spune multe despre modul de gandire si judecata unora.....Excesul de abstinente pe multiple planuri, provoaca reactii nefaste in mintile si asa bulversate ale unora....care devin impatimiti in a ponegri, denatura adevaruri, doar pt a-si satisface maruntul din ei, care ii determina sa se creada deosebiti...Tot ce afirma astfel de personaje e numai "bla bla bla".....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.03.2011, 10:40:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
TOTAL GRESIT catalin 2 !
1. experientele din moartea clinica nu vin de la vrajmas....sau ingeri cazuti...sa fim seriosi...ce au astia cu ce vede cel in moarte clinica? ce are de ex cu ce am vazut eu , ca l-am vazut pe tatal meu vorbind in bucatarie cu sotia lui lucruri firesti sau ca pe drumul prin tunel, spre poarta de lumina(trairi marturisite de marea majoritate a celor aflati in moarte clinica) am intalnit "fata" care in timp ce eram operata murise?Sa nu exageram si sa fim seriosi....
Ba pot veni foarte bine bine de la vrăjmașul. Sfinții Părinți ne învață să nu acceptăm nici o vedenie sau vis, pentru că acceptarea lor ne aruncă în mândrie, închipuire de sine și amăgiri viitoare. Noi trebuie să ne dezvoltăm spiritul critic, atât față de propriile experiențe cât și față de superstiții și orice fel de credință în general.

Citat:
3.iar o moarte clinica....a unui om , chiar n-are NIMIC cu religii pagane , cu paganismul pt. este o stare a noastra datorata modului in care "functionam' si se petrece fara amesctecul nostru.....
Faptul că păgânii văd zeități păgâne în acele momente arată că e vorba de vedenii, halucinații.

Citat:
4.CULMEA e ca majoritatea celor care au trait asa ceva se intorc cu "fata" sufletului dupa asta , spre Dumnezeu.....deci....nu mai fiti asa inchisi in fata evidentelor.....
Important e să se smerească, ori vedeniile au efectul opus.



Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Exact asa e Melissa ! Unii se cred atotstiutori si exagereaza , vrand sa ii faca pe altii sa se creada pierduti, rataciti, bolnavi etc...lucru care spune multe despre modul de gandire si judecata unora.
Ai uitat că tu vorbeai de timpul prețios și mărgăritarele tale de înțelepciune pe care nu le merită alții.

Iar eu doar atrag atenția să nu credem orice și să nu luăm de bune viziunile. A face așa ceva sau a nu accepta că poți greși sunt indicii ale înșelării.


Citat:
....Excesul de abstinente pe multiple planuri, provoaca reactii nefaste in mintile si asa bulversate ale unora....care devin impatimiti in a ponegri, denatura adevaruri, doar pt a-si satisface maruntul din ei, care ii determina sa se creada deosebiti...Tot ce afirma astfel de personaje e numai "bla bla bla".....
Deocamdată tu ești cea care încearcă să denigreze și să discrediteze.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.03.2011, 10:51:56
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Asa spun Sfintii Parinti sa nu credem in vise, dar, eu de multe ori ce visez noaptea mi se intampla a doua zi sau chiar daca nu a doua zi peste o jumatate de an sau mai mult. De multe ori am senzatia de "deja-vu". Astea de unde vin? Visele premonitorii? Am incercat sa le ignor, dar, le pot tot ignora ca tot patesc ce-am visat de bine sau de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.03.2011, 11:16:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Sfantul Antonie cel Mare a luptat in pustie cu necuratul

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Asa spun Sfintii Parinti sa nu credem in vise, dar, eu de multe ori ce visez noaptea mi se intampla a doua zi sau chiar daca nu a doua zi peste o jumatate de an sau mai mult. De multe ori am senzatia de "deja-vu". Astea de unde vin? Visele premonitorii? Am incercat sa le ignor, dar, le pot tot ignora ca tot patesc ce-am visat de bine sau de rau.
Citeste viata sfantului Antonie cel Mare si vei afla de la sfintia sa ca toate aceste vise premonitorii vin toate de la necuratul. Sfantul explica astfel: necuratul poate vedea inainte ce va urma sa ni se intample ( e ca si cum ar sta cocotat pe un gard si vede mai departe decat bate privirea noastra). Dar nu e bine sa luam in seama, pentru ca totul se poate schimba de la un minut la altul in functie de credinta si de rugaciunea noastra purificata cu postul. De cele mai multe ori necuratul cade de mincinos in fata celor nevoitori in rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
AM FOST IN MOARTE CLINICA Ioan_Ciobota Generalitati 38 29.12.2014 13:56:52
Amintiri din moarte clinica... heaven Generalitati 15 18.12.2013 23:52:30
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 17:38:53
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 19:37:16